Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
καμμια σύγκριση μεταξυ τους ..υπο ορους και προϋποθέσεις μονο μπορει να δωθει απάντηση.
Η Πραγα για ενα 4ημερο πχ ειναι υπερ αρκετη. Αν εχεις περισσότερες μερες πας Λονδινο
Τα ξενοδοχεια αι το φαγητό , στη Πραγα ειναι πιο φτηνα, απο οτι στο Λονδινο... Αλλα δεν εχει κατι αξιόλογο η Πραγα για να πρεπει να πας. Μια γεφυρα ,ενα καστρο. μια παλιά πολη και καλή και φτηνή μπυρα...That's all. Λονδινο ομως???...πας και ξαναπάς και τιποτα δεν προλαβαίνεις να δεις...επιβάλετε να ξαναπάς... Δηλαδη αν εχεις χρονο και σχετικά χρημα..London!
 

Katerina2006

Member
Μηνύματα
56
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη (;)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Συμφωνώ με Vegerazanos σχεδόν σε όλα, εκτός από το ότι η Πράγα είναι μόνο "Μια γεφυρα ,ενα καστρο. μια παλιά πολη και καλή και φτηνή μπυρα". Είναι μια πανέφορφη πόλη, ένα ζωντανό μουσείο αρχιτεκτονικής, με δυνατότητες να απολαύσεις καλό φαγητό, θέατρο και μουσική. Βγάζει μια γλυκιά μελαγχολία και εναλλακτικό ύφος η οποία έρχεται σε απόλυτη αντίθεση με την αριστοκρατικότητα και το class της. Είναι σαν να ζεις σε παραμύθι. To Λονδίνο από την άλλη είναι εντελώς διαφορετικό. Είναι σύγχρονο. Μπορείς να βρεις τα πάντα. Μουσεία για κάθε γούστο, εντυπωσιακές θεατρικές παραστάσεις που επιβάλλεται στον καθένα να παρακολουθήσει έστω μια στη ζωή του (για να αντιληφθεί τι πάει να πει θέατρο), κουζίνα κάθε είδους, αγορά τεράστια, ταιριάζει σε κάθε ηλικία αλλά απαιτεί μεγαλύτερο προϋπολογισμό. Εν κατακλείδι λοιπόν εγώ θα σου προτείνω να σκεφτείς σε τι διάθεση είσαι για να αποφασίσεις. Είναι τόσο διαφορετικές πόλεις που δε μπορεί να γίνει σύγκριση. Σε όποια και να πας πάντως από τις δύο είναι σίγουρο ότι έχεις να δεις και να κάνεις πολλά!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Συμφωνώ με Vegerazanos σχεδόν σε όλα, εκτός από το ότι η Πράγα είναι μόνο "Μια γεφυρα ,ενα καστρο. μια παλιά πολη και καλή και φτηνή μπυρα". Είναι μια πανέφορφη πόλη, ένα ζωντανό μουσείο αρχιτεκτονικής, με δυνατότητες να απολαύσεις καλό φαγητό, θέατρο και μουσική. Βγάζει μια γλυκιά μελαγχολία και εναλλακτικό ύφος η οποία έρχεται σε απόλυτη αντίθεση με την αριστοκρατικότητα και το class της. Είναι σαν να ζεις σε παραμύθι. To Λονδίνο από την άλλη είναι εντελώς διαφορετικό. Είναι σύγχρονο. Μπορείς να βρεις τα πάντα. Μουσεία για κάθε γούστο, εντυπωσιακές θεατρικές παραστάσεις που επιβάλλεται στον καθένα να παρακολουθήσει έστω μια στη ζωή του (για να αντιληφθεί τι πάει να πει θέατρο), κουζίνα κάθε είδους, αγορά τεράστια, ταιριάζει σε κάθε ηλικία αλλά απαιτεί μεγαλύτερο προϋπολογισμό. Εν κατακλείδι λοιπόν εγώ θα σου προτείνω να σκεφτείς σε τι διάθεση είσαι για να αποφασίσεις. Είναι τόσο διαφορετικές πόλεις που δε μπορεί να γίνει σύγκριση. Σε όποια και να πας πάντως από τις δύο είναι σίγουρο ότι έχεις να δεις και να κάνεις πολλά!
Εχεις δικιο αλλα αν εννοεις το Μαυρο θεατρο της Πραγας..ή γνωστους πρεπει να εχεις ή πολυ ψαγμενος για να πετυχεις κανενα καλο..Οσο για μουσική ? κάποια μπαρακια που παιζουν για τους τουριστες μεχρι της 12 η ωρα?? αν εχεις καποια συγκεκριμένη προταση ή εχεις πετυχει καμμια καλή , για πες με ενδιαφερει και μενα, γιατι τιποτα απο τα δυο αυτα δεν εχω αξιωθει να κανω με αυτους που εχω μπλεξει..τον Μαρτη θα ξαναπαω , εγω παω γιατι εχω φιλους που με φιλοξενουν και μαλιστα ειναι 3 φορα , τωρα θα παω για ενα γαμο.. Εμενα παντως καμμια μελαγχολια δεν μου εβγαλε γιατι παντα σχεδόν ειμαι ζαλισμενη απο τις μπυρες...:lol::lol:
 

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.Για 5 μερες θελω να παω με γκρουπ όμως.Ηθελα κατι πολύ ωραιο πιο πολύ προς Λονδινο λεω εκτος αν δεν βρω και παω Πραγα.Αμα μενεις κεντρο Λονδίνου είναι ευκολη η πολη με τα ποδια?Τα σημεια είναι κοντα?Δηλαδη μουσεια,μαγαζια κτλ?
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.Για 5 μερες θελω να παω με γκρουπ όμως.Ηθελα κατι πολύ ωραιο πιο πολύ προς Λονδινο λεω εκτος αν δεν βρω και παω Πραγα.Αμα μενεις κεντρο Λονδίνου είναι ευκολη η πολη με τα ποδια?Τα σημεια είναι κοντα?Δηλαδη μουσεια,μαγαζια κτλ?
Γιατί με group? Δεν είναι καλύτερα να πάτε μόνοι σας? Οι 5 μέρες νομίζω πως δεν είναι αρκετές για το Λονδίνο, θα πάρεις μια ιδέα μέχρι να ξαναπάς.
Όσο για τις αποστάσεις, όρεξη να έχεις για περπάτημα. Στο κέντρο έχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις και σίγουρα πολλά μαγαζιά, δεν ξέρω κατά πόσο οικονομικό είναι να μένεις κοντά στο κέντρο.
 

Katerina2006

Member
Μηνύματα
56
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη (;)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
@Vegeranos χαχαχα!!!! πολύ γέλασα με τις μπύρες! Ναι για μαύρο θέατρο μιλάω, αλλά έχω χρόνια που πήγα και δε μπορώ να σου προτείνω κάτι!
@billkozani Το Λονδίνο είναι πολύ εύκολο να το γυρίσεις το κέντρο του τουλάχιστον. Περπατιέται άνετα. Αλλά και γενικότερα είναι εύκολο λόγω μετρό. Ένα από τα πιο τέλεια της Ευρώπης (ίσως το πιο τέλειο). Εγώ λατρεύω Λονδίνο, οπότε ό,τι και να σου πω γι αυτό θα είναι καλό...!
 

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γενικα οπου και να εχω παει (Παρισι,Ρωμη,Βαρκελωνη) κοιταω να μενω παντα κεντρο και αυτος είναι ενας λογος που παω με το γρουπ γιατι σε κανει πιο καλες τιμες στα καλα ξενοδοχεια,και αν τα βαλεις κατω οι τιμες είναι περιπου ιδιες χωρις το γρουπ .Δεν είμαι του μετρο μονο με τα ποδια γυρναω,πιστευω την καταλαβαίνεις και την ευχαριστιεσαι πιο καλα την πολη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Συμφωνώ με Vegerazanos σχεδόν σε όλα, εκτός από το ότι η Πράγα είναι μόνο "Μια γεφυρα ,ενα καστρο. μια παλιά πολη και καλή και φτηνή μπυρα". Είναι μια πανέφορφη πόλη, ένα ζωντανό μουσείο αρχιτεκτονικής, με δυνατότητες να απολαύσεις καλό φαγητό, θέατρο και μουσική. Βγάζει μια γλυκιά μελαγχολία και εναλλακτικό ύφος η οποία έρχεται σε απόλυτη αντίθεση με την αριστοκρατικότητα και το class της. Είναι σαν να ζεις σε παραμύθι.
Έχουν γίνει κουβέντες και κουβέντες στο παρελθόν για την θέση της Πράγας στον τουριστικό χάρτη της Ευρώπης... σε όσους δεν έχουν παρακολουθήσει αυτές τις επικές "αντιδικίες" αφιερώνω εξαιρετικά τα παρακάτω...

Η φίλη Vegerazanos με δυο κουβέντες γλαφυρότατα συνόψισε τι εστί Πράγα... ένας πανέμορφος ζωολογικός κήπος για τουρίστες με μια γέφυρα, ένα κάστρο και δέκα, άντε δεκαπέντε τετράγωνα της παλιάς πόλης... η υπόλοιπη πόλη είναι θλιβερό απομεινάρι άλλων "σοσιαλιστικών" εποχών... μελαγχολία σίγουρα βγάζει, μια που το γκρίζο των τεράστιων μπλοκς σε καταβαραθρώνει ψυχολογικά, την ίδια στιγμή που η παντελής ένδεια πολιτιστικών εναλλακτικών λύσεων σε πνίγει... κανένα class και καμιά αριστοκρατικότητα δεν υπάρχει πουθενά στον ορίζοντα, ειδικά εκεί που οι κάτοικοι ζουν πραγματικά, δηλαδή έξω από το ιστορικό κέντρο, μόνο μουντάδα, έλλειψη γούστου και τσαπατσουλιά...

Από φαγητό η λέξη φτώχια αντικατοπτρίζει απόλυτα την γαστριμαργική της σκηνή, από μουσεία μηδέν, από θέατρο ελάχιστα πράγματα και όσοι μιλούν για το μαύρο θέατρο ας έχουν υπόψιν ότι είναι μια χαρά θέαμα για μικρά παιδάκια αλλά δεν μπορείς σε καμιά περίπτωση να το αντιμετωπίσεις σαν αξιόλογη λύση μια που επαναλαμβάνεται πληκτικότατα... η μόνη για μένα αξιόλογη πρωτοπόρα μορφή τέχνης στην Πράγα είναι η περίφημη laterna magica η οποία όντως αξίζει κάθε χειροκρότημα... για την περίφημη τζαζ σκηνή της ένα θα πω... όλα τα γνωστά jazz bars είναι γεμάτα τουρίστες και εγώ προσωπικά δεν έχω καμιά όρεξη να τρέχω σε "καινούργιες¨γειτονιές να ανακαλύπτω άλλα, βαρέθηκα... αν ξέρει κάποιος κάτι αξιόλογο ας το αναφέρει, αλλά όχι άλλο reduta παρακαλώ...

Συνοψίζω απαντώντας συνάμα και στο ψευτοδίλημμα της φίλης... αν έχεις τρεις μέρες και δεν είσαι έμπειρος ταξιδιώτης πήγαινε στην Πράγα, θα ενθουσιαστείς... θα περπατήσεις στον ζωολογικό κήπο και όντως θα νοιώσεις πως είσαι σε παραμύθι... σκηνικό χολιγουντιανής υπερπαραγωγής με όμορφα κτίρια και υποβλητικούς φωτισμούς... θα έχεις βέβαια παρέα σου χιλιάδες κόσμου που καταβροχθίζουν το παραμύθι της Πράγας αλλά μικρό το κακό, θα σου αρέσει... τα δύσκολα όμως θα αρχίσουν όταν εξαντλήσεις το σκηνικό του παραμυθιού και βγεις παραέξω... τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι η πραγματικότητα θα σου διαλύσει το όνειρο...

Αν έχεις πάνω από 3 μέρες δεν υπάρχει κανένα δίλημμα... θα πάρεις μια πρώτη γεύση από μια ανεξάντλητη μεγαλούπολη που σου προσφέρει απλόχερα κάθε λογής πλούτο... πολιτιστικό , γαστριμαργικό, καταναλωτικό ή απλά αισθητικό...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
@Vegeranos χαχαχα!!!! πολύ γέλασα με τις μπύρες! Ναι για μαύρο θέατρο μιλάω, αλλά έχω χρόνια που πήγα και δε μπορώ να σου προτείνω κάτι!
@billkozani Το Λονδίνο είναι πολύ εύκολο να το γυρίσεις το κέντρο του τουλάχιστον. Περπατιέται άνετα. Αλλά και γενικότερα είναι εύκολο λόγω μετρό. Ένα από τα πιο τέλεια της Ευρώπης (ίσως το πιο τέλειο). Εγώ λατρεύω Λονδίνο, οπότε ό,τι και να σου πω γι αυτό θα είναι καλό...!
Μα πολύυυ μπυρα !!!!..δεν μπορεις να καταλαβεις αν δεν δεις...:bounce:!! ετσι παω...στο τελος :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.045
Κι όμως, η Πράγα είναι συνδεδεμένη με το ευρωπαϊκό μυθιστόρημα του '20ου αιώνα. Αν έχει κάποιος σχετικό ενδιαφέρον μια χαρά ακολουθεί τα "μονοπάτια" όπου άφησαν το αποτύπωμά τους αξιόλογοι λογοτέχνες. Εγω το έκανα (ηθελε μια μικρή έρευνα πιο πριν) και είδα περισσότερα από αυτά που περιγράφετε πιο πάνω.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Κι όμως, η Πράγα είναι συνδεδεμένη με το ευρωπαϊκό μυθιστόρημα του '20ου αιώνα. Αν έχει κάποιος σχετικό ενδιαφέρον μια χαρά ακολουθεί τα "μονοπάτια" όπου άφησαν το αποτύπωμά τους αξιόλογοι λογοτέχνες. Εγω το έκανα (ηθελε μια μικρή έρευνα πιο πριν) και είδα περισσότερα από αυτά που περιγράφετε πιο πάνω.
Σωστά.
Επίσης αν κάποιος είναι λάτρης της φωτογραφίας του Josef Sudek, η Πράγα είναι must προορισμός.
http://www.pinterest.com/Martinpigott/josef-sudek-photographic-poet-of-prague/
Κατά τα άλλα θα σου πρότεινα το Λονδίνο από αυτά τα δύο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom