θεσσαλονικη ανω πολη

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.078
ὲχουμε κὰναν/καμὶα ειδημονα ανωπολησαλονικιολογο;

Διάβασα κὰπου το εξης:

ηγουμένου και βλαττάδων (κοντά σε ένα πάρκινγκ) υπάρχει δεξιά ένα μικρό πλάτωμα και από πίσω του κρυμμένη μέσα σε αγριόχορτα η είσοδος μιας μεγάλης βυζαντινής κιστέρνας

βολτὰρισα εκεὶ, από την αγια ζωνη προς δυσμὰς, μεσω οδου τιμοθέου που καταληγει σε σκαλάκια και βγηκα σε ένα μερος εξοχως εξοχικο, οπου λιγο πιο μετα με εβγαλε στο (αναφερομενο) παρκιν. Εψαξα να βρω την εισοδο της κιστερνας και το μονο που βρηκα ηταν αυτό:
4.JPG



το σημεὶο αυτὸ , το επισημαίνω με τον κὸκκινο σταυρὸ:

1.jpg



2.jpg





3.jpg



ξερει καποιος/α αν πράγματι αυτή η θυρα είναι η εν λογω εισοδος;


:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτή την είσοδο την έχω δει, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι. Επίσης δεν ήξερα οτι υπάρχει βυζαντινή κινστέρνα στη περιοχή αυτή! Θα ήθελα και εγώ μια απάντηση.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.078
Οχι, δεν ειναι αυτή - ειναι *μάλλον* εισοδος κιστέρνας αυτο που εβαλα (πρώτη φώτο) και ψάχνω - οχι κρήνη.

Παρεμπιπτόντως, αυτη που εβαλες ειναι η κρηνη του τσιναριού;

ως κορυφαία πάντως, θεωρώ την στο 75 της οδου ολυμπιάδος. Ειναι στο πεζοδρόμιο πανω, ένα μέτρο απο τον δρομο, ενω υπάρχει και μια φωτο που την δειχνει οταν ήταν εντοιχισμενη στο παλαιό κτίσμα που κατεδαφίστηκε αλλά η κρήνη διεσώθη.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.078
Πριν απο εναν δυο μηνες, βολταριζα στα οθωμανικα μνημεια - πλην των πολυ γνωστων, πήγα μεχρι την ανω πολη οπου ενα τζαμι στην οδο αργοναυτων ειναι σπιτι ενω στην οδον ισμηνης, ενα χαμαμ παραμενει ως εχει. ειναι πολυ ενδιαφέροντα όλα αυτά.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.078
Η Άνω Πόλη όπως δεν την έχεις δει ποτέ

Χθεσινο αρθρο - κοπετος για τη Ανω Πόλη, το οποίο μας θύμισε πώς μπορεις να βολταρεις εκει, να διατρεξεις (με ένα καποιο αγχος αν μη τι άλλο, διοτι σε περιμενουν για μια σουμάδα εις το κεντρον) ο,τι φαινεται στον χαρτη εντος δύο ωρων περιπου.

SKG.JPG



Αγία Αικατερίνη - οδὸς Σαχίνη – οδος Αλεξάνδρας Παπαδοπούλου – χαμαμ οδού Ισμήνης
οδὸς Παπαδοπούλου (τέλειον λέμε!) – τσινάρι (τουριστ τραπ για χαμουτζηδες) - οδὸς Κλειούς, (βανδαλισθείσα) κρήνη στο 35 της Δημητρίου Πολιορκητου – οδὸς Πηλέως – πλατεία Τερψιθέας μαυσωλείο μουσα μπαμπα (αγνωστη γάτα ερχοταν χωρις δευτερα σκεψη πανω μου με κουτουλιες και ο,τι άλλο αγαπησιάρικο) – οδοὶ Δανάης, Μπουμπουλίνας, Παλαμίδου, αργοναυτων, Λημναίου – οδὸς Επταπυργίου παρα τοις καστρασι – βορεια τειχη πορτάρα (καστρόπληκτα) – μονη βλαταδων (υπεροχη, η μόνη μονή εν ενεργεια από τα χρονια της βυζαντινής αυτοκρατορίας) – οδος Αργοναυτων τεως τζαμι μουσταφα Ζιχνι (μερος οπερ επεσκεφθη προ μολις 13 μηνων ο υφυπουργος εξωτερικων της Τερκιγιέ Τζουμχιουρχετι) – Οδος τιμοθεου οπου η φωτο στο πρωτο σχολιο – μονη λατομου οσιος δαυιδ (ενθα αγιογραφια με τον κυριο ημων ιησου χριστό, αγένειο· σπανιότατο τούτο) οδος ολυμπιαδος βυζαντινη κιστερνα (ετι ανασκαπτομενη) – οδος Θεοτοκοπουλου βυζαντινο λουτρό (γαμάτο) – οδος ολυμπιαδος (παλι), κρηνη τουρκομπαροκ ρυθμου (γαμάτη ομοιως) – Προφητης Ηλίας (δεν μου γιομισε τον οφθαλμόν) οδος Λαπιθων ενθα Τρικλίνιον (ήτοι αίθουσα υποδοχής, τραπεζαρία) αστικης οικίας εξωθεν πολυκατοικίας – (γαμιστερότατον θεαμα) – καποτε γενι χαμαμ – αλατζα ιμαρετ – ουπς, ξεφύγαμε της ανω πολεως, τελος εκπομπης, οβερ.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.078
Εὶναι τὸσο βαρετὸ (λόγω επειδὴς συμβαὶνει τὸοοοοοσο συχνὰ) ὲνα αΐδιον κὰρμα να σου υπενθυμὶζει πόσο αβὰν γκὰρντ εὶσαι, να νοιὼθεις συνεχὰ στὴ μπλὰτη σου καρφωμὲνα νάχει τα βλὲμματά της η ανθρωπὸτης για να σου δεὶ τις κινὴσεις και να τις επαναλὰβει.

In omnia paratus:

Θεσσαλονίκη: Δωρεάν περιπατητικές ξεναγήσεις στην Άνω Πόλη – Οι διαδρομές
 
D

Delmem38110

Guest
κάποτε νοικιάζαμε στη Σαχτούρη μονοκατοικία, ένας τοίχος στην αυλή ήταν τα τείχη.
φίλοι μας Καναδοί νοικιάζανε επίσης στην Ισμήνης λίγο πιο μακριά από μας και άλλοι νοικιάζανε στην Κλειούς λίγο πιο πάνω από το τσινάρι, μικρή απόσταση για επισκέψεις τα βράδια.
τον χειμώνα δε όταν είχε βαρδάρη και έπρεπε να βγω να τηλεφωνήσω στον δρόμο το κρύο ήταν ανυπόφορο. αγαπημένο μας τότε εστιατόριο το Ολύμπους Νάουσα. θυμάμαι έπαιρνα σνίτσελ χοφμαν με πουρέ και έξτρα πατάτες τηγανητές.
άλλοι επίσης είχαν το σπίτι (για πολλά χρόνια) που ήταν μέσα στην μέση της πλατείας, απέναντι από το αλατζά ιμαρετ τζαμί πάνω από την κασσανδου. τώρα δεν πρέπει να υπάρχει πια.
μέγα λάθος να μην αγοράσω ένα από αυτά.

έχω χρόνια να περπατήσω στην άνω πόλη.
 
Last edited by a moderator:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Έχω κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα στην άνω πόλη σχεδόν σε κάθε στενό της. Τα οθωμανικά κτίσματα μου αρέσουν αλλά αναζητώ περισσότερο σημεία όμορφα που δεν είναι και τόσο γνωστά. Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από το αρχείο μου.

Αυτή η φωτογραφία είναι στην οδό Καλλιόπης. Αυτό το έργο έχει φτιαχτεί από ένα καλλιτέχνη που ζει εκεί πέρα και φτιάχνει κατά καιρούς και καινούρια πράγματα που τα βλέπεις αν περάσεις. Νομίζω είναι η πιο καλή άγνωστη υπαίθρια γκαλερί τέχνης της πόλης

IMG_20210406_202022-01.jpeg


Το αγαπημένο μου σπιτάκι κάτω από το πυροβολείο δεξιά.

IMG_20210516_162231-01.jpeg



Το αγαπημένο δρομάκι. Οπως πας από πυροβολείο κατά μήκος των τειχών λίγο πριν φτάσεις στην Μονή Βλαττάδων.

PA2703711.jpg



Αυτό το σπίτι είναι σε κάποιο σημείο στην δυτική πλευρά της άνω πόλης. Η φωτογραφία τραβήχτηκε πριν χρόνια. Μάλλον δεν είναι ακριβώς έτσι σήμερα η διακόσμηση. Αν παρατηρίσετε προσεκτικά πάνω στα κάγκελα θα δείτε ένα πλαστικό χέρι και ένα κουκλάκι φώκιας :):)

PC265020.jpg
 
D

Delmem38110

Guest
Πολιτικές υποσχέσεις της εποχής, γραμμένες πάνω σε τοίχους με θέα τη μόνη Βλαττάδων.
1.jpg




Και το σπίτι του αυτοαποκαλούμενου Βασιλιά της Ελλάδος που εγώ δεν είδα ποτέ όσες φορές και αν περάσαμε.
2.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom