Ντουμπάι ντουμπάι

METALLO

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
ταξιδέψαμε απο θεσσαλονικη για ντουμπαι με την emirates. μια πολυ καλή εταιρία. σου δίνουν κουβέρτα και μαξιλαρακι. το φαγητό είναι αρκετά καλο. η ωρα περναει αν παιζεις παιχνιδια ή βλεπεις dvd. οταν φτάσαμε στο αεροδρόμιο, μεχρι να πάρουμε τις βαλίτσες.......προχωρουσαμε προχωρούσαμε....νομιζαμε οτι είχαμε χαθεί. ειναι τεραστιο το αεροδρομιο. βεβαια οταν φτασαμε στον ελεγχο διαβατηρίων εμεις την οικονομικης θέσης, έπρεπε να περιμένουμε τους business......
μόλις βγαίνεις απο το αεροδρόμιο καταλαβαινεις αμέσως οτι πήγες στον πολιτισμό.
επειδη φτάσαμε αργα το βράδι, (11,30) πήγαμε στο πανεμορφο ξενοδοχειο μας-μόλις 10 λεπτα απο το αεροδρομιο-.
την πρωτη μερα το πρόγραμμα ειχε την εκδρομή στο abu dabi.
πηγαμε στο τζαμί τους. εννοειται οτι βάλαμε κελεμπία κ βγαλαμε κ τα παπουτσια. πανεμορφο και πολυ χλιδή. μετά πηγαμε στο emirates palace με τους 800 τόνους χρυσού. πολυ χρυσός παντού...ακομα και οι βρύσες...
μετα πηγαμε για καφε κ ψωνια στο εμπορικο κέντρο κ θαυμασαμε απο πολυ ψηλα τη θεα στην πρωτευουσα καθως κ το νεο τεχνητο νησι. ποσο μπροστά είναι αυτοί οι ανθρωποι...... και ποσο πίσω εμεις....
α........ξεχασα να σας πω στο δρόμο για το abu dabi είναι οι φυλακές τους σε μια τεραστια εκταση. ναι αλλα............ειναι κάτω απο το έδαφος, γι΄αυτό το λόγο δεν υπαρχει καθόλου εγκληματικοτητα.
στο γυρισμο περάσαμε απο το θεματικό παρκο της ferrari. ήμασταν τυχεροί κ εκεινη την ώρα δοκιμαζαν τα λαστιχα. απιστευτο...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλώς ήλθες στην παρέα μας και πολλά καλά ταξίδια νά'χεις!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Όλα καλά, αλλά... δεν κατάλαβα το συσχετισμό... επειδή οι φυλακές είναι κάτω από το έδαφος δεν υπάρχει καθόλου εγκληματικότητα?:xmas_rolleyes:
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Εννοει οτι τους θαβουν ζωντανους :xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
ταξιδέψαμε απο θεσσαλονικη για ντουμπαι...
...μόλις βγαίνεις απο το αεροδρόμιο καταλαβαινεις αμέσως οτι πήγες στον πολιτισμό...
ποσο μπροστά είναι αυτοί οι ανθρωποι...... και ποσο πίσω εμεις...
Δηλ. αν φορέσεις τη μπούρκα ή το νικάμπ θα νιώσεις πιο πολιτισμένη??

Σου προτείνω να διαβάσεις τα βιβλία της Zana Muhsen για να ακούσεις από μια γυναικεία ευρωπαϊκή φωνή πόσο πολιτισμένοι είναι οι 'τόσο μπροστά' Άραβες...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πόσο ζηλεύω!!!
Το ονειρο μου ειναι να παω στο Dubai!!
Ξέχασες να πείς οτι η Emirates σου έδωσε εκτός των άλλων και ωτοασπίδες!:xmas_mrgreen:
 

leprechaun

Member
Μηνύματα
25
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία, Μπαλί
ΑΑΑΧΧΧ!Τι μου θύμισες τώρα!πήγα Ντουμπάι-Άμπου Ντάμπι-Ρας αλ χάιμα τον Ιούλιο, ήταν το πρώτο μου ταξίδι κ ήταν απίστευτο!Τέλειο το τζαμί ε?αν κ εμείς στο emirates palace δεν μπήκαμε μέσα,μόνο απ'έξω το είδαμε!μπήκαμε όμως στο ατλαντις,εκεί πάθαμε πλάκα..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
στο γυρισμο περάσαμε απο το θεματικό παρκο της ferrari. ήμασταν τυχεροί κ εκεινη την ώρα δοκιμαζαν τα λαστιχα. απιστευτο...
δεν νομίζω να καθάρισες με μια μόνο πρόταση...:xmas_lol:

οι φιλοι της Φ1 θέλουν κ άλλες λεπτομέρειες από την επίσκεψη αυτή, οσο περισσότερες, τόσο καλύτερα!!:xmas_cool:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Όλα καλά, αλλά... δεν κατάλαβα το συσχετισμό... επειδή οι φυλακές είναι κάτω από το έδαφος δεν υπάρχει καθόλου εγκληματικότητα?:xmas_rolleyes:
Κι εγώ αυτό ακριβώς αναρωτήθηκα, διαβάζοντας την εμπειρία σου απ το Ντουμπάι.Μάλλον θα είναι κι αυτό δείγμα πολιτισμού:xmas_cool:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ζηλέυω τον πολιτισμό του dubai
Renata τι λές πάμε παρέα να δουμε μουσεία και αυθεντική ζωή ???
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.502
Μη πιπιλάτε όλο την ίδια καραμέλα για το Ντουμπάι, για να πηγαίνει κόσμος και να του αρέσει, μάλλον κάτι καλό θα έχει. Τώρα με αυτό το ψοφόκρυο εδώ και αν μου χάριζαν 2 εισητήρια, πήγαινα άνετα για ένα τριήμερο...έχει και τουρνουά τέννις στη Ντόχα εκεί δίπλα, μια χαρά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.973
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom