μόλις γύρισα (Βερολίνο) και θέλω να ξαναφύγω

nikoleta

Member
Μηνύματα
10
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
φλωρεντία, μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αμερική
Πως γίνεται μόλις να έχεις γυρίσει από ένα ταξίδι και να σκέφτεσαι το επόμενο; Μάλλον αυτό νιώθουν οι περισσότεροι που αγαπούν τα ταξίδια. Ίσως πάλι κάποιοι να χρειάζονται χρόνο αφομίωσης της εμπειρίας αλλά εγώ θέλω να σκέφτομαι τον επόμενο προορισμό ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θέλω να γυρίσω στον προηγούμενο. Χμ δυσνόητο; ίσως όχι και τόσο. Μόλις (σχεδόν- έχει ενάμισι μήνα) που γύρισα απο Βερολίνο. Το λάτρεψα γιατί είναι εναλλακτικό, ανεπίσημο, πολύχρωμο και τόσο λίγο αλλά ταυτόχρονα πολύ γερμανικό. Πήγα χειμώνα με χιόνι, βροχή και πολύ γκρίζο, σε μια πόλη που αγαπά τον καλό καιρό και την εξωστρέφεια που αυτός φέρνει αλλά και παλι μου άρεσε. Σίγουρα θα γυρνούσα (μήπως αυτό το καλοκαίρι; - ποιός ξέρει;) με τα παιδιά μου για ατελείωτες ποδηλατάδες σε πάρκα, δρόμους, πλατείες κάτω από το γερμανικό ήλιο. Για τα αξιοθέατα όλοι λίγο ή πολύ έχουν γράψει. Αυτό που εγώ δεν ήξερα και θέλω να μοιραστώ είναι ότι οι βερολινέζοι φαίνεται να αγαπούν τη ζωή στην πόλη τους έξω από τους τοίχους των σπιτιών γραφείων κλπ. Παντού τραπεζάκια, ομπρέλες και εκείνες οι θερμάστρες μανιτάρια που πίστευα ότι είναι ελληνική πατέντα. Αναπάντεχα εξωστρεφές όπως είπα και παραπάνω. Είναι το πρώτο μου μήνυμα αυτό. Συγγνώμη για τις γενικότητες. Θα γίνω αργότερα πιο συγκεκριμένη. Προς το παρόν λέω να βοηθήσω ένα φίλο που φεύγει για εκεί την επόμενη εβδομάδα. Τι να κάνω μέχρι να ξαναφύγω ας ξαναταξιδέψω λίγο με το μυαλό φτιάχνοντας τα ταξιδιωτικό πλάνο κάποιου άλλου.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλως ορισες Νικολετα! Η Γερμανια ειναι μια απο τις αγαπημενες μου χωρες αν και βερολινο δεν εχω παει ακομα! Μπορεις να μας γραψεις φρεσκο υλικο απο εκει οποτε θες!!!
 

nikoleta

Member
Μηνύματα
10
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
φλωρεντία, μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αμερική
Καλως ορισες Νικολετα! Η Γερμανια ειναι μια απο τις αγαπημενες μου χωρες αν και βερολινο δεν εχω παει ακομα! Μπορεις να μας γραψεις φρεσκο υλικο απο εκει οποτε θες!!!
Να πας. Και μάλιστα καλοκαίρι. Αν αντέχεις νοίκιασε και ποδήλατο - η πόλη είναι flat - οπότε είναι πανεύκολο (κάτω από τον πύργο της τηλεόρασης έχει fat tyre, τους δοκίμασα στο Παρίσι και έχουν καλά ποδήλατα και όλα τα αξεσουάρ πχ παιδικό καρεκλάκι αν σε ενδιαφέρει).
όσον αφορά τα αξιοθέατα πάνω κάτω παντού θα βρεις πληροφορίες. Εγώ είχα ανατρέξει σε www.berlin.de www.berlin-tourist-information.de www.timeout.com . Οι περισσότεροι φίλοι μου συστήνουν τις walking tours αλλά εγώ λόγω κακού καιρού δεν ακολούθησα καμιά. Επίσης αξίζουν οι εκδρομές σε Potsdam (πανεύκολα με Sbahn) και Δρέσδη. Γενικά ο υπόγειος (u bahn) και ο υπέργειος (s bahn) διατρέχουν την πόλη και είναι τρομερα εύχρηστοι.
Το βερολίνο είναι νεανικό και παρόλο που είναι η πρωτεύουσα πλέον της ενωμένης Γερμανίας δεν θυμίζει πρωτεύουσα. Για τη νυχτερινή ζωή ωστόσο λίγα πράγματα έχω να σου πω γιατί είμαι πρωινός τύπος. Δοκίμασα μόνο τη jazz σκήνή (μια βραδιά στο A Trane) και ήταν όμορφα και κατανυκτικά (ξέρεις ούτε ανάσα δεν ακουγόταν).
Επειδή δεν ξέρω τις προτιμήσεις σου αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο ask. Ότι χρειαστείς μη διστάσεις.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.107
Kαλωσόρισες Νικολέττα!
Πολύ ωραία μας τα γράφεις.......
Άντε με το καλό να επιστρέψεις στο Βερολίνο αλλά να κάνεις και πολλά ακόμα ταξίδια! :)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Να πας. Και μάλιστα καλοκαίρι. Αν αντέχεις νοίκιασε και ποδήλατο - η πόλη είναι flat - οπότε είναι πανεύκολο (κάτω από τον πύργο της τηλεόρασης έχει fat tyre, τους δοκίμασα στο Παρίσι και έχουν καλά ποδήλατα και όλα τα αξεσουάρ πχ παιδικό καρεκλάκι αν σε ενδιαφέρει).
όσον αφορά τα αξιοθέατα πάνω κάτω παντού θα βρεις πληροφορίες. Εγώ είχα ανατρέξει σε www.berlin.de www.berlin-tourist-information.de www.timeout.com . Οι περισσότεροι φίλοι μου συστήνουν τις walking tours αλλά εγώ λόγω κακού καιρού δεν ακολούθησα καμιά. Επίσης αξίζουν οι εκδρομές σε Potsdam (πανεύκολα με Sbahn) και Δρέσδη. Γενικά ο υπόγειος (u bahn) και ο υπέργειος (s bahn) διατρέχουν την πόλη και είναι τρομερα εύχρηστοι.
Το βερολίνο είναι νεανικό και παρόλο που είναι η πρωτεύουσα πλέον της ενωμένης Γερμανίας δεν θυμίζει πρωτεύουσα. Για τη νυχτερινή ζωή ωστόσο λίγα πράγματα έχω να σου πω γιατί είμαι πρωινός τύπος. Δοκίμασα μόνο τη jazz σκήνή (μια βραδιά στο A Trane) και ήταν όμορφα και κατανυκτικά (ξέρεις ούτε ανάσα δεν ακουγόταν).
Επειδή δεν ξέρω τις προτιμήσεις σου αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο ask. Ότι χρειαστείς μη διστάσεις.

Σε ευχαριστω! Αλλα για την ωρα εχω αλλα σχεδια! Αλλα αν θες γραψε μας καποια ιστορια για το Βερολινο,ετσι να τη δουμε μεσα απο τα δικα σου ματια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom