"λουκέτο" στα αεροδρόμια τον Αυγουστο,νεες απεργίες

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Με νέο πλήγμα, μετά τις κινητοποιήσεις των ταξί, απειλείται ο τουρισμός της χώρας, αν τελικά υλοποιηθούν οι απειλές των εργαζομένων στην Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας και προχωρήσουν μέσα στον Αύγουστο σε κινητοποιήσεις και αποκλεισμούς αεροδρομίων.


Ήδη οι εργαζόμενοι στην ΥΠΑ προαναγγέλλουν σειρά κινητοποιήσεων ακόμα και στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» σβήνοντας ακόμα και την παραμικρή αισιοδοξία του τουριστικού κλάδου για ανάκαμψη ύστερα και από το «πλήγμα» που έχουν δεχθεί από τις κινητοποιήσεις των ταξί. Ειδικότερα προειδοποιούν ότι αν δεν τους καταβληθούν άμεσα τα δεδουλευμένα για υπερωριακή απασχόληση, αργίες και εξαιρέσιμα θα προχωρήσουν σε αποχή από την εργασία τους τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες αλλά και σε αποκλεισμούς μεγάλων αεροδρομίων, «μπλοκάροντας» ουσιαστικά τις πτήσεις μέσα στο Δεκαπενταύγουστο. «Από 1ης Αυγούστου θα εφαρμόσουμε το ωράριο για το οποίο πληρωνόμαστε», δήλωσε σε ραδιοφωνικό σταθμό ο πρόεδρος της ομοσπονδίας τους, Βασ. Αλεβιζόπουλος. «Σταματούμε και εμείς να δουλεύουμε τις νύχτες από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 6.30 το πρωί. Δεν θα παρέχουμε καμία υπηρεσία τις ώρες που είναι αργίες και στις αργίες, Κυριακές, Δεκαπενταύγουστο κ.τ.λ., διότι δεν πληρωνόμαστε». είπε χαρακτηριστικά.
Απόφαση
Μάλιστα ο κ. Αλεβιζόπουλος επισήμανε ότι από χθες ήδη δικαστικός επιμελητής πήγε στα υπουργεία Υποδομών και Απασχόλησης προκειμένου να επιδώσει την απόφαση για την απεργιακή κινητοποίηση της Ομοσπονδίας. «Μας εξαναγκάζει πλέον το υπουργείο, διότι μας αναγκάζει να δουλεύουμε χωρίς να μας πληρώνει», τόνισε καταλήγοντας. Στα περισσότερα περιφερειακά αεροδρόμια το άνοιγμα των αεροδρομίων για τις πτήσεις τσάρτερ γίνεται από τους υπαλλήλους της ΥΠΑ και όχι από τους ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας, κάτι που αναμένεται να προκαλέσει σημαντικά προβλήματα στη διακίνηση κυρίως στο εσωτερικό της χώρας την πιο κρίσιμη για τον τουρισμό περίοδο.
Μαρία Μόσχου
«Λουκέτο» στα αεροδρόμια μέσα στον Αύγουστο | ειδησεις , ελλαδα | v2.imerisia.gr
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
δεν θέλω αηδιες καλοκαιριάτικα!!:evil:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στην πρωινή εκπομπή του Mega ο πρόεδρος της ΟΣΥΠΑ κ.Αλεβιζόπουλος είπε πως πιθανότατα οδηγούνται σε αναστολή των κινητοποιήσεων.

Κι η σχετική είδηση...Προς αναβολή η απεργία στα αεροδρόμια
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
μπορει καποιος να μου εξηγησει καλου κακου τι γινεται οταν τα υπαρχει απεργια στα αεροδρομια? για παραδειγμα εγω γυριζω απο βουδαπέτη Κυριακή 14 Αυγούστου με ξημερώματα Δευτέρας. Αυτό σημαίνει ότι αν απεργούν εδώ δεν θα μπορέσω να πραγματοποιήσω την πτήση μου? σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με το εισιτήριο μου?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αν απεργήσουν τα αεροδρόμια οι πτήσεις θα γίνονται κανονικά, απλά αντί να προσγειώνονται τα αεροπλάνα, θα ρίχνουν τους επιβάτες με αλεξίπτωτο πάνω από το αεροδρόμιο :D
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν ειναι κακό αυτό αρκει να φτανουμε στον προορισμο μας! ρωταω επειδη ειχα την εντυπωση οτι μπορει να μην επιτρεπονται οι πτησεις απο αθηνα για εξωτερικο, αλλα απο εξωτερικο προς αθηνα να επιτρεπεται. λαθος μου βεβαια.
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν απεργήσουν τα αεροδρόμια οι πτήσεις θα γίνονται κανονικά, απλά αντί να προσγειώνονται τα αεροπλάνα, θα ρίχνουν τους επιβάτες με αλεξίπτωτο πάνω από το αεροδρόμιο :D
:haha::haha::haha:Defkalion είσαι απίστευτος!!!:)
Πάντως επειδή κι εγώ το είχα άγχος (όχι πως θα προσγειωθώ αλλά πως θα φύγουμε για Παρίσι στις 9 Αυγούστου το πρωί) τελικά αναστέλλονται οι απεργίες του Αυγούστου..
NewsIt.gr: Κίνηση καλής θέλησης από την ΟΣΥΠΑ
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελεος με αυτές τις απεργίες. Ο φόβος και ο τρόμος μου είναι ....
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Απαπαπαπα, αν το ξαναπάθαινα αυτό δε θα άντεχα...
το τελευταίο διάστημα όποτε είναι να κάνω ένα ταξίδι πάντα κάποια απεργία έχει...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Απαπαπαπα, αν το ξαναπάθαινα αυτό δε θα άντεχα...
το τελευταίο διάστημα όποτε είναι να κάνω ένα ταξίδι πάντα κάποια απεργία έχει...
Λογικό, τόσες απεργίες που γίνονται δεν μπορεί όλο και κάποια θα σου τύχει δεν το γλυτώνεις. Βλέπω τουρίστες στην Πλάκα και αναρωτιέμαι πως κατάφεραν να φτάσουν μέχρι εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom