Γενικά μπερδεμα...!

apnea_xaos

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος Λ.Αμερικης
καλημερα σε ολους :clap:
μετα την Κωνσταντινουπολη (ιουνιο) και την Ιταλια (τοσκανη Σεπτεμβριο) ο καιρος για το τριτο κατα σειρα ταξιδι αρχιζει να ερχεται.
σκοπευω λοιπον να την κανω κατα τα τελη ιανουαριου (να εχουν περασει και οι γιορτες ωστε οι τιμες να ειναι λιγο normal).
εδω λοιπον ξεκιναει το μπερδεμα...:roll:

option 1:
Αθηνα - Βιεννη - Βουδαπεστη - Αθηνα
αεροπορικως απο αθηνα βιεννη διαμονη 4 νυχτες, στην συνεχεια τρενο για Βουδαπεστη αλλες 4 νυχτες και απο εκει παλι πισω για αθηνα κοστος γυρω στα 1100-1200 (συμφωνα με τις τωρα τιμες, και ολα μεσω internet για διαμονη και αεροπορικα 2ατομα ).

option 2: Αθηνα - Παρισι
λιγα λογια, διαμονη 5 νυχτες, τα λεφτα με λιγο ψαξιμο πανω κατω τα ιδια.

μου αρεσουν και οι δυο προορισμοι και εχω μπερδευτει. απο την μια λεω το πρωτο ειναι καλο γιατι θα δω και δυο χωρες θα ταξιδεψω και με τραινο (κατι που λατρευω). αλλα απο την αλλη το Παρισι πιστευω ειναι must προορισμος και εχει και ενα σωρο πραγματα να δεις και αυτο. το μονο που δεν ξερω ειναι το κοστος ζωης σε αυτες τις χωρες αν και πιστευω οτι το παρισι θα ειναι πιο ακριβο.

οποιος γνωριζει και θελει ας βοηθησει :D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
καλημερα σε ολους :clap:
μετα την Κωνσταντινουπολη (ιουνιο) και την Ιταλια (τοσκανη Σεπτεμβριο) ο καιρος για το τριτο κατα σειρα ταξιδι αρχιζει να ερχεται.
σκοπευω λοιπον να την κανω κατα τα τελη ιανουαριου (να εχουν περασει και οι γιορτες ωστε οι τιμες να ειναι λιγο normal).
εδω λοιπον ξεκιναει το μπερδεμα...:roll:

option 1:
Αθηνα - Βιεννη - Βουδαπεστη - Αθηνα
αεροπορικως απο αθηνα βιεννη διαμονη 4 νυχτες, στην συνεχεια τρενο για Βουδαπεστη αλλες 4 νυχτες και απο εκει παλι πισω για αθηνα κοστος γυρω στα 1100-1200 (συμφωνα με τις τωρα τιμες, και ολα μεσω internet για διαμονη και αεροπορικα 2ατομα ).

option 2: Αθηνα - Παρισι
λιγα λογια, διαμονη 5 νυχτες, τα λεφτα με λιγο ψαξιμο πανω κατω τα ιδια.

μου αρεσουν και οι δυο προορισμοι και εχω μπερδευτει. απο την μια λεω το πρωτο ειναι καλο γιατι θα δω και δυο χωρες θα ταξιδεψω και με τραινο (κατι που λατρευω). αλλα απο την αλλη το Παρισι πιστευω ειναι must προορισμος και εχει και ενα σωρο πραγματα να δεις και αυτο. το μονο που δεν ξερω ειναι το κοστος ζωης σε αυτες τις χωρες αν και πιστευω οτι το παρισι θα ειναι πιο ακριβο.

οποιος γνωριζει και θελει ας βοηθησει :D
πραγματι το Παρισι ειναι λιγο πιο ακριβο απο την Βιεννη,αλλα ειναι φθηνοτερα τα εισητηρια. μπορεις να πας με easyjet(τα εισητηρια ειναι παμφθηνα σε σχεση με αλλες αεροπορικες εταιριες). θα χρειαστεις βεβαια αρκετες μερες για να γυρισεις την πολη.σου προτεινω ενα οικονομικο ξενοδοχειο σε καρακεντρικο σημειο και επισης σου προτεινω αν προκειται να επισκευθεις μουσεια να βγαλεις museum pass απο το ιντερνετ κοστιζει 30ευρω και αποφευγεις τις ουρες οι οποιες ειν αι τεραστιες οποιαδηποτε εποχη του χρονου και αν επισκευθεις την πολη.
www.hoteldesuezparis.com/
www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g187147-d506713-Reviews-Hotel_de_Suez-Paris_Ile_de... -
www.france-hotel-guide.com εγω το εκλεισα απο αυτο το site
www.parismuseumpass.com
το κλεινεις μεσω ιντερνετ και ερχεται στο σπιτι σου μεσα σε μια εβδομαδα
 
Last edited by a moderator:

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
πιστεύω ότι είναι πιο σωστό να επικεντρωθείς στο Παρίσι και να μη συνδυασεις 2 πρωτευουσες για το λόγο που προανέφερες αλλά και γιατι καλύτερα θα ήταν να δεις την Βιεννη και την Βουδαπέστη ξεχωριστά και μέσα στο δικό τους πολιτισμικό και πολιτιστικό πλαίσιο... μεν είχαν ένα "κοινό" παρελθόν αλλά η πορεία τους στον 20ο αι. ήταν διαφορετική... δεδομένου ότι ταξιδεύεις αρκετά και ότι αμφοτεροι προορισμοι είναι προσιτοί, δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς. Όσο για το τρένο, μια μονοήμερη εκδρομή από το Παρίσι για τη Λιλ ή αλλού θα σου δώσει και αυτή την εμπειρία
 

apnea_xaos

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος Λ.Αμερικης
μετα απο συζητηση με το ετερον ημιση αποφασισαμε αν παμε να παμε Παρισι. εν το μεταξί μεσα σε ολα αυτα προστεθηκε μια προταση απο φιλο να παμε βαρκελωνη με τις μηχανες. κατι που δεν ειναι σιγουρο βεβαια αλλα αν αποφασιστει θα το ηθελα πιο πολυ(σκεφτειτε Ιταλια, Γαλλικη Ριβιερα, Βαρκελωνη, ανδορρα, και επιστροφη απο αλπεις!), αλλα αυτο προυποθετει και αρκετα λεφτα οποτε θα πρεπει να κατσουμε στα αυγα μας και να ξεχασουμε τα Παρισια!!!

αυτο με το πασο για τα μουσεια το τσεκαρα και οντως φαινεται πολυ καλο!

αντε να δουμε πως θα ξεμπλεξω ετσι οπως τα εκανα!
παντως ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας, το εκτιμο αφανταστα!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Αυτή η ιδέα με τις μηχανές είναι πάρα πολύ καλή αλλά να ξέρεις ότι θέλει αρκετό χρόνο και χρήμα (όπως όλα τα πράγματα). Όπου και πας καλά θα περάσεις, αρκεί να πάς. Και εγώ παρίσι θα διάλεγα αν δεν είχα ξαναπάει.
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
θα σου ελεγα και εγω Παρισι<αν χωραω στις αποσκευες ξαναρχομαι, θα ειμαι ησυχη και κυριως θα ξερω να σας δειξω ως ξεναγος περασα μια ονειρικη βδομαδα Παρισι τον Αυγουστο> την Καρτα των μουσειο εκτος απο το ιντερνετμπορεις και να την παρεις απο ενα μουσειο οταν μπεις στα εισητηρια. υπαρχει για 2,4,6 μερες, και ισχυει για παρα πολλα αξιοθεατα< αψιδα θριαμβου, Βερσαλλιες,Λουβρο,Ορσαι,Γκουσταβ Μορο,Μουσειο Μονε, οραντζερι, μπομπου, κρυπτη απο το Πανθεον κ.α>ειναι μια πολυ καλη ιδεα γιατι περιμενεις απο την ουρα με το λιγοτερο κοσμο. Αλλη μια καλη ιδεα ειναι τα τουρ με λεωφορειο, ενα εισητηριο ολη μερα σε οποια σταση θες κατεβαινεις και ξανανεβαινεις μετα. 4 διαδρομες που κανουν βολτα ολο το Παρισι. Παρισι και παλι Παρισι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom