μονοπάτι σε συνδυασμό με ξενώνα

vanalex

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους! Είμαι από Καβάλα και θέλω να πάω με την παρέα μου (περίπου 5 άτομα) σε μια πεζοπορία κοντά στην Καβάλα και να συνδυαστεί με ένα βράδυ σε κάποιον παραδοσιακό ξενώνα αν υπάρχει ή κάποιο όμορφο κατάλυμα. Όταν λέω κοντά, εννοώ μέχρι και 2 ώρες από Καβάλα. Έχετε να προτείνετε κάτι; Κάθε ιδέα και σύνδεσμος για να ψαχτώ καλοδεχούμενος! Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Ρίξε μια ματιά εδώ. Το βρηκα μ ενα προχειρο σερς. Για ξενώνα δε ξέρω αλλά όλο και κάτι θα βρεις εκεί κοντά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θελουμε να πάμε μέσα Δεκέμβρη δυο διανυκτερεύσεις (καθημερινές) μια εκδρομή. Έχω στερέψει από ιδέες, θέλω κάτι καινούριο. Να συνδιάζει γραφικό οικισμό, περπάτημα στη φύση, κατά προτίμηση βουνό. Δυο δυόμιση ώρες από Θεσσαλονίκη. Σκέφτηκα Αγγιστρο αλλά δε ξέρω αν έχει διαδρομές για πεζοπορία. Πέρσι πήγαμε Γρεβενά Βασιλίτσα Πόζαρ Άγιο Αθανάσιο Αρναια. Κάποια ωραία πρόταση ;;

(Νυμφαίο έχουμε πάει, Λιτόχωρο έχουμε σπίτι, Πηλιο Ζαγοροχώρια πέφτουν μακριά. Μπανσκο θα μας έψηνε αλλά δε θα έχει χιόνια.)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Θελουμε να πάμε μέσα Δεκέμβρη δυο διανυκτερεύσεις (καθημερινές) μια εκδρομή. Έχω στερέψει από ιδέες, θέλω κάτι καινούριο. Να συνδιάζει γραφικό οικισμό, περπάτημα στη φύση, κατά προτίμηση βουνό. Δυο δυόμιση ώρες από Θεσσαλονίκη. Σκέφτηκα Αγγιστρο αλλά δε ξέρω αν έχει διαδρομές για πεζοπορία. Πέρσι πήγαμε Γρεβενά Βασιλίτσα Πόζαρ Άγιο Αθανάσιο Αρναια. Κάποια ωραία πρόταση ;;

(Νυμφαίο έχουμε πάει, Λιτόχωρο έχουμε σπίτι, Πηλιο Ζαγοροχώρια πέφτουν μακριά. Μπανσκο θα μας έψηνε αλλά δε θα έχει χιόνια.)
Παγγαίο?
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Έχω στερέψει από ιδέες, θέλω κάτι καινούριο.
Δύο ιδέες,δεν ξέρω όμως αν είναι καινούργιες
1)Δάσος Ελατιάς ή Καρά Ντερέ(Μαύρο ρέμα),70 χιλιόμετρα από τη Δράμα στη θέση Κούτρα (υψόμετρο 1600 μ) υπάρχει το δασικό χωριό,ιδιοκτησία της δασικής υπηρεσίας.Στην Ελατιά υπάρχει το μοναδικό στη χώρα μας δάσος ερυθρελάτης.Για διαμονή στο χωριό χρειάζεται επικοινωνία με το δασαρχείο Δράμας.Εναλλακτική λύση για διαμονή η Πέτρινη Γωνιά στο Σιδηρόνερο.Μπορείτε να ανεβείτε μέχρι την κορυφή του βουνού στα 1820 μ
2)Δασικό Χωριό Ερύμανθος στο δάσος της Χαϊντούς Ξάνθης ή στο Κάρυον στο Ανω Καρυόφυτο στην ίδια περιοχή.Από εκεί αξίζει να πάτε στον καταρράκτη του Λειβαδίτη ή ακόμα να ανεβείτε στην κορυφή του Γυφτόκαστρου στα Ελληνοβουλγαρικά σύνορα.
και κάτι για βοήθεια
Κορυφή "Γυφτόκαστρο" με υψόμ. 1.828 μ. (Κορυφή νο 8).
 

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Θα συμφωνήσω με @Dr Snoopy για Ξάνθη (Σταυρούπολη, Ανω Καρυοφυτο, Δασος Χαιντους, Λειβαδιτης).
Στο Αγγιστρο δεν εχει πεζοπορικες διαδρομές, αλλά στις Σέρρες γενικά έχει πολλές, αν θες να το συνδυάσεις, όπως τα μονοπάτια του Λαιλιά πάνω απο την Ανω Ορεινή, το Μενοίκιο Ορος (Χιονοχώρι), και πιο μικρές αλλα πανεμορφες διαδρομές όπως στην κοιλάδα των Αγ. Αναργύρων (εώς Ελαιώνα). Και έχει κάποια καταλύματα σε άλλα χωριά, όπως η Χρυσοπηγή ή το Αχλαδοχώρι, βέβαια χωρίς την γραφικότητα που αναφέρεις, τύπου Αγ. Αθανάσιου.
Και στο Παγγαίο που αναφέρθηκε, έχω μιλησει πιο παλιά για τις διαδρομές του(θα βρω το post), και για να μείνετε έχει λίγες αλλά πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές. Από το Δασικό Χωριό πάνω απο την Ελευθερούπολη, εώς "ψαγμενέ" boutique hotel στην Μεσορόπη.
Δυστυχώς κοντά στο 2ωρο απο Θεσσαλονίκη, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει πολλά τύπου "γραφικά πετρόχτιστα με σοκάκια χωριουδάκια" εκτός από τα γνωστά που αναφέρθηκαν, σίγουρα το ξέρεις αυτό, ακόμα και τα χωριά των Πιερίων (πχ Αγιος Δημήτριος, Ανω Μηλιά, Ελατοχώρι) ή της Δράμας(Παρανέστι, Βώλακας), όμορφα είναι αλλά όχι με αυτή την έννοια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παγγαιο πήγαμε πρόσφατα, εκεί στη Μεσοροπη. Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Μας είπαμε πράγματα που δεν γνωρίζαμε !! Επίσης σκεφτόμαστε αν όχι τώρα έστω για το μέλλον, προς Βελβεντό Κοζάνης.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
@fenia42 αν σκέφτεσαι για Πιέρια (επειδή ειπες τον Βελβεντό), πες μου για να σε βοηθήσω, όπως και για Ασπροπόταμο, τα οποία χωριά ειναι λίγο πιο μακρυα από αυτό που ζητάς γι'αυτο δεν σου τα πρότεινα κι εγω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παιδιά είστε καταπληκτικοί ! Μαθαμε καινουρια πράγματα σήμερα. Ειδικά με τα χωρια του Ασπροποτάμου έπαθα σοκ και παντρεύτηκα και Καλαμπακιωτη τρομάρα μου 😂 Έχουμε διάβασμα και ψάξιμο ! @EviTan χαμένες δε θα πάνε οι πληροφορίες, μαθές στείλε πμ ή γράψε εδώ. Μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.408
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom