ιδέες για ένα εξωτικό ταξίδι παρακαλώ!!!

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
καλησπερα σε ολους και σε ολες.
δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα , νομιζω οτι εδω θα βρω καποια πληροφορια.
μετα απο το τελευταιο ταξιδι Μεξικο και Νεα υορκη , σταματησαμε λογο νεου μελους στην ομαδα μας , και θελουμε τωρα ποια να παμε ξανα ενα ταξιδι ξεκουρασης μαζι με τον 17 μηνων Πετρο.
Το ερωτημα ειναι ΠΟΥ?

Εμεις ολο το καλοκαιρι δουλευουμε και δεν μπορουμε να κανουμε μπανια , θελουμε κατι εξωτικο , ειπαμε να ξανα παμε στην ταυλανδη αλλα ειναι κλειστα τα συνορα μεχρι αγνωστο.... ή καραντινα 14 ημερες , νομιζω δεν αξιζει .....

Εχετε να μου κανετε καμμια προταση?
ευχαριστω!
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
καλησπερα σε ολους και σε ολες.
δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα , νομιζω οτι εδω θα βρω καποια πληροφορια.
μετα απο το τελευταιο ταξιδι Μεξικο και Νεα υορκη , σταματησαμε λογο νεου μελους στην ομαδα μας , και θελουμε τωρα ποια να παμε ξανα ενα ταξιδι ξεκουρασης μαζι με τον 17 μηνων Πετρο.
Το ερωτημα ειναι ΠΟΥ?

Εμεις ολο το καλοκαιρι δουλευουμε και δεν μπορουμε να κανουμε μπανια , θελουμε κατι εξωτικο , ειπαμε να ξανα παμε στην ταυλανδη αλλα ειναι κλειστα τα συνορα μεχρι αγνωστο.... ή καραντινα 14 ημερες , νομιζω δεν αξιζει .....

Εχετε να μου κανετε καμμια προταση?
ευχαριστω!
Είμαστε πολλοί στην ίδια φάση και δυστυχώς τα πράγματα για τον χειμώνα στην Ασία δεν δείχνουν καλά.
Εναλλακτικά εγώ έχω στο μυαλό Ζανζιβάρη (long shot) και Κανάρια νησιά (όχι ότι καλύτερο αλλά τουλάχιστον ζέστη και σχεδόν καλοκαίρι). Για Καραιβική δεν μας παίρνει λόγω τιμών και υψηλής ζήτησης φέτος.
Κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη και από εμένα.
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Zanzibar πηγαμε σε συνδυασμο με Σαφαρι Τανζανια και δεν θα ξανα πηγαινα εκει , δεν αξιζει η Θαλασσα που εχει με την Παλιρροια - αμποτη και πολλα κοραλια , σπας τα ποδια σου.

Καναρια νησια τι περιορισμους εχουν?
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Δεν εννοώ περιορισμούς Covid, απλά δεν είναι και ότι ωραιότερο σε φυσικό τοπίο, οι παραλίες είναι φτιαχτές και γενικά υπερ-τουριστικοποιημένα. Τουλάχιστον Gran Canaria & Tenerife που έχουμε εικόνα. Εμείς σκεφτόμαστε συνδυασμό Lanzarote & fuerteventura φέτος.
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Για καραιβικη παντως μου πεφτει μακρυα και με ενα μωρο παιδι.
βλεπω πολυ τις Μαλδιβες , και ισως τα Καναρια νησια. καλη ιδεα αυτη.... και βλεπουμε
οτι αλλο εχουμε....
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλημέρα!!! Ελπίζοντας ότι φέτος θα πάνε όλα καλύτερα σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε χειμώνα σε ένα εξωτικό προορισμό! (τάμα το έχω μιας και πήγαμε καλοκαίρι στη Σιβηρία!)
Σκεφτόμασταν κάτι εύκολο/συνηθισμένο για να μην δυσκολευτούμε με διαμονή και παροχές. Συζητάγαμε για Πουκέτ μετά σκέφτηκα το Κο Σαμούι. Επίσης σκεφτόμουν να κλείσω πακέτο από ταξιδιωτικό πρακτορείο (θα είναι η 2η φορά που δεν τα κανονίζω όλα εγώ) αλλά φοβάμαι ότι θα το πληρώσω διπλάσιο. Έχετε συμβουλές ή προτάσεις για άλλους ταξιδιωτικούς προορισμούς αντίστοιχους?
Ευχαριστώ!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Στην Ταϊλάνδη ο καιρός τα Χριστούγεννα εξυπηρετεί την πλευρά του Πουκέτ και όχι του Σαμουί. Στο Σαμουί είναι η περίοδος των μουσώνων και αυτό θα με προβλημάτιζε. :rolleyes-80:

Θεωρώ ρίσκο το ταξίδι εκτός ΕΕ, απλά και μόνο λόγω των περιορισμών με τον κορονοϊό. Κι εγώ τον Καναδά τον κόβω να αλλάζει για καλό και για κακό.

Για "εξωτικό" και ΕΕ, χωρίς καραντίνες κλπ, θα κοίταζα και προς Ατλαντικό: Μαδέρα, Κανάρια, Αζόρες. Προς Αζόρες τελικά κλίνω κι εγώ. Ρίξε μια ματιά στις ταξιδιωτικές ιστορίες για Ισπανία και Πορτογαλία για να πάρεις μια ιδέα. Ειδικά η Μαδέρα κανονικά φημίζεται για τις γιορτές την Πρωτοχρονιά, αλλά δεν φαντάζομαι τα πράγματα να είναι όπως προ κορονοϊού. Δεν θα έχεις τις θερμοκρασίες του Πουκέτ, αλλά δεν θα είναι και σαν την ηπειρωτική Ευρώπη.

Σε όλους αυτούς τους προορισμούς (και το Πουκέτ αν τελικά αποφασίσεις να πας εκεί) πας πολύ εύκολα και μόνη σου, δεν χρειάζεται να πληρώσεις το "καπέλο" που θα σε χρεώσουν τα πρακτορεία... :) Μαδέρα και Σάο Μιγκέλ των Αζορών είχα πάει κι εγώ (καλοκαίρι βέβαια) οπότε μπορώ να σε βοηθήσω με αυτούς τους δύο προορισμούς.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημέρα.
Υπάρχει και η επιλογή των νησιών της Καραϊβικής. Turks and Caicos, Antiqua κλπ τα οποία από θέμα covid είναι ανοιχτά από τον Μάιο. Αν μπορούσες να πας προς τον Ιανουάριο θα ήταν ακόμα καλύτερα από θέμα τιμών και καιρού. Ούτε εκεί χρειάζεται να κλείσεις με πρακτορείο. Αν θυμάμαι καλά πέρσυ εν μέσω καραντινας υπήρχε live ταξιδιωτική ανταπόκριση από ένα μέλος του φόρουμ. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το κοιτάξεις ως εναλλακτική.
Ο,τι και αν αποφασίσεις σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα!
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Προσωπικά θα απέφευγα το Πουκέτ και το Σαμούι και θα κοίταζα για μικρότερα νησάκια γύρω γύρω, πολύ λιγότερο τουριστικοποιημένα και σχετικά πιο "αυθεντικά". Α, και αρκετά πιο φθηνά.
Εννοείται χωρίς πρακτορείο, λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο και φυσικά εδώ και έτοιμο το ταξιδάκι.
Αλλά... για φέτος τον χειμώνα δεν φαίνονται καλά τα πράγματα με την Νοτιοανατολική Ασία λόγω περιορισμών. Προσπαθεί η Ταϋλάνδη να ανοίξει το Πουκέτ αρχικά, αλλά από ότι διαβάζω όχι με μεγάλη επιτυχία και ευκολία για τον ταξιδιώτη των 10-12 ημερών (βλ. Phuket Sandbox)
Πρόταση μου θα ήταν για φέτος να κοιτάξεις δυτικότερα, όπως στις προτάσεις των προηγουμένων.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλημέρα!!! Ελπίζοντας ότι φέτος θα πάνε όλα καλύτερα σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε χειμώνα σε ένα εξωτικό προορισμό! (τάμα το έχω μιας και πήγαμε καλοκαίρι στη Σιβηρία!)
Σκεφτόμασταν κάτι εύκολο/συνηθισμένο για να μην δυσκολευτούμε με διαμονή και παροχές. Συζητάγαμε για Πουκέτ μετά σκέφτηκα το Κο Σαμούι. Επίσης σκεφτόμουν να κλείσω πακέτο από ταξιδιωτικό πρακτορείο (θα είναι η 2η φορά που δεν τα κανονίζω όλα εγώ) αλλά φοβάμαι ότι θα το πληρώσω διπλάσιο. Έχετε συμβουλές ή προτάσεις για άλλους ταξιδιωτικούς προορισμούς αντίστοιχους?
Ευχαριστώ!
Κοιτάζω το τελευταίο μήνα εξωτικούς προορισμούς για το 2022 και είμαι ανάμεσα σε Ζανζιβάρη και Πουκέτ. Ζανζιβάρη είναι ακόμα παρθένος προορισμός από τις ορδές των δυτικών τουριστών, ενώ στο Πουκέτ βρίσκω φθηνά ξενοδοχεία 4* & 5* με πολλές εκδρομές σε ομολογουμένως πανέμορφες τοποθεσίες.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Κομόρες έχει πάει κανείς? Και εγώ το σκέφτομαι για Ζανζιβάρη βασικά Μεξικό ήθελα αλλά τόσες ώρες απόσταση με μάσκα στο αεροπλάνο.δεν παλεύεται. Πιστεύω πάντως ότι οι τα μέρη που δεν θα κλείσουν το Δεκέμβριο είναι η Ζανζιβάρη και το Μεξικό σίγουρα για ανατολική Ασία δεν το συζητάω καν
 
D

Delmem37668

Guest
Κομόρες έχει πάει κανείς? Και εγώ το σκέφτομαι για Ζανζιβάρη βασικά Μεξικό ήθελα αλλά τόσες ώρες απόσταση με μάσκα στο αεροπλάνο.δεν παλεύεται. Πιστεύω πάντως ότι οι τα μέρη που δεν θα κλείσουν το Δεκέμβριο είναι η Ζανζιβάρη και το Μεξικό σίγουρα για ανατολική Ασία δεν το συζητάω καν
η καινούρια τάση είναι άρση περιοριστικών μέτρων και συνέχιση της κανονική ζωής. νομίζω ότι δεν θα κλείνει πια τίποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom