νεα υορκη με το μωρο???

calpou

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφορνια
ανηκουμε κι εμεις στην κατηγορια ερωτευμενων με την νεα υορκη!εχουμε καταφερει να παμε 2 φορες....μια το σεπτεμβρη του 2010 και μια το φλεβαρη του 11....μετα μεσολαβησε εγκυμοσυνη γεννα μωρο και το αμερικανικο ονειρο επρεπε να περιμενει λιγο....φετος σχεδιαζαμε να αφησουμε το μωρο στην πεθερα και να καναμε ενα road trip στις δυτικες ακτες των ηπα....αλλα τελικα μας φαινεται πολυ δυσκολο να αφησουμε το μωρο πισω για τοσες πολλες μερες....και ξαφνικα περασε η ιδεα απ το μυαλο....10 μερες νεα υορκη με το μωρο....να το κανω το εγκλημα???το μωρο τοτε θα ειναι 19 μηνων...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
ανηκουμε κι εμεις στην κατηγορια ερωτευμενων με την νεα υορκη!εχουμε καταφερει να παμε 2 φορες....μια το σεπτεμβρη του 2010 και μια το φλεβαρη του 11....μετα μεσολαβησε εγκυμοσυνη γεννα μωρο και το αμερικανικο ονειρο επρεπε να περιμενει λιγο....φετος σχεδιαζαμε να αφησουμε το μωρο στην πεθερα και να καναμε ενα road trip στις δυτικες ακτες των ηπα....αλλα τελικα μας φαινεται πολυ δυσκολο να αφησουμε το μωρο πισω για τοσες πολλες μερες....και ξαφνικα περασε η ιδεα απ το μυαλο....10 μερες νεα υορκη με το μωρο....να το κανω το εγκλημα???το μωρο τοτε θα ειναι 19 μηνων...
Δεν ειναι εγλημα....ειναι χαρα.Βεβαια,το προγραμμα σας θα πηγαινει πακετο με τις συνηθειες του μωρου.Εγω,προσωπικα,θα το αφηνα στην πεθερα,για ενα ξενοιαστο road trip.;)
 

calpou

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφορνια
Σίγουρα θα περάσουμε ωραια...το θέμα είναι πως θα αντιδράσει το μωρο στο αεροπλανο....εκει είναι ο φόβος μου....γιατι είναι μεγάλη πτήση...σκέφτομαι μήπως δε πάμε απευθείας και πάρουμε καμία νυχτερινή πτήση απο Γερμανία η Αγγλία και το πάρει ο υπνος γιατι είναι πολυ ζωηρό μωρο και ένα άγχος το εχω....και κάτι άλλο να ρωτήσω πληρώνει κανονικό εισιτήριο ;είδα αυτά τα κουνακια που έχει στις bulkhead θέσεις....πως μπορω να ζητήσω να καθίσουμε εκει για το μωρο;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
τι να σου πω ...και γω παντως θα ζητουσα την ελεημοσυνη της πεθερας ...ειναι αρκετες ωρες μεχρι εκει...δηλ κ για μας τους ενηλικες ηταν κουραστικο...θα ειχα αμφιβολιες προσωπικα
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Σίγουρα θα περάσουμε ωραια...το θέμα είναι πως θα αντιδράσει το μωρο στο αεροπλανο....εκει είναι ο φόβος μου....γιατι είναι μεγάλη πτήση...σκέφτομαι μήπως δε πάμε απευθείας και πάρουμε καμία νυχτερινή πτήση απο Γερμανία η Αγγλία και το πάρει ο υπνος γιατι είναι πολυ ζωηρό μωρο και ένα άγχος το εχω....και κάτι άλλο να ρωτήσω πληρώνει κανονικό εισιτήριο ;είδα αυτά τα κουνακια που έχει στις bulkhead θέσεις....πως μπορω να ζητήσω να καθίσουμε εκει για το μωρο;
Εγώ θα σου μιλήσω εκ πειρας... δεν ειχα ποτε κανένα προβλημα, και εχω κάνει και δυσκολοτερα ταξίδια απο το Αθήνα-ΝΥ. Μέχρι τα δύο δεν πληρώνουν κανονικό εισητήριο, περιπου το 10%. Υπάρχουν bassinets αλλα σε περιορισμένη ποσότητα βεβαια, και μέχρι καποια συγκεκριμένα κιλά. Αυτα ισχύουν για την Lufthansa, δεν ξέρω αν αλλες εταιρίες έχουν άλλη πολιτική. Όταν κλείσεις το εισητηριο σου θα ζητησεις και το bassinet για το μωρο. Ό,τι και αν αποφασίσετε έυχομαι να περάσετε καλα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Θα συμφωνήσω με την Κλεοπάτρα.Αν με την πεθερά δεν έχεις θέμα καλύτερα για το μωρό να μείνει σπίτι του.Θεωρώ ότι θα υποστεί μέγιστη ταλαιπωρία χωρίς λόγο μιας και δε θα έχει αναμνήσεις από αυτό το ταξίδι.Τα μωρά αυτής της ηλικίας έχουν το πρόγραμμα τους και λιγο νοιάζονται για αξιοθέατα κλπ.
Βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος αλλά σα μαμά δύο παιδιών αυτη την άποψη εχω.Και για σας θα είναι μια ανάπαυλα χωρίς το παιδί και θα εχετε σα ζευγάρι λίγο χρόνο οι δυο σας που το θεωρώ πολύ βασικό για τη σχέση.Τώρα αν δε θες με τίποτε να το αφήσεις στην πεθερά για προσωπικούς λόγους το καταλαβαίνω οπότε παίρνεις τα ρίσκα σου και προχωράς.Το πως αντιδρά το κάθε παιδί είναι πάλι υποκειμενικό,όσες εμπειρίες και αν σου πούμε το δικό σου παιδί έχει τη δική του προσωπικότητα άρα και τις δικές του αντιδράσεις!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ειδικα,που η φιλη μας θελει να κανει road trip,που οπως καταλαβαινω,αλλαγες πολεων,ξενοδοχειων και αρκετες ωρες στο δρομο.Αλλα,επειδη η ιδια το εχει αποφασισει,εμας μας...περισσευει!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ας μου επιτρεψετε να μπω με συντομια σε μια κουβεντα που αφορα κυριως μητερες.
Το παιδι δεν θα καταλαβει Χριστό απο τα του ταξιδιου, εσεις θα φατε την ταλαιπωρια της ζωης σας και θα περιορισετε πολυ την απολαυση που θα προσφερει ενα τετοιο ταξιδι. Αν μπορειτε να το αφησετε εδω αφηστε το, αν νοιωθετε ενοχές περιμενετε να μεγαλωσει και πηγαινετε ολοι μαζι οταν θα αρχισει να αντιλαμβανεται και να θυμαται αυτα που βλεπει.
Για τους νεοτερους στο φορουμ επαναλαμβανω οτι σε ολα τα μακρινα και δυσκολα ταξιδια μου (Περου, Βολιβια, Κινα) ειχα μαζι μου και τα 2 μου παιδια αλλά η ηλικια τους ηταν τετοια ωστε να μπορουν να αντιλαμβανονται και να αξιολογουν αυτα που βλεπουν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Κι εγω σα γονιος θα προτεινα να αφησετε το παιδι εδω, αν φυσικα υπαρχει η δυνατοτητα και το παιδι ειναι βολικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom