θερινά πανεπιστήμια 2009

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
εψαξα στο site κυριως για ιταλια κ βαρκελωνη...η τιμη που αναγραφεται ειναι μονο για τις δραστηριοτητες,σωστα?τα μεταφορικα (αεροπορικα...μεταφορα στην πολη εκκινησης των εκδρομων...)ειναι λογικα επιπλεον προσωπικα εξοδα...:(

Να ξέρεις ότι Ιταλία και Ισπανία είναι οι χώρες με τη μεγαλύτερη ζήτηση και είναι σχετικά δύσκολο να σε δεχτούν..Πάντως τα προσωπικά έξοδα είναι πολύ λίγα κατά τη διάρκεια του προγράμματος, άντε κανά φαί ή ποτό παραπάνω να πληρώσεις. Εκτός κι αν βαλθείς να ψωνίσεις απ όλα τους τα μαγαζιά:haha:
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Eυχαριστουμε για τις λεπτομερειες..Νομιζω πως μεχρι 30 Απριλη ειναι καλα..Εχω αρκετο χρονο να το σκεφτω!Εχω βαλει ηδη 2 προγραμματα στο ματι αλλα δυστυχως το ενα ειναι μεσα Αυγουστου οποτε και λιγο δυσκολο..Μια τελευταια ερωτηση,μπορω να στειλω αιτηση για 2 η παραπανω προγραμματα σωστα?Και υποθετω πως μπορω να στειλω με ενα φιλο μου σε 1-2 προγραμματα κ να δουμε αν τελικα μας δεχθηκαν μαζι..!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Eυχαριστουμε για τις λεπτομερειες..Νομιζω πως μεχρι 30 Απριλη ειναι καλα..Εχω αρκετο χρονο να το σκεφτω!Εχω βαλει ηδη 2 προγραμματα στο ματι αλλα δυστυχως το ενα ειναι μεσα Αυγουστου οποτε και λιγο δυσκολο..Μια τελευταια ερωτηση,μπορω να στειλω αιτηση για 2 η παραπανω προγραμματα σωστα?Και υποθετω πως μπορω να στειλω με ενα φιλο μου σε 1-2 προγραμματα κ να δουμε αν τελικα μας δεχθηκαν μαζι..!

Στην αίτησή σου βάζεις από 1 έως 3 su..Η διαδικασία επιλογής ωστόσο είναι λίγο μυστήρια! Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να προωθήσουν την αίτησή σου στη 2η ή και 3η επιλογή επειδή θεωρείται ότι εκεί θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε δεχτούν! Γίνεται αυτόματα από υπολογιστή αυτό το πράγμα..Συνεπώς δεν είναι ότι θα σε στείλουν στην 1η κι αν δεν έχει χώρο για άλλα άτομα μετά στη 2η κοκ..Είναι λίγο στην τύχη!
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν εγγυάται κανείς ότι θα συμπέσεις με φίλο σου αν δηλώσετε ακριβώς τα ίδια. Μπορεί εσένα να σε στείλουν στην 1η σου επιλογή αλλά τον άλλο στη 2η πχ! Για περισσότερες πιθανότητες να πάτε μαζί μπορείτε να δηλώσετε μόνο έναν προορισμό οπότε σίγουρα η αίτησή σας θα προωθηθεί εκεί και μετά να ελπίζετε ότι θα σας πάρουν και τους 2. Που πάλι μπορεί να κόψουν τον ένα ή και τους 2 (παίζει ρόλο το motivation letter).
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Οι τιμες φαινονται παρα πολυ καλες! Σκεφτομαι σοβαρα να κανω αιτηση, ποιος ξερει αν θα ξαναεχω παρομοια ευκαιρια του χρονου... πλακα θα εχει να συμπεσουμε πουθενα οι τραβελιαρηδες μεταξυ μας!:clap:
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
χμμμ και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα!Βασικα για 2 προγραμματα στη Τουρκια που εκτος απο το σιγουρο ενδιαφερον που υπαρχει σε ενα τετοιο ταξιδι-συμβιωση με 25-30 ατομα,βρισκω αρκετο ενδιαφερον και στο θεμα του προγραμματος..Ειμαι λιγο διστακτικος λογω δουλειας αλλα λεω να στειλω αιτηση και αν τελικα γινω δεκτος κ δεν μπορεσω ολο και καποιος θα βρεθει να παει στη θεση μου!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
χμμμ και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα!Βασικα για 2 προγραμματα στη Τουρκια που εκτος απο το σιγουρο ενδιαφερον που υπαρχει σε ενα τετοιο ταξιδι-συμβιωση με 25-30 ατομα,βρισκω αρκετο ενδιαφερον και στο θεμα του προγραμματος..Ειμαι λιγο διστακτικος λογω δουλειας αλλα λεω να στειλω αιτηση και αν τελικα γινω δεκτος κ δεν μπορεσω ολο και καποιος θα βρεθει να παει στη θεση μου!

Αρχικά κι εγώ έλεγα για Τουρκία (έχω ακούσει καλά λόγια) αλλά ή δε βολεύουν οι ημερομηνίες ή έχει πολύ χορό το πρόγραμμα και αν και μου αρέσει, δεν μπορώ τη δεδομένη στιγμή να χορεύω! Οπότε προσανατολίζομαι γι αλλού..

Σχετικά με τη συμβίωση-διαμονή (αν και τα αναφέρει και στο site) να ξέρετε ότι παίζει πολύ το sleeping bag και ύπνος στα πατώματα γυμναστηρίων κλπ! Όχι ό,τι πιο άνετο αλλά είναι μέσα στην περιπέτεια κι αυτό!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
είχα 2-3 μέρες να ανοίξω τη σελίδα μου και να σου η έκπληξη!!!
έχουμε μερικούς αεζίτες ανάμεσά μας!!! ε ναι λοιπόν και γω έτσι άρχισα και πάλι να ταξιδεύω. Γράφτηκα στην AEGEE Πάτρα το 2006 και από τότε καραβάκια αρμενίζουν!
Είναι φοβερή εμπειρία το να ανήκεις σ αυτή την υπέροχη ομάδα και δεν ανήκει καθόλου στον κλασσικό τουρισμό. Πραγματικά έρχεσαι σε επαφή με τους κατοίκους των άλλων χωρών και γνωρίζεις πολλά , ερωτεύεσαι τις γλώσσες και ταξιδεύεις ακόμα και εκεί που δεν φανταζόσουν ποτέ. Εγώ επειδή ήμουν και στο διοικητικό συμβούλιο εκανα ταξίδια που δεν είχαν μόνο χαβαλέ και διασκέδαση , αλλά είχαν και οργανωτικό χαρακτήρα και μπορώ να σας πω πως και αυτά μου άρεσαν το ίδιο .
Τα θερινά πανεπιστήμια είναι μια ξεχωριστή εμπειρία , σας το συστήνω ανεπιφύλακτα!!! Οπου και να πάτε (δημοφιλή ή οχι προορισμό) θα περάσετε τέλεια...έχω γευτεί την εμπειρία και από την πλευρά του διοργανωτή και του συμμετέχοντα .
τοπικά παραρτήματα υπάρχουν στην Αθήνα , στη Θεσσαλονίκη , στον Πειραιά ,στην Πάτρα , στη Ρόδο , στο Ηράκλειο. κάθε αντέννα έχει το δικό της συμβούλιο και μπορείτε να συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα τους.

Φυσικά εγώ θα σας προτείνω τη δική μου αντεννούλα της Πάτρας, σήμερα έχουμε και συναντησούλα στο Apple cafe στην παντανάσσης στις 10 .
AEGEE-Patra
καλά ταξίδια!!!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Τελεια!!Κριμα να μην ειμαι Πατρα(λειπω 7 χρονια βλεπεις..),να ερθω να τα πουμε και απο κοντα!Ελπιζω να καταφερω φετος να παρω μια πρωτη γευση απο οσα αναφερεις!!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
Τελεια!!Κριμα να μην ειμαι Πατρα(λειπω 7 χρονια βλεπεις..),να ερθω να τα πουμε και απο κοντα!Ελπιζω να καταφερω φετος να παρω μια πρωτη γευση απο οσα αναφερεις!!
:lol:
ελα ελα σε περιμενουμε !!!
 

athinaios

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
επειδή καλό ειναι να ανοίγουν τα μυαλά των νέων - μέσω εμπειριών και ταξιδιών ..θερινά πανεπιστήμια σε όλη την Ευρώπη..

ΘΕΣ ΤΑΞΙΔΙΑ ? ΘΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ?ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ? ΘΕΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ?... ΣΕ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ... ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ??

Οι εγγραφές ξεκίνησαν και θα διαρκέσουν μέχρι 30 Απριλίου !
Κάνε την Ευρώπη Πραγματικότητα !AEGEE-Europe: Intro su ~ Από το 1987 αποτελεί την πιο διαδεδομένη δράση της AEGEE ~ τουλάχιστον 90 προορισμοί ~ τουλάχιστον 150 παραρτήματα AEGEE στη διοργάνωση ~ πάνω από 5000 αιτήσεις συμμετοχής ~ πάνω από 2500 θέσεις συμμετεχόντων ~ 5+1 κατηγορίες δράσεων Το Θερινό Πανεπιστημίο (Summer University, SU) είναι το μεγαλύτερο βασισμένο σε εθελοντές πρόγραμμα κινητικότητας στην Ευρώπη. Επηρεάζει τις ζωές νέων ανθρώπων κάθε χρόνο, από πάνω από 40 ευρωπαϊκές χώρες, από την Πορτογαλία ως το Αζερμπαϊτζάν κι από τη Φινλανδία ως τη Μάλτα. Πρόκειται για μια καλοκαιρινή δραστηριότητα διάρκειας δυο εβδομάδων συνήθως, στην οποία έχουν τη δυνατότητα να συναντηθούν 20-60 νέοι από όλη την Ευρώπη.
Τα Θερινά Πανεπιστήμια οργανώνονται από εθελοντές φοιτητές για φοιτητές, πάντα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης λαμβάνουν χώρα ποικίλες εκπαιδευτικές και πολιτιστικές δραστηριότητες. Το μέσο κόστος για ένα SU είναι 150-250 ευρώ για 2 εβδομάδες. Το ποσό αυτό αντιστοιχεί στη διαμονή, δύο γεύματα την ημέρα, συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και τη διασκέδαση. Κατεβάστε τώρα booklet & οδηγό !

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
λιστα θερινων πανεπιστημίων για το 2009
SUs by organizer in 2009

www.aegee-athina.gr

Information for Applicants


εγω εχω συμμετάσχει 4 φορές , ποδηλατικό γυρο ολλανδίας το 1999 , φιλανδία το 2000 , ρωσία το 2003 και νοτιοανατολική τουρκία με το πανεπιστήμιο της αγκυρας το 2005..
και περασα φανταστικά , ευχομαι να ειχα παει και αλλες φορές..
καλησπέρα,καταρχάς να σε συγχαρώ για τις τόσο εκπληκτικές πληροφορίες που δίνεις σε όλους εμάς στο φόρουμ.Μπορώ να πώ ότι μου έχεις ανοίξει πολλούς δρόμους και παράθυρα στον κόσμο (ας πούμε δεν θα μπορούσα να διανοηθώ να ταξιδέψω μόνος μου ανατολική ασία με ξένο ταξιδιωτικό γραφείο τύπου gap και όμως οι εμπειρίες σου με προκαλούν πολύ έντονα να το δοκιμάσω):cool:.Αυτή η ενημέρωση σχετικά με τα summer courses ειναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα δεδομένου του κόστους.Δεδομένου ότι το καλοκαίρι θα είναι αδύνατον να πάω σε κάτι τέτοιο τουλάχιστον μέχρι το τέλος του σεμπτεμβρίου (που τελειώνει η εξεταστική) γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι αντιστοιχο για οκτώβρη ας πουμε ή νοέμβρη?:D¨οχι απαραίτητα πανεπιστημιακό, κάτι που να περιλαμβάνει εθελοντισμό ας πουμε (όχι όμως πάνω απο 2 η 3 βδομάδες) με μικρό κόστος,διεθνείς συμμετοχές (όπως στην περιπτωση των links σου,και εις βάθος γνώση της περιοχής που θα γίνει η επίσκεψη.Βοήθησε με τις γνώσεις σου έναν διψασμένο για ταξίδια και εμπειρίες φοιτητή νομικης ο οποίος λόγω της φοιτητικής του ιδιότητας δεν έχει τα τρελά λεφτά:roll:.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Ακόμα και να μην έχεις κάτι να προτείνεις και πάλι σε ευχαριστώ γιατί θα αξιοποιήσω το επόμενο καλοκαίρι:clap:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεδομένου ότι το καλοκαίρι θα είναι αδύνατον να πάω σε κάτι τέτοιο τουλάχιστον μέχρι το τέλος του σεμπτεμβρίου (που τελειώνει η εξεταστική) γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι αντιστοιχο για οκτώβρη ας πουμε ή νοέμβρη?:D

Η Aegee έχει καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου κάποια events μικρότερης διάρκειας από τα θερινά πανεπιστήμια. Εδώ περισσότερα: Home | Aegee

Όσον αφορά εθελοντικά προγράμματα πάσης φύσεως μπορείς να δεις κι εδώ:

http://www.travelstories.gr/%F0%F1%...%E9%E1-%E5%E8%E5%EB%EF%ED%F4%E9%F3%EC%FC.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DD%E5%F2-%E3%E9%E1-%F4%E1%EE%DF%E4%E9%E1.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.114
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom