Ελβετία οργανωση ταξιδιου

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Λεγεται Bourbaki Panorama.Ειναι πανοραμικος.Μπαινεις σε ενα θολο και γυρω-γυρω ειναι ο πινακας που δειχνει την επιστροφη μιας ηττημενης στρατιας στους Ναπολεοντιους πολεμους νομιζω.
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Καλοσωρισες.
Με αυτοκινητο ειναι πανευκολο, η οδηγηση στην Ευρωπη δεν εχει σχεση με τις αγχωτικες καταστασεις στην Ελλαδα οπου ο καθενας οδηγαει οπως του καπνισει, αρκει βεβαια να οδηγας και εσυ σαν αυτους.

Να οδηγείς κι εσύ σαν κι αυτούς δλδ όπως σου καπνίσει... στην Ιταλία έπαθα σοκ ίσως είναι κατα τι χειρότεροι απο εμάς!!
Οι δρόμοι εννοείται πολύ πολύ καλύτεροι εκεί αλλά βρε παιδί μου αυτές οι νταλίκες άλλαζαν λωρίδα και μετά άναβαν φλας. Παρ' όλο που με είχαν προειδοποιήσει να προσέχω δεν περίμενα τέτοιο πράγμα. Καλά και στο Τορίνο δεν πάνε πίσω στο παρα 5 περνάνε από παντού..
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
sisidemy, η Ελβετία είναι μια κούκλα, θα το ευχαριστηθείτε πολύ το ταξίδι αν και για road trip 6 ημέρων με οδήγηση από Ιταλία θα πρέπει να διαχειριστείτε καλά τη διαμονή. Επέλεξε 2 πόλεις να μείνεις και τις άλλες για μονοήμερη αν σας παίρνει. Κάτι που ουσιαστικά φαίνεται στην πορεία.
Τα 1.500 ευρώ που ανέφερες, εννοείς διαμονή-μεταφορικά κατ' άτομο;
Ενδεικτικά θα δεις πως οι τιμές για Λουκέρνη π.χ. είναι ανεβασμένες- εκτός αν περιμένεις προσφορά από το booking για παράδειγμα, ειδικά για Πρωτοχρονιά.
Εμένα με μάγεψε η Βέρνη και η Λουκέρνη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε ότι αφορά τα ελαστικά,υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο αν δεν φοράτε χιονολάστιχα και δεν έχετε μαζί σας αλυσίδες να σας απαγορευτεί ακόμα και η είσοδος στη χώρα.Γενικά ο νόμος υποχρεώνει τους οδηγούς να φοράνε χιονολάστιχα όλο το χειμώνα και αλυσίδες μόνο όταν υπάρχει παχιά χιονόστρωση,αλλά με τους τουρίστες είναι λίγο πιο χαλαροί αρκεί να έχουν τουλάχιστον κάτι από τα δύο.

Επίσης,μην ξεχάσετε να αγοράσετε τη βινιέττα σας (αυτοκόλλητο τελών χρήσης του οδικού δικτύου) πριν τα σύνορα από κάποιο Ιταλικό βενζινάδικο για να αποφύγετε μια επιπλέον διαδικασία στα σύνορα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης μεσαία σκάλα φώτα μόνιμα αναμμένη.Όσο πλησιάζεις τη Ζυρίχη αυστηρή τήρηση των ορίων και των πινακίδων,στο υπόλοιπο δίκτυο το "τσιμπάνε" όλοι λίγο παραπάνω.Τέλος,προτεραιότητα στην πλατεία έχει αυτός που κινείται επί της πλατείας κι όχι αυτός που μπαίνει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να οδηγείς κι εσύ σαν κι αυτούς δλδ όπως σου καπνίσει... στην Ιταλία έπαθα σοκ ίσως είναι κατα τι χειρότεροι απο εμάς!!
Οι δρόμοι εννοείται πολύ πολύ καλύτεροι εκεί αλλά βρε παιδί μου αυτές οι νταλίκες άλλαζαν λωρίδα και μετά άναβαν φλας. Παρ' όλο που με είχαν προειδοποιήσει να προσέχω δεν περίμενα τέτοιο πράγμα. Καλά και στο Τορίνο δεν πάνε πίσω στο παρα 5 περνάνε από παντού..
κοίταξες τις πινακίδες από τις νταλίκες? μήπως έγραφαν "μπαμπά μην τρέχεις" ή "Κοζάνη my love"?
καμμία σχέση δεν έχει η οδήγηση στην Ιταλία με μας. ειδικά εκτός πόλης, στις autostrada χαιρεσαι να οδηγείς. εμείς είμαστε άσχετοι κ αγνοούμε τι σημαινει αριστερη λωριδα. νομιζουμε οτι ειναι δικη μας πάντα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Samion πέρσι τον Νοέμβριο πέρασα από την Autostrada και οδηγούν μπόλικοι Ιταλοί σαν Έλληνες.Πραγματικά una faccia.

Για τα όρια δεν συζητάμε σχεδόν όποιος έπιανε την αριστερή ήταν πάνω από το όριο.Τι να κολλάνε προφυλακτήρα,τι να κάνουν σφήνες,τι να πιάνουν αριστερή και να ξεχνάνε να βγούνε.Αν δεν ήταν όοολοι αυτοί έλληνες με ιταλικές πινακίδες τότε μάλλον μοιάζουμε πολύ στην οδήγηση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion πέρσι τον Νοέμβριο πέρασα από την Autostrada και οδηγούν μπόλικοι Ιταλοί σαν Έλληνες.Πραγματικά una faccia.
Για τα όρια δεν συζητάμε σχεδόν όποιος έπιανε την αριστερή ήταν πάνω από το όριο.Τι να κολλάνε προφυλακτήρα,τι να κάνουν σφήνες,τι να πιάνουν αριστερή και να ξεχνάνε να βγούνε.Αν δεν ήταν όοολοι αυτοί έλληνες με ιταλικές πινακίδες τότε μάλλον μοιάζουμε πολύ στην οδήγηση.
τα όρια είναι γελοία για την υψηλη ποιότητα των δρόμων.
όχι δεν μοιάζουμε καθόλου. αν περιγράφεις μέρα με μεγαλη κίνηση τότε σκέψου αντίστοιχη κινηση στην Αττική οδό ή σε άλλο αυτοκινητόδρομο της χώρας. στις autostrade γενικά σεβονται την προτεραιότητα. δεν μπορώ να σε πείσω φυσικά απλά καταθέτω την εμπειρία μου. ο ιταλός ξέρει να οδηγεί στην autostrada, ο έλληνας όχι ακόμα. ποιος ελληνας έχει κανει μαθηματα οδηγησης σε αυτοκινητοδρομο? ποιος εχει εξεταστει σε αυτοκινητοδρομο? ποσοι ξερουν τη χρηση της αριστερης λωριδας? ολοι νομιζουν οτι ειναι μία σαν τις αλλες απλα πιο γρηγορη..
το una faccia.. μου θυμίζει μία κακόβουλη δημοσιογράφο της mediaset που σε ανταποκριση από Αθηνα είπε ότι οι έλληνες είναι τούρκοι που νομίζουν ότι είναι ιταλοί..
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Λοιπόν καταρχήν εγώ πέρασα εξονυχιστικό έλεγχο μπαίνοντας Ελβετία κατόπιν μου ειπαν να πάρω την ειδική κάρτα σαν τέλη κυκλοφορίας για έναν χρόνο που κοστίζει περίπου 40 euro..είχα κάνει από Ελλάδα μερικά Ελβετικά φράγκα για τα πρώτα έξοδα στην Ελβετία..στο προτείνω..όλες τις άλλες συναλλαγές τις έκανα στο ξενοδοχείο με καλές τιμές..

Βενζίνη μην βάλεις Ελλάδα..και Ιταλία και Ελβετία έχουν πιο φτηνά καύσιμα από εδώ..νομίζω ότι Ελβετία έχουν πιο φτηνά καύσιμα και από Ιταλία..αλλα εδώ που είμαι τώρα δεν έχω τις σημειώσεις μου για να στο πω 100%

Εγώ επέλεξα να μείνω Ζυρίχη Γενεύη..το ξενοδοχείο που έμεινα στην Γενεύη δεν στο αναφέρω καθόλου ήταν ότι χειρότερο έχω μείνει...αντίθετα Ζυρίχη ήταν πολύ ωραίο και βολικό..Crowne Plaza λέγεται έχει και parking..(δωρεαν νομιζω)
το αμάξι στην Ζυρίχη δεν θα χρειαστεί να το μετακινήσεις καθόλου..το tram θα σε καλύψει και με το παραπάνω! η στάση βρίσκετε 200 μετρα από το ξενοδοχείο..

Γενικά να έχεις στο μυαλό σου ότι η Ελβετία είναι μια χωρα ακριβή ακόμα και για τουρίστες που προέρχονται από πιο πλούσιες χώρες..σε καμια περίπτωση όμως δεν είναι απογορευτική..
Γενικά οι αποστάσεις δεν είναι πολύ μεγάλες ίσως όμως η μετακίνηση να μην είναι τόσο εύκολη από άποψη καιρού..οποτε η δικη μου γνώμη..διαλέγεις δυο πόλεις και μοιράζεις τον χρόνο σου εκεί και στις γύρω περιοχές..
Μην ψάχνεις μια δοκιμασμένη συνταγή από κάποιον που έχει κάνει ταξίδι στην Ελβετία..η Ελβετική ύπαιθρος και οι γύρω περιοχές από οποιο μεγάλη πολη και αν διαλέξεις να μείνεις να είσαι σίγουρη ότι θα σε ανταμείψουν και με το παραπάνω!!
το σίγουρο είναι ότι οι μέρες δεν θα σε φτάσουν και αυτό είναι καλο γιατί κάποια στιγμή θα πας πάλι:)
ότι και να διαλέξεις να είσαι σίγουρη ότι την Ελβετία θα την λατρέψεις!!!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν θεωρώ βρισιά το Una faccia,καθότι θεωρώ και τους δύο λαούς Μεσογειακούς με ότι αυτό συνεπάγεται.Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν καλοί και κακοί λαοί,απλώς ότι λίγο πολύ ο καθένας ξεχωρίζει για κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που ατομικά πλέον εκφράζονται ως καλά ή κακά αναλόγως το ποιόν του ανθρώπου.

Επίσης δρόμο σαν την Αττική οδό δεν συνάντησα πουθενά σε Ιταλία-Ελβετία.Ειδικά το πλήρως αφώτιστο ελβετικό εθνικό δίκτυο -πλην κάποιων μεγάλων κόμβων- με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση στο μεγαλύτερο κομμάτι του και με συνεχή έργα και παρακάμψεις,μάλλον αρνητική εντύπωση μου έκαναν για αυτό που είχα στο μυαλό ως ελβετική οργάνωση.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
τα όρια είναι γελοία για την υψηλη ποιότητα των δρόμων.
όχι δεν μοιάζουμε καθόλου. αν περιγράφεις μέρα με μεγαλη κίνηση τότε σκέψου αντίστοιχη κινηση στην Αττική οδό ή σε άλλο αυτοκινητόδρομο της χώρας. στις autostrade γενικά σεβονται την προτεραιότητα. δεν μπορώ να σε πείσω φυσικά απλά καταθέτω την εμπειρία μου. ο ιταλός ξέρει να οδηγεί στην autostrada, ο έλληνας όχι ακόμα. ποιος ελληνας έχει κανει μαθηματα οδηγησης σε αυτοκινητοδρομο? ποιος εχει εξεταστει σε αυτοκινητοδρομο? ποσοι ξερουν τη χρηση της αριστερης λωριδας? ολοι νομιζουν οτι ειναι μία σαν τις αλλες απλα πιο γρηγορη..
το una faccia.. μου θυμίζει μία κακόβουλη δημοσιογράφο της mediaset που σε ανταποκριση από Αθηνα είπε ότι οι έλληνες είναι τούρκοι που νομίζουν ότι είναι ιταλοί..

Αριστερή λωρίδα! Τι είναι αυτό? Όχι ότι ξέρουμε τη δεξιά λωρίδα, αλλά λέμε τώρα! Πάντως και η δική μου μικρή εμπειρία από τους συγκεκριμένους δρόμους είναι ίδια με αυτή που περιγράφεις! Οι άνθρωποι έχουν οδική παιδεία! και ευτυχώς σε παρασέρνει να συμπεριφερθείς ανάλογα!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συμφωνώ περί του γελοίου των ορίων,όπως και στην Αττική Οδό,δεν παύουν όμως να είναι τα νόμιμα όρια.Γιατί εδώ βρίζεις αυτόν που τα παραβιάζει ενώ εκεί τον δικαιολογείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.696
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom