Ινδία ινδία τα χριστούγεννα

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
στην ουνταιπούρ επίσης, πλήν του κάστρου δεν έχει κάτι άλλο αξιόλογο να δεις...
εεε, όχι ακριβώς, δεν είναι μόνο το μεγάλο παλάτι, έχει και μικρότερα, έχει τα γκάτς, το νησάκι στη λίμνη και, φυσικά (και όχι άδικα) θεωρείται πόλη της τέχνης, όπου μπορεί κανείς να δεί, να βρεί και να αγοράσει υπέροχα έργα, μικρογραφίες, σε πολύ καλές τιμές που δεν πιάνουν και χώρο στις αποσκευές. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο απο την Τζαϊπούρ γιατί ήταν μικρότερη, πιο ανθρώπινη και λιγότερο τουριστική. Αλλά, φυσικά, γούστα είναι αυτά... :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μην χάσεις την τζαισαλμέρ είναι πανέμορφη και τελείως διαφορετική από όλες τις άλλες...
Σ'αυτό συμφωνούμε απολύτως! Μια μικρή μόνο επιφύλαξη, λόγω απόστασης και, γενικότερα, πιό δύσκολης πρόσβασης, πρέπει να οργανωθεί καλά για να μη βρεθείτε "παγιδευμένοι" και χάσετε κανα-δυό μέρες. Αλλά, όπως και νά'χει, κι αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι και στη χαρά του ταξιδιού! :)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
εεε, όχι ακριβώς, δεν είναι μόνο το μεγάλο παλάτι, έχει και μικρότερα, έχει τα γκάτς, το νησάκι στη λίμνη και, φυσικά (και όχι άδικα) θεωρείται πόλη της τέχνης, όπου μπορεί κανείς να δεί, να βρεί και να αγοράσει υπέροχα έργα, μικρογραφίες, σε πολύ καλές τιμές που δεν πιάνουν και χώρο στις αποσκευές. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο απο την Τζαϊπούρ γιατί ήταν μικρότερη, πιο ανθρώπινη και λιγότερο τουριστική. Αλλά, φυσικά, γούστα είναι αυτά... :)
το καλοκαίρι που την επισκέφτηκα δυστηχώς η λίμνη δεν είχε νερό, οπότε χάνει κάπως την μαγεία της...σίγουρα είναι πιο ανθρώπινη και περπατιέται άνετα με τα πόδια...όσο για τα γκατς έχει και στην πουσκάρ και στο βαρανάσι σαφώς ανώτερα...
θα συμφωνήσω μαζί σου, πως οι μικρογραφίες είναι πολύ όμορφες...ήδη διακοσμούν κάποιες το σπίτι μου...:D
όσο για την τζαιπούρ σαφώς είναι κάπως χαοτική σαν μεγάλη πόλη, αλλά η παλιά ροζ πόλη προσφέρεται για να περιπλανηθείς στα σοκάκια της και να ψωνίσεις στις καλύτερες τιμές..
νομίζω πως στην τζαιπούρ βρήκα την καλύτερη αγορά και μετάνοιωσα αργότερα, που δεν πήρα κάποια πράγματα με το σκεπτικό, πως έχω ακόμη μέρες και θα τα ξαναβρώ...εμ δεν τα ξαναβρήκα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
το καλοκαίρι που την επισκέφτηκα δυστηχώς η λίμνη δεν είχε νερό, οπότε χάνει κάπως την μαγεία της...
!!!! κακό αυτό, κρίμα, πολύ κρίμα, και στο νησάκι να μην πας, μια βαρκάδα είναι όμορφη. Αυτό που έμαθα μου χάλασε όλη την παραμυθία...:(
σίγουρα είναι πιο ανθρώπινη και περπατιέται άνετα με τα πόδια...
Αυτό ακριβώς εννοούσα. Άσε που μπορεί να πέσουν και σε καμμιά "διαφημιστική παρέλαση" με ελέφαντες! :haha: Για να μην πω για το χαβαλέ με τα σκιουράκια και τις μαϊμούδες ψηλά, στην πλατεία...:)
όσο για τα γκατς έχει και στην πουσκάρ και στο βαρανάσι σαφώς ανώτερα...
Πουσκάρ δεν έχω πάει... το Βαρανάσι δεν συγκρίνεται με καμμία άλλη πόλη της Ινδίας. Αν δεν πάς Βαρανάσι είναι σα να μην έχεις πάει Ινδία!

Απλά, στην Ουνταϊπούρ τα γκάτς τα βρήκα πολύ συμπαθητικά, συμμαζεμένα, εύκολο να "επικεντρωθείς" και να "συμμετάσχεις" - αν αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ...
νομίζω πως στην τζαιπούρ βρήκα την καλύτερη αγορά και μετάνοιωσα αργότερα, που δεν πήρα κάποια πράγματα με το σκεπτικό, πως έχω ακόμη μέρες και θα τα ξαναβρώ...εμ δεν τα ξαναβρήκα...
Αυτό είναι το μέγα λάθος που όλοι μας τό'χουμε κάνει κάποια στιγμή! :(
Βρήκες κάτι, σού άρεσε, πάρ'το. Τι κι αν το βρείς μετά λίγα ευρώ λιγότερο; Κι αν δεν το βρείς καθόλου;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
ναι marydim θα παω χιο-σμυρνη μετα πεταω για πολη με την pegasus (36ε) και απο πολη δελχι και πισω με μια διαν στη σαρτζα (ή καπως ετσι....)
Πολύ ενδιαφέρουσα διαδρομή η συγκεκριμένη αλλά δυστυχώς θέλει χρόνο!. Σ' ευχαριστώ, πάντως καθώς μου έδωσες ιδέες.
Να περάσεις όμορφα και επιστρέφοντας να μας αφηγηθείς τις εμπειρίες σου.:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
marydin αδύνατον να το συνδυάσει αυτό στο ίδιο ταξίδι..
εκτός αν έχει δύο μήνες.
η goa πάει μόνη της και είναι διαφορετικό στύλ απο το κλασικό αρχικό του.
νομίζω....
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να συνδυαστούν αλλά δεν είχα ιδέα πόσες ημέρες έχει στη διάθεσή του και επειδή έχω πάθει και μια μικρή πλύση εγκεφάλου τις τελευταίες ημέρες για Goa όπως καταλαβαίνεις είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι όταν ακούω τη λέξη Ινδία.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
θα ηθελα κι εγω τι γνωμη σας πανω στο ιδιο θεμα.....(ποιες πολεις αξιζει καλυτερα...κλπ)
θα ταξιδεψω σε καμια 10-15αρια μερες Ινδια Νεπαλ, και τα κανονιζω με ενα πρακτορειο απο εκει....
βασικος μου προβληματισμος.....θα ειμαστε δυο γυναικες, υπαρχει περιπτωση να εχουμε προβληματα οποιουδήποτε είδους?:roll:
tzo, θα συμφωνήσω με τη Ρενάτα για τους Ινδούς όσον αφορά το θέμα της σεξουαλικής συμπεριφοράς. Χωρίς να έχω πάει Ινδία αλλά τα τελευταία 10 χρόνια έχουμε πολλούς Ινδούς οικονομικούς μετανάστες στο χωριό μου και η συναναστροφή μαζί τους με έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι είναι από τους ευγενικότερους λαούς που έχω συναντήσει μέχρι τώρα και ποτέ μα ποτέ δεν θα σε κάνουν να αισθανθείς άβολα πιστεύοντας ότι σε κοιτάνε ή σκέφτονται βρώμικα για εσένα.

 
  • Like
Reactions: tzo

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Ετοιμαζομαι και εγω για Ινδια τον Μαρτιο Θα πεταξω με Air Arabia Αθηνα - Δελχι 312 ευρω με πολυωρη σταση στα Εμιρατα Θα κανω ακριβως την ιδια διαδρομη με πρακτορειο απο τον Καναδα Το ταξιδι ειναι 20 μερες και αμεσως μετα θα επισκεφτω το Αμριτσαρ Εχει παει καποιος Αμριτσαρ αν ναι θα ηθελα τα φωτα του
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ομίζω πως στην τζαιπούρ βρήκα την καλύτερη αγορά και μετάνοιωσα αργότερα, που δεν πήρα κάποια πράγματα με το σκεπτικό, πως έχω ακόμη μέρες και θα τα ξαναβρώ...εμ δεν τα ξαναβρήκα

τι καλο εχει αυτή η αγορά ελένη μου?να ενημερωσω τους ενδιαφερόμενους....μη γυρισουν με αδεια χέρια......
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
[quote=ioanna balla;127339]ομίζω πως στην τζαιπούρ βρήκα την καλύτερη αγορά και μετάνοιωσα αργότερα, που δεν πήρα κάποια πράγματα με το σκεπτικό, πως έχω ακόμη μέρες και θα τα ξαναβρώ...εμ δεν τα ξαναβρήκα

τι καλο εχει αυτή η αγορά ελένη μου?να ενημερωσω τους ενδιαφερόμενους....μη γυρισουν με αδεια χέρια......[/quote]

Πρώτα απ' όλα στην Τζαιπούρ βρήκα τις καλύτερες τιμές...
αυτά που μου άρεσαν ιδιαίτερα ήταν καταπληκτικά χειροποίητα ριχτάρια (δε εννοώ αυτά με τα καθρεφτάκια, που πουλάνε σε κάθε παζάρι και στο πρώτο πλύσιμο στραβώνουν), τα οποία τα έχω δει στην ελληνική αγορά με τιμή πάνω από 200 κα βάλε ευρώ, ενώ εκεί με παζάρια τα έβρισκες 20-40 ευρώ..., πανέμορφα κεντήματα κατάλληλα για να γίνουν κορνίζες (απ΄αυτά πήρα), όμορφες τσάντες, γυναικείες ινδικές πουκαμίσες μέχρι και δερμάτινες πολύχρωμες σαγιονάρες με 1 ευρώ...α και να μην ξεχάσω τις όμορφες χειροποίητες κούκλες μαριονέτες, επίσης περίπου 1-1,50 ευρώ το ζευγάρι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom