Ινδία ινδία τα χριστούγεννα

andriangr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Γεια χαρα!
εχω κλεισει εισιτηρια για ινδια μεσω κων/πολης την περίοδο των χριστουγεννων με την air arabia (290e!!!:clap:)και θα ηθελα τη γνωμη καποιων που εχουν ηδη παει.
Λεω να ακολουθησω τη διαδρομη δελχι(2 διαν)-τραινο για βαρανασι(1 διαν)-τραινο για Αγκρα(μονο για το ταζ μαχαλ)- τζαιπουρ (2 διαν)-τζοντπουρ(2)-πουσκαρ(1 )-ουνταιπουρ (2)...η μηπως τζαισαλμερ???
Πως σας φαινεται το πλανο μου?
Καποιο αλλο μερος που δεν πρεπει να παραλειψω?
Συμφερει να νοικιασω αυτοκινητο με οδηγο απο την αγκρα μεχρι ουνταιπουρ η καλυτερα να χρησιμοποιω τραινο και να νοικιαζω σε καθε πολη για μια μερα ?(θα ταξιδευω μονος)
Εχει κανεις ιδεα για το κοστος ενοικιασης?
ευχαριστω
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλα adria σε βρίσκω πολύ τυχερό για δύο πράγματα.
το πρώτο οτι θα ταξιδέψεις μόνος στην ινδία,και το άλλο που θα μετακινηθείς με τραίνο..
στην αγκρα καλά εισαι για να δείς μονο το taj γιατί η πόλη ειναι σχεδόν τίποτα.
jaibur αξίζει πολύ και χρειάζεσαι 3 μέρες.
varanasi η απολυτη εμπειρία με τον gagga.η επίσκεψη γίνεται το ξημέρωμα.ενδιαφέρουσα πόλη,γύρισε την με τα πόδια όσο μπορείς...
udaibur αρκούν δύο μέρες .
Δελχί επίσης 3 μέρες.το παλιό δελχί ειναι εμπειρία άν αντέχεις το original και την βρωμιά.
εφοδιάσου με ελαφρύ αποσμητικό για το τραίνο,οι ινδοί δεν πλένουν τα ποδαράκια τους,και σε μιά διαδρομή που είχα αποκοιμηθεί,ξύπνησα με τις πατούσες κάποιου στην μούρη μου..
οι δρόμοι της ινδίας είναι άθλιοι με χιλιομπαλωμένο οδόστρωμα και λακούβες που συνήθως τις κλεινουν όλη μέρα και το βράδυ χαλάνε..άρα με τραίνο κερδίζεις χρόνο και αποφεύγεις το εγκεφαλικό απο το ταρακούνημα...
αυτά και οπλίσου με υπομονή..
η ινδία ειναι μοναδική αρκεί να ξέρεις τι να εκτιμήσεις σε αυτή.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τα Χριστούγεννα είναι η καλύτερη εποχή για Goa. Συνδύασέ το και με Βομβάη.

Όταν λες ότι το έχεις κλείσει μέσω Κωνσταντινούπολης εννοείς ότι θα πετάξεις από Κωνσταντινούπολη?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τα Χριστούγεννα είναι η καλύτερη εποχή για Goa. Συνδύασέ το και με Βομβάη.

Όταν λες ότι το έχεις κλείσει μέσω Κωνσταντινούπολης εννοείς ότι θα πετάξεις από Κωνσταντινούπολη?
marydin αδύνατον να το συνδυάσει αυτό στο ίδιο ταξίδι..
εκτός αν έχει δύο μήνες.
η goa πάει μόνη της και είναι διαφορετικό στύλ απο το κλασικό αρχικό του.
νομίζω....
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
θα ηθελα κι εγω τι γνωμη σας πανω στο ιδιο θεμα.....(ποιες πολεις αξιζει καλυτερα...κλπ)
θα ταξιδεψω σε καμια 10-15αρια μερες Ινδια Νεπαλ, και τα κανονιζω με ενα πρακτορειο απο εκει....
βασικος μου προβληματισμος.....θα ειμαστε δυο γυναικες, υπαρχει περιπτωση να εχουμε προβληματα οποιουδήποτε είδους?:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
θα ηθελα κι εγω τι γνωμη σας πανω στο ιδιο θεμα.....(ποιες πολεις αξιζει καλυτερα...κλπ)
θα ταξιδεψω σε καμια 10-15αρια μερες Ινδια Νεπαλ, και τα κανονιζω με ενα πρακτορειο απο εκει....
βασικος μου προβληματισμος.....θα ειμαστε δυο γυναικες, υπαρχει περιπτωση να εχουμε προβληματα οποιουδήποτε είδους?:roll:
tzo δεν θα εχετε κανένα πρόβλημα στο θέμα αυτό.
οι ινδοί σέβονται τις γυναίκες και απεναντίας ειναι ντροπαλοί.κανένας δεν σε ενοχλεί και όχι μονο, τρέχουν να σε εξυπηρετίσουν και να σε οδηγήσουν οπου θές.
υποθέτω οτι εφόσον διαλέγετε αυτό τον προορισμό,γνωρίζετε που πάτε και ξέρετε πως να συμπεριφερθείτε γενικότερα σε μιά τόσο φτωχή χώρα.
συγχαριτήρια κορίτσια,πλουτίστε όσο μπορείτε εκεί που θα πάτε.
(κρατήστε στοιχεία του τοπικού πρακτορείου,και ρίχτε τα όταν επιστρέψετε)
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
ευχαριστω πολυ ρενατα για τις πολυτιμες πληροφορίες σου.....
το πρακτορειο μας το εχουν συστησει καποιοι που ήδη το εχουν χρησιμοποιησει.....
οταν με το καλο επιστρέψουμε θα έχετε τα νεα μας!!!
ευχαριστω και πάλι!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Γεια χαρα!
εχω κλεισει εισιτηρια για ινδια μεσω κων/πολης την περίοδο των χριστουγεννων με την air arabia (290e!!!:clap:)και θα ηθελα τη γνωμη καποιων που εχουν ηδη παει.
Λεω να ακολουθησω τη διαδρομη δελχι(2 διαν)-τραινο για βαρανασι(1 διαν)-τραινο για Αγκρα(μονο για το ταζ μαχαλ)- τζαιπουρ (2 διαν)-τζοντπουρ(2)-πουσκαρ(1 )-ουνταιπουρ (2)...η μηπως τζαισαλμερ???
Πως σας φαινεται το πλανο μου?
Καποιο αλλο μερος που δεν πρεπει να παραλειψω?
Συμφερει να νοικιασω αυτοκινητο με οδηγο απο την αγκρα μεχρι ουνταιπουρ η καλυτερα να χρησιμοποιω τραινο και να νοικιαζω σε καθε πολη για μια μερα ?(θα ταξιδευω μονος)
Εχει κανεις ιδεα για το κοστος ενοικιασης?
ευχαριστω
περίπου το ίδιο δρομολόγιο ακολουθήσαμε και εμείς το καλοκαίρι...έχω γράψει την ταξιδιωτική ιστορία με θέμα "ινδία"...συμφωνώ με την ρενάτα όσο αναφορά τις ημέρες παραμονής στην εκάστοτε πόλη...΄η Πουσκάρ είναι πολύ μικρή πόλη, σου αρκεί μία μέρα και στην ουνταιπούρ επίσης, πλήν του κάστρου δεν έχει κάτι άλλο αξιόλογο να δεις...
μην χάσεις την τζαισαλμέρ είναι πανέμορφη και τελείως διαφορετική από όλες τις άλλες...
αν κυκλοφορείς με τρένο, τότε τις μετακινήσεις μέσα στην κάθε πόλη μπορείς να τις κάνεις με ρίκσα (τρίκυκλα ταξί), τα οποία είναι πολύ φτηνά...
 
  • Like
Reactions: tzo

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μπράβο eleni πολύ χρήσιμα αυτα που έγραψες τα σημειώνω για επόμενη φορά!
 

andriangr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
καλα adria σε βρίσκω πολύ τυχερό για δύο πράγματα.
το πρώτο οτι θα ταξιδέψεις μόνος στην ινδία,και το άλλο που θα μετακινηθείς με τραίνο..
στην αγκρα καλά εισαι για να δείς μονο το taj γιατί η πόλη ειναι σχεδόν τίποτα.
jaibur αξίζει πολύ και χρειάζεσαι 3 μέρες.
varanasi η απολυτη εμπειρία με τον gagga.η επίσκεψη γίνεται το ξημέρωμα.ενδιαφέρουσα πόλη,γύρισε την με τα πόδια όσο μπορείς...
udaibur αρκούν δύο μέρες .
Δελχί επίσης 3 μέρες.το παλιό δελχί ειναι εμπειρία άν αντέχεις το original και την βρωμιά.
εφοδιάσου με ελαφρύ αποσμητικό για το τραίνο,οι ινδοί δεν πλένουν τα ποδαράκια τους,και σε μιά διαδρομή που είχα αποκοιμηθεί,ξύπνησα με τις πατούσες κάποιου στην μούρη μου..
οι δρόμοι της ινδίας είναι άθλιοι με χιλιομπαλωμένο οδόστρωμα και λακούβες που συνήθως τις κλεινουν όλη μέρα και το βράδυ χαλάνε..άρα με τραίνο κερδίζεις χρόνο και αποφεύγεις το εγκεφαλικό απο το ταρακούνημα...
αυτά και οπλίσου με υπομονή..
η ινδία ειναι μοναδική αρκεί να ξέρεις τι να εκτιμήσεις σε αυτή.



σευχαριστω renata ηδη με εβαλες στο κλιμα της ινδιας:D
μετραω μερες.......
 

andriangr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Τα Χριστούγεννα είναι η καλύτερη εποχή για Goa. Συνδύασέ το και με Βομβάη.

Όταν λες ότι το έχεις κλείσει μέσω Κωνσταντινούπολης εννοείς ότι θα πετάξεις από Κωνσταντινούπολη?
ναι marydim θα παω χιο-σμυρνη μετα πεταω για πολη με την pegasus (36ε) και απο πολη δελχι και πισω με μια διαν στη σαρτζα (ή καπως ετσι....)
 

andriangr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
περίπου το ίδιο δρομολόγιο ακολουθήσαμε και εμείς το καλοκαίρι...έχω γράψει την ταξιδιωτική ιστορία με θέμα "ινδία"...συμφωνώ με την ρενάτα όσο αναφορά τις ημέρες παραμονής στην εκάστοτε πόλη...΄η Πουσκάρ είναι πολύ μικρή πόλη, σου αρκεί μία μέρα και στην ουνταιπούρ επίσης, πλήν του κάστρου δεν έχει κάτι άλλο αξιόλογο να δεις...
μην χάσεις την τζαισαλμέρ είναι πανέμορφη και τελείως διαφορετική από όλες τις άλλες...
αν κυκλοφορείς με τρένο, τότε τις μετακινήσεις μέσα στην κάθε πόλη μπορείς να τις κάνεις με ρίκσα (τρίκυκλα ταξί), τα οποία είναι πολύ φτηνά...
σ ευχαριστω eleni70 διαβασα την ιστορια σου....υπεροχη! μαλλον θα προτιμησω την τζαισαλμερ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.022
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom