Τουρκία περιοχή Galata/Κωνσταντινούπολη

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Χαιρετώ! Πριν ένα χρόνο πήγα Κωνσταντινούπολη και επειδή όπως συνήθως συμβαίνει, η μια φορά ποτέ δεν φτάνει, έκλεισα 5 μέρες για τέλος Αυγούστου. Ψάχνοντας ξενοδοχείο, και σε σχέση με το συνηθισμένο δίλημμα Instiklal ή Sultanahmet σκέφτηκα σαν τρίτη επιλογή την περιοχή κοντά στη γέφυρα του Γαλατά που είναι κοντά και στις δύο περιοχές. Βρήκα εκεί δυο, τρία αξιόλογα ξενοδοχεία , αλλά μετά θυμήθηκα αμυδρά κάτι φοβερές ανηφόρες που ανεβαίναμε όταν είχαμε γυρίσει με τα πόδια από την Γέφυρα του Γαλατά προς τον Πύργο του Γαλατά, κ λίγο προβληματίστηκα. Γνωρίζει κανείς να μου πει αν η περιοχή που περιγράφω (karakoy) είναι αυτή με τις ανηφόρες γιατί δεν θυμάμαι καλά, γιατί αν είναι έτσι θα δυσκολευόμαστε αρκετά για την βόλτα μας προς την Instiklal.
Γνωρίζω υπάρχουν πολλοί φανατικοί οπαδοί της Κωνσταντινούπολης εδώ και περιμένω την έμπειρη γνώμη τους !ευχαριστώ
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ναι από Karakoy έχει αρκετή ανηφόρα προς την Istiklal. Εναλλακτικά υπάρχει το tunel, το υπόγειο τρενάκι μεταξύ Karakoy και Istiklal. Επίσης έχει και στάση τραμ στο ίδιο σημείο με το οποίο μπορείς να πας και προς το Sultanahmet και προς το Kabatas απ' όπου μπορείς να πάρεις τρενάκι προς το Taksim.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ναι,αυτη η ανηφορα ειναι.Βεβαια,υπαρχει παντα η λυση του υπογειου σιδηροδρομου Tunel που σε βγαζει ξεκουραστα στην αρχη της Istiklal.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαιρετώ! Πριν ένα χρόνο πήγα Κωνσταντινούπολη και επειδή όπως συνήθως συμβαίνει, η μια φορά ποτέ δεν φτάνει, έκλεισα 5 μέρες για τέλος Αυγούστου. Ψάχνοντας ξενοδοχείο, και σε σχέση με το συνηθισμένο δίλημμα Instiklal ή Sultanahmet σκέφτηκα σαν τρίτη επιλογή την περιοχή κοντά στη γέφυρα του Γαλατά που είναι κοντά και στις δύο περιοχές. Βρήκα εκεί δυο, τρία αξιόλογα ξενοδοχεία , αλλά μετά θυμήθηκα αμυδρά κάτι φοβερές ανηφόρες που ανεβαίναμε όταν είχαμε γυρίσει με τα πόδια από την Γέφυρα του Γαλατά προς τον Πύργο του Γαλατά, κ λίγο προβληματίστηκα. Γνωρίζει κανείς να μου πει αν η περιοχή που περιγράφω (karakoy) είναι αυτή με τις ανηφόρες γιατί δεν θυμάμαι καλά, γιατί αν είναι έτσι θα δυσκολευόμαστε αρκετά για την βόλτα μας προς την Instiklal.
Γνωρίζω υπάρχουν πολλοί φανατικοί οπαδοί της Κωνσταντινούπολης εδώ και περιμένω την έμπειρη γνώμη τους !ευχαριστώ
ναι σωστά θυμάσαι,έχει αρκετές ανηφόρες-κατηφόρες,σκαλοπάτια και στενά σοκκάκια στα οποία...χάνεσαι κι όλας και αν μεν είσαι πιό ψηλά δηλ πιό κοντά ας πούμε προς την αρχή της Ιστικλάκ οκ δεν θάχεις και τόση ταλαιπωρία στο να πας προς τα κεί αλλά θάχεις ταλαιπωρία στο να ανεβοκατεβαίνεις προς το ξενοδ από τη στάση karakoy του τράμ ερχόμενη πχ απο παλιά πόλη,γιατί δε θα σε βολεύει ούτε το τούνελ και κατ ανάγκη θα το "κόβετε "περπατητό,
αν πάλι είστε πιο χαμηλά προς karakoy πάλι ανάλογο πρόβλημα...δύσκολη προσέγγιση προς την Ιστικλάλ με τα πόδια και πιό εύκολη προς τα κάτω...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
την istiklal cadesi φτάνει να την περπατήσεις μια φορά..δεν βλέπω τι περισσότερο μπορει να δώσει..
οι ανηφόρες που αναφέρεις ειναι πραγματικοτητα στην περιοχή του γαλατά.
θεωρω οτι η παλια πολη ειναι μονόδρομος για να μεινεις ..
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Θα συμφωνήσω με την renata. H istiklal εμένα προσωπικά δεν μου έλεγε και τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός απο μια παλιά στοά που ήταν πανέμορφη (μου διαφεύγει τώρα το όνομα της). Βεβαια για το βραδυ εχει πολλα μαγαζια για διασκεδαση αλλα και παλι με ενα ταξακι ειστε εκει σε δεκα λεπτα. Προτιμησε το sultanahmet, εύκολη μετακίνηση με τα πόδια, ολα τα μεσα μεταφορασ στα ποδια σου για πιο μακρινές αποστάσεις και κυρίως υπεροχή περιοχή που δεν την χορταινεις :clap::clap:
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πάντως οι εξελίξεις στην Τουρκία δίνουν και το στίγμα για την αιώνια διαμάχη του forum, Sultanahmet ή Taksim/Beyoglu: Το Sultanahmet και η παλιά πόλη δεν έχουν πάρει χαμπάρι από όλο αυτό που γίνεται εδώ και δέκα μέρες. Από την άλλη όλη η περιοχή γύρω από το Taksim είναι στο επίκεντρο των εξελίξεων και πάλλεται καθημερινά.

Απλώς αυτό είναι ένα δείγμα εκείνου του παλιού μου επιχειρήματος. Ότι στο Beyoglu ζει και κινείται ένα τεράστιο μέρος αυτού που λέμε σύγχρονη, καθημερινή Κωνσταντινούπολη. Από την άλλη το Sultanahmet είναι μια τουριστική περιοχή που οι περισσότεροι κάτοικοι της Κωνσταντινούπολης το πολύ να την έχουν επισκεφθεί μια φορά (ή και καμιά) στη ζωή τους.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Σαν τουρίστας όμως λογικό δεν ειναι να προτίμησει κυριωσ να βρισκεται στις τουριστικές περιοχές που έχουν και τα περισσότερα αξιοθέατα; Πάντως η istiklal ειναι άκρως τουριστική περιοχή απλά εκεί παίρνουν μέρος όλες οι εκδηλώσεις των ντόπιων όπως εδώ στο Σύνταγμα, επίσης τουριστική περιοχη. Τον περασμένο μήνα υ ήμουν στην πόλη και πέτυχα τους πανηγυρισμούς των οπαδών της ομάδας της galata, τρελό γλέντι. Ηταν κάτι που άξιζε κανείς να το δει :clap:. Δεν θα ήθελα όμως να βρίσκομαι στην istiklal αυτές τις μέρες. Καλυτερα να μην έπερνα χαμπάρι τίποτα..
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
εχω μεινει δυο φορες στο Περαν και θα ξαναμεινω χωρις δευτερη σκεψη... ωραια η παλια πολη αλλα το βραδυ θα πληρωνεις ταξι για να βρεθεις στον "πολιτισμο" :p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.643
Likes
12.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πάντως οι εξελίξεις στην Τουρκία δίνουν και το στίγμα για την αιώνια διαμάχη του forum, Sultanahmet ή Taksim/Beyoglu: Το Sultanahmet και η παλιά πόλη δεν έχουν πάρει χαμπάρι από όλο αυτό που γίνεται εδώ και δέκα μέρες. Από την άλλη όλη η περιοχή γύρω από το Taksim είναι στο επίκεντρο των εξελίξεων και πάλλεται καθημερινά.

Απλώς αυτό είναι ένα δείγμα εκείνου του παλιού μου επιχειρήματος. Ότι στο Beyoglu ζει και κινείται ένα τεράστιο μέρος αυτού που λέμε σύγχρονη, καθημερινή Κωνσταντινούπολη. Από την άλλη το Sultanahmet είναι μια τουριστική περιοχή που οι περισσότεροι κάτοικοι της Κωνσταντινούπολης το πολύ να την έχουν επισκεφθεί μια φορά (ή και καμιά) στη ζωή τους.

Και μην ξεχνάμε ότι το Sultanahmet ανήκει σε μια άκρως συντηρητική περιοχή της Κωνσταντινούπολης, δηλαδή Ερντογάν και ξερό ψωμί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom