Τουρκία κρουαζιερα στο βοσπορο

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
γεια σας συνφορουμιτες και συνφορουμιτισες!
ετοιμαζομαι να παω Κων/πολη μετά το Πάσχα με δύο φίλες μου και μέσα στα σχέδιά μας είναι μια κρουαζιέρα στο Βόσπορο. Διάβασα οτι όλη η ιστορία κρατάει απο 5 έως 7 ώρες και μου ήρθε κάπως... μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας οι πιο έμπειροι? αξίζει με οργανωμένο tour ή με το καραβάκι της γραμμής, και αν ισχύει το δεύτερο σε ποιές στάσεις αξιζει να κατεβούμε?
ευχαριστώ!:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
5 με 7 ωρες?απο που κι ως που?
Το πολυ να κρατησει 3 ωρες και ...παλι..πολυ σου βαζω.
Μηπως εννοουν αν παρεις το πλοιαριο της γραμμης και περασεις στην Ασιατικη πλευρα ..παραμεινεις εκει και τριγυρισεις τα μερη και επιστρεψεις ..αυτο διαρκει στο συνολο του 5-7 ωρες.
Στο Εμινονου υπαρχουν διαφοροι "κραχτες"που διαφημιζουν κρουαζιερες ..αποκλειεται ν τους χασετε.
istanbul cruise, boat tours on bosphorus, istanbul dinner cruise
Bosporus Cruise, Istanbul Boat Tours, Bosphorus Cruises
Bosphorus Cruise | Bosphorus Tour Istanbul
 

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
αχ κλεοπατρα μοθ η καρδια μου επεστρεψε στη θέση της! μα είδα το 7 ώρες και τρελάθηκα! ασε που δεν το πολυ-έχω με τα πλοια γιατι με πιάνει ναυτία! ωραία είναι τα κοτεράκια που μου έστειλες αλλά φαντάζομαι θα ειναι και του πανακρίβου!!!
ασχετο αλλα έχει να κάνει με το όλο θέμα του ταξιδιού: για πριγκιπονήσια πόσες ώρες να υπολογίζω? σκεφτόμαστε να πάμε του αγ.γεωργίου που θα γιορτάζει και το μοναστήρι!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Τα πριγκηπόνησα δεν είναι μακρυά. Η απόσταση, απ'ό,τι θυμάμαι, δεν είναι υπολογίσιμη. Όπως είπε η δικτάτωρ Κλεοπάτρα, διαφημίζουν τις κρουαζιέρες σε πολλά μέρη, οπότε σίγουρα θα βρείτε κάτι που να σας ταιριάζει.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Τα πριγκηπόνησα δεν είναι μακρυά. Η απόσταση, απ'ό,τι θυμάμαι, δεν είναι υπολογίσιμη. Όπως είπε η δικτάτωρ Κλεοπάτρα, διαφημίζουν τις κρουαζιέρες σε πολλά μέρη, οπότε σίγουρα θα βρείτε κάτι που να σας ταιριάζει.
δικτατωρ ?:shock:
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Εγω νομιζα οτι ειχε κανει λαθος και ηταν το σωστο διδακτορ.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αγαπητή tetix δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι .
Κατεβαίνεις στις αποβάθρες του Emonu και έχεις πολλες επιλογές .
Η πιο lite και καλυτερη ( αυτήν έκανα πρίν μια εβδομάδα ) έιναι με 10 λιρες το άτομο σε μικρό πλοιάριο να κανετε μια βόλτα διάρκειας 1 1/2 ωρας .Αλλη επιλογή είναι να μπείτε στα πλοία της γραμμής και να κατεβαίνετε όπου θελετε .
Αλλη επιλογή είναι να νοικιάσετε δικό σας βαρκάκι και να σταματάτε όπου σας αρέσει περισσότερο.

Για πριγκιπόνησα είναι 1 1/2 ωρα η διαδρομή μέχρι την μεγαλη πρίγκιπο και έχει ανα 1 ωρα και 40 λεπτά καραβάκι .

Περισσότερα εχω γραψει εδώ ρίξε αν θες μια ματιά
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/27702-%EC%E5-%F4%EF%ED-%F0%E5%E8%E5%F1%FC-%F3%F4%DE%ED-%F0%FC%EB%E7.html
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
αχ κλεοπατρα μοθ η καρδια μου επεστρεψε στη θέση της! μα είδα το 7 ώρες και τρελάθηκα! ασε που δεν το πολυ-έχω με τα πλοια γιατι με πιάνει ναυτία! ωραία είναι τα κοτεράκια που μου έστειλες αλλά φαντάζομαι θα ειναι και του πανακρίβου!!!
ασχετο αλλα έχει να κάνει με το όλο θέμα του ταξιδιού: για πριγκιπονήσια πόσες ώρες να υπολογίζω? σκεφτόμαστε να πάμε του αγ.γεωργίου που θα γιορτάζει και το μοναστήρι!
Μην αγχωνεσαι καθολου γιαυτο...κατεβα εσυ στο Εμινονου και θα σε βρουν οι "κρουαζιεροκραχτες "απο μονοι τους. Και δεχονται και παζαρεμα εχω να σου πω....

Ναι. Είναι inside joke. ;)
Στους κροκοδειλους εσυ......................:D
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
...Η πιο lite και καλυτερη ( αυτήν έκανα πρίν μια εβδομάδα ) έιναι με 10 λιρες το άτομο σε μικρό πλοιάριο να κανετε μια βόλτα διάρκειας 1 1/2 ωρας .Αλλη επιλογή είναι να μπείτε στα πλοία της γραμμής και να κατεβαίνετε όπου θελετε .
Για πριγκιπόνησα είναι 1 1/2 ωρα η διαδρομή μέχρι την μεγαλη πρίγκιπο και έχει ανα 1 ωρα και 40 λεπτά καραβάκι .
Ακριβως ετσι ειναι.
Για Βοσπορο με την μικρη διαδρομη διαρκειας 1 1/2 ωρες με 15 λιρες τουρκικες (7ευρω) και την μεγαλη περιπου 3 ωρες με 25 λιρες Τουρκικες (13 ευρω).
Για πριγκιπονησα 1 1/2 ωρες με περιπου 5 λιρες
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Εμεις καναμε κρουαζιερα με φαγητο μεσα και ενα ψιλοθεαμα στο οποιο καταληξαμε να χορευουμε ολοι ασταματητα..ως εμπειρια καταπληκτικη (μας κοστισε 50Ε το ατομο) και εχω επισης να πω πως και το φαγητο ηταν περιεργα τελειο για τετοια φαση !
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
καλύτερα να αποφύγεις τις πολύ τουριστικές κρουαζιέρες και να κινηθείς με τα καραβάκια της γραμμής, πιό αυθεντικό, πιό οικονομικό και σταματάς και όπου θέλεις και παίρνεις το επόμενο. μπορείς να φτάσεις μέχρι το ρούμελι χισάρ ή ακόμα και το Σαριγιέ αν θέλεις να γεμίσεις όλη τη μέρα σου αλλιώς περιφέρεσαι λίγο πάνω πο τη γέφυρα και πίσω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom