ιδέες για ένα εξωτικό ταξίδι παρακαλώ!!!

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.387
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αιγυπτο το Μάη; Ούτε στο χειρότερο εχθρό μου...
Η μέση μέγιστη θερμοκρασία τη πρώτη εβδομάδα του Μάιου στην Αίγυπτο είναι 32 με 34 βαθμούς, ακριβώς η ίδια με την μέση μέγιστη θερμοκρασία της Κόστα Ρίκα για τη πρώτη εβδομάδα του Ιανουαρίου...
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η μέση μέγιστη θερμοκρασία τη πρώτη εβδομάδα του Μάιου στην Αίγυπτο είναι 32 με 34 βαθμούς, ακριβώς η ίδια με την μέση μέγιστη θερμοκρασία της Κόστα Ρίκα για τη πρώτη εβδομάδα του Ιανουαρίου...
Χμ...
Screenshot_20220104-101654_Weather.jpg
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καραϊβική έχω πάει! Τα υπόλοιπα ξεφεύγουν σε budget η αλήθεια είναι...:confused:
Πριν κανένα μήνα είχα βρει (από Φρανκφούρτη, αλλά μικρό το κακό) πήγαινε έλα με βαλίτσα και στάση σε Σιάτλ 400 ευρώ για Οαχου και Μαουι. Ρίχνε μια ματιά και στο γνωστό ψαχτηρι fly4free για πιθανές προσφορές :)
 
Μηνύματα
98
Likes
569
Για εμένα δεν είναι της παρούσης μα ερευνώ για το 2023 και έπειτα να πάω σε ένα ..... εξωτικό μέρος.

α}Μια επιλογή είναι να πάω Φιλιππίνες για χαλάρωση{μαξ 10 μέρες} και να το συνδυάσω με Σεούλ{που άλλωστε έχω επισκεφτεί} με μια δουλειά/έκθεση.
β)Γενάρη του 23 Κόστα Ρίκα ή Μπελίζ/Γουατεμάλα {μαξ 10 μέρες}
γ}Κολομβία {Καρταχένα/Μπογοτά,Μεντεγίν} μαξ 10 μέρες.

Φαβορί για μένα είναι το α} αλλά αξίζουν οι άλλες περιπτώσεις ώστε να αγνοήσω το α.
@taver Σου αρέσει η Κόστα Ρίκα? Εβγαλες μια φώτο στο live.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για εμένα δεν είναι της παρούσης μα ερευνώ για το 2023 και έπειτα να πάω σε ένα ..... εξωτικό μέρος.

α}Μια επιλογή είναι να πάω Φιλιππίνες για χαλάρωση{μαξ 10 μέρες} και να το συνδυάσω με Σεούλ{που άλλωστε έχω επισκεφτεί} με μια δουλειά/έκθεση.
β)Γενάρη του 23 Κόστα Ρίκα ή Μπελίζ/Γουατεμάλα {μαξ 10 μέρες}
γ}Κολομβία {Καρταχένα/Μπογοτά,Μεντεγίν} μαξ 10 μέρες.

Φαβορί για μένα είναι το α} αλλά αξίζουν οι άλλες περιπτώσεις ώστε να αγνοήσω το α.
@taver Σου αρέσει η Κόστα Ρίκα? Εβγαλες μια φώτο στο live.
Οι μερες που δίνεις είναι νομίζω λιγες για το β) με όποιο από τα 2 σεναρια...
Καλη είναι η Κόστα Ρίκα αν τα ταξιδιωτικά σου ενδιαφέροντα είναι προς φύση (ηφαίστεια, δαση, παραλίες, ζώα) και περιπέτειες. Τα δικά μου είναι κυρίως αλλού.
Για το α), γιατί δε μένεις μόνο Φιλιππίνες; Έχει τόσα να δεις..
 
Μηνύματα
98
Likes
569
Οι μερες που δίνεις είναι νομίζω λιγες για το β) με όποιο από τα 2 σεναρια...
Καλη είναι η Κόστα Ρίκα αν τα ταξιδιωτικά σου ενδιαφέροντα είναι προς φύση (ηφαίστεια, δαση, παραλίες, ζώα) και περιπέτειες. Τα δικά μου είναι κυρίως αλλού.
Για το α), γιατί δε μένεις μόνο Φιλιππίνες; Έχει τόσα να δεις..
Είναι σχεδόν σίγουρα οτι θα πάω Νότια Κορέα και έτσι εύκολα απο εκεί μπορώ να βρώ φτηνά εισιτήρια για Φιλιππίνες. Να το συνδυάσω χωρίς να ξεφύγω ο προϋπολογισμός μου.

Για Κόστα Ρίκα όντως με ενδιαφέρει πολύ η φύση/τα ηφαίστεια.
Ασφάλεια είναι σχετικά εντάξει σε σύγκριση με Λατινική Αμερική, έτσι δεν είναι?
Και η Γουατεμάλα εικάζω οτι θα την βρώ συναρπαστική φύση/αρχαία{τίκαλ}.Αν και εκεί όχι τόσο ασφαλές κυρίως σοβαρά θέματα στην Αντίγκουα έχει όπως γνωρίζω.

Τέσπα θα δώ στο μέλλον. Να περνάς καλά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Είναι σχεδόν σίγουρα οτι θα πάω Νότια Κορέα και έτσι εύκολα απο εκεί μπορώ να βρώ φτηνά εισιτήρια για Φιλιππίνες. Να το συνδυάσω χωρίς να ξεφύγω ο προϋπολογισμός μου.

Για Κόστα Ρίκα όντως με ενδιαφέρει πολύ η φύση/τα ηφαίστεια.
Ασφάλεια είναι σχετικά εντάξει σε σύγκριση με Λατινική Αμερική, έτσι δεν είναι?
Και η Γουατεμάλα εικάζω οτι θα την βρώ συναρπαστική φύση/αρχαία{τίκαλ}.Αν και εκεί όχι τόσο ασφαλές κυρίως σοβαρά θέματα στην Αντίγκουα έχει όπως γνωρίζω.

Τέσπα θα δώ στο μέλλον. Να περνάς καλά.
Δεν υπαρχει θεμα ασφάλειας στην Antigua (έμεινα 14 βράδια εκει). Υπαρχει θέμα στην πόλη της Γουατεμάλας, αλλά δεν έχεις κανενα λόγο να πας εκεί. Όμως 10 μερες ειναι κατα τη γνωμη μου οριακά για Γουατεμάλα (χωρις Μπελίζ). Οι δρομοι ειναι χαλια και οι μετακινήσεις αργες.
Συγκριτικα με τις γυρω χώρες, η Κόστα Ρικα ειναι... Ελβετία, απο πολλες απόψεις, συμπεριλαμβανομένης της ασφάλειας και των... τιμών.
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
"κανω ονειρα για τις μερες που θα 'ρθουνε" λεει ενα τραγουδι
κανω ονειρα λοιπον για Περου ή Ιαπωνία ή Μεξικό; τι προτεινετε; (περιπου 10-12 μερες):rolleyes::rolleyes::rolleyes: τον Αυγουστο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom