Αυστρία Ιταλία Κροατία Σλοβενία οδικως βαλκανια μεχρι ιταλια (μεσω αυστριας?)

antonis_vouts

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
γεια σε ολους (ειμαι καινουργιο μελος) ! εδω και καποιες μερες συζηταμε με οικογενειακο ζευγαρι ενα ταξιδι τον μαιο 12 μερων περιπου (10-11 νυχτες) μεχρι ιταλια διασχιζοντας τα βαλκανια. ενα πρωτο πλανο απο την πλευρα μας που προτεινουμε με πληροφοριες απο εδω του forum και απο γυρω γυρω, ειναι να παμε απο σκοπια και και να γυρισουμε απο δαλματικες ακτες μεχρι τελευταια διαμονη ιωαννινα! η αποριες μου ειναι 2, λογο οτι μου αρεσουν τα ορη και τα βουνα (αλπεις, δολομιτες) θα αξιζε να περασουμε για λιγο αυστρια (που ειναι ενα ονειρο μου για την ομορφια της, η καλυτερα αφου θα κανουμε διαμονη σε δολομιτες ειναι υπερβολη ? 2ον και πιο σημαντικο, εχει παει καποιος περιπου 10 μερες σχετικο ταξιδι ετσι ωστε να μου πει αν ειναι λιγες οι μερες (το οδικο ταξιδι εχει το κακο οτι μπορει και να βγεις εκτος προγραμματος για καποια πραγματα που μπορει να δεις και να τα επισκεφτεις τελευταια στιγμη? φανταζομαι οτι επειδη δεν θα εχουμε τα ιδια γουστα ολοι εχουμε υπολογισει, καποιες βασικες πολεις, λιμνες Plitvička Κροατία, λιμνη bled κροατια, καποια σπηλαια (δεκτες οποιεςσδηποτε αλλες προτασεις!) και στον κατεβασμο παραλιακες πολεις, ισως και μπανιο! παρακατω και ο χαρτης (4.354χιλ και 53ωρες συνολο! )
 
Last edited:

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Δαλματικές ακτες, πρωτη στάση κοτορ, Σπλιτ , Λιουμπλιάνα,Βερονα ,Ίνσμπρουκ επιστροφή Μαριμπορ , Βελιγράδι , Θεσσαλονίκη,κλπ . Οικογένεια με παιδιά 15 και 13 ετών.Διαθεσιμος χρόνος 12 μερες ειναι αρκετος; Προτάσεις για πολης διανυκτερεύσεις και χρόνο παραμονής . Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή.Ευχαριστώ
 

Attachments

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Μέσα Αυγούστου ετοιμαζουμε τις καλοκαιρινες διακοπές μας.Κορινθος -Κότορ - Σπλιτ - Λιουμπλιάνα (2 νύχτες) - Βερονα (2 νύχτες)-Ινστμπουργκ - Γκρατζ- Βελιγράδι (2 νύχτες) - Κόρινθος κάπου θα χωρέσουμε και 2 νύχτες ακόμα συνολο12. Σιγουρα στάση
Εθνικό πάρκο λίμνης Πλίτβιτσε.Ερωτηση πρωτη από Σπλιτ αναχώρηση πρωί θα προλάβουμε να δουμε τις λίμνες και άφιξη Λιουμπλιάνα;;; Ερώτηση δεύτερη Από Λιουμπλιάνα για Βερονα θα πάρουμε ικανοποιητική γεύση από βενετια;;;. Οποιαδήποτε πληροφορια για στάσεις ,διαδρομές , σημεία ενδιαφέροντος ,διαμονη ,δεκτη.Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Μέσα Αυγούστου ετοιμαζουμε τις καλοκαιρινες διακοπές μας.Κορινθος -Κότορ - Σπλιτ - Λιουμπλιάνα (2 νύχτες) - Βερονα (2 νύχτες)-Ινστμπουργκ - Γκρατζ- Βελιγράδι (2 νύχτες) - Κόρινθος κάπου θα χωρέσουμε και 2 νύχτες ακόμα συνολο12. Σιγουρα στάση
Εθνικό πάρκο λίμνης Πλίτβιτσε.Ερωτηση πρωτη από Σπλιτ αναχώρηση πρωί θα προλάβουμε να δουμε τις λίμνες και άφιξη Λιουμπλιάνα;;; Ερώτηση δεύτερη Από Λιουμπλιάνα για Βερονα θα πάρουμε ικανοποιητική γεύση από βενετια;;;. Οποιαδήποτε πληροφορια για στάσεις ,διαδρομές , σημεία ενδιαφέροντος ,διαμονη ,δεκτη.Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Η διαδρομη Σπλιτ - Λιουμπλιανα ειναι μια εξαωρη διαδρομη χωρις στασεις. Κατα τη γνωμη μου "δεν χωραει" μια τουλαχιστον πενταωρη επισκεψη στις λιμνες.
Αν βαλεις ακομα και ενα δυωρο καθυστερησεις και στα συνορα αλλα και λογω κινησης του Αυγουστου... τοτε η μερα αυτη μου μοιαζει πανωλεθρια.
Νομιζω οτι οι λιμνες θελουν περισσοτερο χρονο απο μια απλη σταση.
Οσον αφορα τη σταση στη Βενετια: η γνωμη μου ειναι οτι μπορεις να παρεις μια γευση. Οχι ικανοποιητικη ( συμφωνω με τον Cris7), αλλα μια μικρη γευση ισως. Η Βενετια θελει ημερες. Απλα θα μπορουσες να εισαι ενας απο τους πολλους που κανουν ημερησια στη Βενετια αναγνωριστικα και.. .πολυ απλα θα επανελθεις αλλη φορα για να την χορτασεις. Η Βενετια ειναι σειρηνα :lol:
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Η διαδρομη Σπλιτ - Λιουμπλιανα ειναι μια εξαωρη διαδρομη χωρις στασεις. Κατα τη γνωμη μου "δεν χωραει" μια τουλαχιστον πενταωρη επισκεψη στις λιμνες.
Αν βαλεις ακομα και ενα δυωρο καθυστερησεις και στα συνορα αλλα και λογω κινησης του Αυγουστου... τοτε η μερα αυτη μου μοιαζει πανωλεθρια.
Νομιζω οτι οι λιμνες θελουν περισσοτερο χρονο απο μια απλη σταση.
Οσον αφορα τη σταση στη Βενετια: η γνωμη μου ειναι οτι μπορεις να παρεις μια γευση. Οχι ικανοποιητικη ( συμφωνω με τον Cris7), αλλα μια μικρη γευση ισως. Η Βενετια θελει ημερες. Απλα θα μπορουσες να εισαι ενας απο τους πολλους που κανουν ημερησια στη Βενετια αναγνωριστικα και.. .πολυ απλα θα επανελθεις αλλη φορα για να την χορτασεις. Η Βενετια ειναι σειρηνα :lol:
Ικανοποιητική δεν θα το έλεγα. :)
Καλά να περάσετε.
Ικανοποιητική δεν θα το έλεγα. :)
Καλά να περάσετε.
Ένα οχτάωρο έχω στο μυαλό μου . Καταλαβαίνω ότι η πόλη θέλει πολύ περισσότερο .Ευχαριστώ

Η διαδρομη Σπλιτ - Λιουμπλιανα ειναι μια εξαωρη διαδρομη χωρις στασεις. Κατα τη γνωμη μου "δεν χωραει" μια τουλαχιστον πενταωρη επισκεψη στις λιμνες.
Αν βαλεις ακομα και ενα δυωρο καθυστερησεις και στα συνορα αλλα και λογω κινησης του Αυγουστου... τοτε η μερα αυτη μου μοιαζει πανωλεθρια.
Νομιζω οτι οι λιμνες θελουν περισσοτερο χρονο απο μια απλη σταση.
Οσον αφορα τη σταση στη Βενετια: η γνωμη μου ειναι οτι μπορεις να παρεις μια γευση. Οχι ικανοποιητικη ( συμφωνω με τον Cris7), αλλα μια μικρη γευση ισως. Η Βενετια θελει ημερες. Απλα θα μπορουσες να εισαι ενας απο τους πολλους που κανουν ημερησια στη Βενετια αναγνωριστικα και.. .πολυ απλα θα επανελθεις αλλη φορα για να την χορτασεις. Η Βενετια ειναι σειρηνα :lol:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες είναι αρκετά κατατοπιστικες.Θα είναι ένα γεμάτο και ίσως "κουραστικό" ταξίδι.Θελω να προλάβω πολλά και σίγουρα θα χάσω πολλά.Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Πάντως θα έχει πολύ τρέξιμο. Θα πρέπει να ξυπνήσετε γύρω στις 5, να φύγετε το αργότερο 6 για να φτάσετε 9 στις λίμνες και να μην πέσετε σε κόσμο... Όλα εξαρτώνται από το πόση τρέλα έχετε και πόσες δυνάμεις έχει η παρέα... Ό,τι και αν αποφασίσετε, καλά να περάσετε!!!
Ωραίο και φτηνό φαγητό στη Λιουμπλιάνα: Hood burger, Sarajevo 84.
Ωραίο και φτηνό φαγητό στη Βενετία: Dal Moro's Fresh Pasta To Go.
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Πάντως θα έχει πολύ τρέξιμο. Θα πρέπει να ξυπνήσετε γύρω στις 5, να φύγετε το αργότερο 6 για να φτάσετε 9 στις λίμνες και να μην πέσετε σε κόσμο... Όλα εξαρτώνται από το πόση τρέλα έχετε και πόσες δυνάμεις έχει η παρέα... Ό,τι και αν αποφασίσετε, καλά να περάσετε!!!
Ωραίο και φτηνό φαγητό στη Λιουμπλιάνα: Hood burger, Sarajevo 84.
Ωραίο και φτηνό φαγητό στη Βενετία: Dal Moro's Fresh Pasta To Go.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Σχετικά με το φαγητό .Όσο για τρέλα υπάρχει κάμποση......
 

Nikosxm

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για τις συμβουλές που ανταλλάσεται εδω μέσα. Θα ξεκινήσω σε 10 μέρες ταξίδι οδικό από Θεσσαλονίκη με τελικό προορισμό τη Βερόνα. Οικογένεια με 2 παιδία 9 και 11. Οι ερωτήσεις είναι η εξής:

1) Από την διαδρομή Σκόπια-Βελιγράδι-Ζαγκρεμπ-Λιουμπλιάνα-Βενετία-Βερόνα τι παίζεται με τα σύνορα? Πχ λέμε να κάνουμε την ταρζανιά να μείνουμε πρώτο βράδυ στη Λιουμπλιάνα. Θα ξεκινήσουμε το πρωί στις 6πμ. Είναι κάτι που γίνεται ή θα διανυκτερέυσουμε σε κανένα σύνορο Κροατίας-Σλοβενίας?
2) Μπορείτε να μου πείτε πολύ μπακαλίστικα ποσο περίπου είναι τα διόδια και τα καυσιμά με αμόλυβδη σε αυτοκίνητο απλό opel 1800cc?
Ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom