Κύπρος μετακομίζω στη Λευκωσία-πολύτιμη κάθε είδους βοήθεια!

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
Σε λίγες ημέρες αφήνω την πόλη της Πάτρας , όπου ζω τα τελευταία 7 χρόνια και μετακομίζω στη Λευκωσία της Κύπρου. Εντάξει, όσοι φίλοι μου το ακούν , δεν ενθουσιάζονται , αλλά εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα , γιατι πάντα μια εκούσια αλλαγή πρέπει να ξεκινά με τις καλύτερες θετικές σκέψεις. Επίσης , το νησί είναι μικρό και θα μπορέσω να το εξερευνήσω σύντομα ...

Παρόλα αυτά,στην αναζήτηση πληροφοριών για τη χώρα , έχω ακούσει κάποια πράγματα που με ανησυχούν ... όπως ότι τα ενοίκια είναι αρκετά ακριβότερα από εδώ (σκέφτομαι να συγκατοικήσω μάλιστα), ότι κάνει υπερβολική ζέστη (που δεν την αντέχω), ότι τα μέσα μεταφοράς είναι χάλια και σχεδόν ανύπαρκτα.

Ψάχνοντας να βρω πώς μπορώ να μεταφέρω το αυτοκίνητό μου εκεί , βρήκα μόνο την εταιρία Σαλαμις και μάλλον κοστίζει ακριβά (600 ευρώ???).Ξέρει κανεις κατι?

Επίσης, μόλις τακτοποιηθώ με τη διαμονή μου , θα ήθελα να βρώ αν υπάρχουν πολιτιστικοί σύλλογοι (ορειβατικός-φωτογραφιας) .

Αν ξέρετε κάτι από όλα αυτά , θα ήμουν ευγνώμων :)!!!
 

maria s v

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Φιλη

ειμαι Κυπρια και εργαζομαι στην Λευκωσία, μένω όμως στη Λεμεσό.

1. Στη Κυπρο χρειαζεσε αμάξι . Ταξί δεν υπαρχουν στους δρόμους, οι πιάτσες ελάχιστες, πρέπει να τα κλείνεις τηλεφωνικος.
Συγκινωνιες ειναι ανυπαρκτες, τα λεοφωρεια ειναι ελάχιστα, και καθόλου συχνά στα ωράρια τους, δεν σου συστήνω να βασιστείς σε αυτά.
2. Το νησί ειναι όσο η Κρήτη περίπου

3. Τα ενοίκια, ιδικά στη Λευκωσία είναι πολύ ακριβά. Προτίμησε να μείνεις μακριά απο περιοχές φοιτητών (κοντά σε πανεπιστήμια) γιατι είναι χειρότερα.
Εαν έρχεσε για δουλειά, προτίμησε να βρείς κατι κοντα στην εργασία σου για να μπορείς να περπατάς.

4. Η ζεστη το καλοκαιρι στη Κυπρο ειναι ανυποφορη, ειδικα στη λευκωσια που ειναι ενχωρια πολη χωρις θαλασσα. Τον Ιουλιο φτανει μεχρι τους 45 βαθμους αλλα το βραδακι ειναι υπεροχα. Στις παραθαλασιες πολεις ειναι πολυ καλυτερα την μερα, αλλα το βραδυ σε τρελενει η υγρασια. Ο καιρος στη Κυπρο δεν θυμιζει ελλαδα και ελληνικα νησια, αλλα περισσοτερο Αφρική (Αιγυπτο) Ισραήλ ... ισως το πιο κοντινο που μπορω να σκ6εφτω παλυ ειναι η Κρητη

5. Το αυτοκινητο σου να το φερεις εαν μπορεις να συνηθισεις την ιδεα οτι οδηγαμε στην αντιθετη κατευθυνση, οπως στην Αγγλια. οποτε τα αυτοκινητα εδω ειναι δεξιοτιμονα. εχω ακουσει για πιο φθηνες εταιριες, ψαξε το λιγο.

6. Πολιτιστικοι συλλογοι υπαρχουν λιγοι, αλλα υπαρχουν πληθωρα groups με διαφορες δραστηριοτητες, ομαδες κλπ. ψαξε και στο Facebook

ελπιζω να βοηθησα
 

solo4

Banned
Μηνύματα
2
Likes
0
απο ντοπιο κατοικο λευκωσιας ακουσα οτι το φτηνοτερο διαμερισμα εκει ειναι γυρω στα 300ε το ενα δωματιο που εκει σημαινει οτι εχει και ενα σαλονι αλλα μου πε οτι τοσο μικρο κανεις δεν νοικιαζει.....
βεβαια εκει δεν εχουν καταλαβει πολλα απο κριση και η ποιοτητα ζωης ειναι πολυ ψηλη..
ακομα μπορεις να ταξιδεψεις στα γυρω μερη εκτος νησιου σε αλλα κρατη εννοω.. με κρουαζιεροπλοια πολυ φτηνα και οικονομικα.. αντε εχει και τα τυχερα του το νησι
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω,πρόσεξε το θέμα της ζέστης.Εχω πρόσφατο παράδειγμα φίλης πού δέν άντεξε παραπάνω από 10 μήνες και έτρεχε να σπάσει την σύμβαση της που ηταν για 2 χρόνια.

Για το αυτοκίνητο η φίλη κατέληξε οτι συμφέρει να αγοράσει μεταχειρισμένο στην Κύπρο.Ετσι έκανε.Βέβαια ειχε εμπειρία απο παρόμοια οδήγηση στην Αγγλία όταν σπούδαζε εκεί.
 
Last edited by a moderator:

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Πάντως μεταξύ ζέστης και ..οικονομικής κρίσης εγώ παροτι δεν αντέχω τη ζέστη προτιμώ το καύσωνα ...Τυχερός που φεύγεις απο αυτή τη χώρα μακάρφι να μπορούσα να φύγω και γω Αλήθεια πόσα παίρνουν οι εκπαιδευτικοί εκει;;;
Καλή αρχή !:clap:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Χελιδονάκι καλά να περάσεις στην πολύ όμορφη Κύπρο.
Είναι μια ευκαιρία να την γνωρίσεις,να περάσεις κι απέναντι
να ρίξεις μια ματιά,να ρθουμε κι εμείς να σε δούμε ρε παιδί μου.
Πολλοί οι λόγοι.
Ο καιρός μια χαρά είναι,τροπικό κλίμα αυτό που ονειρεύονται αρκετοί.
Όσο για το ναύλο σου λέω ότι είναι πάρα πολύ καλός,
όπου αλλού και ν απευθυνθείς δεν θα βρεις πιο φθηνά.
Για καλό και για κακό όμως πάρε προσφορά κι από τη sea star.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες!
τώρα μου βάλατε δουλειά ακομα δεν πάτησα το πόδι μου στο νησί.
1) πώς να επιβιώσω της ζέστης που λιώνω και στην Ελλάδα και 2) να ψάχνω από τώρα για μηχανάκι ή αυτοκίνητο .
την επόμενη τετάρτη (αν δε γίνει καμιά απεργία πάλι ) πετάω και θα σας στείλω τις πρώτες μου εντυπώσεις!
θα χρειαστώ επίσης τις συμβουλές σας για απομονωμένες και μη τουριστικές παραλίες.
υπάρχει πράσινο μέρος στο νησί ?
σκέφτομαι να επισκεφτώ και το τουρκοκρατούμενο κομμάτι. εχει πάει κανείς σας ?υπάρχει ενδιαφέρον εκει και αν ναι ποια μέρη αξιζουν ?

stay tuned
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες!
τώρα μου βάλατε δουλειά ακομα δεν πάτησα το πόδι μου στο νησί.
1) πώς να επιβιώσω της ζέστης που λιώνω και στην Ελλάδα και 2) να ψάχνω από τώρα για μηχανάκι ή αυτοκίνητο .
την επόμενη τετάρτη (αν δε γίνει καμιά απεργία πάλι ) πετάω και θα σας στείλω τις πρώτες μου εντυπώσεις!
θα χρειαστώ επίσης τις συμβουλές σας για απομονωμένες και μη τουριστικές παραλίες.
υπάρχει πράσινο μέρος στο νησί ?
σκέφτομαι να επισκεφτώ και το τουρκοκρατούμενο κομμάτι. εχει πάει κανείς σας ?υπάρχει ενδιαφέρον εκει και αν ναι ποια μέρη αξιζουν ?

stay tuned
Οπωσδήποτε νά πάς Κηρύνεια άν έχεις χρόνο.Πρίν 4-5 χρόνια εξακολουθούσε νά είναι γραφική.Τώρα δέν ξέρω.

Για την ζέστη τι λύση νά βρούμε?Πάντως δέν υπάρχει και αφθονία νερού.Νομίζω ότι γίνονται διακοπές καί επίσης μαζεύουν βρόχινο νερό ακόμη καί στις πολυκατοικίες στήν Λευκωσία:roll:
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
δεν έχω ιδέα πόσα παίρνουν οι εκπαιδευτικοί , είναι αρκετά δύσκολο πάντως να διοριστούν σε σχολεια, έχουν το σύστημα της επετηρίδας.
για τους υπόλοιπους από ό,τι λέγεται οι μισθοί είναι πολύ καλοί.



Πάντως μεταξύ ζέστης και ..οικονομικής κρίσης εγώ παροτι δεν αντέχω τη ζέστη προτιμώ το καύσωνα ...Τυχερός που φεύγεις απο αυτή τη χώρα μακάρφι να μπορούσα να φύγω και γω Αλήθεια πόσα παίρνουν οι εκπαιδευτικοί εκει;;;
Καλή αρχή !:clap:[/quot
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Χελιδόνι,εύχομαι να πάνε όλα καλά στη "νέα σου πατρίδα"..το πρόβλημα της ζέστης και των συχνών διακοπών στο νερό,μάλλον θα το συνηθίσεις εύκολα,όπως και αυτοί άλλωστε!!!!θα περιμένω και εγώ νέα σου από εκεί!!!
ΥΓ.ένας φίλος που πηγαίνει συχνά, μου έλεγε πρόσφατα, πως η Κύπρος φαντάζει παράδεισος,μπροστά σ' αυτά που συμβαίνουν(και θα συμβούν) στην Ελλάδα....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το θέμα της ζέστης σκέψου το και από την καλή του πλευρά: Θα έχεις πολύ γλυκούς χειμώνες.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
ْثمهيخىه (χα χα αυτό είναι το "χελιδόνι" στο αράβικο πληκτρολόγιο!!!)

Λοιπόν ρίξε μια ματιά στην Travelpedia μου για την Κύπρο Κύπρος - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

εν τάχει: για μηχανάκι σκέψου το γιατί καλά στα δεξιοτίμονα αυτοκίνητα να έχεις ένα μπούσουλα από τον συνοδηγό.. στο μηχανάκι που δεν έχει δεξιά-αριστερά θα είσαι μόνη σου στην ζούγκλα των ανάποδων (καταδρομικά πράγματα)

απομονονωμένες μη τουριστικές: Ακάμας

Κατεχώμενα: Famagusta!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom