καλυτερη εποχη για ταιλανδη?

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
γεια σας, θελω να ταξιδεψω στην Ταιλανδη. Συγκεκριμενα, θελω να επισκεφτω τη Μπανγκοκ αλλα και το Πουκετ και αλλα για πιο εξωτικα. ποια εποχη ενδεικνυται ΚΑΙ για τα 2 μερη? το ιδανικοτερο θα ηταν να εκανα κ μπανια στο Πουκετ αλλα με ενδιαφερει κυριως να ειναι καλος ο καιρος εκει για να μπορω να απολαυσω το τοπιο! ευχαριστω!
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
η καλυτερη εποχή είναι ο δικός μας χειμώνας, αλλά τις λεπτομέρειες τις αφήνω στη go2beach που θα εμφανιστεί από λεπτό σε λεπτό !!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
sonia_1991 said:
γεια σας, θελω να ταξιδεψω στην Ταιλανδη. Συγκεκριμενα, θελω να επισκεφτω τη Μπανγκοκ αλλα και το Πουκετ και αλλα για πιο εξωτικα. ποια εποχη ενδεικνυται ΚΑΙ για τα 2 μερη? το ιδανικοτερο θα ηταν να εκανα κ μπανια στο Πουκετ αλλα με ενδιαφερει κυριως να ειναι καλος ο καιρος εκει για να μπορω να απολαυσω το τοπιο! ευχαριστω!
Είναι τα παιδιά μου αυτές τις ημέρες σε ενα νησακι στο Πουκέτ..στο koyo hotel resort and spa...όλα είναι υπέροχα εκτός απο την θάλασσα...λένε έχει παλιρροια και η είναι θολή...
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
απο μικρη αναζητηση που εκανα καταλαβα κ γω οτι η καλυτερη εποχη για τα τροπικα μερη ειναι ο χειμωνας. εχω ανοιξει κ ξεχωριστο ποστ, αλλα ρωταω κ εδω αμα μπορει να με διαφωτισει καποιος. πιατευετε οτι αξιζει περισσοτερο η καραιβικη ή το πουκετ? απο αποψη τοπιων και παραλιων? ευχαριστω!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
..πιστευετε οτι αξιζει περισσοτερο η καραιβικη ή το πουκετ? απο αποψη τοπιων και παραλιων? ευχαριστω!!
Είναι λίγο άτοπο να συγκρίνουμε όοολη την καραιβική με ένα μόνο νησί της Ταυλάνδης. Όταν όμως αυτό το νησί είναι το Πουκέτ , θα βγει δεύτερο με ότι και να συγκριθεί. Βλέπεις μιλάμε για το πιο κανιβαλισμένο , τουριστικό , κορεσμένο νησί της χώρας. Από παραλίες σαφώς και η καραιβική έχει καλύτερες για μένα.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Σαφώς και η καλύτερη εποχή είναι ο δικός μας χειμώνας, αν και όταν πήγα Σαμούι πριν μερικά χρόνια Πρωτοχρονιά δεν τον έλεγες και τον ιδανικότερο. Έβρεξε κάποιες μέρες παρόλα αυτά βέβαια είχε ζέστη και υγρασία και η θάλασσα είχε αρκετό κύμα εκτός από την Chaweng. Το χειρότερο βέβαια ήταν στο Πούκετ καλοκαίρι που είναι αδύνατον σχεδόν να κάνεις μπάνιο από τα κύματα..
 

anevaggy

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Μπανκογκ, Πουκέτ και Καραϊβική

Καλησπέρα

γενικά η περίοδος ξηρασίας στην Ταϊλάνδη είναι από Δεκέμβριο - Μάρτιο. Τότε λένε ότι τα νερά είναι πιο καθαρά. Εγώ έχω πάει και Μπανκόγκ και Πουκέτ Αύγουστο. Τα νερά ήταν θολά αλλά μπάνιο κάνεις άνετα. έτσι κι αλλιώς το τοπίο και μόνο φτάνει. Επίσης όλα τα ξενοδοχεία έχουν πολύ καλές πισίνες. Ο Αύγουστος είναι η περίοδος των βροχών αλλά οι μπόρες είναι πολύ μικρές σε διάρκεια και δεν σου χαλάνε το πρόγραμμα. Απλά κάνεις μια στάση για μπύρα κάπου και συνεχίζεις μετά. Αν πας Αύγουστο Πουκέτ, το μόνο αρνητικό είναι η θαλασσοταραχή σε περίπτωση μπόρας αν επισκεφτείς τα γύρω νησάκια (Πι Πι και λοιπά) που πρέπει να πας. Αν πέσεις σε μπόρα θα κουνηθείς αρκετά στο καράβι (μπορεί και να φοβηθείς κι όλας).
Όσον αφορά την Καραϊβική, τον Αύγουστο έχει απίστευτες παραλίες με καθαρά νερά. Εγώ έκανα μπάνιο στη νότια ακτή της Κούβας (Καραϊβική) (Τρινιδάδ) και τα νερά ήταν καλά, όχι τέλεια. Στην Βόρεια ακτή (Ατλαντικός) (Βαραδέρο) τα νερά ήταν τα καλύτερα που έχω δει και φαντάσου ότι είμαι Σαλονικιός δηλαδή ''σαν τη Χαλκιδική δεν έχει''.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MANADO - INDONESIA
Καλησπέρα,

Θα συμφωνήσω με τον go2dbeach. Δεν θα σου πρότεινα το Phuket για να κάνεις μπάνια. Φυσική ομορφιά έχει, αλλά οι παραλίες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Εάν για εσένα οι παραλίες είναι πρώτη προτεραιότητα, θα σου πρότεινα το ΚΟΗ ΤΑΟ και το ΚΟΗ PHANGAN στον κόλπο της Ταϋλάνδης. Από νότια Ταϋλάνδη, θα σου πρότεινα τα PHI PHI ISLANDS ή και το KRABI, με την προϋπόθεση να παίρνεις καθημερινά καραβάκια (longtail boats) προς ανεύρεση του δικού σου παραδείσου ή άλλως τα νησάκια ΚΟΗ NGAI και KOH MOOK.
 

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
καλημερα καλη βδομαδα

θελω την μαρτιο απριλιο να παμε ταυλανδη οικγενειακως. βανγκοκ 7 μερες και 3-4 πουκετ και γυρω περιοχες

εχω βρει τρομερες διαφορες στις τιμες ειδητηριων τελη μαρτιου και τελη απριλιου.. ειναι κατι τοσο σημαντικο σε αυτο το διαστημα?

γιατι ειναι περιπου 250 ευρω η διαφορα στα εισητηρια και ειμαστε 4 οποτε θα δωσω κοντα 1000 ευρω .

ευχαριστω
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
καλημερα καλη βδομαδα

θελω την μαρτιο απριλιο να παμε ταυλανδη οικγενειακως. βανγκοκ 7 μερες και 3-4 πουκετ και γυρω περιοχες

εχω βρει τρομερες διαφορες στις τιμες ειδητηριων τελη μαρτιου και τελη απριλιου.. ειναι κατι τοσο σημαντικο σε αυτο το διαστημα?

γιατι ειναι περιπου 250 ευρω η διαφορα στα εισητηρια και ειμαστε 4 οποτε θα δωσω κοντα 1000 ευρω .

ευχαριστω
Όχι, φυσικά και δεν αξίζει! Ναι είναι λίγο πιο βροχερός ο Απρίλιος αλλά δε μιλάμε για άλλη εποχή πχ. χειμώνα - καλοκαίρι. Περισσότερο θέμα τύχης είναι τι θα πετύχεις... Εγώ θα διάλεγα με βάση την τιμή καθαρά.
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
καλημερα καλη βδομαδα

θελω την μαρτιο απριλιο να παμε ταυλανδη οικγενειακως. βανγκοκ 7 μερες και 3-4 πουκετ και γυρω περιοχες

εχω βρει τρομερες διαφορες στις τιμες ειδητηριων τελη μαρτιου και τελη απριλιου.. ειναι κατι τοσο σημαντικο σε αυτο το διαστημα?

γιατι ειναι περιπου 250 ευρω η διαφορα στα εισητηρια και ειμαστε 4 οποτε θα δωσω κοντα 1000 ευρω .

ευχαριστω
Καλησπέρα εγω πήγα φέτος 30 Απριλίου και ήταν φανταστικα έβρεξε 3-4 φορές από μισή ώρα κ στέγνωσαν τα πάντα αμέσως από την ζέστη κ εκδρομές πήγαμε στα phi phi δεν μας χάλασε καθόλου τα σχέδια ο καιρός και είναι η πιο ζέστη εποχή του χρόνου όποτε θες κ να βρέξει λίγο γιατί δροσίζει μετά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom