Γερμανία οδικώς στη νότια γερμανια

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
καλησπερα σε ολους τους φιλους των ταξιδιων!
ειμαι καινούργιο μέλος και χαίρομαι πολύ που μπαίνω στην παρέα σας
φετος θα ταξιδεψω πρωτη φορα με αυτοκίνητο στην ευρώπη και συγκεκριμένα στη νοτια γερμανια. θα ξεκινήσω από μοναχο που θα κανω 3 διανυκτερευσεις (σκεφτομαι τη μια μερα να κανω μια μονοημερη εκδρομη στη νυρεμβεργη). μετα να κατηφορίσω στην περιοχη της λίμνης κονστανς και να κάνω δυο διανυκτερευσεις (δεν ξερω που ακριβως περιμένω ιδέες-προτάσεις) και τέλος να ανεβω χαιδελβεργη, πουέχω ακουσει πως είναι μοναδικά και τη ογδοη ημέρα πάω Φρανκφουρτη, καθώς στις 18:00μ.μ πετάω για Αθήνα. πιστευετε ότι ο προγραμματισμος είναι καλος; θα προλάβω να δω τα μέρη ή ειναι μεγάλες και κουραστικες διαδρομές; εχει κανεις να μου προτείνει ψαγμένα και ωραια μερη-χωριουδακια που πρεπει να επισκεφτω! τελος εχω gps το lmls/my guide μόνο με ελληνικούς χάρτες, πως μπορώ να βάλω σε αυτό το χάρτη της γερμανιας. ευχαριστω εκ των προτέρων!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.603
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Καλώς ήρθες και καλά ταξίδια !! Η διαδρομή που σκέφτεσαι γίνεται άνετα στα χρονικά περιθώρια που έχεις. Με το άριστο οδικό δίκτυο της Γερμανίας κάθε επί μέρους διαδρομή δεν είναι πάνω από μιάμισι ώρα. Από Μόναχο γιά Κονστανζ μπορείς να επισκεφθείς το κάστρο Neuschwanstein. Κοντά στην Κονστανζ βρίσκεται η Βαντούζ στο πριγκπάτο του Λιχτενστάιν. Αν πας προτίμησε τον δρόμο από Αυστρία όχι από Ελβετία. Ανεβαίνοντας για Χαϊδελβέργη προτίμησε από Στρασβούργο (διανυκτέρευση). Σε ζηλεύω !!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν σε βγάλει ο δρόμος και έχεις χρόνο δοκίμασε και το Rothenburg ob der Tauber (ή κάπως έτσι). Θα ξετρελαθείς. Είναι μια μικρή γραφική πολίχνη που έμεινε έτσι από την εποχή του Μεσαίωνα. Νομίζεις οτι θα βγει από καμιά γωνιά ο άνθρωπος με τον μαγικό αυλό και θα μαγέψει και σένα. Παραθέτω και μερικά site:http://en.wikipedia.org/wiki/Rothenburg_ob_der_Tauber
http://www.rothenburg.de/index.php?get=121
http://www.rothenburg-online.de/cgi-bin/search/rothenburg.cgi?search=CAT&Category=Rothenburg
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σας ευχαριστώ πολύ ΜcElk και ΕΡΣΗ. Περιμένω και από αλλους πληροφορίες. Καλά ταξίδια και σε σας!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πάλι για νοτια γερμανια

Παιδιά πιο κάτω έχω στείλει ένα μήνυμα και ζητώ πληροφορίες για τη νοτια γερμανία, αλλά λέει ότι μεταφερθηκε. δεν ξερω πως έγινε αυτό, αλλά εξακολουθώ και θέλω βοήθεια. Δείτε και πείτε μου. Περιμένω νέα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Το θέμα μεταφέρθηκε γιατί αφορά την ενότητα "Αναζήτησης πληροφοριών/Ευρώπη" και όχι την ενότητα "Γενικά Περί Ταξιδιών". Επίσης, συγχωνεύτηκε και το νέο θέμα που ανοίχτηκε για τον ίδιο λόγο. Οι πληροφορίες θα δοθούν εδώ.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Η Νότια Γερμανία αξίζει για την εξοχή της. Προτείνω βόλτες στην ύπαιθρο, καλύτερα με τα πόδια ή με ποδήλατο. Βλέπεις τις λιμνούλες τα δάση, τα απέραντα βοσκοτόπια και λες: Ναι θα ήθελα να έχω ένα σπιτάκι εδώ! Πολύ καλή επιλογή για ταξίδι.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν κατάλαβα καλά έχεις στην διάθεσή σου 7 νύχτες. Με αυτό τον γνώμονα ξεκινάμε λοιπόν και λέμε.

Ανάλογα με το τι ώρα φτάνεις στο Μόναχο πιστεύω ότι μία ή δύο διανυκτερεύσεις είναι αρκετές. Σε δύο ημέρες θα έχεις πάρει μια καλή εικόνα του Μονάχου γιαυτό επικεντρώσου αλλού. Μην κάνεις την ημερίσια για Νυρεμβέργη, όχι ότι δεν είναι όμορφη αλλά είναι εντελώς έξω από το πρόγραμμα που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις. Τσάμπα θα κουραστείς είναι η γνώμη μου δώσε το βάρος στη Ν.Βαυαρία και στην Κονστάνς. Προτείνω λοιπόν το δεύτερο ή το τρίτο βράδυ σου να μην μείνεις στο Μόναχο αλλά να φύγεις αργά το απόγευμα προς νότια και να πάρεις τον αυτοκινητόδρομο που πηγαίνει προς Salzburg. Μετά το Rosenhaim στρίβεις δεξιά προς Marquarstein ένα μικρό χωριουδάκι στα βουνά της Ν.Βαυαρίας. Είναι δεν είναι μιάμιση ώρα δρόμο. Ξενοδοχείο θα βρεις γύρω στα 65-75ευρώ το δίκλινο. Κοιμήσου εκεί το βράδυ και την άλλη μέρα το πρωί ετοιμάσου για μια διαδρομή πέραν πάσης περιγραφής. Ο ορεινός αλλά σε άριστη κατάσταση δρόμος από το Marquarstein μέχρι το Bad Reichenhall είναι εμπειρία ζωής. Η κανονική απόσταση είναι μιάμιση ωρίτσα περίπου αλλά με τις στάσεις που θα κάνεις στα χωριουδάκια υπολόγιζε κανένα τρίωρο... Φτάνοντας στο Bad Reichenhall έχεις δύο επιλογές. Η πρώτη να επισκεφθείς το περίφημο καταφύγιο του Χίτλερ περίπου μισή ώρα μακρυά στις κορφές των Άλπεων και η δεύτερη να πας στο Κonigsee και φυσικά να κάνεις βαρκάδα σε μια αυθεντική Αλπική λίμνη. Όταν βρέθηκα στη θέση σου τα έκανα και τα δύο, είναι από τα μέρη που σου μένουν. Μόλις τελειώσεις με αυτές τις εκδρομές έχεις δύο επιλογές η πρώτη να μείνεις στην περιοχή και η δεύτερη να κατηφορίσεις προς Salzburg που είναι μισή περίπου ώρα μακριά. Την άλλη μέρα αφιέρωσε την στο Salzburg που είναι πανέμορφο και μείνε το βράδυ εκεί. Το επόμενο πρωί αναχώρηση μέσω Innsbrurg (στάση για περιήγηση)για την Bodensee όπως αποκαλούν την Konstanz οι Γερμανοί . Ο αυτοκινητόδρομος θα σε βγάλει στο Bregenz που βρίσκετε στην Αυστρία και που είναι και η μεγαλύτερη πόλη στης λίμνης μαζί με την Konstanz που βρίσκετε στην Ελβετία. Αν βρεις φτηνό ξενοδοχείο μείνε εδώ αν όμως το φεστιβάλ έχει απογειώσει τις τιμές πάρε ένα καλό tip.Το Feldkirch δεν είναι παραλίμνιο αλλά είναι μια υπέροχα γοητευτική μεσαιωνική πολίχνη και τα ξενοδοχεία της είναι σε τιμή κλάσματος αυτών του Bregenz. Εγώ στο τοπικό Holiday inn έμεινα και τις δύο φορές που επισκέφτηκα το μέρος και δεν το μετάνοιωσα. Το Feldkirch λέει και είναι κανένα εικοσάλεπτο μακριά από το Bregenz. Σε απόσταση βολής βρίσκετε η Vanduz πρωτεύουσα του πριγκιπάτου του Λιχτενστάιν και μέγιστη τουριστική πατάτα... Χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια να φτιάξεις μια πολίχνη τόσο άσχημη στην καρδιά αυτών των υπέροχων βουνών, οι ντόπιοι τα κατάφεραν... Πραγματικά θα κερδίσεις πολύτιμο χρόνο αν δεν την επισκεφτείς.
Εννοείτε ότι θα μείνεις στη λίμνη 2 ή 3 βράδια γιατί έχεις να δεις το St.Gallen με τον εκπληκτικό καθεδρικό του στην Ελβετία, το Lindau με το υπέροχο λιμάνι του και το Friedrichshafen με τα Zeppelin στην Γερμανία και το Bregenz με το φεστιβάλ του στην Αυστρία. Η επίσκεψη στην Konstanz στο βορειοδυτικό κομμάτι της λίμνης και στους μαγευτικούς καταρράκτες του Ρήνου θα αποτελέσουν τον τελευταίο σου σταθμό στη λίμνη... Μιλάμε για μια πανέμορφη περιοχή που άνετα μένεις μια εβδομάδα. Για το γυρισμό προς FRA βρίσκω σωστή την σκέψη να καταλύσεις στην όμορφη Χαιδελβέργη και να απολαύσεις την απαράμιλλη θέα του Ρήνου από το εντυπωσιακό κάστρο της...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τraveller,
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες και χρήσιμες συμβουλές σου. Θα προσπαθήσω να κάνω όσα περισσότερα μπορώ από αυτά που είπες, πλήν του Salzburg, το οποίο το έχω επισκεφθεί ήδη. Σίγουρα θα γράψω εντυπώσεις από το ταξίδι μετά. Για το βορειοδυτικό κομμάτι της λίμνης έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο. Κάτι έχω ακούσει για το Trieberg. To Freiburg αξίζει κανένα πέρασμα. Και πάλι σε ευχαριστώ!
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Αν σε βγάλει ο δρόμος και έχεις χρόνο δοκίμασε και το Rothenburg ob der Tauber (ή κάπως έτσι). Θα ξετρελαθείς. Είναι μια μικρή γραφική πολίχνη που έμεινε έτσι από την εποχή του Μεσαίωνα. Νομίζεις οτι θα βγει από καμιά γωνιά ο άνθρωπος με τον μαγικό αυλό και θα μαγέψει και σένα. Παραθέτω και μερικά site:http://en.wikipedia.org/wiki/Rothenburg_ob_der_Tauber
http://www.rothenburg.de/index.php?get=121
http://www.rothenburg-online.de/cgi-bin/search/rothenburg.cgi?search=CAT&Category=Rothenburg
Πραγματικά αξίζει πολύ το rothenburg. Αν θέλεις δες κάποιες πληροφορίες σχετικές στην ιστορία μου "Χριστουγεννιάτικες αγορές στη Βαυαρία"
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Αν κατάλαβα καλά έχεις στην διάθεσή σου 7 νύχτες. Με αυτό τον γνώμονα ξεκινάμε λοιπόν και λέμε.

Ανάλογα με το τι ώρα φτάνεις στο Μόναχο πιστεύω ότι μία ή δύο διανυκτερεύσεις είναι αρκετές. Σε δύο ημέρες θα έχεις πάρει μια καλή εικόνα του Μονάχου γιαυτό επικεντρώσου αλλού. Μην κάνεις την ημερίσια για Νυρεμβέργη, όχι ότι δεν είναι όμορφη αλλά είναι εντελώς έξω από το πρόγραμμα που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις. Τσάμπα θα κουραστείς είναι η γνώμη μου δώσε το βάρος στη Ν.Βαυαρία και στην Κονστάνς. Προτείνω λοιπόν το δεύτερο ή το τρίτο βράδυ σου να μην μείνεις στο Μόναχο αλλά να φύγεις αργά το απόγευμα προς νότια και να πάρεις τον αυτοκινητόδρομο που πηγαίνει προς Salzburg. Μετά το Rosenhaim στρίβεις δεξιά προς Marquarstein ένα μικρό χωριουδάκι στα βουνά της Ν.Βαυαρίας. Είναι δεν είναι μιάμιση ώρα δρόμο. Ξενοδοχείο θα βρεις γύρω στα 65-75ευρώ το δίκλινο. Κοιμήσου εκεί το βράδυ και την άλλη μέρα το πρωί ετοιμάσου για μια διαδρομή πέραν πάσης περιγραφής. Ο ορεινός αλλά σε άριστη κατάσταση δρόμος από το Marquarstein μέχρι το Bad Reichenhall είναι εμπειρία ζωής. Η κανονική απόσταση είναι μιάμιση ωρίτσα περίπου αλλά με τις στάσεις που θα κάνεις στα χωριουδάκια υπολόγιζε κανένα τρίωρο... Φτάνοντας στο Bad Reichenhall έχεις δύο επιλογές. Η πρώτη να επισκεφθείς το περίφημο καταφύγιο του Χίτλερ περίπου μισή ώρα μακρυά στις κορφές των Άλπεων και η δεύτερη να πας στο Κonigsee και φυσικά να κάνεις βαρκάδα σε μια αυθεντική Αλπική λίμνη. Όταν βρέθηκα στη θέση σου τα έκανα και τα δύο, είναι από τα μέρη που σου μένουν. Μόλις τελειώσεις με αυτές τις εκδρομές έχεις δύο επιλογές η πρώτη να μείνεις στην περιοχή και η δεύτερη να κατηφορίσεις προς Salzburg που είναι μισή περίπου ώρα μακριά. Την άλλη μέρα αφιέρωσε την στο Salzburg που είναι πανέμορφο και μείνε το βράδυ εκεί. Το επόμενο πρωί αναχώρηση μέσω Innsbrurg (στάση για περιήγηση)για την Bodensee όπως αποκαλούν την Konstanz οι Γερμανοί . Ο αυτοκινητόδρομος θα σε βγάλει στο Bregenz που βρίσκετε στην Αυστρία και που είναι και η μεγαλύτερη πόλη στης λίμνης μαζί με την Konstanz που βρίσκετε στην Ελβετία. Αν βρεις φτηνό ξενοδοχείο μείνε εδώ αν όμως το φεστιβάλ έχει απογειώσει τις τιμές πάρε ένα καλό tip.Το Feldkirch δεν είναι παραλίμνιο αλλά είναι μια υπέροχα γοητευτική μεσαιωνική πολίχνη και τα ξενοδοχεία της είναι σε τιμή κλάσματος αυτών του Bregenz. Εγώ στο τοπικό Holiday inn έμεινα και τις δύο φορές που επισκέφτηκα το μέρος και δεν το μετάνοιωσα. Το Feldkirch λέει και είναι κανένα εικοσάλεπτο μακριά από το Bregenz. Σε απόσταση βολής βρίσκετε η Vanduz πρωτεύουσα του πριγκιπάτου του Λιχτενστάιν και μέγιστη τουριστική πατάτα... Χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια να φτιάξεις μια πολίχνη τόσο άσχημη στην καρδιά αυτών των υπέροχων βουνών, οι ντόπιοι τα κατάφεραν... Πραγματικά θα κερδίσεις πολύτιμο χρόνο αν δεν την επισκεφτείς.
Εννοείτε ότι θα μείνεις στη λίμνη 2 ή 3 βράδια γιατί έχεις να δεις το St.Gallen με τον εκπληκτικό καθεδρικό του στην Ελβετία, το Lindau με το υπέροχο λιμάνι του και το Friedrichshafen με τα Zeppelin στην Γερμανία και το Bregenz με το φεστιβάλ του στην Αυστρία. Η επίσκεψη στην Konstanz στο βορειοδυτικό κομμάτι της λίμνης και στους μαγευτικούς καταρράκτες του Ρήνου θα αποτελέσουν τον τελευταίο σου σταθμό στη λίμνη... Μιλάμε για μια πανέμορφη περιοχή που άνετα μένεις μια εβδομάδα. Για το γυρισμό προς FRA βρίσκω σωστή την σκέψη να καταλύσεις στην όμορφη Χαιδελβέργη και να απολαύσεις την απαράμιλλη θέα του Ρήνου από το εντυπωσιακό κάστρο της...
Φιλε Traveller
Έχω πάθει πλάκα με τον τρόπο που περιγράφεις και τις γνώσεις σου. Αυτό δε που μου αρέσει πολύ είναι ότι περιγράφεις ( εκτός όλων των άλλων βέβαια) διαδρομές πολύ του γούστου μας και με πολύ κατατοπιστικό τρόπο. Με την Βαυαρία υπάρχει μία εμμονή θα έλεγα και ειδικά από την πλευρά του άνδρα μου. Νομίζω ότι θα ξαναπάω για Χριστούγεννα και θα ακολουθήσυμε τη διαδρομή σου.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν κινηθείτε προς τα ανατολικά είναι πολύ χαριτωμένο το Wasserburg και παραθέτω δύο site: http://www.wasserburg.de/en/touristik/impressionen/ και http://en.wikipedia.org/wiki/Wasserburg_am_Inn
Αν όμως βρεθείτε στο χωριό Oberammergau θα νομίζετε οτι είστε στην χώρα των παραμυθιών. Όλα τα σπίτια έχουν εξωτερικές τοιχογραφίες και είναι αυτό που τα παιδιά θα ονειρευόντουσαν. http://en.wikipedia.org/wiki/Oberammergau
Άλλη όμορφη πόλη στην περιοχή είναι το Regensbourg http://en.wikipedia.org/wiki/Regensburg
Καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom