Ινδία καιρός Ινδία τον Ιανουάριο???

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ίσως η παραπάνω τονισμένη φράση δίνει την απάντηση. Πήγες με κάποιο "πρόγραμμα", κάποιο "σκοπό" και αφού τα ολοκλήρωσες, δεν είχες τι άλλο να κάνεις. Αυτή είναι η διαφορετική "οπτική" που λέμε και ίσως είναι λίγο δύσκολο να την αντιληφθούν όλοι. Εγώ έχω πάει τρεις φορές στο Βαρανάσι - έτσι, χωρίς πρόγραμμα. Και ήμουν στα γκατς κάθε μέρα, από τις 0430 προσπαθώντας να βιώσω με όλες μου τις αισθήσεις στοιχεία της καθημερινότητας του κόσμου - όσα μπορούσα περισσότερα. Τα τελετουργικά τους, το πλύσιμο, το φαγητό, την προσευχή, ό,τι διαδραματίζονταν εκεί - τελοσπάντων. Και, σε όποιο βαθμό μπορούσα, να συμμετάσχω. Δεν ξέρω πώς ακούγονται όλ' αυτά, ίσως δεν μπορώ να τα μεταφέρω και με λόγια, είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος (δεν είναι "μομφή" αυτό, απλά θέλει χρόνο και βιώματα εκεί, άλλοι μπορούν, άλλοι όχι, και σίγουρα ένα σύντομο ταξίδι δεν είναι αρκετό). Μετά την τρίτη σου επίσκεψη στη mother India, ίσως το βλέμμα σου να είναι λιγότερο "αποστασιοποιημένο" και να καταλάβεις αυτό που δεν μπορώ να πω με λόγια... :)
Sorry, προσπάθησα να είμαι σύντομος (έγραφα από κινητό). Όχι δεν πήγα να δω αξιοθέατα όπως τις παραλίες στο άγιο όρος. Αυτά, ας τα κάνει εκείνος που έβγαλε αυτό το συμπέρασμα. Πήγα για να δω την πόλη, τη ζωή της, τη λειτουργία της, την ιδιαιτερότητά της. Και είδα πράγματα. Πέρασα αρκετές ώρες στα ghats, όπου το μισό από το χρόνο που αφιέρωσα απέκρουα φορτικές προτάσεις για οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς.

Κυκλοφόρησα στα (βρώμικα σε υπερθετικό βαθμό) σοκάκια του κέντρου, κάνοντας συνεχώς στη μπάντα να περάσει η πομπή μιας... κηδείας. Κυκλοφόρησα στους δρόμους, μίλησα με ντόπιους, έμαθα για τις ομηρικές διενέξεις των Ινδουιστών με τους Μουσουλμάνους κατοίκους της πόλης, είδα κι ένα φεστιβάλ των τελευταίων (από το δρόμο).

Είδα κόσμο με ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά να έχει ενταχθεί σε κάποιο βαθμό στον τρόπο ζωής της πόλης, μοιάζοντας περισσότερο σε ξεχασμένοι χίπις που ήρθαν για τη γιόγκα τους και ξέμειναν. Ξεκάθαρα, όμως, δεν είδα κανένα σημείο, καμία λειτουργία της πόλης να με καλεί να συμμετάσχω - εμένα ή οποιοδήποτε άλλο τουρίστα, παρά μόνο με το αζημίωτο... Ακόμα και οι τελετές το βράδυ, φαινόντουσαν να γίνονται για τα μάτια των τουριστών και μόνο, που παρακολουθούσαμε από μια βάρκα μέσα στο Γάγγη... Έχουν τουριστικοποιηθεί τα πάντα, τόσο πολύ που εκεί που περπατάγαμε πέσαμε πάνω σε μια καύση, και μας έδιωξαν μακριά από ολόκληρο το ghat, όταν αρνηθήκαμε να δώσουμε μπαξίσι σε ένα παλικάρι που μας πρότεινε να παρακολουθήσουμε την τελετή από το χώρο που είχε προετοιμάσει.

Τώρα κάτι δραστηριότητες όπως Γιόγκα, διαλογισμός κλπ είναι πολύ μακρυά από τον πραγματιστή εαυτό μου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ακόμα και οι τελετές το βράδυ, φαινόντουσαν να γίνονται για τα μάτια των τουριστών και μόνο, που παρακολουθούσαμε από μια βάρκα μέσα στο Γάγγη... Έχουν τουριστικοποιηθεί τα πάντα, τόσο πολύ που εκεί που περπατάγαμε πέσαμε πάνω σε μια καύση, και μας έδιωξαν μακριά από ολόκληρο το ghat, όταν αρνηθήκαμε να δώσουμε μπαξίσι σε ένα παλικάρι που μας πρότεινε να παρακολουθήσουμε την τελετή από το χώρο που είχε προετοιμάσει.
Χμμμ... πολύ ενδιαφέροντα και (δυστυχώς) δυσάρεστα αυτά που γράφεις. Έχουν περάσει κάποια χρόνια από την τελευταία φορά που πήγα εκεί, φαίνεται ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει και με προβλημάτισες... :(

Άντε να διαβάσουμε και περισσότερες λεπτομέρειες (έστω κι αν πονάνε και χαλάνε την εικόνα που έχουμε ακόμη στο μυαλό μας) στην υπό εξέλιξη ιστορία σας...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Όχι δεν πήγα να δω αξιοθέατα όπως τις παραλίες στο άγιο όρος. Αυτά, ας τα κάνει εκείνος που έβγαλε αυτό το συμπέρασμα.
Αυτός που (δεν) έβγαλε αυτό το συμπέρασμα σου λέει ότι κάτι δεν αντιλήφθηκες σωστά στα γραφόμενα.Από κει και πέρα,πως να το κάνουμε είσαι από τους ελάχιστους που το Βαρανάσι του είναι για λιγότερο από 30 ώρες.Μάλλον η αντίληψή σου διαφέρει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτός που (δεν) έβγαλε αυτό το συμπέρασμα σου λέει ότι κάτι δεν αντιλήφθηκες σωστά στα γραφόμενα.Από κει και πέρα,πως να το κάνουμε είσαι από τους ελάχιστους που το Βαρανάσι του είναι για λιγότερο από 30 ώρες.Μάλλον η αντίληψή σου διαφέρει.
Μα δεν έχω ακούσει ούτε μισό επιχείρημα περί του αντιθέτου, πέρα από ένα γενικό "δεν καταλαβαίνεις - δεν αντιλαμβάνεσαι" κλπ. Γι αυτό και ξεκίνησα και το semi-offtopic νήμα με ερώτηση "γιατί 4 μέρες".
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Μα δεν έχω ακούσει ούτε μισό επιχείρημα περί του αντιθέτου, πέρα από ένα γενικό "δεν καταλαβαίνεις - δεν αντιλαμβάνεσαι" κλπ. Γι αυτό και ξεκίνησα και το semi-offtopic νήμα με ερώτηση "γιατί 4 μέρες".
Ίσως αν είχες καθίσει παραπάνω να είχες μάθει ότι στην Ινδία για είσαι καλός οδηγός χρειάζεσαι τρία πράγματα:

Good brakes,

Good luck,

and

Good horn..! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom