Γαλλία κανει ο Φλεβάρης για Παρίσι?

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
γεια σας και παλι συμφουρμιτισες και συμφουρμιτες
Εχω μια σκέψη που δεν ξέρω εαν πρέπει να την κάνω πράξη, η να την ξεχάσω.
Σκεφτόμουνα να πάω μέσα του Φεβρουαρίου (19-23 περίπου) Παρίσι, αλλα δεν ξέρω τι καιρό θα μου κάνει.
Σε ψαξίματα που έκανα σε κάτι σαιτ, μου έβγαλαν αρκετή βροχή στον Φεβρουάριο.
Μήπως καποια η καποιος εχει παει αυτήν την εποχή και ξέρει να μου πει για βροχές και κρύο??
κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ο καιρός πλέον είναι απρόβλεπτος και κανείς δε μπορεί με σιγουριά να σου πει αν θα βρέχει ή όχι. Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι επισκέφτηκα το Παρίσι μια φορά τέλος Ιανουαρίου και μια άλλη μια αρχές Μαρτίου και ο καιρός ήταν φανταστικός με ηλιόλουστες μέρες και τις δυο φορές και με υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Πολυ καλη μου φιλη πηγε Παρισι Φλεβαρη(περυσι) κ ηταν τελεια...Βεβαια ειχε κ χιονι μετα απο πολλα χρονια...Ανετα θα πηγαινε παλι τετοια εποχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

GIANNIS SM

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Εχω παει και εγω Φεβρουαριο Παρισι για 10 μερες... ειναι εκπληκτικο και το χειμωνα, ευτυχως δεν ειχε βροχες, αλλα αρκετο κρυο, και μαλιστα ενα βραδυ ψιλοχιονιζε εως την αλλη μερα το μεσσημερι. Παντος το συνηστο ανεπιφυλακτα, για πολους και διαφορους λογους που θα μπορουσα να απαριθμησω, ομως ο πιο μεγαλος λογος ειναι οτι θα χαρεις την πιο ομορφη πολη του κοσμου στο επακρο.
Η περιοδος αυτη δεν ειναι τουριστικη και οπως καταλαβαινεις μπορεις να καθησεις μεσα το Λουβρο πχ οσες ωρες θες ακομα και να μελετησεις ολους τους πινακες και τα εργα τεχνης... (χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα δεις κοσμο, το αντθετο μαλιστα) ορεξη να εχεις, αυτο και μονο ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα.
Επισης ακομα και οι τιμες ειναι διαφορετικες απο τα ξενοδοχεια εως και το να πιεις η να φας, ακομα και η συμπεριφορα των ιδιων των Παριζιανων ειναι πιο καλη πιο εξυπερετικη.
Σε ζηλευω... εγω παντος θα το ξανα εκανα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παρίσι το Φερυρουάριο... Το λένε για το Λονδίνο, αλλά ισχύει και για το Παρίσι εκείνη την εποχή: Αν δε σου αρέσει ο καιρός, απλώς περίμενε 10 λεπτά. Ο καιρός εκείνη την εποχή ιδιέταιρα είναι αρκετά ευμετάβλητος. Μου είχε τύχει να ξεκινήσω να περπατάω ένα (μεγάλο) τετράγωνο στο Ile de la Cite, και ενώ στην αρχή του τετραγώνου έψαχνα για σκιά κάτω από το δυνατό ήλιο, μέχρι να φτάσω στο τέλος του ιδιου τετραγώνου έριχνε χαλάζι....

Το Παρίσι είναι αρκετά πιο όμορφο άνοιξη-καλοκαίρι, με τα τραπεζάκια έξω και τον κόσμο στους δρόμους και τα πάρκα. Αν δε μπορείς να πας τότε όμως, το Παρίσι είναι Παρίσι όλο το χρόνο...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Το Παρίσι είναι αρκετά πιο όμορφο άνοιξη-καλοκαίρι, με τα τραπεζάκια έξω και τον κόσμο στους δρόμους και τα πάρκα. Αν δε μπορείς να πας τότε όμως, το Παρίσι είναι Παρίσι όλο το χρόνο...
Πολυ διπλωματικα το εθεσες το θεμα,
Πες του ανθρωπου οτι θα γινει παγοκολωνα το Φλεβαρη και οτι ειναι καλυτερα να παει κατακαλοκαιρο.:haha:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Θα διαφωνησω εν μερει με τον xenos, μια επισκεψη σε πολη σημαινει αρκετη παραμονη σε κλειστους χωρους (μουσεια, καφε, μαγαζια, οτιδηποτε) που μετριαζει την ψυχρα του εξω. Ασε που αν σε ενδιαφερει η αρχιτεκτονικη φωτογραφια ή οπως λεγεται το να φωτογραφιζεις μια πολη, τα θεματα ειναι πιο εκτεθειμενα στο φακο σου απο οτι το καλοκαιρι με τα φυλλα στα δεντρα. Εγω επιλεγω πολεις το χειμωνα και εξοχες το καλοκαιρι. Ετσι γλυτωνω και τα ποταμια ιδρωτα απο το περπατημα σε μια πολη σπαρμενη με κτιρια. Οσο για τα καφε κλπ, ωραια ειναι με τα τραπεζακια τους εξω αλλα και το μεσα τους ειναι πολυ ομορφο.
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
νομιζω οτι δεν χρειαζεται να σε ανησυχει ο καιρος. απο ατομα που εχουν ταξιδεψει και Φεβρουαριο ξερω οτι το κρυο ειναι αυτο που ισως να σε δυσκολεψει αν δεν το αντεχεις.εχω παει παρισι δεκεμβρη με πολυ κρυο και χιονι,αλλα νομιζω οτι αυτος ο καιρος δινει μια ομορφη ατμοσφαιρα.περασαμε υπεροχα!!σιγουρα την ανοιξη και το καλοκαιρι ειναι διαφορετικα αλλα δε νομιζω οτι χωραει συγκριση!!το παρισι ειναι προορισμος ολων των εποχων νομιζω!!:D
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Ευχαριστω
μέχρι τώρα, απο τα γραφόμενα, νιώθω οτι εάν δεν πάω θα "χάσω":clap:


ακομα και το χιονοσμενο Παρισι μου κανει
Μονο την βροχή "φοβαμαι" μην τυχόν με κλείσει μέσα



ετσι απο περιέργεια δεν θα με αποτρέψει κανεις??:lol:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εφόσον Φεβρουάριο μπορείς, τότε να πας και μην το πολυσκέφτεσαι.

Εμείς πήγαμε τέλος Μαρτίου στο Παρίσι και ο καιρός ήταν συμπαθητικός. Κυρίως συννεφιές και λογική θερμοκρασία. Ευτυχώς οι βροχές ήταν λίγες και σε ώρες που δεν μας έκαναν ζημιά.

Άσε που όπως είπε και η evi01, ο καιρός είναι πλέον τόσο απρόβλεπτος που ποτέ δεν ξέρεις τί θα σου ξημερώσει.

Τον Αύγουστο πήγαμε στην Ισπανία και πραγματικό ήλιο είχε δυόμισι μέρες. Πήξαμε στις συννεφιές και στις βροχές. Μας έπιασε ακόμα και χαλάζι.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Θα διαφωνησω εν μερει με τον xenos, μια επισκεψη σε πολη σημαινει αρκετη παραμονη σε κλειστους χωρους (μουσεια, καφε, μαγαζια, οτιδηποτε) που μετριαζει την ψυχρα του εξω. Ασε που αν σε ενδιαφερει η αρχιτεκτονικη φωτογραφια ή οπως λεγεται το να φωτογραφιζεις μια πολη, τα θεματα ειναι πιο εκτεθειμενα στο φακο σου απο οτι το καλοκαιρι με τα φυλλα στα δεντρα. Εγω επιλεγω πολεις το χειμωνα και εξοχες το καλοκαιρι. Ετσι γλυτωνω και τα ποταμια ιδρωτα απο το περπατημα σε μια πολη σπαρμενη με κτιρια. Οσο για τα καφε κλπ, ωραια ειναι με τα τραπεζακια τους εξω αλλα και το μεσα τους ειναι πολυ ομορφο.
Συμφωνω οτι το Παρισι ειναι ομορφη πολη γι`αυτο το λογο θελει πολυ περπατημα για να το απολαυσεις περισσοτερο.
Δεν ξερω αν θα πηγαινα Φεβρουαριο αν περναγα το ιδιο ομορφα.
Καναμε γυρω στα 15-20 χλμ καθε μερα με τα ποδια βλεποντας πλατειες παρκα κηπους και χαζευοντας τις περιοχες του,που πολλες φορες δεν περναμε μετρο για να δουμε ακομα περισσοτερα περπατωντας.

Σε κλειστους χωρους ελαχιστα μειναμε.
Ακομα και στις Βερσαλλιες περισσοτερο χαζεψαμε τους κηπους και την πολη παρα το παλατι.

Αν ειναι να μπαινω σε κλειστους χωρους για να μην βρεχομαι και να μην κρυωνω δεν παω καθολου και περιμενω να παω την καταλληλη εποχη.

Στα μεσα Ιουνιου φετος ειχε ψυχρα και ανετα φορουσες λεπτο μπουφαν.
Φλεβαρη δεν θα πηγαινα ουτε με τσαμπα ξενοδοχειο.

tai ευχομαι να περασεις καλα οποτε και να πας.
Το Παρισι ειναι ομορφο.
 
  • Like
Reactions: tai

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Να τονισω οτι σαν κλειστους χωρους δεν εννοω μονο μπαρακια κλπ γιατι ετσι καθεσαι και ελλαδα αλλα κυριως μουσεια (αν σε ενδιαφερουν) που το παρισι εχει να φανε και οι κοτες.
Περα απο αυτο, απο προσωπικη εμπειρια λογω σπουδων και εργασιας σε 2 χωρες της Ευρωπης (Γερμανια και βορεια Ιταλια) ακομα και σαν μονιμος κατοικος δεν ειχα ουτε στιγμη τη σκεψη οτι κανει κρυο άρα να κατσω στα αυγα μου. Ντυνεσαι καλα (ενα ζεστο πανοφωρι και κανονικα ρουχα απο μεσα) και συνεχιζεις. Σημειωνω μονο οτι ειμαι φιλος του κρυου, τη ζεστη δεν την αντεχω με τιποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom