οδικώς στην Ανατολική Ευρώπη

giannistim

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος μεγάλων Άλπεων
Χαιρετώ ολους τους (συν)ταξιδιώτες....Παρακολουθώ αρκετό καιρό το site αλλά πρόσφατα γράφτηκα μέλος..
Συγχαρητήρια σε ολους..για όλα...Είναι θησαυροφυλάκιο εδώ μέσα..!!!
Ειμαστε 3μελής οικογένεια και σκεφτόμαστε ,να κάνουμε γύρω στα μέσα Ιουνίου, οδικώς ,ένα ταξίδι μέχρι την Κρακοβία της Πολωνίας ,με το αυτοκίνητό μας.
Ο αρχικός σχεδιασμός είναι FYROM-Σερβία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Πολωνία...
'Εχουμε ξαναπάει στην Σερβία (Βελιγράδι), αεροπορικώς και στην Ουγγαρία με το αυτοκίνητό μας μέσω Αυστρίας...
Γενικά, έχουμε κάνει πολλά Km , σε Γαλλία-Γερμανία-Αυστρία-Ιταλία-Σλοβενία-Ελβετία-Λιχτενστάιν-Ουγγαρία τα τελευταία χρόνια..
Προτιμώ - όταν μπορώ-να "βγαίνω" από τις autoroutes-autostrada's-autobahns κλπ αυτοκινητόδρομους και να πηγαίνω μέσα από τους εθνικούς-επαρχιακούς δρόμους...Νομίζω ότι τότε βλέπει κάποιος πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα από μια χώρα..Εχουμε αποκομίσει πολλές όμορφες εμπειρίες έτσι...
Αγαπημένη χώρα ? Γαλλία..!!! Aγαπημένη διαδρομή ? N5 στην Γαλλία...Jura κλπ.. Αγαπημένα μέρη ? Grossglockner Hochalpenstrasse στην Αυστρία και Δολομίτες στην Ιταλία...και...Αλπεις και ξερό ψωμί...χαχαχα
Σας κούρασα....αλλά είπα να συστηθώ....κι ετσι..αυτοί που ξέρουν με κατάλαβαν και με νοιώθουν...
Ερωτήσεις τώρα...
Υπάρχει κάτι, που πρέπει να λάβω σοβαρά υπ' οψιν σχετικά με την εν λόγω διαδρομή..?
Με τη FYROM "τι παίζει "..? (ασφάλεια κλπ )
Πόσο χρειάζομαι με νορμάλ οδήγηση να την διασχίσω ?
Σκέφτομαι..-μιάς και γνωρίσαμε καλά το Βελιγράδι-να μείνουμε για λίγο στο Novi Sad..Αξίζει ? μια μέρα φτάνει ?
Πολύ καλά επίσης γνωρίσαμε και την Βουδαπέστη...Visegrad...Esztergom ή Gyor ? Ακούω προτάσεις ...
Σλοβακία και Πολωνία...δεν ξέρω τίποτα....Ό,τι διαβάσω, ό,τι ψάξω κι ο,τι..μου πείτε...
Τέλος..ο καιρός του Ιουνίου- στατιστικά- τι λέει σ' αυτά τα μέρη...?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας και είμαι..σε αναμμένα κάρβουνα...
υγ) Δεν θα "με χάλαγε" αν μου δίνατε και καμιά πληροφορία γύρω από τη διαχείριση των χρημάτων...(δλδ χρήση μετρητών-πιστωτικής κάρτας Visa-χρεωστικής Mastercard-μετατροπή συναλλάγματος...)
Καλά..τελείωσα...μη βαράτε...!!!!
Ευχαριστώ και πάλι...και περιμένωωω...!!!!
(οι παρέες πάντα με ακουγαν και με ρωτούσαν τι και πώς...αλλά κανείς ποτέ δεν πήρε το "τουτού" του να συνταξιδέψουμε....κι αυτό είναι κάτι που καμμιά φορά μας λείπει...σπάνια όμως...)
 
Last edited:

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Ωραίο ταξίδι. Το έκανα το 2011, 7 ημέρες από Θεσσαλονίκη. (δε γράφεις από που ξεκινάς). Εξαρτάται από την αφετηρία και η στάση στο Νόβισαντ (όμορφο κέντρο-κάστρο 4-5 ωρίτσες).
Εγώ στο ανέβασμα πέρασα από Ρουμανία, Τιμισοάρα, Κόσιτσε (πολιτιστική πρωτεύουσα), Πρέσοφ και μπήκα Πολωνία από νοτιοανατολικά του Ζακοπάνε. (2η διανυκτέρευση).
Επαρχιακοί δρόμοι,φύση, χωριά, άσφαλτος άριστη, εκτός από τη Ρουμανία (έργα και καθυστέρηση).
Μπορείς να στρίψεις και από Βουδαπέστη για να μη πατάς 2 φορές στη ίδια διαδρομή.
Τη Fyrom κάποτε πρέπει να σταματήσουμε να την αναφέρουμε σαν κάτι διαφορετικό.
Πάντως περνιέται σε 1 δίωρο. (άν δεν κάνεις στάση στο Κουμάνοβο).
Με τα χρήματα δε θυμάμαι να αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα αν και συνήθως χρησιμοποιούσα μετρητά. Πολλά ανταλλακτήρια στα σύνορα όπου αγοράζεις και βινιέτες.
 

giannistim

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος μεγάλων Άλπεων
ευχαριστώ ΝΟSTIMON ΗΜΑΡ..Ξεκινώ από Αθήνα..Διάβασα κάπου εδώ μέσα για τεράστιες πιθανές καθυστερήσεις τον Ιούνιο στην εισοδο προς Σερβία από FYROM...Ισχύει κάτι τέτοιο..? Χθές ακουσα στις ειδήσεις ότι στο Κουμάνοβο εγινε χαμός....(αυτά ακούγονται και δημιουργείται αισθημα ανασφάλειας...)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα και από εμένα!
Φίλε Γιάννη, είναι γεγονός ότι στη γειτονική μας χώρα έχουν τα θέματά τους τελευταία, ο εθνικισμός και η μισαλλοδοξία είναι βλέπεις της μόδας γενικότερα..Τέλος πάντων, δεν είναι το θέμα μας.
Θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με την ελληνική "πρεσβεία" στα Σκόπια, για να μάθεις καλύτερα τι γίνεται, αν και δε φαίνεται να είναι κάτι τόσο σοβαρό προς το παρόν. Όσον αφορά γενικά τη διέλευση της χώρας, ένα δίωρο θα χρειαστείς, με προσοχή μόνο σε μπλόκα τροχαίας.
Στην Πολωνία φαντάζομαι θα κινηθείτε στη νοτιοανατολική πλευρά της χώρας, όπου το πράσινο και η υπέροχη φύση καθηλώνουν. Οδικό δίκτυο πολύ καλό, ο καιρός είναι στοίχημα :) Μου έτυχαν ομίχλες και βροχές μέσα Ιουλίου να φανταστείς..
Γενικά (εκτός Κούβας) προσπαθώ να πληρώνω οπουδήποτε αλλού με την πιστωτική μου κάρτα, έτσι κι αλλιώς έχω πάντα τον έλεγχο μέσω internet. Αν δε γίνεται, στα Σκόπια δέχονται και ευρώ (αν και θα σε κλέψουν λίγο), στις υπόλοιπες χώρες αλλάζεις συνάλλαγμα σε τράπεζα. Η καρτούλα μου πάντως εμένα μου έχει χαρίσει ήδη ένα δωρεάν υπερατλαντικό ταξίδι (λες να ξαναπάω Κούβα;;;) μέσα σε λιγότερο από δύο χρόνια χρήσης..
 

giannistim

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος μεγάλων Άλπεων
Καλησπέρα και από εμένα!
Φίλε Γιάννη, είναι γεγονός ότι στη γειτονική μας χώρα έχουν τα θέματά τους τελευταία, ο εθνικισμός και η μισαλλοδοξία είναι βλέπεις της μόδας γενικότερα..Τέλος πάντων, δεν είναι το θέμα μας.
Θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με την ελληνική "πρεσβεία" στα Σκόπια, για να μάθεις καλύτερα τι γίνεται, αν και δε φαίνεται να είναι κάτι τόσο σοβαρό προς το παρόν. Όσον αφορά γενικά τη διέλευση της χώρας, ένα δίωρο θα χρειαστείς, με προσοχή μόνο σε μπλόκα τροχαίας.
Στην Πολωνία φαντάζομαι θα κινηθείτε στη νοτιοανατολική πλευρά της χώρας, όπου το πράσινο και η υπέροχη φύση καθηλώνουν. Οδικό δίκτυο πολύ καλό, ο καιρός είναι στοίχημα :) Μου έτυχαν ομίχλες και βροχές μέσα Ιουλίου να φανταστείς..
Γενικά (εκτός Κούβας) προσπαθώ να πληρώνω οπουδήποτε αλλού με την πιστωτική μου κάρτα, έτσι κι αλλιώς έχω πάντα τον έλεγχο μέσω internet. Αν δε γίνεται, στα Σκόπια δέχονται και ευρώ (αν και θα σε κλέψουν λίγο), στις υπόλοιπες χώρες αλλάζεις συνάλλαγμα σε τράπεζα. Η καρτούλα μου πάντως εμένα μου έχει χαρίσει ήδη ένα δωρεάν υπερατλαντικό ταξίδι (λες να ξαναπάω Κούβα;;;) μέσα σε λιγότερο από δύο χρόνια χρήσης..
Σ' ευχαριστώ...οι συμβουλές ολων σας είναι πολύτιμες...

ευχαριστώ ΝΟSTIMON ΗΜΑΡ..Ξεκινώ από Αθήνα..Διάβασα κάπου εδώ μέσα για τεράστιες πιθανές καθυστερήσεις τον Ιούνιο στην εισοδο προς Σερβία από FYROM...Ισχύει κάτι τέτοιο..? Χθές ακουσα στις ειδήσεις ότι στο Κουμάνοβο εγινε χαμός....(αυτά ακούγονται και δημιουργείται αισθημα ανασφάλειας...)
Μάλλον από Βουλγαρία "θα την κάνω"...Πριν λίγο ειδα ειδήσεις..μπέρδεμα στα Σκόπια...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μάλλον από Βουλγαρία "θα την κάνω"...Πριν λίγο ειδα ειδήσεις..μπέρδεμα στα Σκόπια...
Κατάλαβα...Θα σου έλεγα να ανέβεις ή να κατέβεις και μέσω Αλβανίας - Μαυροβουνίου, αλλά φαντάζομαι βγαίνει αρκετά εκτός προγραμματισμένης διαδρομής, ε;
 

giannistim

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος μεγάλων Άλπεων
Κατάλαβα...Θα σου έλεγα να ανέβεις ή να κατέβεις και μέσω Αλβανίας - Μαυροβουνίου, αλλά φαντάζομαι βγαίνει αρκετά εκτός προγραμματισμένης διαδρομής, ε;
Υπάρχει μια σκέψη να γυρίσω μέσω Κροατίας...Θα δούμε...
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
προβλημα και τωρα στην διελευση στο κουμανοβο δεν υπαρχει- γνωστα και συχνα αυτα επεισοδια εκει-αν δεν σταματησης σκοπια κανενα 2ωρο το περασμα της φυρομ χαλασε κανενα 10ευρω στα συνορα μονο για τα διοδια-βενζινη φτηνη στη φυρομ συμφερει-το νοβισατ εμενα μου αρεση το χρησιμοποιω αρκετες σαν πατημα- σλοβακια μπρατισλαβα λιγα πραματα- Πολωνία ομορφα και οικονομικα εχει πολλα να δεις κρακοβια-αουσβιτς Αλατωρυχείο Βιελίτσκα Zakopane και πολλα αλλα θα βρης αμα κανεις και μια αναζητηση εδω μεσα
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...=g_D8j2FJbw3dNY56Z4fAsA&bvm=bv.92885102,d.bGQ
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Υπάρχει μια σκέψη να γυρίσω μέσω Κροατίας...Θα δούμε...
Σε αυτή την περίπτωση έχε στο νου σου ότι τα χιλιόμετρα της Αλβανίας απαιτούν τον διπλάσιο σχεδόν χρόνο απ' ότι αλλού.
Το Κουμάνοβο το ανέφερα για πλάκα. Μη μου πεις ότι δε περνάς από τα Εξάρχεια την επόμενη επεισοδίων.
Ο Ιούνιος είναι νωρίς για τα μεγάλα μποτιλιαρίσματα των διακοπών.
 

giannistim

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος μεγάλων Άλπεων
προβλημα και τωρα στην διελευση στο κουμανοβο δεν υπαρχει- γνωστα και συχνα αυτα επεισοδια εκει-αν δεν σταματησης σκοπια κανενα 2ωρο το περασμα της φυρομ χαλασε κανενα 10ευρω στα συνορα μονο για τα διοδια-βενζινη φτηνη στη φυρομ συμφερει-το νοβισατ εμενα μου αρεση το χρησιμοποιω αρκετες σαν πατημα- σλοβακια μπρατισλαβα λιγα πραματα- Πολωνία ομορφα και οικονομικα εχει πολλα να δεις κρακοβια-αουσβιτς Αλατωρυχείο Βιελίτσκα Zakopane και πολλα αλλα θα βρης αμα κανεις και μια αναζητηση εδω μεσα
Αν είναι μέχρι τότε ηρεμα τα πράγματα (και δεν εχουμε μεταξύ των αλλων πτωχεύσει..χαχα) θα πάω από FYROM...Στο Novi Sad βρέθηκα νύχτα Χριστούγεννα για κανά δυό ωρες..Ηταν πανέμορφο κι οπωσδήποτε θα του αφιερώσω μια ημέρα...Νομίζω ότι η Σλοβακία ανατολικά εχει πανέμορφη υπαιθρο...Οψόμεθα...Σ΄ευχαριστώ...

Σε αυτή την περίπτωση έχε στο νου σου ότι τα χιλιόμετρα της Αλβανίας απαιτούν τον διπλάσιο σχεδόν χρόνο απ' ότι αλλού.
Το Κουμάνοβο το ανέφερα για πλάκα. Μη μου πεις ότι δε περνάς από τα Εξάρχεια την επόμενη επεισοδίων.
Ο Ιούνιος είναι νωρίς για τα μεγάλα μποτιλιαρίσματα των διακοπών.
Από Αλβανία δεν πρόκειται να περάσω...Την αφήνω για άλλο ταξίδι...αποκλειστικό..
 
Last edited by a moderator:

christos_kat

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας κι απο εμενα.
Τα ταξιδια ειναι παθος δικο μου και της γυναικας μου. Οποτε μπορουμε φευγουμε εχοντας πλεον μαζι μας το 2 χρονων πια παιδακι μας.
Μεσα στον Ιουλιο πρόκειται να ταξιδεψουμε οδικώς απο Αυστρια (Salzburg) για Ελλαδα (Αθηνα).
Ειναι η πρωτη φορα που θα κανουμε αυτη τη διαδρομη.
Η οδηγηση θα γίνεται εναλλαξ με τη γυναικα μου.
Σκεφτομαστε να φυγουμε κατα τις 1 με 2 το πρωι απο Salzburg για να κοιμαται το παιδι και να ειμαστε ξημερωματα στην Σλοβενια. Γενικα θελουμε να περασουμε ολες τις ανατολικες χωρες πρωι με μια σταση 2 ή 3 ωρων στο Βελιγράδι. Στη Θεσσαλονίκη θα μεινουμε το βραδυ και την επομενη θα ξεκινησουμε για Αθηνα.
Θα ηθελα τη συμβουλη σας για οσους εχουν κανει αυτη τη διαδρομή. Τι χρειαζεται να προσεξουμε, ποσα ειναι τα διοδια και γενικα την εμπειρια σας.
Σας ευχαριστουμε κι ευχομαστε καλα ταξιδια!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα σας κι απο εμενα.
Τα ταξιδια ειναι παθος δικο μου και της γυναικας μου. Οποτε μπορουμε φευγουμε εχοντας πλεον μαζι μας το 2 χρονων πια παιδακι μας.
Μεσα στον Ιουλιο πρόκειται να ταξιδεψουμε οδικώς απο Αυστρια (Salzburg) για Ελλαδα (Αθηνα).
Ειναι η πρωτη φορα που θα κανουμε αυτη τη διαδρομη.
Η οδηγηση θα γίνεται εναλλαξ με τη γυναικα μου.
Σκεφτομαστε να φυγουμε κατα τις 1 με 2 το πρωι απο Salzburg για να κοιμαται το παιδι και να ειμαστε ξημερωματα στην Σλοβενια. Γενικα θελουμε να περασουμε ολες τις ανατολικες χωρες πρωι με μια σταση 2 ή 3 ωρων στο Βελιγράδι. Στη Θεσσαλονίκη θα μεινουμε το βραδυ και την επομενη θα ξεκινησουμε για Αθηνα.
Θα ηθελα τη συμβουλη σας για οσους εχουν κανει αυτη τη διαδρομή. Τι χρειαζεται να προσεξουμε, ποσα ειναι τα διοδια και γενικα την εμπειρια σας.
Σας ευχαριστουμε κι ευχομαστε καλα ταξιδια!!!
Καλημέρα και καλώς ήρθες!
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα, μιας και θέλεις να φτάσεις Ελλάδα μέσω Ανατολικής Ευρώπης. Κάνοντας αναζήτησή στο φόρουμ μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες για το ταξίδι που σχεδιάζεις. Υπάρχει ξεχωριστό group για ταξίδια με αυτοκίνητο: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδευτές-με-αυτοκίνητο-ΙΧ.93/ και ιστορίες όπως αυτή
http://www.travelstories.gr/community/threads/ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ-Ένας-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.28769/
για οδικά ταξίδια. Εννοείται σε όποιο θέμα σε ενδιαφέρει μπορείς να γράψεις μήνυμα με ερωτήσεις, σχόλια κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.795
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom