Βουλγαρία παράλια Μαύρης Θάλασσας (Σωζόπολη, Μεσημβρία, Sunny Beach κτλ)

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Θέλω να κάνω το συγκεκριμένο ταξίδι οδικώς οργανωμένα ή με δικό μου όχημα. Διάβασα δε οτι σε κάποιες από αυτές τις κωμοπόλεις υπάρχουν άνθρωποι που μένουν στις παλιές πόλεις και μιλούν ακόμα ελληνικά! όσοι έχουν ταξιδέψει αν θέλουν ας γράψουν τις εντυπώσεις τους από τις περιοχές.
 

gtok34

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
καλησπερα δεν ξερω αν τελικα εκανες το ταξίδι. Σκέφτομαι να κανω και εγω τωρα που ειναι καλοκαίρι οικογενιακώς. Σωζόπολη κυρίως. Τελικα το πραγματοποιησες? Εγω μένω Κομοτηνή οποτε ειμαι ποιο κοντα απο εδω. Θα παμε οδικώς μαλλον τον Ιούλιο.
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
καλησπερα δεν ξερω αν τελικα εκανες το ταξίδι. Σκέφτομαι να κανω και εγω τωρα που ειναι καλοκαίρι οικογενιακώς. Σωζόπολη κυρίως. Τελικα το πραγματοποιησες? Εγω μένω Κομοτηνή οποτε ειμαι ποιο κοντα απο εδω. Θα παμε οδικώς μαλλον τον Ιούλιο.
ναι, το 'εκανα με γκρουπ το 4ημερο του Πνεύματος! Πάρα πολύ ωραία μέρη και με έντονο ελληνικό ενδιαφέρον, ακόμα και στις μέρες μας. Μείναμε στο κέντρο του Πύργου (Μπουργκάς) και από εκεί κάναμε ημερήσια ταξίδια στη Βάρνα τη μία μέρα και στη Σωζόπολη, Αγχίαλο (Pomorie), Μεσημβρια (Nesebar) την άλλη. Ειδικα αυτές οι 3 τελευταιές κωμοπόλεις είναι πολύ γραφικές. Στη Σωζόπολη ενώ μείναμε μόνο 1 ώρα αμολήθηκα στα σοκάκια της παλιάς πόλης και άρχισα να μιλάω στα ελληνικά με τους ντόπιους και από τους 7-8 μόνο ένας δε μου απάντησε, μου άνοιγαν δε διάλογο. Δίπλα στη Μεσήμβρια υπάρχει η μεγαλύτερη και πιο δημοφιλής ακτή της Βουλγαρίας το Sunny beach με πολυτελεστατα 4-5αστερα ξενοδοχεία και water parks. Προσωπικά όταν ξαναπάω τώρα που τα είδα τα μέρη, θα πήγαινα 2 βράδια Σωζόπολη και 2-3 Μεσήμβρια (το πιο κοσμοπολίτικο μέρος).
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα,

έχει ταξιδέψει κάποιος τα τελευταία καλοκαίρια ως τα βουλγαρικά παράλια; Τα λόγια του @soka φαίνονται ενθαρρυντικά. Βεβαίως έχω διαβάσει περί μαζικού τουρισμού, αλλά αναρωτιέμαι αν στις πόλεις της ακτής, ιδίως στη Βάρνα, υπάρχει ακόμα αυτή η ρετρό καλοκαιρινή ατμόσφαιρα που υπάρχει (ή υπήρχε) σε πολλά θέρετρα της Μαύρης Θάλασσας. Προσπαθώ να διαλέξω ανάμεσα σε βουλγαρικά παράλια και Οχρίδα-Νότια Αλβανία. Αν κάποιος έχει κάνει και τα δύο ταξίδια, ας γράψει ποιο προτιμάει. Σημειωτέον ότι έχουμε ήδη πάει Σόφια-Φιλιππούπολη και Οχρίδα και μας άρεσαν. Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom