Ρόδος ξενοδοχεια για Ροδο!

giotaaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Θα πάω με το αγόρι μου Ρόδο 23-27/9 και ψάχνουμε που να πάμε και κυρίως που να μείνουμε. Έχουμε σκοπό να νοικιάσουμε είτε αμάξι είτε μηχανάκι και δεν μας νοιάζει τόσο η νυχτερινή ζωή.

Από τα παρακάτω πιο προτείνετε? Αυτά που θέλουμε είναι πισίνα και πρωινό
Εγώ θα ήθελα το πρώτο αλλά το σκέφτομαι λόγω τιμής

1) CASTELLO di CAVALIERI SUITES & SPA
2) http://www.kremastimemories.gr/
3) Αργώ
4) Garden hotel

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπέρα σε όλους,

Θα πάω με το αγόρι μου Ρόδο 23-27/9 και ψάχνουμε που να πάμε και κυρίως που να μείνουμε. Έχουμε σκοπό να νοικιάσουμε είτε αμάξι είτε μηχανάκι και δεν μας νοιάζει τόσο η νυχτερινή ζωή.

Από τα παρακάτω πιο προτείνετε? Αυτά που θέλουμε είναι πισίνα και πρωινό
Εγώ θα ήθελα το πρώτο αλλά το σκέφτομαι λόγω τιμής

1) CASTELLO di CAVALIERI SUITES & SPA
2) http://www.kremastimemories.gr/
3) Αργώ
4) Garden hotel

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα

Αρχικά να σου πω ότι όλα αυτά που ψάχνεις δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Ούτε από άποψη ποιοτητας-τιμης ούτε τοποθεσίας.
Το Αργώ και το castello είναι στο Φαληράκι. Που βρίσκεται στην ανατολική πλευρά του νησιού. Τα άλλα δύο στη δυτική.
Το castello είναι εξαιρετικό κατάλυμα είναι λίγο πιο μακριά από τη θάλασσα ομως. Το Αργώ είναι καλο, είναι πιο κοντά στο κέντρο του Φαληρακίου και στη θάλασσα. Τα υπόλοιπα δύο είναι πιο κοντά στο αεροδρόμιο.
Αν έχεις αμάξι,σε βολεύουν όλα. Εγώ θα εμένα όμως στην ανατολική πλευρά, δηλαδή Φαληράκι γιατί από εκεί μπορείς να βγεις στη Ρόδου-Λινδου και να επισκεφθείς όλα τα βασικά αξιοθέατα και τις παραλίες του νησιού.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@giotaaki

Δώσε μία πληροφορία για το budget κτλ. Γιατί για να συγκρίνουμε πρέπει να ξέρουμε διαφορά τιμής.

Π.χ. το 1ο είναι τύπου "resort" ενώ το 4o δείχνει αρκετά πιο άθλιο.

Πες budget να σου κάνουμε προτάσεις.

Η γνώμη είναι επειδή (αν κρίνω από το 1ο ξενοδοχείο έχετε καλό budget) μπορείτε να πάτε σε ένα δυνατό resort και να περάσετε πολύ καλά.
Στα λεφτά σας (με βάση το booking) μπορείτε να βρείτε καταλύματα με ιδιωτική πισίνα.
Πίστεψε με είναι λίγες οι επιλογές που με 500 ευρώ τα 4 βράδια να μπορείς να βρεις δωμάτιο με ιδιωτική πισίνα. Φέτος λόγω covid είναι μία τέτοια ευκαιρία που οι τιμές έχουν πιάσει πάτο.


Για παράδειγμα

Αν ισχύει ότι το
https://www.booking.com/hotel/gr/castello-di-cavalieri-suites-p-o-box-390-faliraki.el.htmlέχει 560 ευρώ για 4 βράδια


1596745828369.png

τότε πήγαινε σε αυτό


https://www.booking.com/hotel/gr/la-marquise-luxury-resort-complex.el.html
που είναι τοπ 5στερο με 526 για 4 βράδια.



1596745866312.png
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το πρώτο είναι πραγματικά καλή περίπτωση. Δεν διαφωνώ καθόλου επίσης κ με την επιλογή που παρέθεσε ο ntt πιο πάνω (Εάν έχετε το budget). Εάν πάντως προτιμάς να μείνεις προς τα δυτικά τσέκαρε καλύτερα resorts και ξενοδοχεία προς την περιοχή της Ιξιας. Δε νομίζω ότι "λέει ιδιαίτερα" να μείνεις π.χ στην Παστιδα.
 

giotaaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
@tsampi90 @Ntt @thanos75 Καταρχήν ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ξέρω ότι τα ξενοδοχεία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αλλά είμαι μέσω του κοινωνικού τουρισμού και είναι περιορισμένες οι επιλογές μου. Δεν ξέρω καθόλου από Ρόδο αλλά θέλω πολύ να έρθω και είναι ευκαιρία τώρα που έχω κάποια έκπτωση στην τιμή. Μου είπαν να αποφύγω το φαληράκι , δεν ξέρω όμως αν ισχύει κάτι τέτοιο. Υπό άλλες συνθήκες δεν θα πλησίαζα ξενοδοχεία σαν το castello αλλά τώρα το σκέφτομαι σοβαρά. Για αυτά τα τέσσερα ποια είναι η γνώμη σας τόσο για το ξενοδοχείο όσο και για την περιοχή του?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
@tsampi90 @Ntt @thanos75 Καταρχήν ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ξέρω ότι τα ξενοδοχεία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αλλά είμαι μέσω του κοινωνικού τουρισμού και είναι περιορισμένες οι επιλογές μου. Δεν ξέρω καθόλου από Ρόδο αλλά θέλω πολύ να έρθω και είναι ευκαιρία τώρα που έχω κάποια έκπτωση στην τιμή. Μου είπαν να αποφύγω το φαληράκι , δεν ξέρω όμως αν ισχύει κάτι τέτοιο. Υπό άλλες συνθήκες δεν θα πλησίαζα ξενοδοχεία σαν το castello αλλά τώρα το σκέφτομαι σοβαρά. Για αυτά τα τέσσερα ποια είναι η γνώμη σας τόσο για το ξενοδοχείο όσο και για την περιοχή του?
Μια χαρά είναι το Φαληρακι για να μείνεις (έχει αλλάξει αρκετά τα τελευταία 10 χρόνια) κ στα τέλη Σεπτεμβρίου μάλλον ακόμα καλυτερο. Αφού πας με κοινωνικό τουρισμό, εννοείται θα πας στο καλύτερο που σου δίνεται, δηλαδή στο castello (το 1ο). Σέ ένα τέταρτο θα είσαι στην πόλη της Ρόδου και κάπου τόσο είναι και ή Λίνδος
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Συμφωνώ απόλυτα με τον @thanos75 , εφόσον είσαι με κοινωνικό τουρισμό και θα έχεις και μέσο μεταφοράς, μην διστάσεις καθόλου να μείνεις στο Φαληράκι.
Η κατάσταση δεν είναι όπως ήταν πριν από 7 χρόνια + , ειδικά φέτος με την τεράστια πτώση από τον incoming τουρισμό. Ιξιά και Ιαλυσός είναι καλύτερες περιοχές από το Φαληράκι, αλλά τέλος Σεπτέμβρη άδεια θα είναι η Ρόδος, όπου πάτε άνετα θα είστε.

Αν έλεγες από την αρχή ότι η επιλογή έγινε με βάση τα καταλύματα του κοινωνικού τουρισμού δεν θα σου έφερνα τα άλλα παραδείγματα.
 

giotaaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν αποφάσιζα μόνη μου , θα το είχα κλείσει ήδη, απλά το αγόρι μου έχει κάποιους ενδοιασμούς για τα χρήματα και είπε να πάμε σε πιο φθηνό και να πάμε και κάπου αλλού ένα τριήμερο. Στην περίπτωση που δεν καταφέρω να τον πείσω, από τα άλλα πιο επιλέγετε?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν αποφάσιζα μόνη μου , θα το είχα κλείσει ήδη, απλά το αγόρι μου έχει κάποιους ενδοιασμούς για τα χρήματα και είπε να πάμε σε πιο φθηνό και να πάμε και κάπου αλλού ένα τριήμερο. Στην περίπτωση που δεν καταφέρω να τον πείσω, από τα άλλα πιο επιλέγετε?
Μάλλον το Αργώ (το 3ο)
 

VangelisM.

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Καλησπέρα σας, χρόνια πολλά!
Σχεδιάζω 7ημερες διακοπές στη Ρόδο, Ιούλιο 2021. Ενημερώστε με σε ποια περιοχή θα βόλευε να βρω ξενοδοχείο. Θέλω να είναι κοντά στην Μεσαιωνική Πόλη και να μπορώ να κάνω τις εξορμήσεις μου. Μεταξύ Ιαλυσού, Φαληράκι, ή κάποια άλλη, ποια μου προτείνετε; Επίσης κάποιο καλό ξενοδοχείο. Οι τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου που κυμαίνονται; Σας ευχαριστώ!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπέρα σας, χρόνια πολλά!
Σχεδιάζω 7ημερες διακοπές στη Ρόδο, Ιούλιο 2021. Ενημερώστε με σε ποια περιοχή θα βόλευε να βρω ξενοδοχείο. Θέλω να είναι κοντά στην Μεσαιωνική Πόλη και να μπορώ να κάνω τις εξορμήσεις μου. Μεταξύ Ιαλυσού, Φαληράκι, ή κάποια άλλη, ποια μου προτείνετε; Επίσης κάποιο καλό ξενοδοχείο. Οι τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου που κυμαίνονται; Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα!
Αρχικά για αυτοκίνητα σου προτείνω να απευθυνθείς σε τοπικές εταιρείες,ενδεικτικά θα αναφέρω μερικές rodos cars ,efrem , epsilon ,a one κλπ. Οι τιμές για Ιούλιο κυμαίνονται γύρω στα 20€/ μέρα ,αν το χρειαστείς για όλες τις μέρες σίγουρα θα σου κάνουν μια καλή τιμή.

Ιαλυσός και Φαληράκι είναι οι καλύτερες περιοχές για διαμονή αν θέλεις να είσαι κοντά στη Ρόδο αλλά έξω απ' την πόλη. Θα ήταν πιο εύκολο αν έβρισκες κάποια καταλύματα που σου αρέσουν ώστε να σου πούμε τη γνώμη μας . Επιλογές υπάρχουν άπειρες και καλύπτουν όλα τα γούστα!
Σίγουρα το νησί έχει πολλά να προσφέρει στους επισκέπτες του. Εύχομαι να περάσετε υπέροχα!
 

VangelisM.

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Καλησπέρα!
Αρχικά για αυτοκίνητα σου προτείνω να απευθυνθείς σε τοπικές εταιρείες,ενδεικτικά θα αναφέρω μερικές rodos cars ,efrem , epsilon ,a one κλπ. Οι τιμές για Ιούλιο κυμαίνονται γύρω στα 20€/ μέρα ,αν το χρειαστείς για όλες τις μέρες σίγουρα θα σου κάνουν μια καλή τιμή.

Ιαλυσός και Φαληράκι είναι οι καλύτερες περιοχές για διαμονή αν θέλεις να είσαι κοντά στη Ρόδο αλλά έξω απ' την πόλη. Θα ήταν πιο εύκολο αν έβρισκες κάποια καταλύματα που σου αρέσουν ώστε να σου πούμε τη γνώμη μας . Επιλογές υπάρχουν άπειρες και καλύπτουν όλα τα γούστα!
Σίγουρα το νησί έχει πολλά να προσφέρει στους επισκέπτες του. Εύχομαι να περάσετε υπέροχα!
Καλησπέρα!
Αρχικά για αυτοκίνητα σου προτείνω να απευθυνθείς σε τοπικές εταιρείες,ενδεικτικά θα αναφέρω μερικές rodos cars ,efrem , epsilon ,a one κλπ. Οι τιμές για Ιούλιο κυμαίνονται γύρω στα 20€/ μέρα ,αν το χρειαστείς για όλες τις μέρες σίγουρα θα σου κάνουν μια καλή τιμή.

Ιαλυσός και Φαληράκι είναι οι καλύτερες περιοχές για διαμονή αν θέλεις να είσαι κοντά στη Ρόδο αλλά έξω απ' την πόλη. Θα ήταν πιο εύκολο αν έβρισκες κάποια καταλύματα που σου αρέσουν ώστε να σου πούμε τη γνώμη μας . Επιλογές υπάρχουν άπειρες και καλύπτουν όλα τα γούστα!
Σίγουρα το νησί έχει πολλά να προσφέρει στους επισκέπτες του. Εύχομαι να περάσετε υπέροχα!
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ενδιαφέρομαι για ξενοδοχείο με πισίνα μιας και θα έχουμε μαζί μας και την έφηβη κόρη μας, της οποίας θέλουμε να κάνουμε έκπληξη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom