Μαλδίβες Ντουμπάι μαλδίβες-ντουμπάι

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
. KONSTANTINA να περασεις υπεροχα στους παραπανω προορισμους εσυ αλλωστε πας για ριλαξ και δε νομιζω να σε επηρεασει αρνητικα τιποτα από αυτά που ειπωθηκαν παραπανω. Παντως όταν με το καλο επιστρεψεις κι εχεις χρονο πες μας κι εσυ τις δικες σου εντυπωσεις από αυτους τους 2 προορισμους που διχαζουν γιατι κι εγω πιστευω το Ντουμπαι ή καποιους εξωτικους προορισμους όπως οι Μαλδιβες ή τους αντεχεις ή όχι όπως ειπε και η mary a.
Dancing Queen σε ευχαριστώ και σίγουρα θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα σας πω τα πάντα για αυτούς τους προορισμούς.:clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έλα βρε Dancing Queen για τόσο αφελή με περνάς? Νομίζεις δηλαδή ότι έκανα ένα ολόκληρο ταξίδι για να δω το Dubai ή οργάνωσα ειδική αποστολή για να απολαύσω την φρέσκια πόλη της Κορυτσάς; Παρκάρεις στην Κρυσταλοπηγή περνάς τα σύνορα με το πόδι δίνεις 50 ευρώ σε ένα ταξιτζή και απολαμβάνεις για 5-6 ώρες το υπερθέαμα της γύρω περιοχής... Και σας προλαβαίνω...Ναι, σε 5-6 ώρες προλαβαίνεις να θαυμάσεις το μεγαλείο της πόλης και να δεις τα πάντα...

Πίσω στο θέμα Dubai...
Εγώ λοιπόν έδωσα το αστρονομικό ποσό των 30€ για ξενοδοχείο, άλλα τόσα για φαγητό, 3-4 ευρώ για εισιτήρια λεωφορείων + μια εκδρομή στην έρημο όπου τάισα κάτι έρημες καμήλες και απόλαυσα ένα χάλια special oriental χορό από μια Ουζμπέκα χορεύτρια... Σύνολο διαμονής στο εντυπωσιακό DUBAI 21 ώρες... ένα απλό stop over...

Τα πάντα στη ζωή καλή μου είναι θέμα κόστος προς απόδοση + χρόνος... Κοντολογίς, αν έχεις να διαθέσεις ένα stop over 20 ωρών και ξοδέψεις 100-120 euro ικανοποιείς την ταξιδιωτική σου περιέργεια και με το παραπάνω... Αν σκοπεύεις να κάνεις ένα ολόκληρο ταξίδι μόνο για το Dubai και να ξοδέψεις 800 με 1.000 euro, αυτό δεν είναι ταξιδιωτική περιέργεια αλλά ταξιδιωτική διαστροφή... Αλλά γιαυτό άλλωστε υπάρχει το travelstories να ρωτάμε και να μαθαίνουμε... Το θέμα όμως είναι να ακούμε γιατί αλλιώς την πατάμε...
 

chrisalida

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
καταρχήν σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο θέμα που σας παρέθεσα. απλά για να μην παρεξηγηθώ 17 μέρες ήταν το σύνολο του ταξιδιού μου και οι 7 μέρες ήταν στο ντουμπάι(που συνεχίζω να υποστηρίζω ότι είναι παράδεισος για αυτούς που κυνηγούν επαγγελματικές ευκαιρίες και απευθύνεται πιστεύω κυριώς σε business travellers).για τις δε μαλδίβες(και επειδή δεν είναι το μόνο εξωτικό μέρος που έχω επισκεφτεί) έχω μέτριες εντυπώσεις και περισσότερο ήθελα να τονίσω την σχέση κόστους-ποιότητας(γιατί με τα ίδια χρήματα ταξίδεψα σχεδόν μήνα ταυλάνδη και άλλο τόσο ινδονησία και δεν ξέρω με πόσες εσωτερικές πτήσεις, αλλαγές ξενοδοχείων κ.τ.λ).ενώ εδώ χαλούσα χρήματα καθισμένη ακόμη και στην σεσλόνγκ της παραλίας.και επίσης να διευκρινήσω ότι για μένα ήταν οι καλοκαιρινές μου διακοπές(και επειδή τα τελευταία δέκα χρόνια δεν ταξιδεύω ελλάδα) ο χρόνος που διαθέτω είναι περίπου 3 εβδομάδες για μακρυνά ταξίδια.και τέλος διευκρίνησα ότι από άποψη συνθηκών για την πραγματοποίηση του συγκεκριμένου ταξιδιού ήταν αποκλειστικά ξεκούραση(στο κομμάτι των μαλδίβων)και αναζήτηση εργασίας στο ντουμπάι.και να απαντήσω στην gotobeach θεωρώ ότι πλέον έχω την εμπειρία και τη γνώση και προετοιμάζω το κάθε μου ταξίδι μερικούς μήνες πρίν δεν πηγαίνω ποτέ με γκρουπ και κάνω αρκετά εκτεταμένη έρευνα στο internet και σε ξένα sites και σε forums για το μέρος που με ενδιαφέρει.και πηγαίνοντας στισ μαλδίβες συγκεκριμένα είχα θέσει εκ των προταίρων τα standards μου αλλά όσο καλά να τα έχεις υπολογίσει υπάρχει πάντα το απρόοπτο που σε αιφνιδιάζει και είναι ένα βήμα μπροστά απο σένα.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρίσκω το ποστ πάρα πολύ ενδιαφέρον. Θεωρώ πως τα καλύτερα -ή τουλάχιστον τα πιο χρήσιμα- είναι τα ποστς που εκθέτουν την απογοήτευση ενός τουρίστα. Είναι πολύ εύκολο να γράψεις τι τέλεια, φτηνά και ωραία που ήταν όλα, αλλά λίγοι θέλουν να παραδεχθούν πως δεν πέρασαν καλά και πως ο προορισμός (ή τελός πάντων κάποιες πτυχές του, θεωρώ πως είναι δύσκολο να είναι ΟΛΑ χάλια) ήταν απογοητευτικός, πολύ ακριβότερος του αναμενόμενου ή τέλος πάντων κατώτερος των προσδοκιών. Ως εκ τούτου, το ποστ της chrisalida το βρίσκω και ειλικρινές και πολύ χρήσιμο για μελλοντικούς τουρίστες (ταξιδευτές, το ίδιο μου κάνει, δε βρίσκω μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις έννοιες).

Από εκεί και πέρα, ο καθένας με τα γούστα του. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν και άνθρωποι που τους αρέσουν και το Ντουμπάι και οι Μαλδίβες. Σε κάποιο άλλο ποστ ο xenos έλεγε ότι θα μπορούσε να ζήσει μια ζωή κάπου αλλού όπου εγώ δε θα καθόμουν πάνω από τρεις ημέρες και το βρίσκω πολύ λογικό, όπως λογικότατο είναι να συμβαίνει και το αντίθετο. Το σημαντικό είναι να κατανοείς τι είναι αυτό που άρεσε ή δεν άρεσε στον άλλον και να δεις αν σύμφωνα με τα δικά σου γούστα και ανάγκες σε καλύπτει. Δεν είναι υποχρεωτικό να σε καλύπτει, αλλά για τη διαπίστωση αυτού, βρίσκω τα "μη ενθουσιασμένος με τον προορισμό" ποστς πολύ πιο χρήσιμα και ο τρόπος περιγραφής ήταν συγκεκριμένος, οπότε πήρα μια πολύ καλή ιδέα και θα ήθελα να πω "ευχαριστώ" στη chrisalida.

Σε ό,τι αφορά το Ντουμπάι -γιατί στις Μαλδίβες δεν έχω πάει ακόμη- δε με εντυπωσίασε προσωπικά, για να μην πω πως το κατατάσσω στους χειρότερους πέντε προορισμούς που έχω δει ποτέ. Όσες φορές πήγα -για stopover- φιλοξενήθηκα από δύο φίλους Έλληνες που εργάζονται εκεί. Δεν είναι ικανοποιημένοι με την ποιότητα ζωής, πλέον (από τότε που το δολλάριο πέφτει) ούτε και με την αμοιβή τους (παρότι έχουν πολύ υψηλούς μισθούς, έχουν κι οι δύο διευθυντικές θέσεις), αλλά ο ένας θεωρεί τα διαρκώς ανανεωμένα πρότζεκτς (δεν πρόκειται να τελειώσει τίποτε μέσα στα επόμενα 30 χρόνια) πρόκληση κι ο άλλος έχει ξεκαθαρίσει πως εκπορνεύεται επαγγελματικά για να κάνει ένα καλό κομπόδεμα και να φύγει, αν και αυτό το ακούω χρόνια τώρα κι ακόμη εκεί είναι, γκρινιάζοντας συνεχώς για την "πιο βαρετή πόλη του κόσμου". Επιλογές είναι αυτές. Για κάποιους καλές κι επιθυμητές, για άλλους όχι. Το σημαντικό είναι ότι γεννηθήκαμε σε ένα από τα λίγα μέρη του κόσμου που μπορούμε να έχουμε επιλογές, οπότε και λανθασμένες να κάνουμε, πάλι τυχεροί είμαστε.
 

sistar

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Πάντως chrisalida το ταξίδι σας βγήκε πολύ οικονομικό 2800 euro για 15 διανυκτερεύσεις με πρωινό!! Μια χαρά πληρώσατε για 2 άτομα, δεν ξέρω βέβαια πως ήταν το resort και τι παροχές είχε. Εγώ πετάω για Μαλδίβες την Δευτέρα, για 5 νύχτες εκεί και 2 στο Ντουμπάι(πιστεύω δεν είναι και για παραπάνω) έχουμε πληρώσει αρκετά περισσότερα χρήματα, πριν τα σκάσω όμως είχα διαβάσει εμπειρίες παιδιών μέσα από το travel stories, επισκέφτηκα και το www.tripadvisor.com και κλείσαμε ένα 5 αστερο με ημιδιατροφή. Θέλω να μην κάνω τίποτα όλη μέρα ,να λιώσει το κορμάκι μου στη θάλασσα, παρέα έχω την καλύτερη, περιπέτεια δεν θέλω άλλη, έχω στην καθημερινότητά μου και χρειάζομαι relax. Σε όλους όσους ετοιμάζονται να την κάνουν,εύχομαι καλό μας ταξίδι!!!
καλησπερα κωνσταντινα.τι κανεις;πως τα περασες στις μαλδιβες;καμια φωτο δεν εχω δει ακομα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.343
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom