Ιταλία μια μικρη βοηθεια..???

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
παιδια μην το μπερδευουμε με το μικτη.
αν δεις στην autoeurope πιο κατω στιν λιστα που σου βγαζει εχει το ιδιο αυτοκινητο με 10-11 ευρω παραπανω.γραφει "Price includes refundable excess"
αυτο σημαινει οτι ακομα και αν συμβει ατυχημα ή κλοπη του τουτου θα πληρωσεις το excess και θα το διεκδικησεις υστερα απο την autoeurope.προσεχε να μην παρεις την ασφαλεια που θα θελουν να σου πουλησουν οταν πας να παρεις το αμαξι
υπαρχουν ορισμενες εξαιρεσεις διαβασε λιγο τους ορους
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
παιδια μην το μπερδευουμε με το μικτη.
αν δεις στην autoeurope πιο κατω στιν λιστα που σου βγαζει εχει το ιδιο αυτοκινητο με 10-11 ευρω παραπανω.γραφει "Price includes refundable excess"
αυτο σημαινει οτι ακομα και αν συμβει ατυχημα ή κλοπη του τουτου θα πληρωσεις το excess και θα το διεκδικησεις υστερα απο την autoeurope.προσεχε να μην παρεις την ασφαλεια που θα θελουν να σου πουλησουν οταν πας να παρεις το αμαξι
υπαρχουν ορισμενες εξαιρεσεις διαβασε λιγο τους ορους

τωρα σωθηκες... οταν διαβασα τους ορους μπερδευτηκα περισσοτερο( ειμαι ξανθια, βαμμενη βεβαια αλλα το οξυζενε εχει ποτισει τον εγκεφαλο).
λοιπον κατσε τωρα να ρωτησω για δυο αποριες :

1. αν βαλω π.χ τη μικτη ασφαλεια σε οποιαδηποτε εταιρεια αν δεν γινει τιποτα θα μου επιστρεψουν τα λεφτα που πληρωσα για την ασφαλεια ή ειναι χαζη ερωτηση??

2.αν νοικιασω τελικα απο την autoeurope αρκει αυτο το include.....κτλ η εκτος απο αυτο που ειναι μεσα στη τιμη πρεπει να βαλω κι αλλη ασφαλεια?:roll::roll::roll::roll::roll::roll:
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
ξερει κανεις την economybookings.com:rolleyes::rolleyes:, βρηκα αυτοκινητο τυπου fiat panda 194€ (εντωμεταξυ στη τιμη μεσα ειναι η cdw και το καθισμα παιδιου εχει 36€-> πιο φθηνα απ'όλες,).
 

harisma23

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Επειδή το ταξίδι από Ρώμη σε Τοσκάνη και πίσω, μαζί με τις διάφορες βόλτες, θα είναι σίγουρα κατ' ελάχιστον 1000 Km, υπολόγισε ότι ένα μικρομεσαίο θα κάψει περί τα 9 lt/100Km αν είναι βενζινοκίνητο και περί τα 6 lt/100Km αν είναι diesel. Αν συνυπολογίσουμε και τη λίγο φθηνότερη τιμή ανά λίτρο, τότε η διαφορά μπορεί να είναι 40 Ευρώ στα 1000 Km. Οπότε το diesel είναι μονόδρομος (είναι και πιο ταξιδιάρικο λόγω μεγαλύτερης ροπής αλλά και αυτονομίας) , ειδικά αφού δεν χρεώνεται επιπλέον. Αν βεβαίως νοικιάσεις τουλάχιστον μικρομεσαίο (δηλ. κλάση Golf, Astra κτλ) κατά πάσα πιθανότητα θα είναι diesel.

Μικρά tip:
1. Αν νοικιάσεις μέσω autoeurope ή και οποιασδήποτε άλλης εταιρίας, διάλεξε το φθηνότερο της κλάσης, γιατί τελικά θα σου δώσουν ότι έχουν διαθέσιμο. Αν δηλαδή το φθηνότερο είναι π.χ. το C4, ενώ εσύ προτιμάς π.χ. ένα Astra το οποίο κοστίζει 20 Ευρώ παραπάνω, διάλεξε το C4! Τελικά μπορεί να βρεθείς με οτιδήποτε της κλάσης του ή και πιο πάνω, αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και το παίξεις λίγο δύσκολη. Εγώ επί παραδείγματι, στη Βαρκελώνη έχοντας κλείσει VW Touran βρέθηκα με Mercedes E220 CDI Avantgarde.
2. Οπωσδήποτε να εγγραφείς στο site της autoeurope, αν δεν το έχεις κάνει ακόμα. Μόνο μέσω των newsletters που σου στέλνουν μπορείς να έχεις πρόσβαση στις καλύτερες προσφορές.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Επειδή το ταξίδι από Ρώμη σε Τοσκάνη και πίσω, μαζί με τις διάφορες βόλτες, θα είναι σίγουρα κατ' ελάχιστον 1000 Km, υπολόγισε ότι ένα μικρομεσαίο θα κάψει περί τα 9 lt/100Km αν είναι βενζινοκίνητο και περί τα 6 lt/100Km αν είναι diesel. Αν συνυπολογίσουμε και τη λίγο φθηνότερη τιμή ανά λίτρο, τότε η διαφορά μπορεί να είναι 40 Ευρώ στα 1000 Km. Οπότε το diesel είναι μονόδρομος (είναι και πιο ταξιδιάρικο λόγω μεγαλύτερης ροπής αλλά και αυτονομίας) , ειδικά αφού δεν χρεώνεται επιπλέον. Αν βεβαίως νοικιάσεις τουλάχιστον μικρομεσαίο (δηλ. κλάση Golf, Astra κτλ) κατά πάσα πιθανότητα θα είναι diesel.

Μικρά tip:
1. Αν νοικιάσεις μέσω autoeurope ή και οποιασδήποτε άλλης εταιρίας, διάλεξε το φθηνότερο της κλάσης, γιατί τελικά θα σου δώσουν ότι έχουν διαθέσιμο. Αν δηλαδή το φθηνότερο είναι π.χ. το C4, ενώ εσύ προτιμάς π.χ. ένα Astra το οποίο κοστίζει 20 Ευρώ παραπάνω, διάλεξε το C4! Τελικά μπορεί να βρεθείς με οτιδήποτε της κλάσης του ή και πιο πάνω, αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και το παίξεις λίγο δύσκολη. Εγώ επί παραδείγματι, στη Βαρκελώνη έχοντας κλείσει VW Touran βρέθηκα με Mercedes E220 CDI Avantgarde.
2. Οπωσδήποτε να εγγραφείς στο site της autoeurope, αν δεν το έχεις κάνει ακόμα. Μόνο μέσω των newsletters που σου στέλνουν μπορείς να έχεις πρόσβαση στις καλύτερες προσφορές.

ευχαριστω πολυ πολυ;);););)
 

harisma23

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Και κάτι ακόμα! Στο Panda δεν θα χωρέσουν στο πορτ-μπαγκαζ μια μεγάλη βαλίτσα και ένα καρότσι μωρού (+ότι πιθανώς φέρετε από εκεί). Πάρτε κάποιο μικρομεσαίο για να είστε άνετοι, αφού θα κάνετε και πολλά χιλιόμετρα. Μην λυπηθείτε τα 30-40 Ευρώ παραπάνω, γιατί θα το μετανιώσετε.

Επιπλέον, αν μιλάμε για autoeurope, κλείστε κάποιο αμάξι, μέσω του newsletter, άμεσα. Παράλληλα τσεκάρετε συνεχώς για καλύτερες προσφορές που μπορεί να βγούν στο μέλλον. Η ακύρωση είναι δωρεάν μέχρι 48 ώρες πριν.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
1)δεν θα σου επιστρεψουν τπτ απλα σε καλυπτει σε περιπτωση στραβης
2)αν παρεις αυτο με το ινκλουντ ζιρο εξες δεν χρειαζεται να παρεις τπτ αλλο
αυτα που λεει ο χαρισμα23 εχει απολυτο δικαιο αλλα δυστηχως το τιπ1 μαλλον δεν θα σου κατσει γιατι δεν ειναι πικ σιζον ο σεπτεμβρης οποτε θα εχουν ακριβως το αμαξι που διαλεξες :(
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
αααα
για τα 40 ευρω διαφορας απο ντιζελ σε βενζινη ειναι σωστο αλλα εχω την εντυπωση οτι η διαφορα τιμης στην ενοικιαση θα ειναι μεγαλυτερη.αν βρεις ντιζελ με διαφορα <40 ευρω φυσικα ειναι καλυτερα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω εχω νοικιασει παρα πολλες φορες (απο γερμανια ομως)
παντα επαιρνα την μικτη ασφαλιση, μεχρι που τελικα εκανα ξεχωριστη μικτη σε μια αγγλικη εταιρεια για να μου καλυπτει αυτο το excess

παντως καλο ειναι να εχετε μικτη...το ποσο που χρεωνουν σε γρατσουνιες κλπ ειναι λιγο εξωπραγματικο....και οπως ξαναειπα , πολυ καλο ελεγχο οταν παραλαμβανετε το αμαξι για γρατζουνιες που δεν αναφερονται στο συμβολαιο
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Και κάτι ακόμα! Στο Panda δεν θα χωρέσουν στο πορτ-μπαγκαζ μια μεγάλη βαλίτσα και ένα καρότσι μωρού (+ότι πιθανώς φέρετε από εκεί). Πάρτε κάποιο μικρομεσαίο για να είστε άνετοι, αφού θα κάνετε και πολλά χιλιόμετρα. Μην λυπηθείτε τα 30-40 Ευρώ παραπάνω, γιατί θα το μετανιώσετε.

Επιπλέον, αν μιλάμε για autoeurope, κλείστε κάποιο αμάξι, μέσω του newsletter, άμεσα. Παράλληλα τσεκάρετε συνεχώς για καλύτερες προσφορές που μπορεί να βγούν στο μέλλον. Η ακύρωση είναι δωρεάν μέχρι 48 ώρες πριν.

και γω το σκεφτομουνα οτι μαλλον αυτο το αμαξι δε θα μας βολεψει απο θεμα χωρου.
να σε ρωτησω ομως κατι ακομα? γραφομαι στο newsletter της autoeurope και μου λεει οτι θα μου στειλουνε email για να ενεργοποιησω τη συνδρομη αλλα δεν μου στελνουνε και να φανταστεις οτι γραφτηκα 20 φορες αλλα δε το στελνουνε, γιατι? τι να κανω, να τους στειλω email?

και κατι τελευταιο....που γραφει για την ακυρωση?
δηλαδη κλεινεις το αμαξι , δε σου χρεωνουν την πιστωτικη και μπορεις να το ακυρωσεις 48 ωρες πριν(οπως ειπες) χωρις να χρεωθεις τιποτα?

sorry που σας επρηξα με τοσες ερωτησεις εεεε?????;);););)
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Για την εκδρομή στην Τοσκάνη, εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο από τη Hertz (έδινε τότε για τη συγκεκριμένη περίοδο την καλύτερη τιμή).
Το αυτοκίνητο που μας έδωσαν ήταν diesel (δεν το επιλέξαμε, μας έτυχε) και έβγαινε όντως πιο οικονομικό.
Η διαφορά στην τιμή μεταξύ πετρελαίου και βενζίνας δεν ήταν τεράστια, αλλά με το πετρέλαιο κάνεις περισσότερα χιλιόμετρα.

Η κατηγορία που επιλέγεις, αφορά σε τύπο αυτοκινήτου fiat panda, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σας δώσουν αυτό ακριβώς το μοντέλο. Εννοούν fiat panda ή παρόμοιο.
Και εμείς κατηγορία ford focus (νομίζω) επιλέξαμε και μας έδωσαν ένα fiat idea.

Όσο για το θέμα κλοπής, αν παίρνετε τις συνήθεις προφυλάξεις που φαντάζομαι ότι παίρνετε και στην Ελλάδα, δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.
αγαπητη anny να σου κανω μια ερωτησουλα? το ψαχνω το ψαχνω και το ψαχνω συνεχεια για αμαξι και βρισκω στα περισσοτερα γυρω στα 300€ για 7 ημερες( diesel + καθισμα παιδιου), επειδη δεν εχω ξανανοικιασει ειναι καλη η τιμη ή ειναι πολλα? θα ταξιδεψω σεπτεμβριο να κλεισω απο τωρα(οσο πιο νωρις κλεισεις ειναι πιο οικονομικα?) ή να περιμενω να κλεισω τοτε μηπως βγει καμια προσφορα? :roll::roll::roll::roll:
εχω ξενερωσει, δε ξερω τι να κανω...
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
τι λετε για το traveljigsaw? ειναι οκ?γιατι βρηκα καλες τιμες. σκεφτομαι να νοικιασω ενα lancia Y, ειναι ενταξει σαν αμαξι?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom