Σαντορίνη θερινα ακτοπλοικα δρομολογια για σαντορινη

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εαν εξαιρέσεις μινοαν και blue star στις υπόλοιπες εταιρείες για ταξίδια πάνω από 7-8 ωρες ισχουν τα όσα δραματικά ανεφερε ο φίλος παραπάνω.
επαναλαμβανω μην απαξιώνετε την ακτοπλοία. υπάρχουν αξιόλογες εταιρείες που ειναι και η πλειοψηφία των πλοίων που αναφερεις. ξεχνάς τη Helllenic (νησος Χιος), ΑΝΕΚ, Superfast. τα δραματικά με λίγα λόγια δεν ισχύουν έτσι γενικά και αόριστα. η ακτοπλοία μας μεγαλων αποστασεων δεν ειναι το Αγ. Γεωργιος, αλλά το Superfast 11, Olympic Champion-Hellenic Spirit, όλα τα Blue Star, νησος Χιος, τα Palace και και... εχουμε πολυ αξιολογα πλοια και εταιρειες. δειτε απλά ετσι από περιέργεια τις αναχωρησεις του ΣΚ και συγκρινετε τις με αλλα κρατη της Μεσογείου.δεν νομιζω ότι χρειάζεται να συνεχίσω και βγαίνω οφ τοπικ.
για Σαντορίνη επιβεβαιωνετε δηλαδη οτι δεν υπάρχει εισητηριο των 53Ε με επιστροφη τον Αύγουστο? αν υπάρχει πειτε το το συντομοτερο να κλεισουμε..
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Φιλε Samion είμαι από Κρήτη και πηγαινοέρχομαι 13 χρόνια Αθήνα Κρήτη.Τα πρώτα 6 περισσότερο με πλοίο και πλέον αποκλειστικά με αεροπλάνο και χωρίς τα οικονομικά μου να ναι καθόλου ανθηρά.Το 2003 και το 2004 έκανα 36 ώρες στο πλοίο παραμονές Πάσχα επειδή είχε απαγορευτικό και ήταν πραγματικά εμπειρία.Όταν το πλοίο ξεκίνησε(μία με ΑΝΕΚ και μία με BLUESTAR 2) μαζευτήκαμε μέσα πάνω από 1000 άτομα ο ένας κυριολεκτικά στα πόδια του άλλου.Φτάσαμε στο λιμάνι προορισμού 03.30 ώρα αχάραγα και κάναμε 40 λεπτά να βγούμε από τη μπουκαπόρτα.Όταν δε βγήκαμε ήταν τόση η εξαθλίωση, ο κόσμος που περίμενε για συγκοινωνία, ταξί ή οτιδήποτε που πάθαινες αμόκ.Φυσικά δεν έφταιγε η εταιρία, εντελώς, αλλά εγώ το πήρα το μάθημα μου.Επειδή το θέμα μας δεν είναι οι ακτοπλοικές μου εμπειρίες κλείνω εδώ την παρένθεση.
Ο Έλληνας επιβάτης δεν απαξιώνει την ακτοπλοία, μάλλον την έχει υπερτιμήσει και θεωρεί υποχρέωση του να ταλαιπωρείται πληρώνοντας πλέον πολύ υψηλά ναύλα για ένα προιόν που δεν αξίζει ούτε το ένα δεύτερο της τιμής.Και για όσους πιστεύουν ότι το καλοκαίρι θέλει το πλοίο του με τσάρκα στο κατάστρωμα πάω πάσο.Ο μαζοχισμός είναι δικαίωμα.
Τα μόνα αξιόπιστα και γρήγορα πλοία(νέου τύπου ταχύπλοα) είναι πραγματικά ακριβά και τον Αύγουστο με τα μελτέμια πολύ πιθανό να μην ταξιδέψουν.Πολλοί γνωστοί μου έχουν χάσει εντελώς τις διακοπές τους(και μάλιστα στη Σαντορίνη σχεδίαζαν) επειδή είχε απαγορευτικό.Η εταιρία τους άφησε μπουκάλα και το αεροπλάνο της τελευταίας στιγμής κοστίζει 300άρα.
Η αλήθεια είναι ότι Σαντορίνη τον Αύγουστο πολύ δύσκολα πετυχαίνεις αεροπορικό φτηνό.Αν είσαι όμως ευέλικτος, κοιτάζεις μήνες πριν για προσφορές και κάνεις τα κουμάντα σου τότε σίγουρα κάτι θα βρεθεί.Και μην ξεχνάμε ότι η Σαντορίνη δεν είναι από τα κοντινά νησιά.Ακόμα και με ταχύπλοο η διάρκεια δρομολογίου είναι 4,5 ώρες και έκπτωση για φοιτητές δεν είμαι σίγουρος αν έχει πάντα.Ο κάθενας κάνει ό,τι τον συμβουλεύει η κρίση του και η τσέπη του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν γουστάρεις τριτοκοσμικές καταστάσεις, ποδαρίλες, καταστρώματα, βαπορίσιους καφέδες, συνωστισμούς, τσιμούχα, δεκάωρα ταξίδια, απαγορευτικό απόπλου και λοιπά ευχάριστα.
είμαι από Κρήτη και πηγαινοέρχομαι 13 χρόνια Αθήνα Κρήτη.
Ο Έλληνας επιβάτης δεν απαξιώνει την ακτοπλοία, μάλλον την έχει υπερτιμήσει και θεωρεί υποχρέωση του να ταλαιπωρείται πληρώνοντας πλέον πολύ υψηλά ναύλα για ένα προιόν που δεν αξίζει ούτε το ένα δεύτερο της τιμής.
ταξιδευεις λοιπόν με τα καλύτερα πλοία της χωρας κι εχεις και παράπονα? μήπως υπέρβαλλεις? σε ποιο από τα κρητικά ταιριαζει η περιγραφή που έκανες πιο πάνω? πες μου έστω και ένα. μήπως ταιριαζει σε καποιο από τα Blue που πανε Σαντορίνη?υπερέβαλλες στο μαξιμουμ.
εχει υπερτιμηθει η ακτοπλοια? ποια ακτοπλοια εχεις κατα νου? ποιας χώρας? και ποιο προιον ακριβως? και με ποιο το συγκρινεις και λες οτι δεν αξιζει? τα 53 Ε φοιτητικου εισητηριου για Σαντορινη με το Blue είναι τιμη που δεν εχει αντιπαλο, μην υπερβαλλετε. ουτε τετοιο αεροπορικο θα βρει ποτέ, ούτε τετοιο πλοιο στη Μεσόγειο σε τετοια τιμη. εκτιμηστε αυτο που εχετε γιατι ερχονται πραγματικα δυσκολες μερες.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Κοίτα, όπως έλεγε και η Μοσχολιού, δεν είμαστε στην ίδια τη συχνότητα.Τα 53 ευρώ μετ'επιστροφής αφορούν σε φοιτητικό εισιτήριο, άρα έκπτωση σε μια ειδική κατηγορία κοινού και αφορούν επίσης σε ταξιδι 8 ώρες μίνιμουμ.Βάλε έναν καφέ, μια τυρόπιτα και πάει στα 70.Δίνεις 10 ευρώ παραπάνω και πας με την αεροπορική προσφορά.Προσωπικά θα δινα όσο όσο παραπάνω να αποφύγω το πλοίο, αλλά αυτό αφορά εμένα.
Το αν υπερβάλλω ή όχι μπορούν να το επιβεβαιώσουν και άλλοι που έχουν ταξιδέψει με πλοίο.Δεν αναφέρομαι σε ευκαιριακούς ταξιδιώτες, ά πρόπερσι που πήγα στη Σύρο όλα καλά,αλλά σε άτομα που έχουν κάποια εμπειρία από ακτοπλοικά δρομολόγια.Και όλα τα πλοία δεν είναι ακριβώς στολίδια.Εν πάσει περιπτώσει το κύριο ζητούμενο είναι να περάσει κανείς καλά αφού φτάσει στο νησί.Ευτυχώς επιλογές ακόμα υπάρχουν, να ευχηθούμε να βγούνε καλές αεροπορικές προσφορές και για αυτό το καλοκαίρι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
SPO said:
Κοίτα, όπως έλεγε και η Μοσχολιού, δεν είμαστε στην ίδια τη συχνότητα.Τα 53 ευρώ μετ'επιστροφής αφορούν σε φοιτητικό εισιτήριο, άρα έκπτωση σε μια ειδική κατηγορία κοινού και αφορούν επίσης σε ταξιδι 8 ώρες μίνιμουμ.Βάλε έναν καφέ, μια τυρόπιτα και πάει στα 70.Δίνεις 10 ευρώ παραπάνω και πας με την αεροπορική προσφορά.Προσωπικά θα δινα όσο όσο παραπάνω να αποφύγω το πλοίο, αλλά αυτό αφορά εμένα.
Το αν υπερβάλλω ή όχι μπορούν να το επιβεβαιώσουν και άλλοι που έχουν ταξιδέψει με πλοίο.Δεν αναφέρομαι σε ευκαιριακούς ταξιδιώτες, ά πρόπερσι που πήγα στη Σύρο όλα καλά,αλλά σε άτομα που έχουν κάποια εμπειρία από ακτοπλοικά δρομολόγια.Και όλα τα πλοία δεν είναι ακριβώς στολίδια.Εν πάσει περιπτώσει το κύριο ζητούμενο είναι να περάσει κανείς καλά αφού φτάσει στο νησί.Ευτυχώς επιλογές ακόμα υπάρχουν, να ευχηθούμε να βγούνε καλές αεροπορικές προσφορές και για αυτό το καλοκαίρι.
ας μη συζηταμε γενικα και αοριστα. το μελος που ρωτα βγαζει φοιτητικο με 53Ε. τι θα φαει κ τι θα πιει στα πλοια η στα αεροδρομια δεν ειναι επι του παροντος. τα κεφτεδακια της μαμας ειναι κ πιο υγιεινα κ τσαμπα...με 53 λοιπον ταξιδευει με αριστο πλοιο ενω με αεροπορικο θα χρειαστει παραπανω. ενδεχομενως κ πολλα πολλα παραπανω...αρα σαφως ειναι πιο οικονομικο το ακτοπλοικο τικετ για το φιλο μας. και αυτο που του συστηνω ανεπιφυλακτα. μολις (και αν...) φορτωθουν τα καλοκαιρινα δρομολογια...
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Άποψη σου και σεβαστή.Κάθε φορά που αγοράζω εξετάζω το value for money και όχι ότι τα 53 ευρώ είναι τα πιο φτηνά.Μπορεί στην προκειμένη περίπτωση να ταξιδέψει με το Πρέβελης ο φίλος, όπου το εισιτήριο είμαι σίγουρος θα ναι ακόμα φτηνότερο.Βέβαια κάνει και 10 ή 11 ώρες, μπορεί να φτάνει και στη 01:00 το χάραμα, αλλά είναι το πιο φτηνό.Επειδή πάντως έχω σχετική εμπειρία, προσφορές θα παίξουν και από αεροπορικά και το value for money για 80 ευρώ roundtrip με Α3 είναι εξαιρετικό και δε χρειάζεσαι ούτε τάπερ, ούτε sleeping bag, ούτε shaker με τον καφέ από το σπίτι, ούτε ανοικτή γραμμή με το λιμενικό να δεις τι άνεμος φυσάει, ούτε όλη μέρα ταξίδι να το σιχαθείς το Αιγαίο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
SPO said:
Άποψη σου και σεβαστή.Κάθε φορά που αγοράζω εξετάζω το value for money και όχι ότι τα 53 ευρώ είναι τα πιο φτηνά.Μπορεί στην προκειμένη περίπτωση να ταξιδέψει με το Πρέβελης ο φίλος, όπου το εισιτήριο είμαι σίγουρος θα ναι ακόμα φτηνότερο.Βέβαια κάνει και 10 ή 11 ώρες, μπορεί να φτάνει και στη 01:00 το χάραμα, αλλά είναι το πιο φτηνό.Επειδή πάντως έχω σχετική εμπειρία, προσφορές θα παίξουν και από αεροπορικά και το value for money για 80 ευρώ roundtrip με Α3 είναι εξαιρετικό και δε χρειάζεσαι ούτε τάπερ, ούτε sleeping bag, ούτε shaker με τον καφέ από το σπίτι, ούτε ανοικτή γραμμή με το λιμενικό να δεις τι άνεμος φυσάει, ούτε όλη μέρα ταξίδι να το σιχαθείς το Αιγαίο.
φυσικα καθε αποψη ειναι σεβαστη κ πρεπει να ακουγεται.
βεβαια ειπες οτι το αεροπλανο ειναι ο οικονομικοτερος τροπος μεταβασης..μαλλον δεν ισχυει. και τα 80 ειναι η τρελλη εξαιρεση κατακαλοκαιρο,οχι βεβαια ο κανονας..τον ιουνιο ηθελα ενα ΣΚ στο νησι. αυστηρα ομως ΠΑ-ΚΥ λογω ελαχιστου χρονου. εψαχνα με Αιγαιου μηνες πριν. ουδεποτε το ειδα κατω απο 150. απηυδησα και πηγα Ρωμη..
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
σαν άτομο που μένω στο νησί έχω να πω ότι η άνεση του αεροπλάνου δεν συγκρίνεται με τίποτα, ακόμα και αν ξεπερνάει κατά πολύ τα λεφτά που ξοδεύει κανείς από το να ταξιδέψει με πλοίο. Φυσικά και τις περισσότερες φορές ταξιδεύω με πλοίο γιατί όπως και να το κάνουμε, ακόμα και με λίγη ταλαιπωρία είναι πιο οικονομικά.
 

nvitos

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Η διαφορα αεροπορικων με ακτοπλοικων για 2 ατομα ειναι πανω απο 150 ευρω
τα οποια θα μπορουσε καποιος να πληρωσει για την διαμονη σε δικλινο για 5 νυχτες χωρις να υπολογισω και το πηγαινε ελα απο το αεροδρομιο.
Εννοειται πως το αεροπλανο ειναι ο καλυτερος τροπος μεταβασεις αλλα για πολλους αυτην την περιοδο τα 150 ευρω ειναι αρκετα χρηματα.
Αυτο που μου κανει εντυπωσει με τα αεροπορικα ειναι οτι απο Σαντορινη - Αθηνα ειναι πιο ακριβα απο οτι Αθηνα - Σαντορινη.
Αυτο που κανω εγω ειναι να πηγαινω Αθηνα με το καραβι και να γυρναω με το αεροπλανο μου κοστιζει περιπου 36 ευρω με καμπινα(φοιτητικο) και 53-56 επιστροφη με αεροπλανο
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
1.Αυτο που μου κανει εντυπωσει με τα αεροπορικα ειναι οτι απο Σαντορινη - Αθηνα ειναι πιο ακριβα απο οτι Αθηνα - Σαντορινη.
2.Αυτο που κανω εγω ειναι να πηγαινω Αθηνα με το καραβι και να γυρναω με το αεροπλανο μου κοστιζει περιπου 36 ευρω με καμπινα(φοιτητικο) και 53-56 επιστροφη με αεροπλανο
1.αναποδα το καταλαβα,..δε ξερω γιατι
2.καλα κανεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.915
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom