Ηνωμένο Βασίλειο κράτηση για τρένο από/προς gatwick .. ..

south

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα,

Τον επόμενο μήνα έχω κλείσει για 10 μέρες southampton. τα αεροπορικά εισητήρια είναι για gatwick με επιστροφή .. αλλά το θέμα είναι το εξής. απο το gatwick πρέπει να πάρω τρένο για να κατέβω southampton.. όταν πήγα να κάνω κράτηση εκ των προτέρων προχτές μέσα απο το site National Rail Enquiries - Official source for UK train times and timetables
την στιγμή που θα έκανα την κράτηση είχε προειδοποίηση (με κόκκινα γράμματα κιόλας) ότι θα πρέπει να έχω μαζί μου την κάρτα γιατί τα εισητήρια θα τα πάρω από αυτόματους πωλητές-μηχανήματα και θα χρειαστώ και την κάρτα και το booking reference ... το πρόβλημα μου όμως είναι ότι η κάρτα μου είναι virtual prepaid visa που σημαίνει ότι πολύ απλά δεν είναι για να μπαίνει σε μηχανήματα ή οτιδήποτε τέτοιο... απλά χρησιμοποιηείς τον κωδικό της κάρτας...
επειδή γενικά έχω πολυασχοληθεί με το θέμα κάρτας και έχω σπαστεί πάρα πολύ πήγα να βγάλω μία prepaid από την κύπρου και μου ζητούσε πρώτα να ανοίξω λογαριασμό στην Κύπρου και για να γίνει αυτό μου ζητούσε ένα βουνό από χαρτιά (μου ζητήσανε μέχρι και ενοικιαστήριο για το σπίτι για να γίνει ο συσχετισμός με τον λογαριασμό ΔΕΚΟ λες και πάνω στο εκκαθαριστικό σημείωμα δεν γράφει διεύθυνση... έλεος)
πήγα στην eurobank τα ίδια και εκεί.... έχουμε ξεφύγει νομίζω ούτε ένα λογαριασμό δεν μπορείς να ανοίξεις πια... και μιλάω για prepaid κάρτα έτσι όχι για πιστωτική...

οπότε το θέμα να πάω για άλλη prepaid κάρτα το παράτησα...
anyway υπάρχει πρόβλημα να τα πάρω εκεί να εισητήρια τελευταία στιγμή? κάποιος που να έχει πάρει τρένο απο gatwick προς τα κάτω να μου πει οτι δεν χρειάζεται.... :-Ρ


ευχαριστώ :rolleyes:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Θυμαμαι πως οντως στα μηχανηματα εβαζες τη καρτα κι αν δεν την αναγνωριζε πηγαινες στο ταμειο (περιμενοντας στην ουρα) για να στο τακτοποιησει το θεμα η υπαλληλος. Αυτη που εχεις δεν ειναι prepaid; Γιατι να βγαλεις αλλη; Δε ξερω τι ειναι η virtual γι'αυτο ρωταω, υπαρχει διαφορα απ'τις υπολοιπες;
 

south

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Θυμαμαι πως οντως στα μηχανηματα εβαζες τη καρτα κι αν δεν την αναγνωριζε πηγαινες στο ταμειο (περιμενοντας στην ουρα) για να στο τακτοποιησει το θεμα η υπαλληλος. Αυτη που εχεις δεν ειναι prepaid; Γιατι να βγαλεις αλλη; Δε ξερω τι ειναι η virtual γι'αυτο ρωταω, υπαρχει διαφορα απ'τις υπολοιπες;
λέγεται virtual γιατί πολύ απλά είναι ένα "χαρτόνι" στο μέγεθος κάρτας με τον κωδικό της κάρτας πάνω και τίποτα άλλο... είναι για αγορές μέσω internet και δεν έχει την έννοια της κάρτας "πάω βγάζω χρήματα απο το atm" ή κάτι παρόμοιο....

το ταμείο πολύ ουρα?? :(
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Aρκετη αλλα αν δε βιαζεσαι να προλαβεις το τελευταιο βραδινο τρενο μπορεις να περιμενεις. Βιαζεσαι τοσο πολυ να βγαλεις τη καρτα απο καποια τραπεζα ή βαριεσαι να μαζεψεις τη χαρτουρα;
 

south

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Aρκετη αλλα αν δε βιαζεσαι να προλαβεις το τελευταιο βραδινο τρενο μπορεις να περιμενεις. Βιαζεσαι τοσο πολυ να βγαλεις τη καρτα απο καποια τραπεζα ή βαριεσαι να μαζεψεις τη χαρτουρα;
ε δεν είναι και ότι καλύτερο να πέρνεις συνεχώς άδεια για να μην πας στην δουλειά με σκοπό να πας στην τράπεζα να βγάλεις prepaid...
και όπως σου είπα το έκανα αλλά δεν έβγαλα άκρη... εν τω μεταξύ μου ζητήσανε και τρεις πρόσφατες μισθοδοσίες τις οποίες όταν τους τις πήγα μου είπε χαρακτηριστικά η υπάλληλος ότι πρέπει πάνω στην μισθοδοσία να γράφει διεύθυνση εργασίας.... ε δεν μας γ@μ@νε μωρε που θα κάθομαι να ζητάω από τον εργοδότη να μου βγάλει εμένα ξεχωριστό χαρτί για να βγάλω μια κ#λ#prepaid... απλά Ελλάς το μεγαλείο σου.... και όλα αυτά ξαναλέω για να ανοίξει ένας απλός καταθετικός λογαριασμός γιατί αλλιώς δεν γίνεται να σου βγάλουν prepaid ...

εσένα ποια είναι η γνώμη σου για όλο αυτό το θέμα? :haha:
όοοοοοοοχι να το συζητοήσουμε δηλαδή.... :D να δω μήπως εγώ είμαι υπερβολικός ή έχουμε πραγματικά ξεφύγει ... με βλέπω να ψάχνω για δουλειά στο εξωτερικό με όλες αυτές τις μλκιες που γίνονται έχω 'απευδήσει'...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ψυχραιμια! Μη σου βγει κι απ'τη μυτη το ταξιδι. Κανε υπομονη μεχρι να ερθει κανενας που να γνωριζει κατι παραπανω για το θεμα των εισητηριων.
Παντως εγω τοτε στη Eurobank ειχα βγαλει πολυ απλα κι ευκολα τη καρτα, ισως γιατι δε δουλευω και δε χρειαστηκαν τοσα πραγματα.
 

lemourios

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια- πιτερμπορο
τσεκαρε και την αγροτικη, εγω σε 10 λεπτα την ειχα στο χερι. γνωμη μου ειναι να περιμενεις λιγακι στην τραπεζα παρα να πας εκει και να πετυχεις καμια τεραστια ουρα. καλα να περασεις και να δωσεις χαιρετισματα στην καθριν και πολλα φιλια στην πιπα...
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα,

έχουμε ξεφύγει νομίζω ούτε ένα λογαριασμό δεν μπορείς να ανοίξεις πια... και μιλάω για prepaid κάρτα έτσι όχι για πιστωτική...

Εμείς έχουμε Attica prepaid card.Την είχαμε βγαλει πολύ εύκολα το ....2007.Έχουμε κλείσει και εμείς για το G.E. στις 11/7.Αν προλαβαίνω τις ημερομηνίες σου θα σου πώ τότε.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κι εγώ από Gatwick επιστρέφω και αυτό ακριβώς κοιτούσα σήμερα. Από Λονδίνο όμως πώς να πάω εκεί. Δε σκέφτηκα να προπληρώσω γιατί μου φάνηκε σχεδόν σαν αστικό, αφού έχει κάθε 15 λεπτά. Εσύ γιατί θες να προπληρώσεις (και μου βάζεις κι ιδέες χιχι); Λες να έχει πιο αραιά δρομολόγια και φοβάσαι; Αλήθεια σκέφτηκες το ενδεχόμενο να βγάλεις εισιτήριο αμέσως μόλις φτάσεις; Φαντάζομαι θα έχει εκδοτήριο στο αεροδρόμιο τη στιγμή που έχει δρομολόγια. Εγώ τώρα που είδα το μήνυμά σου αυτό αποφάσισα να κάνω (να'σαι καλά ίσως και να με γλίτωσες από το "έχασα το αεροπλάνο"):D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κι εγώ από Gatwick επιστρέφω και αυτό ακριβώς κοιτούσα σήμερα. Από Λονδίνο όμως πώς να πάω εκεί. Δε σκέφτηκα να προπληρώσω γιατί μου φάνηκε σχεδόν σαν αστικό, αφού έχει κάθε 15 λεπτά. Εσύ γιατί θες να προπληρώσεις (και μου βάζεις κι ιδέες χιχι); Λες να έχει πιο αραιά δρομολόγια και φοβάσαι; Αλήθεια σκέφτηκες το ενδεχόμενο να βγάλεις εισιτήριο αμέσως μόλις φτάσεις; Φαντάζομαι θα έχει εκδοτήριο στο αεροδρόμιο τη στιγμή που έχει δρομολόγια. Εγώ τώρα που είδα το μήνυμά σου αυτό αποφάσισα να κάνω (να'σαι καλά ίσως και να με γλίτωσες από το "έχασα το αεροπλάνο"):D
Το απλό τρένο για Μπράιτον (σταματάει γκάτγουικ) πιθανότατα να έχει αραιότερα δρομολόγια το Σ/Κ. Αν δεις όμως οτι ταιριάζουν είναι φτηνό και το παιρνεις εύκολα από London Bridge station. Αν δεν ταιριάζει, το εξπρές έχει συνέχεια δρομολόγια και πολύ πρωινά.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μπορεάλις τις καθημερινές τουλάχιστον το εξπρές έχει κάθε 15 λεπτά από Λονδίνο'για σ/κ δεν κοίταξα γιατί δε μ'ενδιαφέρει. Εσύ λες να μην πάρουμε το εξπρές αλλά να πάρουμε το απλό; Και το απλό φεύγει απο'κει που φεύγει και το εξπρές; (χμ αυτή νομίζω είναι χαζή ερώτηση) Και τι λες για την προκράτηση; Τη συνιστάς; Κι αν την κάνουμε όπως είπα από το αεροδρόμιο; (πχ φτάνω στο Γκατγουικ 26 του μήνα και κλείνω για 29). Δε γίνεται; Επίσης, επειδή μπήκα σα σφήνα, το αρχικό μήνυμα που το έκανε άλλος ρωτάει για southampton.
Συγγνώμη για τις απανωτές και χαζές ερωτήσεις αλλά πού να δείτε και τις άλλες (πχ τι κάνουμε αν γίνει πτώχευση ενώ ειμαστε έξω)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.085
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom