Βουλγαρία οδικό ταξίδι για Μπάνσκο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν θενε αεροπλανο λεμε.
 

elizabeth7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπάνσκο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους.
Όπως και εσείς έτσι και εγώ είμαι λάτρης των ταξιδιων & προσπαθώ όποτε βρίσκω χρόνο (έχω 2 μικρά κοριτσάκια) και χρήματα (να ναι καλά η κρίση που μας χτύπησε) να πηγαίνω ταξιδάκια....
Είμαι εγγεγραμμένη εδώ και αρκετό καιρό στο Travelstories, αλλά ποτέ δεν είχα λάβει μέρος σε κάποια συζήτηση, να που όμως τώρα έφτασε η στιγμή να ζητήσω την πολυτιμη βοήθεια σας. Φέτος τις γιορτές σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε το πρώτο μας οδικό ταξίδι με το αυτοκίνητο μας (είμαστε και οι 2 fun των groupαδικων ταξιδιων, κάτι το οποίο κάναμε τα τελευταία χρόνια) και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Σκεφτόμαστε για Μπάνσκο, αλλά επειδή θα πάρουμε μαζί και τις κόρες μας (είναι μικρούλες 5 και 2) θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, από την εμπειρία σας, αν είναι ασφαλές να πάμε με το αυτοκίνητο μας σε μία χωρα λίγο πιο υποβαθμισμένη ή θα ήταν καλύτερο να πάμε με πούλμαν οργανωμένα? Επειδή έχω ακούσει κάποιες ιστοριες αναφορικά με τουρίστες που ταξιδεύουν με το δικό τους αυτοκίνητο (π.χ. έχω ακούσει ότι -στην ιταλία βέβαια το έπαθε ένας γνωστός μας- υποτιθέμενοι αστυνομικοι σταματάνε τουρίστες και τους κλέβουν το αυτοκίνητο). Εσείς αν ήσασταν στην θέση μου θα πηγαίνατε οδικώς βουλγαρία με 2 πιτσιρίκια και αν ναι τι πρέπει να προσέξουμε?Συγχωρέστε με για την ερώτηση μου (ίσως σε κάποιους φανεί λίγο stupid), αλλά έχουμε πάει σε 12 χώρες, πάντα όμως ήταν με group, ποτέ μεμονωμένο και πόσο περισσότερο οδικό....
όλες οι απαντήσεις ευπρόσδεκτες...:clap::xalara::bounce:
 

elizabeth7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπάνσκο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
καλώς σας βρήκα...
ευχαριστώ πολύ θα ρίξω μια ματιά μεχρι να μου απαντήσει κάποιος....:3519:
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.605
Γίνε αν θέλεις πιο συγκεκριμένη σε τι νομίζεις ότι μπορεί να "σκαλώσετε";
Εχω ταξιδέψει οδικώς σε όλες αυτές τις χώρες,μόνος και με σκούτερ.Η Βουλγαρία,ασχέτως που
αυτόματα μας έρχονται στο μυαλό νταβατζήδες,πορνεία,καλάσνικοφ,είναι μια χώρα που έχει μπει
στην ευρωπαική ένωση και θέλει,όπως και η ελλάδα ήθελε,να δείξει καλό πρόσωπο στους εταίρους.
Θα δείτε καλούς δρόμους(για μπάνσκο δεν ορκίζομαι μιας που δεν πέρασα,αλλά από σέρρες βγήκα ρουμανία)βενζινάδικα πολύ προηγμένα και αστυνομικούς πρόθυμους να βοηθήσουν.Επίσης θα το καταλάβεις αυτό από το τελωνείο(αν υπάρχει)γιατί παιρνάμε στο τσακ μπαμ.

Όλα τ άλλα είναι στην ευχέρειά σας.
 

elizabeth7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπάνσκο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Γίνε αν θέλεις πιο συγκεκριμένη σε τι νομίζεις ότι μπορεί να "σκαλώσετε";
Εχω ταξιδέψει οδικώς σε όλες αυτές τις χώρες,μόνος και με σκούτερ.Η Βουλγαρία,ασχέτως που
αυτόματα μας έρχονται στο μυαλό νταβατζήδες,πορνεία,καλάσνικοφ,είναι μια χώρα που έχει μπει
στην ευρωπαική ένωση και θέλει,όπως και η ελλάδα ήθελε,να δείξει καλό πρόσωπο στους εταίρους.
Θα δείτε καλούς δρόμους(για μπάνσκο δεν ορκίζομαι μιας που δεν πέρασα,αλλά από σέρρες βγήκα ρουμανία)βενζινάδικα πολύ προηγμένα και αστυνομικούς πρόθυμους να βοηθήσουν.Επίσης θα το καταλάβεις αυτό από το τελωνείο(αν υπάρχει)γιατί παιρνάμε στο τσακ μπαμ.

Όλα τ άλλα είναι στην ευχέρειά σας.
δεν έχεις συναντήσει τπτ ή ακούσει δηλαδή με σικέ αστυνομικούς που σε κατεβάζουν από το αυτοκίνητο και σου πέρνουν αυτοκινητο και παιδιά, ε?γελοία ερώτηση το ξέρω, αλλά επειδή όταν ακούς Βουλγαρία σου έρχονται στο μυαλό όλα αυτά που ανέφερες, αναρωτιομουν μήπως είναι επικίνδυνο ταξίδι σ αυτή την χώρα με παιδιά ε?sorry για την ερώτηση μου, αλλά λάβε υπόψη σου ότι είμαι άσχετη ως προς τα οδικά και ως προς τους ανθρώπους της Βουλγαρίας :bash:
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.605
Δεν έχω ακούσει το παραμικρό!Όλα αυτά που ανέφερα γίνονται και Ελλάδα όμως.
Προσωπική άποψη "καλό ταξίδι".Έχει χιονίσει ή ακόμη;Η τουριστική περίοδος είναι
στα πάνω της για Μπάνσκο λογικά.
 

elizabeth7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπάνσκο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Σε ευχαριστώ πολύ 8aνοs που ανέχτηκες και απάντησες στα stupid ερωτήματα μου....:sharkisland:
με βοήθησες πολύ....από ότι κατάλαβα είμαι μία κλασσική υπερπροστατευτική Ελληνίδα μάνα
:haha::haha::haha:
οπότε μας βλέπω Χριστούγεννα για το πρώτο οδικό μας ταξιδάκι!!!!!
ευχαριστώ πολύ πολύ!!!! :3476:
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλους.
Όπως και εσείς έτσι και εγώ είμαι λάτρης των ταξιδιων & προσπαθώ όποτε βρίσκω χρόνο (έχω 2 μικρά κοριτσάκια) και χρήματα (να ναι καλά η κρίση που μας χτύπησε) να πηγαίνω ταξιδάκια....
Είμαι εγγεγραμμένη εδώ και αρκετό καιρό στο Travelstories, αλλά ποτέ δεν είχα λάβει μέρος σε κάποια συζήτηση, να που όμως τώρα έφτασε η στιγμή να ζητήσω την πολυτιμη βοήθεια σας. Φέτος τις γιορτές σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε το πρώτο μας οδικό ταξίδι με το αυτοκίνητο μας (είμαστε και οι 2 fun των groupαδικων ταξιδιων, κάτι το οποίο κάναμε τα τελευταία χρόνια) και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Σκεφτόμαστε για Μπάνσκο, αλλά επειδή θα πάρουμε μαζί και τις κόρες μας (είναι μικρούλες 5 και 2) θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, από την εμπειρία σας, αν είναι ασφαλές να πάμε με το αυτοκίνητο μας σε μία χωρα λίγο πιο υποβαθμισμένη ή θα ήταν καλύτερο να πάμε με πούλμαν οργανωμένα? Επειδή έχω ακούσει κάποιες ιστοριες αναφορικά με τουρίστες που ταξιδεύουν με το δικό τους αυτοκίνητο (π.χ. έχω ακούσει ότι -στην ιταλία βέβαια το έπαθε ένας γνωστός μας- υποτιθέμενοι αστυνομικοι σταματάνε τουρίστες και τους κλέβουν το αυτοκίνητο). Εσείς αν ήσασταν στην θέση μου θα πηγαίνατε οδικώς βουλγαρία με 2 πιτσιρίκια και αν ναι τι πρέπει να προσέξουμε?Συγχωρέστε με για την ερώτηση μου (ίσως σε κάποιους φανεί λίγο stupid), αλλά έχουμε πάει σε 12 χώρες, πάντα όμως ήταν με group, ποτέ μεμονωμένο και πόσο περισσότερο οδικό....
όλες οι απαντήσεις ευπρόσδεκτες...:clap::xalara::bounce:
Έχω πάει στο Μπάνσκο τρεις φορές με Ι.Χ. και δεν συνάντησα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα. Μόνο οι δρόμοι δεν είναι και τόσο καλοί και πρέπει να προσέχεις τα όρια ταχύτητας.
Υ.Γ. Ξέχασα να αναφέρω ότι πήγα και στο Μοναστήρι της Ρίλας μια φορά.
 

elizabeth7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπάνσκο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Chris7, με καθησύχασες....οπότε Bansko here we come!!!!!:photographer:
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Από την Ελλάδα πάντως δεν είναι πιο επικύνδινη η Βουλγαρία:icon_razz:.
Για όνομα του Θεού, στην ΕΕ βρίσκεται η χώρα, όχι στην Αφρική.
Θα'μαστε κι'μεις στο Μπανσκο Χριστούγεννα, πρώτο ο Θεός.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
προσοχή μέχρι sentaski γίνονται έργα έστω αυτά τα λίγα χιλιόμετρα είναι μαρτύριο από κίνηση apo φορτηγά και ένα μεγάλο κύκλο και μεγάλη καθυστέρηση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom