Ιταλία πειραματισμός!!!

pat

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΑ ΧΩΡΙΑ ΚΑΤΩ ΙΤΑ
καλησπέρα..
πριν απο λιγο έγινα μέλος..προηγήθηκε μια μικρη εξερεύνηση στο ίντερνετ κατα την οποία σας ανακάλυψα,και όλο αυτο προήλθε απο μια απόφαση που πάρθηκε πριν 2 περίπου ώρες..
να μη σας κουράζω με γρίφους..
η μόνη σταθερή σκέψη κι επιθυμία χρόνων είναι ένα ταξίδι στα ελληνόφωνα χωριά της κάτω ιταλίας..
πάντα με μάγευαν οι εικόνες,η προφορά και γενικότερα η κουλτούρα και η μυστηριακή ατμόσφαιρα που αποπνέουν..
αποφασισα λοιπόν(πριν 2 ωρες που σας έλεγα),να κάνω αυτο το ταξίδι δωρο στον εαυτό μου ένεκα και των γενεθλίων μου που ειναι σε λίγες μέρες..
το θέμα είναι πως αποφάσισα να κάνω αυτο το ταξίδι μόνη μου!:clap:
για πολλούς μπορει να μη φαίνεται σπουδαίο..για μενα όμως που δεν έχω περασει ποτέ τα σύνορα είναι..
σπουδαίο κι άγνωστο μαζί..παντελλώς άγνωστο!
γι αυτο χρειάζομαι τη βοήθεια σας..

το μόνο που προς το παρον ξερω/έψαξα είναι ο ακτοπλοικος τροπος..όπου η διαδρομη πατρα-ανκονα με βολευει..κι οτι κοστιζει 90 ευρω πηγαινε έλα..

οι αποριές μου είναι..

1.οντως η διαδρομη πατρα - ανκονα ειναι η προτιμότερη?
2.απο εκει και μετα ποια χωριά κατα τη γνώμη σας θα μπορουσα να επισκεφθω (με κριτηριο την απόσταση και την ομορφιά)?
3.δεν θα παρω αυτοκινητο και δε θα εχω ως βαση εναν προορισμο..γι αυτο τι παιζει με συγκοινωνιες,ξενοδοχεια και γλωσσα?
4.οι διανυκτερευσεις σκοπευω να ειναι 3..(ενημερωτικα το λεω!)

νομίζω πως για την ώρα δεν έχω άλλες απορίες..

παρακαλώ όποιον θέλει να βοηθήσει μια μοναχική ταξιδιώτισσα...:roll:

σας ευχαριστω και καλως σας βρηκα!!!:p
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Τα ελληνόφωνα χωριά είναι τα χωριά της Απουλίας και τα χωριά της Καλαβρίας. Τα πρώτα είναι κοντά στο Λέτσε και είναι πιο προσβάσιμα, αλλά σήμερα έχουν λίγους κατοίκους που μιλούν ελληνικά. Το μεγαλύτερο είναι η Καλημέρα, όπου στο πάρκο της έχει και μια στήλη δώρο της Αθήνας με επιγραφή στα Γκρεκάνικα.
Τα χωριά της Καλαβρίας είναι πάνω στα βουνά του Ασπρομόντε κοντά στο Ρέτζιο Καλάμπρια. Είναι πιο δυσπρόσιτα - μη περιμένεις βέβαια να δεις απομονωμένα χωριά, έχουν δρόμους - και τα περισσότερα έχουν και από ένα επίνειο με το όνομα Μαρίνα. Για παράδειγμα η Μπόβα ( Βούας) έχει τη Μπόβα Μαρίνα κλπ
Εδώ μπορεί να δεις περισσότερους ελληνόφωνους, αλλά να ξέρεις οι περισσότεροι έχουν μετοικήσει στις πόλεις. Επίσης έχουν κουραστεί από τους συμπατριώτες μας, που πάνε εκεί και τους πρήζουν.
Ο καλύτερος τρόπος να πας είναι από Μπρίντιζι, ή Μπάρι και όχι από την Ανκόνα που είναι πολύ μακρυά.
 
  • Like
Reactions: pat

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
  • Like
Reactions: pat

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.860
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom