Ντουμπάι Ταϊλάνδη και εγω στην Ταυλανδη με ολιγον Ντουμπαι..

e-xotiko

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
..αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Νorth 66 αναφερομαο στο νησακι πι-πι ντον και οχι στο πουκετ..
Δεν ξερω αν ηταν παραδοσιακο ,μαλλον το ειχαν ανοιξει νορβηγοι ( εχει πολλους στο πι-πι ντον ,ηταν διακοσμημενο με σημαιες και φωτο με τοπια απο την Νορβηγια.
Καθως και το ονομα του εκανε κατι σε βορειοευρωπαικο...
Σερβιρε σολωμο ,steak κλπ ευρωπακικες νοστιμιες..
 

Yiannis47

Member
Μηνύματα
57
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Ινδια .... ισως.
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα !!!
Συνεχισε e-xotiko και μην κωλώνεις, ειναι σύνηθες το φαινόμενο οι ''παλιοί'' σε κάθε φόρουμ να έχουν άποψη για όλα ακόμα και για το πως πρέπει να ''δουλέψουν'' τα μάτια και οι αισθήσεις σου γενικώς.....
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Εξωτικό, επιτάχυνε την ιστορία σου, Παρασκευή φεύγω και κάθε tip είναι χρήσιμο!
 

e-xotiko

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
..αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
yiannis 47 ,exo ξενερωσει ,μου φυγε η ορεξη να μοιραστω την ιστοριουλα μου ,δεν πειραζει ,ολα καλα..
 

e-xotiko

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
..αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
αν μου ρθει ,θα γραψω ,δεν εχω κανενα προβλημα ,μηπως πεσει η μυτη μου ,απλα τωρα πθ ξαναδιαβασα καποια σχολια ,μου την εδωσε !
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μη δίνεις σημασία στα σχόλια, πάντα θα υπάρχουν είτε θετικά είτε αρνητικά, συνέχισε αυτό που ξεκίνησες....:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μη μασάς κορίτσι μου. Τι δηλαδή? Επειδή έχεις διαφορετική άποψη (που - κατά τη γνώμη μου - είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα, τουλάχιστον όσον αφορά τα τουριστικά μέρη) από αυτούς που είναι "κολλημένοι" μ' έναν προορισμό και τους αρέσει να ωραιοποιούν τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα, εσύ πρέπει να κάνεις μόκο για να μην έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί τους? Αυτή είναι η ομορφιά του φόρουμ: Ο πληθωρισμός απόψεων. Διαβάζεις, κρίνεις, βρίσκεις τι σου ταιριάζει περισσότερο και επιλέγεις. Αν, π.χ., διαβάσεις τις ιστορίες για το Μπαλί, οι περισσότεροι το βρήκαν εξαιρετικό, έναν επίγειο παράδεισο. Εγώ το βρήκα εξαιρετικά υπερτιμημένο και το είπα. Έγινε τίποτα? Τα ίδια ισχύουν και για την Ταϋλάνδη αλλά και για ένα σωρό ευρωπαϊκούς περιορισμούς (βλέπε travel wars). "Σκοτώνονται" τα μέλη υπερασπιζόμενα τις επιλογές τους. Κι εσύ (ο οποιοσδήποτε) διαβάζεις και κρίνεις (τον προορισμό αλλά και το μέλος).

Στηρίζουμε e-xotiko και περιμένουμε με ανυπομονησία τη συνέχεια! :clap:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Το ζήτημα δεν είναι ότι κάποιοι "παλιοί" έχουν διαφορετική άποψη για την Ταϋλάνδη. Το ζήτημα είναι ότι στην διαφορετική άποψη που εξέφρασαν κάποιοι "παλιοί" η αντίδραση της e-xotico είναι ειρωνία και μαγκιά που φτάνει στα όρια της αγένειας.
Όσο για το ότι η exotico "ξενέρωσε" και δεν θέλει να συνεχίσει... αυτό δείχνει ότι μάλλον δεν πολυκατάλαβε το σκοπό για τον οποίο γράφουμε μια ταξιδιωτική ιστορία... Σκοπός είναι το να μοιραστούμε εμπειρίες, συναισθήματα, πληροφορίες αλλά ΚΑΙ απόψεις! Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να λογοκρίνονται όσοι έχουν διαφορετική άποψη και την εκφράζουν, τη στιγμή που δεν προσβάλλουν τον "συγγραφέα"...
Δηλαδή πρέπει μόνο να αλαλάζουμε από χαρά και ενθουσιασμό κάθε φορά που γίνεται ανάρτηση μιας νέας ταξιδιωτικής ιστορίας? Δεν μπορεί κάποιος να σχολιάσει μπας και ο "συγγραφέας" ξενερώσει?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν κάνω τον δικηγόρο κανενός, δεν την ξέρω ούτε με ξέρει η e-xotiko, δεν απαντώ για λογαριασμό της (και ας με συγχωρήσει για το λίγο-πολύ off-topic), θα ήθελα όμως να κάνω ένα-δυό σχόλια:

Το ζήτημα δεν είναι ότι κάποιοι "παλιοί" έχουν διαφορετική άποψη για την Ταϋλάνδη. Το ζήτημα είναι ότι στην διαφορετική άποψη που εξέφρασαν κάποιοι "παλιοί" η αντίδραση της e-xotico είναι ειρωνία και μαγκιά που φτάνει στα όρια της αγένειας.
Προσωπικά δεν είδα κανένα όριο να ξεπερνιέται. Θά'λεγα, μάλιστα, ότι η αντίδρασή της ήταν στα πλαίσια του ύφους (ή και καλύτερη) των σχολίων που της έγιναν. Και, εν πάσει περιπτώσει, ανάλογου τύπου αντιδράσεις "παλιών" μελών (μηδ' εμού εξαιρουμένου) γιατί αντιμετωπίζονται με διαφορετικά μέτρα και σταθμά? Επειδή δηλαδή είναι νέα, θα πρέπει να αυτολογοκρίνεται για να μην κακοχαρακτηριστεί ή προκαλέσει κάποιους που - στο φινάλε - πρώτοι την προκάλεσαν?
Όσο για το ότι η exotico "ξενέρωσε" και δεν θέλει να συνεχίσει... αυτό δείχνει ότι μάλλον δεν πολυκατάλαβε το σκοπό για τον οποίο γράφουμε μια ταξιδιωτική ιστορία... Σκοπός είναι το να μοιραστούμε εμπειρίες, συναισθήματα, πληροφορίες αλλά ΚΑΙ απόψεις! Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να λογοκρίνονται όσοι έχουν διαφορετική άποψη και την εκφράζουν, τη στιγμή που δεν προσβάλλουν τον "συγγραφέα"...
Το γιατί κάποιος γράφει μιαν ιστορία αφορά - εν πολλοίς - τον ίδιο τον συγγραφέα. Το ίδιο και το ύφος του. Τα οποία, εν προκειμένω, μπορεί και να είναι διαφορετικά από τη μια ιστορία του στην άλλη. Και τις απόψεις που εκφράζει μέσα απ' αυτήν οφείλουμε να τις σεβαστούμε ακόμη κι αν διαφωνούμε μ' αυτές. Καθώς επίσης και το δικαίωμά του να τις εκφράσει. Στις οποίες, φυσικά, όποιος διαφωνεί, έχει το ίδιο δικαίωμα να εκφράσει τις δικές του - ο καθένας με τον τρόπο του και τα επιχειρήματά του. Τα όσο αναφέρεις για την (αυτο)λογοκρισία είναι σωστά και ισχύουν - βέβαια - και για την παραπάνω παράγραφο όπου, έχω την εντύπωση, ότι λες μάλλον το αντίθετο.

Δηλαδή πρέπει μόνο να αλαλάζουμε από χαρά και ενθουσιασμό κάθε φορά που γίνεται ανάρτηση μιας νέας ταξιδιωτικής ιστορίας? Δεν μπορεί κάποιος να σχολιάσει μπας και ο "συγγραφέας" ξενερώσει?
Ναι, πρέπει να χαιρόμαστε για κάθε νέα ιστορία γιατί είναι ένδειξη ζωντάνιας του φόρουμ, συμμετοχής και - ούτως ή άλλως - πηγή πληροφοριών. Το αν μας αρέσει ή όχι μπορούμε να το δηλώσουμε ή όχι, να σχολιάσουμε ή όχι, να συμμετάσχουμε και εμείς - εφόσον το επιθυμούμε. Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί (αν και εγώ δεν το έχω αποφύγει μερικές φορές) είναι όταν τα σχόλια αφορούν τον/την συγγραφέα και όχι την ιστορία. Όχι όταν πρόκειται για πειράγματα/αστεϊσμούς ή και κριτική προς άτομα με τα οποία έχουμε μια βαθύτερη γνωριμία/σχέση/φιλία και ξέρουμε ότι ξέρουν το ύφος μας και πώς θα τα εκλάβουν αλλά προς άτομα νέα στο φόρουμ που δεν γνωρίζουν ακόμη καλά πρόσωπα και καταστάσεις και οποιοδήποτε προσωπικό σχόλιο είναι κατ' αρχήν άκαιρο και κατά δεύτερον επικίνδυνο (με την έννοια του υψηλού κινδύνου στο να έχουμε κάνει λάθος, απλά γιατί δεν τον ξέρουμε τον άλλο).

ΥΓ. Αγαπητή varioAthens, δεν πιστεύω ότι θα ερμηνεύσεις λάθος τα παραπάνω, οφείλω όμως να σημειώσω ξανά ότι δεν αντιπαρατίθεμαι στα όσο έγραψες που είχες κάθε δικαίωμα να γράψεις - εφόσον έτσι ένοιωθες. Απλά τα πήρα σαν αφορμή να εκφράσω κάποιες γενικότερες απόψεις μου - εξ ού και οι παραθέσεις και το off-topic. Συγχωρέστε με αν σας κούρασα με την πολυλογία μου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Προσωπικά δεν είδα κανένα όριο να ξεπερνιέται. Θά'λεγα, μάλιστα, ότι η αντίδρασή της ήταν στα πλαίσια του ύφους (ή και καλύτερη) των σχολίων που της έγιναν. Και, εν πάσει περιπτώσει, ανάλογου τύπου αντιδράσεις "παλιών" μελών (μηδ' εμού εξαιρουμένου) γιατί αντιμετωπίζονται με διαφορετικά μέτρα και σταθμά? Επειδή δηλαδή είναι νέα, θα πρέπει να αυτολογοκρίνεται για να μην κακοχαρακτηριστεί ή προκαλέσει κάποιους που - στο φινάλε - πρώτοι την προκάλεσαν?


Το γιατί κάποιος γράφει μιαν ιστορία αφορά - εν πολλοίς - τον ίδιο τον συγγραφέα. Το ίδιο και το ύφος του. Τα οποία, εν προκειμένω, μπορεί και να είναι διαφορετικά από τη μια ιστορία του στην άλλη. Και τις απόψεις που εκφράζει μέσα απ' αυτήν οφείλουμε να τις σεβαστούμε ακόμη κι αν διαφωνούμε μ' αυτές. Καθώς επίσης και το δικαίωμά του να τις εκφράσει. Στις οποίες, φυσικά, όποιος διαφωνεί, έχει το ίδιο δικαίωμα να εκφράσει τις δικές του - ο καθένας με τον τρόπο του και τα επιχειρήματά του. Τα όσο αναφέρεις για την (αυτο)λογοκρισία είναι σωστά και ισχύουν - βέβαια - και για την παραπάνω παράγραφο όπου, έχω την εντύπωση, ότι λες μάλλον το αντίθετο.

Ναι, πρέπει να χαιρόμαστε για κάθε νέα ιστορία γιατί είναι ένδειξη ζωντάνιας του φόρουμ, συμμετοχής και - ούτως ή άλλως - πηγή πληροφοριών. Το αν μας αρέσει ή όχι μπορούμε να το δηλώσουμε ή όχι, να σχολιάσουμε ή όχι, να συμμετάσχουμε και εμείς - εφόσον το επιθυμούμε. Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί (αν και εγώ δεν το έχω αποφύγει μερικές φορές) είναι όταν τα σχόλια αφορούν τον/την συγγραφέα και όχι την ιστορία. Όχι όταν πρόκειται για πειράγματα/αστεϊσμούς ή και κριτική προς άτομα με τα οποία έχουμε μια βαθύτερη γνωριμία/σχέση/φιλία και ξέρουμε ότι ξέρουν το ύφος μας και πώς θα τα εκλάβουν αλλά προς άτομα νέα στο φόρουμ που δεν γνωρίζουν ακόμη καλά πρόσωπα και καταστάσεις και οποιοδήποτε προσωπικό σχόλιο είναι κατ' αρχήν άκαιρο και κατά δεύτερον επικίνδυνο (με την έννοια του υψηλού κινδύνου στο να έχουμε κάνει λάθος, απλά γιατί δεν τον ξέρουμε τον άλλο).

ΥΓ. Αγαπητή varioAthens, δεν πιστεύω ότι θα ερμηνεύσεις λάθος τα παραπάνω, οφείλω όμως να σημειώσω ξανά ότι δεν αντιπαρατίθεμαι στα όσο έγραψες που είχες κάθε δικαίωμα να γράψεις - εφόσον έτσι ένοιωθες. Απλά τα πήρα σαν αφορμή να εκφράσω κάποιες γενικότερες απόψεις μου - εξ ού και οι παραθέσεις και το off-topic. Συγχωρέστε με αν σας κούρασα με την πολυλογία μου.

Αγαπητέ Babaduma γιατί ξαναλέμε τα ίδια???

(1) Κανείς δεν πρέπει να αυτολογοκρίνεται... ούτε αυτός που γράφει την ιστορία ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ και ο κάθε αναγνώστης που εκφέρει γνώμη.

(2) Διαφωνώ απόλυτα στο ότι η exotico αντέδρασε αναλόγως με τα σχόλια που δέχτηκε! Ξέρω πολύ καλά να διαβάζω και αυτό που εισέπραξα στα ποστς της Ρενάτας δεν είναι ειρωνία σε αντίθεση με τα ποστς της exotico.
Αυτό που με ενοχλεί είναι η επιθετικότητα και η ειρωνία από όποιο μέλος και αν προέρχεται, παλιό ή νέο, ποσώς με ενδιαφέρει.

(3) Βεβαίως και να ενθαρρύνουμε όσους γράφουν ιστορία, αλλά πώς? Μόνο με σχόλια τύπου "Πωωω φοβερή ιστορία!" και "Τι ωραία που τα λες"??? γιατί σε αντίθετη περίπτωση ο συγγραφέας θα "ξενέρωσει"??? Ε ας ξενερώσει ρε αδερφέ!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
(3) Βεβαίως και να ενθαρρύνουμε όσους γράφουν ιστορία, αλλά πώς? Μόνο με σχόλια τύπου "Πωωω φοβερή ιστορία!" και "Τι ωραία που τα λες"??? γιατί σε αντίθετη περίπτωση ο συγγραφέας θα "ξενέρωσει"??? Ε ας ξενερώσει ρε αδερφέ!!
Αν αυτό κατάλαβες απ' αυτά που έγραψα, τότε πάω πάσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom