Σερβία πληροφοριες για βελιγραδι

ArgyGR

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες!

Σκεφτομαστε 4-5 φιλοι να παμε Βελιγραδι για τις γιορτες (καπου μεσα 26-31). Ως φοιτητες ψαχνουμε οσο γινεται πιο οικονομικες λυσεις γι'αυτο θα θελα να ρωτησω αν εχει κανεις να προτεινει κατι για διαμονη. Θα βρουμε κατι σε στυλ hostel που να ειναι αξιοπρεπες?

Γενικα για 4-5 μερες εχουμε ενα budget 200e (αντε 250) για εισητηρια, διαμονη, φαϊ κτλ Θα τα βγαλουμε περα?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες!

Σκεφτομαστε 4-5 φιλοι να παμε Βελιγραδι για τις γιορτες (καπου μεσα 26-31). Ως φοιτητες ψαχνουμε οσο γινεται πιο οικονομικες λυσεις γι'αυτο θα θελα να ρωτησω αν εχει κανεις να προτεινει κατι για διαμονη. Θα βρουμε κατι σε στυλ hostel που να ειναι αξιοπρεπες?

Γενικα για 4-5 μερες εχουμε ενα budget 200e (αντε 250) για εισητηρια, διαμονη, φαϊ κτλ Θα τα βγαλουμε περα?
υπαρχει ενα hostel που βρισκεται περιπου 500 μετρα μακρια απο τον σταθμο του τρενου και ειναι 10 ευρω το ατομο λεγεται belgrade . Hostel Belgrade - The easiest hostel to find in Belgrade. Welcome to www.hostelbelgrade.com το σχετικο site οπου εχει και σχετικο χαρτη.. εγω εμεινα στο city belgrade,ειναι ακριβως απεναντι απο τον σταθμο του τρενου,εκει που ειναι το τραμ . θεωρειται και hotel και hostel . ο πρωτος οροφος ειναι hostel και ολοι οι αλλοι hotel .. στο χοστελ εχει 10αρια δωματια με 10 ευρω το ατομο,οπου σου δινουνε και πετσετες και σεντονια,αλλα ... πρεπει να εχει ή 7 ή 8 δωματια και συνολικα υπαρχουνε 2 μπανια ... και δεν ειδα πουθενα να εχει κουζινα .. οποτε καλυτερα να πηγαινατε στο αλλο . ο μονος λογος που το επελεξα αυτο ητανε γιατι βρισκοτανε 2 βηματα κυριολεκτικα απο τον σταθμο του τρενου και στο βελιγραδι εφτασα 10 το βραδυ και εφυγα 7 το πρωι οποτε δεν ειχα και πραγματα να κανω ..
ελπιζω να βοηθησα
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες!

Σκεφτομαστε 4-5 φιλοι να παμε Βελιγραδι για τις γιορτες (καπου μεσα 26-31). Ως φοιτητες ψαχνουμε οσο γινεται πιο οικονομικες λυσεις γι'αυτο θα θελα να ρωτησω αν εχει κανεις να προτεινει κατι για διαμονη. Θα βρουμε κατι σε στυλ hostel που να ειναι αξιοπρεπες?
Το μόνο χόστελ που έχω μείνει στο Βελιγράδι είναι το Chillton, βρίσκεται δίπλα στο ναό του Αγ. Σάββα. Το κόστος ανά άτομο ήταν πάλι γύρω στα 10 ευρώ τη νύχτα, τα μπάνια ήταν και εκεί κοινά αλλά γενικά δεν είχαμε πρόβλημα και υπήρχε κουζινάκι. Εγώ προσωπικά ήμουν ικανοποιημένος και μερικά από τα παιδιά στην υποδοχή ήταν συμπαθέστατα και μιλούσαν πολύ καλά αγγλικά. Τσέκαρε φωτογραφίες από όλα τα χόστελ που σου αναφέρθηκαν εδώ στο hostelbookers ή στο hostelworld και διάλεξε αυτό που σε βολεύει :xmas_smile: Καλά να περάσεις!
 

ArgyGR

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!

Αν και θεωρω τον εαυτο μου απλο ανθρωπο, οσο να'ναι ειχα λιγο αγχος για το τι κατασταση μπορει να συναντησουμε, μιας και δεν εχει τυχει να μεινω ξανα σε hostel. Απο τη στιγμη ομως που υπαρχουν ατομα που το χουν κανει και το προτεινουν, πιστευω ουτε εμεις θα εχουμε προβλημα.

Θα προσπαθησω να επικοινωνησω κιολας με καποια απο αυτα να μαθω τιμες (παιζει να ειναι διαφορετικες τωρα λογω γιορτων) αλλα και μην τυχον ειναι γεματα.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!

Αν και θεωρω τον εαυτο μου απλο ανθρωπο, οσο να'ναι ειχα λιγο αγχος για το τι κατασταση μπορει να συναντησουμε, μιας και δεν εχει τυχει να μεινω ξανα σε hostel. Απο τη στιγμη ομως που υπαρχουν ατομα που το χουν κανει και το προτεινουν, πιστευω ουτε εμεις θα εχουμε προβλημα.

Θα προσπαθησω να επικοινωνησω κιολας με καποια απο αυτα να μαθω τιμες (παιζει να ειναι διαφορετικες τωρα λογω γιορτων) αλλα και μην τυχον ειναι γεματα.
Δε χρειάζεται να μπεις σε όλη αυτή την ταλαιπωρία, κλείσε ηλεκτρονικά μέσω των site που σου έδωσα και οι τιμές εκεί είναι οι αναγραφόμενες, πληρώνεις με πιστωτική ή debit κάρτα το 10% σαν προκαταβολή και το υπόλοιπο ποσό όταν πας εκεί. Δεν πρόκειται κανείς να σου αλλάξει την τιμή αν κλείσεις μέσω ίντερνετ, πίστεψέ με! Οπότε αυτό προτείνω εγώ ανεπιφύλακτα, έχω κλείσει μέσω αυτών των ιστοσελίδων πάνω από 5 φορές, χωρίς κανένα πρόβλημα. :xmas_cool:
 

ArgyGR

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Δε χρειάζεται να μπεις σε όλη αυτή την ταλαιπωρία, κλείσε ηλεκτρονικά μέσω των site που σου έδωσα και οι τιμές εκεί είναι οι αναγραφόμενες, πληρώνεις με πιστωτική ή debit κάρτα το 10% σαν προκαταβολή και το υπόλοιπο ποσό όταν πας εκεί. Δεν πρόκειται κανείς να σου αλλάξει την τιμή αν κλείσεις μέσω ίντερνετ, πίστεψέ με! Οπότε αυτό προτείνω εγώ ανεπιφύλακτα, έχω κλείσει μέσω αυτών των ιστοσελίδων πάνω από 5 φορές, χωρίς κανένα πρόβλημα. :xmas_cool:
Ακομη καλυτερα τοτε. Τωρα ειδα οτι στα site που μου δωσες γραφει και τις αλλαγες στις τιμες και το availability, οποτε μια χαρα. Ηδη καποια απο αυτα φαινονται γεματα βεβαια...

Να'σαι καλα φιλε Dva Srca. Για τυχον αλλες αποριες θα επανελθω δρυμητερος. :xmas_wink:
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Καλησπέρα και απο εμένα! Μετά τις συμβουλές σας για το γαμήλιο ταξίδι μου στη Ρώμη (σας ευχαριστώ και πάλι:clap:) είπα να σας απασχολήσω ακόμη μία φορα σχετικά με το επόμενο ταξίδι που σχεδιάζουμε. Αυτή τη φορά θα πάμε οικογενειακώς και εννοώ το μισό σόι καθώς το διοργανώνει ο πατέρ φαμίλιας μου με την συμμετοχή θείων - ξαδέρφων - συναδέλφων και όσον πιστών θα προσέλθουν. Η...αποστολή μας θα γίνει το τριήμερο της 25ης Μαρτίου όπου με αφετηρία την Θεσσαλονίκη θα καταλήξουμε οδικώς στο Βελιγράδι. Εχω ήδη διαβάσει αντίστοιχα άρθρα στο forum για τον προορισμό αυτό παρόλα αυτά έχω ακόμα κάποια ερωτήματα στα οποία ελπίζω να με βοηθήσετε. Αν έχω καταλάβει σωστά είναι μια πόλη που άνετα την γυρίζεις σε 3 μέρες. Τα αξιοθέατα της είναι το κάστρο και πάρκο Kalemegdan , το μουσείο του Νικολά Τεσλα , ο ζωολογικός κήπος και η μεγαλύτερη εν λειτουργία ορθόδοξη εκκλησία του Αγίου Σάββα. Μου ξεφεύγει κάτι;;;Μιας και είστε πολύ ψαγμένα παιδιά τι άλλο θα μπορούσαμε να δούμε που δεν πάνε συνήθως τους τουρίστες (ξέχασα να αναφέρω ότι θα έχουμε ντόπιο ξεναγο μαζί μας). Τέλος αλλα πολύ σημαντικό για μένα θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί για καλό φαγητό και φυσικά δεν εννοώ γκουρμέ αλλα το ακριβώς αντίθετο :haha: καθώς απο όσο ξέρω είναι κυρίως κρεατοφάγοι αλλα και εμείς δεν πάμε πίσω ε;;Ευχαριστώ ακόμη μία φορά εκ των προτέρων!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Κάποια από τα παρακάτω τα χω γράψει και σε άλλο ποστ:

Λοιπόν, να πάτε να φάτε το καλύτερο μπούρεκ στο μαγαζί 'Sarajevo' στην οδό Svetogorska 38. είναι πολύ κεντρικά. αν βαλεις την διεύθυνση στο γοογλε μαπ, θα το βρεις.

Να πάτε για καφε, ποτό στο μαγαζί:
Στα αγγλικά: globetrotters club Στα σέρβικα: 'Klub Svetskih Putnika'
Ελληνιστί: Η λέσχη των ταξιδευτών στην οδό: Bulevar Despota Stefana 7
Ισως είναι λίγο δύσκολο να το βρείτε γιατί βρίσκεται στο υπόγειο μιας πολυκατοικίας..πάντως είναι παρά πολύ κοντα στην κεντρκή πλατεία. μολις βρεις την πολυκατοικία,χτυπάς το κουδούνι και μπαινεις .. είναι ότι πρέπει για καφεδακι και ποτάκι...Η διακόσμιση είναι ιδιαίτερη..με αντικείμενα από όλο τον κόσμο (είπαμε!! είναι η λέσχη των ταξιδευτών!), με τρεχούμενα νερά και χαλαρή μουσική...

να πάτε σε μια γειτονιά, που ήταν κάποτε χωριο και τώρα έχει ενωθει με το Βελιγράδι...στο Zemun. να πάτε να φατε ψάρι στις ψαροταβέρνες-καραβια με θέα τον Δούναβη.

βολτα στον πεζόδρομο Skadarska..είναι ωραία για βόλτα, φαγητό (να φάτε πλεσκαβιτσα - κάτι σαν μεγάλο χαμπουργκερ), ποτό


οι κλασικές βόλτες στην πόλη είναι στο οχυρό Kalemegdan, στον κεντρικό πεζόδρομο ( δεν θυμάμαι πως τον λένε), παίζουν διαφορες πλατείες με διάφορα ωραία κτήρια, κυβερνητικά, βιβλιοθήκες, κλπ. επίσης, να δείτε την μεγαλύτερη ορθόδοξη εκκλησια του κόσμου καθώς και τα βομβαρδισμένα κτίρια από τον πόλεμο..
... από το οχυρό οπώς βλέπεις το σημείο που ενώνεται ο ποταμός σαβα με τον δούναβη, στα δεξια βλέπετε ενα 8γωνικό πύργο...εκεί εκτέλεσαν τον Ρήγα Φεραίο..

Αυτά...
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
οι κλασικές βόλτες στην πόλη είναι στο οχυρό Kalemegdan, στον κεντρικό πεζόδρομο ( δεν θυμάμαι πως τον λένε)
Knez Mihailova λέγεται και καταλήγει στο Καλεμέγκνταν, οπότε δεν είναι εφικτό να χάσετε κανένα από τα δύο ;)
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Ευχαριστώ Vito και Dva Scra. Νομίζετε οτι 3 μερούλες μας φτάνουν; Γενικώς οι τιμές τους πως είναι;Να ξέρω και τι ποσό να κουβαλάω...:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom