Γαλλία παρίσι... αλλιώς!

nadiakt

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο-Νέα Υόρκη..
καλημέρα σε όλους,

είναι το πρώτο μου post αν και σας παρακολουθώ "αθόρυβα" εδώ και καιρό..
σε μία βδομάδα έχω κανονίσει ένα τριήμερο στο παρίσι (Παρασκευή πρωί έως Κυριακή απόγευμα). Η αλήθεια είναι ότι έχω ξαναεπισκεφθεί τη συγκεκριμένη πόλη αρκετές φορές, τουριστικά όμως (μουσεία, Βερσαλλίες, μέχρι και Disneyland-ήμουν πιτσιρίκι!)!
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες, μιας και ορισμένοι από εσάς είστε πραγματικοί γνώστες της πόλης, για βόλτες, ρομαντζάδα :rolleyes: φαγητό, ποτό.. χωρίς μουσεία, τουριστικές ατραξιόν κλπ. Να γνωρίσουμε την πόλη..αλλιώς!!! Κάθε πληροφορία και σχόλιο ευπρόσδεκτο με μεγάλη χαρά. Σημειώνω ότι θα πάω με τον καλό μου, και θα μείνουμε κοντά στην place republique (μία βδομάδα πριν και τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν 0 διαθεσιμότητα..!!!)

ευχαριστώ!!!!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Νομίζω ότι ένα τριήμερο για να δει κανείς το Παρίσι είναι ελάχιστο, πόσο μάλλον για να το δει... αλλιώς
Γνώμη μου είναι να φορέσετε αθλητικά παπούτσια, πάρτε και ένα χάρτη καλού κακού, ξεκινήστε και... όπου σας βγάλει...
Όσο για το Marais που προαναφέρθηκε είναι από τα μέρη όπου δεν πρόκειται να ξαναπάω (εκτός αν σκεφτώ να... το γυρίσω ή να αλλάξω φύλο)
 

nadiakt

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο-Νέα Υόρκη..
καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω όλους..!

@getxowoman: μια από τις ωραιότερες ιδέες που έχω ακούσει, ειδικά σε μία πόλη που προσφέρεται για love stories.. ίσως αν είχαμε περισσότερες μέρες (γιατί ο προσανατολισμός δεν είναι το φόρτε μου!!!)

@mourohavlos: θα συμφωνήσω μαζί σου, απλά το concept είναι ακριβώς το αντίθετο. χαλαρές βόλτες, χωρίς άγχος για το τι θα δούμε και πότε. μια ηρεμία επιτέλους, γιατί αν είναι για τρέξιμο κάθομαι στην αθήνα που το τρέξιμο είναι δεδομένο!!!!

αν έχει κανείς καμία ιδέα για το προς τα που να προσανατολιστούμε για κάτι τέτοιο..καλοδεχούμενη!!!

(borealis μέσα στο μυαλό μου είσαι.. χαχαχαχαχα)
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
1.να περπατήσεις και να χαθείς στα στενά γύρω από τη Saint Germain. Να πιεις καφέ με τους φοιτητές και τους διανοούμενους στο Deux Magots.
2. να περπατήσεις κατά μήκος το Σηκουάνα, και να σταματάς στις γέφυρες του για αγνάντεμα.
3. Να πείνεις ζεστή σοκολάτα στα cafe στο Chatelet με θέα το Σηκουάνα.
4. Να περπατήσεις μεσημεράκι - απόγευμα στη Μονμάρτη και στάση για ομελέτα και μπίρα.
5. Να βγεις για φαγητό το βράδυ στην περιοχή Beaux Artes
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Έχει μια ωραία λιμνούλα (Lac Daumesnil), όπου μπορείς να κάνεις και βαρκάδα, για χειμώνα δεν ξέρω με σιγουριά, αλλά αξίζει να την επισκεφτείς, καθώς και το παρακείμενο δασάκι αν βρεθείς κατά κει.
Δες στο χάρτη, έχω κυκλώσει την περιοχή
 

Attachments

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας κ απο μενα...εγω αντιθετα απ την ναντια θα παω πρωτη φορα παρισι κ θελω να δω μουσεια,χωρους κτλ κτλ..μπορειτε να μου πειτε τιμες κ που να παω σε 4 μερες???μετα συνεχιζω αμστερνταμ κ μετα βρυξελλες...αν ξερει καποιος κατι...ευπροσδεκτα!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.038
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom