Κύπρος κυπρος!!

manos777

Member
Μηνύματα
25
Likes
29
Καλησπέρα εν τέλει επιλέξαμε το δεύτερο σενάριο με aegean!Κάποια πληροφορία για τα Λεωφορεία από Λάρνακα για Πάφο ?Ξέρει κάποιος πόσο χρόνο θα χρειαστούμε ακριβώς για να μεταβούμε στην Πάφο?
 

traveller_30

Member
Μηνύματα
59
Likes
292
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα εν τέλει επιλέξαμε το δεύτερο σενάριο με aegean!Κάποια πληροφορία για τα Λεωφορεία από Λάρνακα για Πάφο ?Ξέρει κάποιος πόσο χρόνο θα χρειαστούμε ακριβώς για να μεταβούμε στην Πάφο?
Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το λεωφορείο απο Λάρνακα - Πάφο, η απόσταση είναι περίπου 1 ώρα και κάτι με το αυτοκίνητο.

Σου στέλνω ένα link για τα λεωφορεία και μπορείς να ρωτήσεις για περισσότερες λεπτομέρειες στην περιοχή που είναι οι Φοινικούδες στην Λάρνακα.

http://www.intercity-buses.com/?wp=...cle=&article=DC625349E8BEB021D58F8C717F2B9F8F

Πανέμορφα τοπία στην Πάφο που δεν αναφερθήκαν πιο πάνω είναι ο Ακάμας με την παραλία της Λάρας και το Φαράγγι του Άβακα, καθώς και η παραλία στο λιμανάκι του Αγίου Γεωργίου.

Επίσης απο Λάρνακα είναι πολύ βολική εκδρομή στον Πρωταρά και την Αγία Νάπα όπου πέραν της γνωστής νυκτερινής ζωής υπάρχουν πανέμορφες παραλίες. Η απόσταση είναι περίπου 40 λεπτά οδικώς (ίσως λίγο περισσότερο με λεωφορείο).
 

manos777

Member
Μηνύματα
25
Likes
29
Από ότι κατάλαβα από το σαιτ του ιντερσίτι είναι 2 ώρες και 45 λεπτά,αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό όταν με το αυτοκίνητο είναι περίπου 1 ώρα και κάτι άντε 1,30
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Από ότι κατάλαβα από το σαιτ του ιντερσίτι είναι 2 ώρες και 45 λεπτά,αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό όταν με το αυτοκίνητο είναι περίπου 1 ώρα και κάτι άντε 1,30
Με βάση το pdf εδώ, είναι κανένα δίωρο. 2:45 είναι αυτά που κάνουν ενδιάμεσες στάσεις και στη Λεμεσό (λογικά θα βγαίνουν από την Εθνική - δεν έχω πάρει το συγκεκριμένο δρομολόγιο). Πιο σύντομο είναι το δρομολόγιο του Καπνού, που συνδέει τα αεροδρόμια (90 λεπτά).

Τουλάχιστον το '15 που ήμουν εγώ, το intercity δεν έκανε τέρμα στο λιμάνι της Πάφου, αλλά πιο πριν. Για να πας από το τέρμα των intercity στο λιμάνι παίρνεις το λεωφορείο 618 και κατεβαίνεις στο τέρμα (διάρκεια 15 λεπτά). Για καλό και για κακό επιβεβαίωσε το δρομολόγιο, αν και δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα. Ξέρει κάποιoς για την Κύπρο τι πιστοποιητικά εμβολιασμού χρειάζονται? κάτι άκουσα και για Cyprus flight pass. Ευχαριστώ
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα. Ξέρει κάποιoς για την Κύπρο τι πιστοποιητικά εμβολιασμού χρειάζονται? κάτι άκουσα και για Cyprus flight pass. Ευχαριστώ
Γεια σου. Εμείς πήγαμε πριν 4-5 μήνες και χρειαζόταν μόνο το πιστοποιητικό του εμβολιασμού και το Cyprus Flight Pass, το αντίστοιχο του δικού μας PLF. Δες την ιστορία μου εδώ.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γεια σου. Εμείς πήγαμε πριν 4-5 μήνες και χρειαζόταν μόνο το πιστοποιητικό του εμβολιασμού και το Cyprus Flight Pass, το αντίστοιχο του δικού μας PLF. Δες την ιστορία μου εδώ.
ευχ θα σου απαντήσω αργότερα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ευχ θα σου απαντήσω αργότερα
Πολύ καλές οι πληροφορίες σου. Από την πρεσβεία μου είπαν ότι χρειάζεται επίσης μοριακό τεστ 72 ωρών, ή rapid 24 ωρών, επίσης με την άφιξη στην Κύπρο κάνουν rapid σε όλους τους επιβάτες με κόστος 15 ευρώ. Κι αυτά συν του ευρωπαικό πιστοποιητικού εμβολιασμού.
H αριστερή οδήγηση και το δεξιά τιμόνι προβληματίζει για να δω όλα αυτά που γράφεις. Οι απ ευθείας πτήσεις από Χανιά αυτές τις μέρες από 7,99 έως 30 ευρώ ανάλογα με τη μέρα που διαλέγεις.
Θα σου πάρω κι άλλες ίνφος απ την ιστορία.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
μοριακό τεστ 72 ωρών, ή rapid 24 ωρών, επίσης με την άφιξη στην Κύπρο κάνουν rapid σε όλους τους επιβάτες με κόστος 15 ευρώ
Αγρίεψε το πράγμα!!!
Αν δεν έχεις οδηγήσει ξανά δεξί τιμόνι, δεν σε αποτρέπω, όμως κάνε τα πρώτα χιλιόμετρα σε επαρχιακούς δρόμους, που είναι πιο εύκολη η οδήγηση.
Το δύσκολο στην αρχή είναι ότι έχεις την αίσθηση πως είσαι στο αριστερό μέρος του αμαξιού. Έτσι πας υπερβολικά κοντά στα αριστερά σου αντικείμενα. Θα σκέφτεσαι συνέχεια την πραγματική σου θέση στο χώρο.
Μήπως τώρα που η Ελλάδα κατάργησε τα τεστ, θα τα σταματήσει και η Κύπρος;
Καλό ταξίδι.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλησπέρα σας. Την 25η Μαρτίου για 4 μερες θα επισκευτώ εναν φίλο στην Κύπρο. Σκεφτόμουνα καποια εκδρομή, εαν ειναι εφικτό βεβαια, στα κατεχώμενα. Γνωρίζεται καποιο ταξιδιωτικό εκει που να πραγμνατοποιεί τετοιες εκδρομες ;
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ταξίδι-Όνειρο
Ακόμα το ψάχνω.
Καλησπέρα , την 29/5 θα επισκεφθώ την Κύπρο. Οποιαδήποτε βοήθεια για οικονομική ενοικίασή αυτοκινήτου από Λάρνακα και διαμονή σε Πάφο ή Λεμεσό θα την εκτιμούσα . Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom