Πολωνία οδηγώντας στην πολωνία

luis

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και συγχαρητήρια για την αλληλουποστήριξη!!!!

Θα ήθελα να θέσω το κάτωθι ερώτημα :

σκοπεύω να ταξιδέψω τοκαλοκαίρι στην πολωνία και στη σλοβακία ενοικιάζοντας αυτοκίνητο από την Κρακοβία.Θα ήθελα να με πληροφορήσετε εάν στις χώρες αυτές υπάρχουν ιδιαίτεροι κίνδυνοι στους δρόμους ή γενικά αν θα πρέπει να προσέξω κάτι ή να ξεχάσω την ενοικίαση αυτοκινήτου.Εχω ταξιδέψει σε πολλές ευρωπαικές χώρες αλλά ποτέ σε χώρα του πρώην ανατολικού μπλόκ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Κατ' αρχάς καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Τι να φοβάσαι αφού οδηγείς στην Ελλάδα, μια χαρά είναι.
Το καλοκαίρι -Αύγουστο θα σε ακολουθήσω. Είμαστε 4 και έχουμε κλείσει αυτοκίνητο με 20 Ευρώ την ημέρα.
Το πρόβλημα είναι που παρκάρεις;;;
 

luis

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
ευχαριστώ

ευχαριστώ stav για την πληροφορία, δεν έχεις και άδικο.Εμείς θα πάμε κρακοβία,άουσβιτς,αλατωρυχεία βιελίτσκα,ζακοπάνε και θα περάσουμε σλοβακία,πόπραντ,μπρατισλάβα και όρη σπις.Σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο απο το αεροδρόμιο της Κρακοβίας.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αυτό που πρέπει να μάθεις είναι αν μπορείς να πάρεις το Πολωνικό (νοικιασμένο) αυτοκίνητο στη Σλοβακία. Γενικά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Πάντως άουσβιτς και αλατωρυχεία πας άνετα και με συγκοινωνία.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
λοιπόν θα σου πω πέντε πραγματάκια για τους Πολωνικούς δρόμους μιας και είμαι εδώ κάμποσα χρόνια.

Καταρχήν οι δρόμοι που θα πας στην Πολώνια δε έχουν διόδια (εκτός του τμήματος Κρακοβία - Κατοβίτσε) και η βενζίνα κάνει 1 με 1,1 ευρώ το λίτρο
οι δρόμοι σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά και δε θα αντιμετωπίσεις μεγάλο πρόβλημα (ούτε καν gps δε χρειάζεσαι)

για τα τμήματα Κρακοβία - Wieliczka & Κρακοβία - Oswięcim, δε χρειάζεσαι καν αμάξι, έχεις τα τρένα, που κάθε τρεις και λίγο υπάρχει δρομολόγιο για αυτές τις περιοχές, και από εκεί αστικό λέωφορειο (Centrum obs?ugi pasa?era | PKP SA)

για το Zakopane
από Κρακοβία θα φύγεις όποια μέρα θες εκτός από παρασκευή, μιας και γίνετε το έλα να δεις (όπως και πριν το 15αυγούστο), και θα σου πρώτεινα να μείνεις σε ένα χωριουδάκι λίγο έξω από το Zakopane, την Bukowina Tatrzanska (άμα δε παινέψω την πόλη της κοπέλας μου, να πέσει να με πλακώσει), είναι δίπλα στο Zakopane και Morskie Oko, και από τα Σλοβάκικα Σύνορα (γύρω στην μισή ώρα όλα αυτά), είναι πόλη ποιο φθηνό, με υπέροχα σαλέ, και παντού με θερμαινόμενες πισίνες, λόγο των πηγών και με υπέροχη θέα στα Πολωνικά Tatry.
Zakopane θα δεις τα κλασικά Gubałówka, Krupówka, Morskie Oko, μπόλικες πεζοπορίες και άλλα (θα ακολουθήσει άρθρο από μένα για το Zakopane). για σλοβάκια τώρα.
από την Bukowina, θα πάρεις το δρόμο για το συνοριακό φυλάκιο Łysa Polana, και με θέα τα Belianske Tatry, θα περάσεις όμορφες πόλεις όπως το Ždiar, Tatranská Kotlina, Tatranská Lomnica και οπωσδήποτε στάση εδώ, Starý Smokovec, μέχρι και για διαμονή, γιατί είναι απλά υπέροχη πόλη, με πάρα πολλά τελεφερίκ για να ανέβεις στην κορυφή Hrebieniok. Το Poprad από εκεί είναι 10 λεπτά δρόμος με το αμάξι. Δυστυχώς για το δρόμο μέχρι την Μπρατισλάβα δε ξέρω τι να σου πω, μιας και δε έχω πάει από εκείνον (μη ξεχάσεις, ότι για να μπεις στην Autostrada τους, χρειάζεσαι οπωσδήποτε vineta, την οποία την αγοράζεις σε οποιοδήποτε βενζινάδικο.

από την Bratislava μπορείς να πάρεις τον άλλο δρόμο, μέσω Žilina, Čadca και από εκεί επιστροφή στην Πολώνια μέσω του περάσματος Zwardoń-Skalité. Εκεί θα περάσεις από πόλεις όπως η πανέμορφη Milówka, Żywiec (οπωσδήποτε εκεί επίσκεψη στο εργοστάσιο μπύρας, με το ίδιο όνομα), και από εκεί στην πόλη του Reksio & Bolek i Lolek το Bielsko Biała. Εκεί μπορείς να περπατήσεις στην παλιά πόλη και στα σοκάκια της πόλης, και θα δεις γιατί κάποτε την λέγαν Μικρή Βιέννη και Μικρό Βερολίνο. Από το Bielsko μέχρι την Κρακοβία έχεις δύο επιλογές. Η μία μέσω Katowice & Autostrada ή άλλη με το παλιό δρόμο μέσω Wadowice (η πόλη που γεννήθηκε ο Πάπας Ιωάννης Παύλος ο ΙΙ) και την Kalwaria Zebrzydowska (υπέροχο το μοναστήρι της και θαυματουργή η Παναγία της). Ωρολογιακά είναι το ίδιο, και φθηνότερη η δεύτερή διαδρομή. Άμα έχεις κάποια άλλη απορία ρώτα με ότι θες!

ΥΓ 1000 συγνώμη αν σε κούρασα :(

 

luis

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
eυχαριστώ

thanasisu2 σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!δεν περίμενα να μου πεί κάποιος τόσα πολλά πράγματα.Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αξίζει κανείς να πάει μπρατισλαβα διότι από το ζακοπάνε νομίζω πως είναι περίπου 5 ώρες,δεν είναι και κοντα.Υπάρχει κάποιο άλλο μέρος εκεί κοντά που θα μου πρότεινες να παω? για παράδειγμα πόπραντ ή κόζιτσε αξίζουν?για να κυκλοφορήσω ση σλοβακία με πολωνικό νοικιαμένο αυτοκίνητο θα πρέπει να έχω ειδική άδεια?

Βλέπω το επόμενο ταξίδι σου θές να πάς στη Βουδαπέστη.Ήμουν εκεί τον φεβρουάριο, αν θες καποια πληροφορία πές μου!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για Kosice δυστυχώς δε μπορώ να σου πω μιας και δε έχω πάει εκεί ακόμα. την σλοβάκια δε την έχω εξερευνήσει πάρα πολλή ακόμα, παρά μόνο την έχω ταξιδέψει από τα νότια στα βόρεια (Komaron - Zilina). Το Poprad το βλέπεις άνετα μέσα σε 3 ώρες (και με διάλειμμα για φαγητό), άμα θες μπες στις ιστορίες μου και ψάξε για Σλοβακία/Πολώνια.
Ναι όντως η Μπρατισλάβα είναι πέντε ώρες από εκεί, και αυτό δε μπορώ να σου πω να πας ή να μην πας. Εμένα προσωπικά η Bratislava μου άρεσε σαν πόλη.

όσο για το αμάξι, πρέπει να ρωτήσεις το ενοικιαστήριο για το αν μπορει και ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΣΛΟΒΑΚΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. Ποτε μα ποτέ δε θα ξεπεράσεις το όριο ταχύτητας που σου γράφει ο δρόμος. Οι Σλοβάκοι λατρεύουν να πιάνουν Πολωνούς, για πρόστιμο επειδή υπερέβησαν την ταχύτητα κατά 2 ή 4 χλμ την ώρα.

Βουδαπέστη έχω πάει 5 με 6 φόρες (τελευταία φορά πριν 8 χρόνια), και τώρα κατεβαίνω μια φίλη μου συμφοιτήτρια από την Βουδαπέστη, άρα είμαι κομπλέ :clap:

άμα θες κάποια άλλη βοήθεια εδώ είμαι

ΥΓ Κάποιος μου είπε ότι δε μπορεί να βρει δωμάτια στην Bukowina :roll::lol:
Bukowina Tatrza?ska - Multimedialny serwis o miejscowo?ci εδώ υπάρχουν τα περιστερά, μιας και μερικοί ακόμα δε έχουν ιστοσελίδα
 

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
καλησπερα σε ολους σκοπευουμε να ταξιδευσουμε καλοκαιρι οδικως αθηνα βουδαπεστη ζακοπανε κρακοβια πραγα μπαλατον μιλαμε μονο αγγλικα και γαλλικα οποιες πληροφοριες δεκτες
θελουμε να μαθουμε αν οι καταλογοι σε εστιατορια πινακιδες δρομων παρκομετρα κτλ αναγραφονται και σε αγγλικα
ευχαριστουμε
 

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
καλημερα ευχαριστουμε πολυ για το χρονο σου και την αμεση απαντηση ηδη εχουμε σαν οδηγο αυτα που περιγραφεις για κρακοβια κ ζακοπανε απλα επειδη θα παμε οδικως με το αυτοκινητο απο αθηνα εχουμε καποιες αναστολες στο γεγονος της σταθμευσης επειδη ειδαμε στο ιντερνετ φωτο των παρκομετρων οπως πχ στη πραγα που δεν αναγραφει αγγλικα και οπως καταλαβαινεις τα τσεχικα κ γενικοτερα αυτες οι γλωσσες μας φαινονται κινεζικα ειναι πρωτη φορα που ταξιδευουμε σ αυτες τις χωρες καθε υποδειξη δεκτη
και παλι ευχαριστουμε
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
καλημερα ευχαριστουμε πολυ για το χρονο σου και την αμεση απαντηση ηδη εχουμε σαν οδηγο αυτα που περιγραφεις για κρακοβια κ ζακοπανε απλα επειδη θα παμε οδικως με το αυτοκινητο απο αθηνα εχουμε καποιες αναστολες στο γεγονος της σταθμευσης επειδη ειδαμε στο ιντερνετ φωτο των παρκομετρων οπως πχ στη πραγα που δεν αναγραφει αγγλικα και οπως καταλαβαινεις τα τσεχικα κ γενικοτερα αυτες οι γλωσσες μας φαινονται κινεζικα ειναι πρωτη φορα που ταξιδευουμε σ αυτες τις χωρες καθε υποδειξη δεκτη
και παλι ευχαριστουμε
Μη σε απασχολεί τίποτα.
Το ταξίδι μέχρι Κρακοβία το έκανα πέρυσι με αυτοκίνητο από Θεσσαλονίκη και μάλιστα από Βελιγράδι πέρασα Τιμισοάρα και μετά Κόσιτσε με επιστροφή από Μπρατισλάβα για να μη πατάω στις ίδιες διαδρομές.
Πρόβλημα με παρκάρισμα δε συνάντησα πουθενά, (στο Κόσιτσε συγκεκριμένα είχε πρωτάθλημα Χόκεϊ και γινόταν ο κακός χαμός αλλά και πάλι υπήρχαν φτηνές φυλασσόμενες θέσεις). Πρόβλημα επικοινωνίας πουθενά. Αρκούσαν τα λιγοστά μας Αγγλικά. Κρακοβία με τα ΜΜΜ στη πόλη και στο αλατωρυχείο. Μπρατισλάβα πολλά πάρκινκ δίπλα στο ποτάμι και ένα δωρεάν για 3-4 ώρες υπόγειο κάτω από το πολυκατάστημα EUROVEA.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στην Κρακοβία, μπορώ να σου προτίνω πάρκινγκ δωρεάν, και μετά να την βγάλεις με τα ΜΜΜ. Γενικά η Κρακοβία είναι πόλη που περπατιέται εύκολα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom