Ισπανία μουρθια εχει παει κανεις?

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
εγω και 5 φιλοι εχουμε κανονισει ενα ταξιδι για μουρθια τον αυγουστο.εχουμε κανονισει αεροπορικα ,διαμονη ,αυτοκινητο τα παντα κομπλε (και πολυ φτηνα:clap:).ψαχνωντας πληροφοριες για την περιοχη δεν βρηκα πολλα πραγματα και δεν πολυεμπιστευομαι τους διαφορους οδηγους:rolleyes:.
Εχει παει κανεις απο εκει να μου δωσει tips για την περιοχη?μουρθια ,αλμερια ,αλικαντε ,βαλενθια .
οτιδηποτε μην ντρεπεστε παρακαλω :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόνο και μόνο επειδή είπες να μην ντρεπόμαστε: προσωπικά τη βρήκα την πιο αδιάφορη περιοχή της Ισπανίας. Λίγη αρχιτεκτονική, πολλά τέρατα, κακός και πολύς τουρισμός, πολλή ζέστη για τέτοια εποχή... Ειλικρινά, μήπως να πάτε προς Ανδαλουσία; Καστίλλη; Η Καταλωνία δεν είναι τραγικά μακριά... Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλετε να δείτε, αλλά εγώ δεν ενθουσιάστηκα. Η Βαλένθια έχει ενδιαφέρον και "τύπο", αλλά κάτι Αλικάντε (το Φαληράκι στο χειρότερο), Μούρθια (για 2-3 ώρες καλή είναι) και Αλμερία είναι τουλάχιστον άχαρα, για μια χώρα που έχει να προσφέρει τόσα πολλά όσο η Ισπανία. Αν έχετε πολύ χρόνο (ή και λίγο, οι δρόμοι είναι καλοί αλλά φοβού τα διόδια...), το να ξεφύγετε από εκεί είναι εύκολο, δεν κοστίζει πολύ χρόνο και σαφώς είναι προτιμητέο.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
ευχαριστω για την "συμβολη" σου γιωργο.αν ειναι χειροτερα απο ανδαλουσια τοτε εχουμε προβλημα ,ειχα παει πριν απο 3 χρονια και δεν ενθουσιαστηκα(στην εστεπονα που θεωρειτε το πιο καλο της μερος).μονο το γιβραλταρ μου εκανε κλικ και λιγο η γραναδα.κορντομπα ειχες παει ?αξιζει το κοπο?
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Αν δεν σου αρεσε η Ανδαλουσια (εμενα η Κορδοβα μου αρεσε περισσοτερο απο τη Γραναδα, που δεν με εντυπωσιασε),
εαν δεν εντυπωσιαστηκες απο τη Σεββιλη, τοτε σιγουρα θα απογοητευτεις..
Η διαδρομη απο Βαλενθια προς Αλικαντε ασχημη θα ελεγα, το Αλικαντε αδιαφορο, το Benidorm ισως η πιο ασχημη πολη που εχω επισκεφτει..
Μεινετε οπωσδηποτε Βαλενθια, αξιζει..
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
αν δεν τα ειχες ηδη κλεισει ολα θα σου ελεγα να πας τελειως προς την αλλη κατευθυνση, βορεια Ισπανια! Ειδικα Γαλικια...
(το Σαντιαγο το ερωτευτηκα!)
Αλλα μιας και θα εισαι εκει...
στην Αλμερια υπαρχει ενα μερος που φαινεται πολυ ομορφο (δεν εχω παει)
ειναι φυσικο παρκο και λεγεται Cabo de Gata...
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
πρωτα απο ολα ευχαριστω για τα σχολια σας.
Δεν παμε στην ισπανια για ταξιδι αλλα για διακοπες ,ξερετε χαλαρα μπανακι ,βολτες ,κανενα ποτακι το βραδυ.απλα επειδη θα ειμαστε για 9 νυχτες να δουμε και κανενα μερος .μια μερα για βαλενθια μια μερα για κορντομπα αλλη μια για καρθαγενα ,να μην βαριομαστε απο τα πλατσουρισματα ;)
ΥΓ για β.ισπανια ηθελα και εγω αλλα οι υπολοιποι παρεα δεν ...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Θα εχεις δει φανταζομαι τις αποστασεις στο viamichelin, η Cordoba ειναι κατι λιγοτερο απο 500 χλμ απο Μουρθια, η Βαλενθια καμια τριακοσαρια, για ημερησια ειναι πολλα
Μια γραφικη μικρη παραλιακη πολη με ταβερνουλες διπλα στη θαλασσα κοντα σε Benidorm ειναι η Altea, εαν περασετε καντε μια σταση
Οπως και να χει καλα να περασετε..
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
εχεις δικαιο για την κορντομπα απο το google map εμοιαζε κοντυτερα :).για βαλενθια θα το κανω το ταξιδακι και ας μου φαει ολη τι μερα
 

msmaria

Member
Μηνύματα
40
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
για την βαλενθια μου εχουν πει τα καλυτερα, το Αλικαντε ειναι σαν τον Πειραια οπως μου το περιεγραψαν...η ισπανιδα καθηγητρια απο (απο μαδριτη) μας ειπε οτι η Μουρθια δεν αξιζει καθολου να την επισκεφτεις...
νομιζω παντως απο εκει οτι πας πολυ οικονομικα στη Μαγιορκα η στην Ιμπιζα...για δειτε το...μιλαμε τωρα για 50 ευρω πηγαινε ελα..

με την Ryan air κοιταξτε...λεει πολυ αυγουστο μηνα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.340
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom