Κέρκυρα ξενοδοχεια κερκυρα

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Ας σου απαντήσουν κάποιοι που γνωρίζουν καλύτερα το θέμα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εξαρτάται λίγο από το τι τύποι διακοπών είστε. Εάν σας αρέσει να περνάτε αρκετό χρόνο σε παραλίες και να γυρνάτε χωριά, και δεδομένου ότι θα έχετε αυτοκίνητο, δεν θα ήμουν αρνητικός στο να αναζητήσετε κατάλυμα και κάπου πιο μακριά από την πόλη (π.χ. Γλυφάδα στα δυτικά, Κασσιωπη στα βόρεια, κλπ). Μια happy medium κατάσταση θα ήταν να ψάξετε για κατάλυμα προς Κοντοκαλι, Γουβια (αντε και λίγο πιο περα μέχρι Δασια), ώστε να μπορείτε να πηγαίνετε στην πόλη της Κέρκυρας και με το αστικό λεωφορείο (έχει ανά μισή ώρα και ειδικά από Κοντοκαλι είναι πολύ κοντινή η διαδρομή), και ετσι να μην έχετε το άγχος του πάρκινγκ στην πόλη. Από την άλλη μεριά της πόλης, ομοίως συχνό αστικό λεωφορείο έχει και η περιοχή προς το Κανόνι. Για δείτε τα...
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χάιλαντς, Σκωτία
Εξαρτάται λίγο από το τι τύποι διακοπών είστε. Εάν σας αρέσει να περνάτε αρκετό χρόνο σε παραλίες και να γυρνάτε χωριά, και δεδομένου ότι θα έχετε αυτοκίνητο, δεν θα ήμουν αρνητικός στο να αναζητήσετε κατάλυμα και κάπου πιο μακριά από την πόλη (π.χ. Γλυφάδα στα δυτικά, Κασσιωπη στα βόρεια, κλπ). Μια happy medium κατάσταση θα ήταν να ψάξετε για κατάλυμα προς Κοντοκαλι, Γουβια (αντε και λίγο πιο περα μέχρι Δασια), ώστε να μπορείτε να πηγαίνετε στην πόλη της Κέρκυρας και με το αστικό λεωφορείο (έχει ανά μισή ώρα και ειδικά από Κοντοκαλι είναι πολύ κοντινή η διαδρομή), και ετσι να μην έχετε το άγχος του πάρκινγκ στην πόλη. Από την άλλη μεριά της πόλης, ομοίως συχνό αστικό λεωφορείο έχει και η περιοχή προς το Κανόνι. Για δείτε τα...
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Με βοηθάει πολύ ως προς το που να κοιτάξω!! Μας αρέσει να τριγυριζουμε στα χωριά και να βλέπουμε τα αξιοθέατα σε κάθε μέρος που πάμε! Όσο για τις παραλίες, συνήθως αναζητούμε αυτές με τον λιγότερο δυνατό κόσμο! Και πάλι ευχαριστώ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Με βοηθάει πολύ ως προς το που να κοιτάξω!! Μας αρέσει να τριγυριζουμε στα χωριά και να βλέπουμε τα αξιοθέατα σε κάθε μέρος που πάμε! Όσο για τις παραλίες, συνήθως αναζητούμε αυτές με τον λιγότερο δυνατό κόσμο! Και πάλι ευχαριστώ!
Στην Κέρκυρα πήγα με δικό μου όχημα και είχα κλείσει ξενοδοχείο στο Πέραμα. Το κατάλυμα είχε πάρκινγκ. Όταν πήγαινα στη πόλη τα βράδια το αυτοκίνητο το πάρκαρα συνήθως προς το λιμάνι, γιατί εκεί έβρισκα. Όσες φορές πήγα μέρα στη πόλη για να δω κάποια αξιοθέατα πήγαινα νωρίς το πρωί για να βρω πάρκινγκ. Μετά με τα πόδια.
Δες και αυτό Κέρκυρα - Κέρκυρα Πρόγραμμα
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χάιλαντς, Σκωτία
Στην Κέρκυρα πήγα με δικό μου όχημα και είχα κλείσει ξενοδοχείο στο Πέραμα. Το κατάλυμα είχε πάρκινγκ. Όταν πήγαινα στη πόλη τα βράδια το αυτοκίνητο το πάρκαρα συνήθως προς το λιμάνι, γιατί εκεί έβρισκα. Όσες φορές πήγα μέρα στη πόλη για να δω κάποια αξιοθέατα πήγαινα νωρίς το πρωί για να βρω πάρκινγκ. Μετά με τα πόδια.
Δες και αυτό Κέρκυρα - Κέρκυρα Πρόγραμμα
Εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες! Οπότε υπάρχει το λιμάνι όπου θα μπορούμε να αφήσουμε το αμάξι! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Βρήκα κάποια καταλύματα στο γουδια και από βδομάδα θα πάρω τηλέφωνο για διαθεσιμότητα! Φαίνεται να είναι κάπου στη μέση, όπως είπε και ο Thanos πιο πάνω και ίσως μας βολέψει σαν σημείο! Θα ξεσκονίσω και το άλλο λινκ που μου έστειλες βέβαια. 😊
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες! Οπότε υπάρχει το λιμάνι όπου θα μπορούμε να αφήσουμε το αμάξι! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Βρήκα κάποια καταλύματα στο γουδια και από βδομάδα θα πάρω τηλέφωνο για διαθεσιμότητα! Φαίνεται να είναι κάπου στη μέση, όπως είπε και ο Thanos πιο πάνω και ίσως μας βολέψει σαν σημείο! Θα ξεσκονίσω και το άλλο λινκ που μου έστειλες βέβαια. 😊
Να κοιτάξεις ότι σου είπε ο @thanos75, για να το λέει κάτι ξέρει και οι προτάσεις του γενικώς έχουν και γούστο και πρακτικότητα. Αν μπορείτε και θέλετε να μεταβαίνετε στη πόλη με ΜΜΜ γιατί όχι! Το θέμα του πάρκινγκ στη πόλη είναι δύσκολο, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Λύσεις υπάρχουν 😊
Να έχεις υπ όψιν σου ότι οι δρόμοι στη Κέρκυρα είναι πολύ στενοί, ειδικά στο βόρειο κομμάτι και ψηλά στα ορεινά χωριά. Με λίγο παραπάνω προσοχή και μικρές ταχύτητες θα είστε μία χαρά. Διάβασε όλα τα νήματα για Κέρκυρα, έχουν ειπωθεί πολλές και χρήσιμες πληροφορίες.
Η Κέρκυρα είναι από τα ομορφότερα νησιά της Ελλάδας. Καλά να περάσετε!
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
@annabel πηγα κερκυρα καλοκαιρι 2020 μεσα Ιουλιου αλλα λογω κορωνοιου δεν ηταν μια κανονικη χρονια. δεν ειχε πχ σχεδον καθολου ξενους καγκουρες,πότες κτλ,οπότε σιδαρι 70% των μαγαζιων κλειστα,και καβος μου ειπαν νέκρα,δεν ανοιξε τιποτα,οπότε δεν πηγα για βολτα ουτε 1 ωρα απο περιεργεια(που υπο αλλες συνθηκες ισως να εκανα).
απο αυτα που ειδα κι εζησα εχω να πω τα εξης
αμα μεινετε αρκετες μερες να αλλαξετε 2 ή και 3 καταλυματα,ειδικα αν δεν ειστε απο αυτους που κουβαλανε ολο το σπιτι τους μαζι τους (σε αυτη την περιπτωση το πακεταρισμα κτλ ειναι λιγο κουραστικο σε καθε αλλαγη καταλυματος) .
εμεις καναμε το λαθος να μεινουμε σε 1 καταλυμα και μαλιστα στα νοτια του νησιου(ξενοδοχειο penelope στο μπουκαρη επειδη μας φανηκε ωραιο και φτηνο και οντως ετσι ηταν και μας εδωσαν και αμαξι μιας και ειχαμε παει με αεροπλανο) ,αρα δυστυχως θελαμε καθε μερα 45 λεπτα για χωρα, και οταν πηγαιναμε βορεια(σιδαρι,αχαραβη,παλαιοκαστριτσα) 1+ ωρα να πας κι αλλη τοση να γυρισεις. και ειδικα αν γυρνας βραδυ,αστο... ακομα κι εγω που δεν πινω αλκοολ κουραστηκα πολυ με την οδηγηση μεσα σε τοσες στροφες,χωρις φωτα οι δρομοι, 2 η ωρα το βραδυ... δε το συνιστω.
το να μεινετε στη μεση του νησιου και κοντα στη χωρα(το καναμε περσι στην Κεφαλλονια) ειναι μεν καλυτερο,αλλα ειναι ημιμετρο. παλι καποια μερη ειναι μακρια και θα ταλαιπωρηθειτε.
μεινετε μερικες μερες κοντα στη χωρα ,να ειστε κοντα σε αυτη το βραδυ που θα ειστε κουρασμενοι και να γλιτωσετε την πολυ οδηγηση(παρκι εγω εβρισκα το 2020,αλλα ηταν περιεργη χρονια με αισθητα μειωμενη τουριστικη κινηση,αλλα πιστευω θα βρειτε καπου κουτσα στραβα,παντα υπαρχουν καβατζες),μεινετε μερικες μερες βορεια να δειτε αχαραβη,σιδαρι(καναλ νταμουρ),κασσιοπη,παλαιοκαστριτσα και βγαινετε σε αυτα εκεινες τις μερεςωστε να μην οδηγατε μεσα στη νυχτα για χωρα παλι) και αμα θελετε μεινετε και νοτια κανα 2 μερες να δειτε καποιες καλες παραλιες (ολες οι καλες παραλιες ειναι δυτικα,ΟΛΕΣ) και να δειτε και πιο ησυχα μερη που λετε οτι προτιματε(τα νοτια ειναι πιο ησυχα με εξαιρεση καβο φυσικα). κι αμα θελετε πατε και καβο να σας φυγει η περιεργεια χαχα, βλεπετε και τη λευκιμμη που εμεις δεν προλαβαμε να δουμε και να δειτε και χωρια τυπου μπουκαρης/πετριτης (να φατε στη λιμνοπουλα) κτλ
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χάιλαντς, Σκωτία
Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε πολύ!!
@Nik1981, εξαιρετικές και οι δικές σου πληροφορίες. Δυστυχώς έχουμε μόνο 5 νύχτες στη διάθεσή μας οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να αφήσουμε πράγματα εκτός :rolleyes-80: Σκέφτομαι όμως ότι, μιας και το νησί είναι μεγάλο και σχετικά κοντά σε εμάς της Βορείου Ελλάδος, θα είναι επιλογή και για του χρόνου ώστε να μπορέσουμε να επισκεφτούμε τη Βόρεια και Δυτική πλευρά του!! Από τον Κάβο, με αυτά που ακούω και διαβάζω, ούτε από έξω δεν θέλω να περάσω :haha:
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε πολύ!!
@Nik1981, εξαιρετικές και οι δικές σου πληροφορίες. Δυστυχώς έχουμε μόνο 5 νύχτες στη διάθεσή μας οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να αφήσουμε πράγματα εκτός :rolleyes-80: Σκέφτομαι όμως ότι, μιας και το νησί είναι μεγάλο και σχετικά κοντά σε εμάς της Βορείου Ελλάδος, θα είναι επιλογή και για του χρόνου ώστε να μπορέσουμε να επισκεφτούμε τη Βόρεια και Δυτική πλευρά του!! Από τον Κάβο, με αυτά που ακούω και διαβάζω, ούτε από έξω δεν θέλω να περάσω :haha:
δειτε οσο πιο πολλαμ πορειτε απο φετος.δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη. και γω σε πολλα μερη που ειχα θα ξανπαω το συντομοτερο,ακομα δεν πηγα.μετανιωσαμε ασχημα που δεν πηγαμε κασιωπη στην κερκυρα προπερσι.
η βορεια και δυτικη πλευρα του νησιου ειναι η καλυτερη (μαζι με τη χωρα). κριμα να τη χασετε. η νοτια και ανατολικη πλευρα ειναι σαφος υποδεεστερες (παραλιες ανατολικης πλευρας απαραδεκτες,και στο νοτο υποτιθεται εντονη ζωη εχει ο καβος μόνο που ειναι μόνο να πας απο περιεργεια και για χαβαλε ,πουδε θελετε και καλα κανετε).
καλυτερα να επικεντρωθειτε απο χωρα και πανω και για παραλιες μόνο δυτικα.
5 μερες δεν ειναι λιγες. εμεις μειναμε 6 νυχτες,7 μερες και ειδαμε τα πιο πολλα,κι αν ειχαμε μεινει σε πιο στρατηγικο σημειο ή αν ειχαμε σπασει τη διαμονη σε 2 καταλυματα ισως τα ειχαμε δει και ολα με καλυτερο προγραμματισμο.
κατι τελευταιο. να πατε στο αχιλλειον ,αμα σου αρεσει η ιστορια και τα αξιοθεατα
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χάιλαντς, Σκωτία
δειτε οσο πιο πολλαμ πορειτε απο φετος.δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη. και γω σε πολλα μερη που ειχα θα ξανπαω το συντομοτερο,ακομα δεν πηγα.μετανιωσαμε ασχημα που δεν πηγαμε κασιωπη στην κερκυρα προπερσι.
η βορεια και δυτικη πλευρα του νησιου ειναι η καλυτερη (μαζι με τη χωρα). κριμα να τη χασετε. η νοτια και ανατολικη πλευρα ειναι σαφος υποδεεστερες (παραλιες ανατολικης πλευρας απαραδεκτες,και στο νοτο υποτιθεται εντονη ζωη εχει ο καβος μόνο που ειναι μόνο να πας απο περιεργεια και για χαβαλε ,πουδε θελετε και καλα κανετε).
καλυτερα να επικεντρωθειτε απο χωρα και πανω και για παραλιες μόνο δυτικα.
5 μερες δεν ειναι λιγες. εμεις μειναμε 6 νυχτες,7 μερες και ειδαμε τα πιο πολλα,κι αν ειχαμε μεινει σε πιο στρατηγικο σημειο ή αν ειχαμε σπασει τη διαμονη σε 2 καταλυματα ισως τα ειχαμε δει και ολα με καλυτερο προγραμματισμο.
κατι τελευταιο. να πατε στο αχιλλειον ,αμα σου αρεσει η ιστορια και τα αξιοθεατα
Αχ, μου ανάβεις φωτιές με αυτά που μου λες ( με την καλή έννοια πάντα:clap:)
Τα αξιοθέτα είναι σε προτεραιότητα συνήθως για μένα! Πάντα προτιμώ να βλέπουμε πρωί τα κατά τόπους σημεία ενδιαφέροντος και να πηγαίνουμε παραλία απογευματάκι! ποιο θα έλεγες, πως θα ήταν ένα πιο στρατηγικό σημείο για διαμονή? Κοιτάω καταλύματα από Πέραμα έως Δασσιά προς το παρόν χωρίς να έχουμε κλείσει κάτι ακόμα.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Αχ, μου ανάβεις φωτιές με αυτά που μου λες ( με την καλή έννοια πάντα:clap:)
Τα αξιοθέτα είναι σε προτεραιότητα συνήθως για μένα! Πάντα προτιμώ να βλέπουμε πρωί τα κατά τόπους σημεία ενδιαφέροντος και να πηγαίνουμε παραλία απογευματάκι! ποιο θα έλεγες, πως θα ήταν ένα πιο στρατηγικό σημείο για διαμονή? Κοιτάω καταλύματα από Πέραμα έως Δασσιά προς το παρόν χωρίς να έχουμε κλείσει κάτι ακόμα.
με 5 νυχτες(και λογικα 6 μερες) που εχετε στη διαθεση σας ,θα εμενα 3 μερες κοντα στη χωρα και πηγαινα πχ 1η μερα αχιλειον και παραλια αγιο γορδιο και εξοδο στη χωρα, 2η μερα πχ αγγελοκαστρο και παλαιοκαστριτσα για μπανιο, κι εξοδο παλι χωρα,3η μερα ποντηκονησι γλυφαδα για μπανιο κι εξοδο χωρα ή αμα εχετε ορεξη πηγαινετε να δειτε τα νοτια 1 μερα και μετα θα πηγαινα 2 νυχτες και 3 μερες βορεια (πχ αχαραβη ή κασσιοπη ή σιδαρι αμα θες τουριστίλα ,just kidding) και θα πηγαινα 1 μερα καναλ νταμουρ και αχαραβη και την επομενη μερα μπαταρια-κασιοπη και μετα το check out την τελευταια μερα οπου σας βγαλει ο δρομος της επιστροφης κανετε ενα μπανιο.
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Γεια σας παιδια! Φευγω αυριο για Κερκυρα κ ηθελα να ρωτησω τι προτεινετε αναμεσα στο ξενοδοχειο kavarieri που βρισκεται ΛΙστον και το Ariti στο Κανονι.Με εντυπωσιασε το δευτερο ως προς τη θεα του...αλλα μηπως δε βολευει επειδη δεν ειναι κεντρικα?Ειναι δυσκολο να δει κανεις τα καλυτερα της πολης μεσα σε 2 μερες?
Το καλύτερο μέσα στην Κέρκυρα είναι το "Ωραίον ξενοδοχείον της Βενετίας και της Μεγάλης Βρετανίας"
Φανταστικά δωμάτια, υπέροχο πρωινό σε κήπο, εγώ είχα μείνει Χριστούγεννα και ενθουσιάστηκα. Στου Καβαλιέρι αξίζει να ανέβεις στην ταράτσα για ένα ποτό, αλλά όσο γίνεται πιο νωρίς γιατί μαζεύεται κόσμος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom