Γαλλία παρίσι-λίγηρας

mara1177

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝέαΥόρκη
Kαλησπέρα σε όλους! Μόλις έκλεισα εισιτήρια για Παρίσι για το Πάσχα.Θα περάσουμε τις πρώτες 5 ημέρες στο Παρίσι και στη συνέχεια θα επιθυμούσα να επισκεφτώ την κοιλάδα του Λίγηρα-με νοικιασμένο αυτοκίνητο- και τα χωριουδάκια που υπάρχουν εκεί μένοντας για άλλες 3 μέρες σε αυτήν την περιοχή που τόσα έχω διαβάσει και ακούσει.Εσείς που ξέρετε τόοοσα πολλά μπορείτε να με καθοδηγήσετε σε μια ωραία διαδρομή?έχετε κάποιες προτάσεις για διαμονή και αξιοθέατα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Ευχαριστώ πολύ Bahari!

Mara1177 θα σου πρότεινα να επισκεφτείς οπωσδήποτε τα κάστρα Chenonceau, Chambord και Villandry. Δες, αν θες, τα κεφάλαια 2-5 της ιστορίας μου για να πάρεις μία ιδέα από τα κάστρα (έχω ανεβάσει φωτογραφίες) και να επιλέξεις ποια θα επισκεφτείς.
Κι εγώ το Λίγηρα τον επισκέφτηκα για τρεις ημέρες, νομίζω ότι είναι μία χαρά. Για διαμονή είχα επιλέξει την πόλη Tours, αλλά το ξενοδοχείο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο (της αλυσίδας Ibis, βολικά μεν, τυποποιημένα ξενοδοχεία δε). Αν θες πιο συγκεκριμένες πληροφορίες, είμαι στη διάθεσή σου!
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Μιας και πηγαμε ταξιδι του μελιτος εκει μπορει να μην ειμαι και πολυ αντικειμενικος αλλα ειναι απ΄τα ομορφοτερα μερη που εχω παει!Αν εχεις και λιγο λοξα με καστρα,μεσαιωνα κτλ...τελεια!Να προσθεσω στα παραπανω το Saumur ως πολη αλλα και για το καστρο του,το αββαειο Fontevraud με μεγαλη ιστορικη αξια και την καστρουπολη Loches,το Blois και το Azay-le-Rideau.Ως βαση ειχαμε το Saumur που ξεφευγει λιγο προς τα δυτικα αλλα ειναι πανεμορφο.Αν, λεω αν, σας παιρνει οικονομικα δεiτε αυτο το ξενοδοχειο- πρωην αββαειο - Hotel Prieur, Saumur Loire Hotel France : le Prieur
 

mara1177

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝέαΥόρκη
Σας ευχαριστώ πολύ! Αυτό το Σαββατοκύριακο είναι αφιερωμένο στο να διαβάσουμε τις ιστορίες, να βγάλουμε την διαδρομη και να κάνουμε τις κρατήσεις σε ξενοδοχεία.-τις καθημερινές αυτό είναι απλά αδύνατο- Αν έχετε κάποια καλή πρόταση για διαμονή θα την εκτιμούσα ιδιαιτέρως!Είστε τσακάλια!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.264
Μηνύματα
885.585
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom