μουσεία /μερη που αξιζει να δω

iliastra

Member
Μηνύματα
44
Likes
1
Χαιρετω

Θα θελα να σας ρωτησω μεταξυ λα πεδρερα κ καζα μπαλτο ποιο απο τα δυο αξίζει περισσότερο να επισκευτω;;;
Επισης στο πρωτο ποστ λεει οτι η barcelona cart ισχυει κ για το τρενο renfe..η ερωτηση μου ειναι ισχυει κ για τις διαδρομες εκτος πόλης;;; πχ για girona ή finguares

Ευχαριστω πολυ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χαιρετω

Θα θελα να σας ρωτησω μεταξυ λα πεδρερα κ καζα μπαλτο ποιο απο τα δυο αξίζει περισσότερο να επισκευτω;;;
Επισης στο πρωτο ποστ λεει οτι η barcelona cart ισχυει κ για το τρενο renfe..η ερωτηση μου ειναι ισχυει κ για τις διαδρομες εκτος πόλης;;; πχ για girona ή finguares

Ευχαριστω πολυ..
1. Κανένα από τα 2 δεν είναι μουσείο. Είναι αξιοθέατα,μνημεία, όπως προτιμάς, αλλά όχι μουσεία. Ανάμεσα στα 2 μνημεία... και τα 2 θα έλεγα. Κοντά είναι έτσι κι αλλιώς, τα τελειώνεις και τα 2 γρήγορα. Προσωπικά προτιμώ το Casa Batlo (κι όχι μπαλτό...), αλλά περί ορέξεως...
2. Όχι, δεν ισχύει για διαδρομές εκτός πόλης (Girona, Figueres, Madrid, Seville...)
 

iliastra

Member
Μηνύματα
44
Likes
1
μα δεν ειπα πουθενα οτι ειναι μουσειο.. :)))
το ειδα στο google οτι ειναι κοντα και εννοειτε οτι εξωτερικα θα τα δω και τα δυο απλα εσωτερικα σκεφτομαι να διαλεξω ενα απο τα δυο γιατι τα εισιτηρια ειναι καπως τσιμπιμενα, οποτε σκεφτομαι να μπω στο εσωτερικο του ενος....και γω απο φωτο που ειδα πιο ωραιο φαινεται το Casa Batlo εσωτερικα, για το λα πεδρερα ολες οι φωτο εχουν αν κανουν με την περιεργη οροφη του...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
μα δεν ειπα πουθενα οτι ειναι μουσειο.. :)))
το ειδα στο google οτι ειναι κοντα και εννοειτε οτι εξωτερικα θα τα δω και τα δυο απλα εσωτερικα σκεφτομαι να διαλεξω ενα απο τα δυο γιατι τα εισιτηρια ειναι καπως τσιμπιμενα, οποτε σκεφτομαι να μπω στο εσωτερικο του ενος....και γω απο φωτο που ειδα πιο ωραιο φαινεται το Casa Batlo εσωτερικα, για το λα πεδρερα ολες οι φωτο εχουν αν κανουν με την περιεργη οροφη του...
Αν το θεμα ειναι οικονομικο, τοτε προσπαθησε να κοψεις απο αλλου και να πας και στα 2 !
Πραγματικα αξιζουν !!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
μα δεν ειπα πουθενα οτι ειναι μουσειο.. :)))
το ειδα στο google οτι ειναι κοντα και εννοειτε οτι εξωτερικα θα τα δω και τα δυο απλα εσωτερικα σκεφτομαι να διαλεξω ενα απο τα δυο γιατι τα εισιτηρια ειναι καπως τσιμπιμενα, οποτε σκεφτομαι να μπω στο εσωτερικο του ενος....και γω απο φωτο που ειδα πιο ωραιο φαινεται το Casa Batlo εσωτερικα, για το λα πεδρερα ολες οι φωτο εχουν αν κανουν με την περιεργη οροφη του...
αν σ΄ενδιαφέρει να δεις και τα 2 αξιοθέατα και κάποια μουσεία της πόλης,ρίξε μια ματιά στον παρακάτω σύνδεσμο.ίσως σε συμφέρει να αγοράσεις αυτό το εισιτήριο που με 28Ε σου δίνει τη δυνατότητα να μπεις σε 7 μουσεία/αξιοθέατα της πόλης,
Articket Barcelona - 7 museus de Barcelona en una sola entrada - Barcelona Turisme
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Anel, είσαι σίγουρη ότι το articket περιλαμβάνει και το Casa Batllo; Έχω την εντύπωση πως όχι.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Anel, είσαι σίγουρη ότι το articket περιλαμβάνει και το Casa Batllo; Έχω την εντύπωση πως όχι.
φυσικά και δεν τη περιλαμβάνει..άλλωστε στη σελίδα που έστειλα γράφει αναλυτικά τα 7 μουσεία/αξιοθέατα που περιλαμβάνει...
περιλαμβάνει όμως την Pedrera .
σκέφτηκα λοιπόν,πως αν ενδιαφέρεται και για κάποια μουσεία,μπορεί με 28Ε να τα δει όλα και να του μείνουν χρήματα και για τη Casa Batlo.
Δηλ.νομίζω,ότι αν είναι να δεις αυτά τα 7 αξιοθέατα(ακόμα και 3ή 4 αν δεις) συμφέρει αυτή η κάρτα..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
αν σ΄ενδιαφέρει να δεις και τα 2 αξιοθέατα και κάποια μουσεία της πόλης,ρίξε μια ματιά στον παρακάτω σύνδεσμο
φυσικά και δεν τη περιλαμβάνει..άλλωστε στη σελίδα που έστειλα γράφει αναλυτικά τα 7 μουσεία/αξιοθέατα που περιλαμβάνει...
περιλαμβάνει όμως την Pedrera .
σκέφτηκα λοιπόν,πως αν ενδιαφέρεται και για κάποια μουσεία,μπορεί με 28Ε να τα δει όλα και να του μείνουν χρήματα και για τη Casa Batlo.
Δηλ.νομίζω,ότι αν είναι να δεις αυτά τα 7 αξιοθέατα(ακόμα και 3ή 4 αν δεις) συμφέρει αυτή η κάρτα..
Α, οκ. Έτσι όπως το θέτεις τώρα, καλά τα λες:lol: Με το προηγούμενο ποστ σου αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν θέλει να δει και τα 2 αξιοθέατα+κάποια άλλα μουσεία, τότε να πάρει την articket. Και φυσικά συμφέρει αυτή η κάρτα μια και χρησιμοποιώντάς την γλυτώνεις ένα σωρό χρήματα.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
μηπως για να δεις το μουσειο της ιστοριας της Καταλανιας?
Σε αυτό το μουσείο αναφέρεσαι http://museuhistoria.bcn.cat γιατί λίγο μπερδεύτηκα ψάχνοντας.
Έχω ακούσει τα καλύτερα και είναι από ένα από αυτά που σκέφτομαι να επισκεφτώ.
Αν έχεις και κάποιο άλλο να προτείνεις είμαι όλος αυτιά.
Επίσης ενδιαφέρον μου φάνηκε και το ναυτικό μουσείο (ντρασάνες)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom