Αυστρία Γαλλία Ιταλία Ολλανδία οδικως ιταλια αυστρια γαλλια ολλανδια

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Giamara ελπίζω να μην σε πειράζει να μπω "σφήνα" στο θέμα σου. Οργανώνουμε και εμείς ταξίδι οδικώς στην Ευρώπη για τον Ιούνιο αλλά με την διάφορα ότι εμείς πιθανολογούμε για: αεροπορικώς Μιλάνο εκεί νοικιάζουμε αμάξι και συνεχίζουμε οδικώς για Ζυρίχη - Παρίσι -Άμστερνταμ και επιστροφή αεροπορικώς Αθήνα. Διανυκτέρευση μία μέρα Μιλάνο (ή λίμνη Como) 1 μέρα Ζυρίχη 1 μέρα κάπου ενδιάμεσα Ζυρίχη-Παρίσι 2-3 μέρες Παρίσι ίσως μία μέρα στην Γαλλική πόλη Lille και 1-2 μέρες Άμστερνταμ

Μία και είμαι Newbie τόσο στην παρέα σας όσο και στα ταξίδια χρειάζομαι βοήθεια από τους πιο έμπειρους αν έχουν να προτείνουν κάποια διαδρομή που πρέπει "οπωσδήποτε" να ακολουθήσουμε ή κάποιο μικρό μέρος- χωρίο στο "διάβα" μας που πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε στάση ή γενικά κάποιο tip που θα μας φανεί χρήσιμο. Επιμέρους threads για τις μεγάλες πόλεις που θα επισκεφτούμε τα έχω ήδη "ξεκοκαλίσει".

Επίσης ψάχνω εταιρία ενοικιάσεις αυτοκινήτων που να μπορώ να νοικιάσω αμάξι Ιταλία και να το αφήσω Ολλανδία

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή και φίλε Giamara μην μας ξεχάσεις περιμένουμε τις εντυπώσεις σου
Γιατί να το κάνετε αυτό στον εαυτό σας? Έχετε ιδέα πόσα σούπερ-καταπληκτικά μέρη θα προσπεράσετε επειδή δεν τα προλαβαίνετε? Αν πετάτε Μόναχο-Αμστερνταμ ξεχάστε ΤΕΛΕΙΩΣ Ελβετία, Ιταλία και Γαλλία, και δείτε το 5% των ενδιαφερόντων σημείων στην ευθεία πορεία ανάμεσα στην αφετηρία και στον προορισμό σας - και πολλά λέω, αλλά μόνο τόσα προλαβαίνετε....
 
Last edited by a moderator:

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
καλημερα σε ολους
λογω φορτου εργασιας κτλ αργησα να γραψω τις εντυπωσεις μας και μερικες πληροφοριες για το ταξιδι μας οδικως στο παρισι
εισοδος στο πλοιο 11μμ ηγουμενιτσα αφιξη ανκονα 15μμ
1η διανυκτερευση oulx ιταλιας συνορα με γαλλια 630κμ χωριο τελειο ξενωνας αριστος με πρωινο 60ε
2ημερα παρισι 700κμ συγκεκριμενα βερσαλιες διαμερισμα χαλια αλλο ειδαμε στο ιντερνετ με πολυ καλο μονταζ στις φωτο
επισκεψη στο πυργο αιφελ ευκολο παρκαρισμα
3η ημερα σε δρομο χωρις κινηση βρισκουμε το αυτ/το τρακαρισμενο αρκετα χωρις να μπορει να κινηθει ευτυχως με χαρτι της αστυνομιας για τα τπολοιπα
βεβαια κατα τη δηλωση ουτε καν συγνωμη απο το γαλλο υποκειμενο αστυνομικος γαρ
4η μερα απανωτα τηλ σε ασφαλειες γερανους συνεργεια κτλ
μερικα πραγματα για πρασινη καρτα και πρασινα αλογα στην ουσια καλυπτει εκεινον που θα τρακαρουμε και θα εχουμε την ευθυνη εμεις κατ αλλα επικοινωνια μονο με τον ασφαλιστη
οσον αφορα επαναπατρισμο κτλ πρεπει να επικοινωνησει η οδικη βοηθεια με το συνεργειο που ειναι το αυτοκινητο και εφ οσον η αξια του ειναι μεγαλυτερη απο τα εξοδα μεταφορας μονο τοτε το επαναπατριζουν αλλοιως αφηνει τις βιδες του εκει
μετα απο πιεσεις στην ασφαλιστικη και με νομικη καλυψει ορισε διαμεσολαβητη γαλλο για να ερχετε σε επαφη με την ασφαλεια που ευθυνετε ουτε λογος για επικοινωνια μεταξυ εμου και αυτων οπως εδω
για να μην σας κουραζω λοιπον το αυτοκινητο εμεινε στο συνεργειο 20 ημερες καο παρα την καθημερινη παρουσια στο συνεργειο οτι πρεπει επιτελους να επιστρεψουμε ελλαδα κτλ για μια εργασια που εδω ηταν ζητημα το πολυ 5 ημερων
οποτε πηγε περιπατο ολο το πλανο μας νοικιασαμε αυτοκινητο φευγοντας απο το διαμερισμα στο προαστιο κλαμαρ 10 κμ απο παρισι 70ε χωρις πρωινο 2''για να ειμαστε κοντα στο συνεργειο
επισκεψη στα αξιοθεατα λουβρο βερσαλιες καρτιε λατεν μονμαρτη
ευκολα προσβασιμο το παρισι με το αυτοκινητο κυριως μετα τις 19
επισκεψη στην dysneyland αμερικανια πολυ φοντεμπλω τελειο και μια εξοχη ραμπουγιε 60κμ απο παρισι
επιστροφη παλι και διανυχτερευση στην oulx
το επομενο πρωι για ανκονα 5η ωρα πεφτουμε σε ενα απιστευτο μποτιλιαρισμα 200κμ στην οτοσρατα στο υψος του μιλανο 630κμ σε 11ωρες ευτυχως αργησε να φυγει το καραβι 1ωρα
αυτα σε περιληψη
και αλλοιμονο σε αυτον που θα του συμβει κατι αντιστοιχο
βεβαια δε θα το βαλουμε κατω
οποιαδηοτε ερωτηματα και αποριες δεκτες
υγ ευτυχως που η συζυγος μιλουσε γαλλικα γιατι αλλοιως
 

george133

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα και απο εμενα.
Βρηκα το θεμα αυτο παρομοιο με το δικο μου και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για τι επικειμενο ταξιδι μου στο εξωτερικο. Σκοπευω να ταξιδεψω με το αυτοκινητο μου 13 μερες απο Ανκονα-τορινο-λυον-παρισι-αμστερνταμ-ντισελτορφ-στρασβουργο και επιστροφη ανκονα.Το ερωτημα μου ειναι για την επιστροφη.Υπαρχουν 2 τροποι που σκεφτομαι την επιστροφη. 1: οπως πηγα αλλα με μικρες διαφορες στις διανυκτερευσεις ωστε να δω κι αλλες πολλεις. και ο 2 τροπος που μου τον ειπε ενας φιλος ειναι απο στρασβουργο-μοναχο-φιλλαχ-ουντινε κτλ.Γνωριζετε εαν αυτος ο δρομος ο δευτερος ειναι καλος?δεδομενου οτι μπορει να εχει κακοκαιρια?και εαν χρειαζομαι εξτρα χαρτια ή εξτρα χρηματα για να περασω απο αυστρια?Τα χιλιομετρα παντως ειναι λιγοτερα και φαινεται ωραια διαδρομη.Τι μου προτεινετε?ευχαριστω πολυ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.910
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πιστεύω πως είναι καλύτερα να επιστρέψεις από διαφορετικό δρόμο. (Δεύτερη επιλογή).
Στην Αυστρία πληρώνεις την Vignetta περίπου 8 ευρώ για 10 μέρες, αλλά και σε κάποια τούνελ υπάρχουν διόδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom