Γαλλία πληροφοριες για tgv?

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
καλη χρονια με υγεια κ ευτυχια σε ολους κ πολλα πολλα ταξιδια!!!!!!!

τωρα λοιπον θελω ναμε βοηθησετε!!!τον μαρτιο σκοπευω να ταξιδεψω απο παρισι στο μονπελιε με τρενο...και εχω αποριες:
1)να κλεισω εισιτηρια μεσω ιτερνετ η δεν υπαρχει λογος?
2)αποοτι βλεπω τις ωρες που θελω να ταξιδεψω εχει ενδιαμεσο σταθμο στη λυον αυτο τι σημαινει,θα κανω απλα σταση η θα χρειαστει να αλλαξω κ τρενο?
3)εφοσον θα βρισκομαι στο τερμιναλ 1 το cdg ποση ωρα να αφησω για να παρω τρενο?
4)εστω οτι κλεινω εισιτηριο κ για χ λογο χανω το τρενο τι γινεται μπορω να παρω το επομενο η χανω το εισιτηριο ολοκληρωτικα?
ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:xmas_biggrin::xmas_biggrin:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Υπάρχουν 3 τύποι εισιτηρίων στα τρενα της SNCF, το κανονικό, το οποίο μπορεί να αλλάξει και να επιστραφούν τα χρήματα του μέχρι και 2 ώρες μετά την ώρα αναχώρησης, το loisir, το οποίο μπορεί να αλλάξει και να ακυρωθεί χωρίς επιβάρυνση μέχρι μια μέρα πριν την αναχώρηση, ειδάλλως με 10ευρώ την ημέρα της αναχώρησης(αλλα όχι μετά την ώρα αναχώρησης), και το prem's το οποίο ούτε αλλάζει, ούτε μπορεί να ακυρωθεί.
Εφόσον θα πάρεις αεροπλάνο, το οποίο μπορεί να έχει καθυστέρηση, και καθώς δεν υπάρχει τρελές διαφορές για το τμήμα Roissy-Montpellier, θα σε συμβούλευα είτε να κλείσεις ένα εισιτήριο επι τόπου(λογικά θα υπάρχουν θέσεις) είτε για να είσαι πιο σιγουρη να κλείσεις το εισιτήριο της ώρα που σε ενδιαφέρει, πάντοτε όμως με αρκετό χρονικό περιθώριο από την πτήση σου. Ακόμη κι αν κλείσεις θέση σε ένα τρένο που φεύγει αργότερα από την ώρα που θες για ασφάλεια, μπορεί εφόσον υπάρχει νωρίτερα τρένο διαθέσιμο να κάνεις αλλαγή του εισιτήριου επι τόπου, δεδομένου ότι χρησιμοποίησες την κανονική τιμή. Σε κάθε περίπτωση άσε αρκετή ώρα καθώς οι αποστάσεις στο Charles de Gaulle είναι μεγάλες.
Δε γνωρίζω το λόγο που ταξιδεύεις στο Μονπελιέ, αλλά αν πας για αρκετό διάστημα, είσαι φοιτήτρια εως 25 ετων, και σκοπεύεις να μετακινείσαι με τρένο για να δεις άλλες πόλεις, μπορεί να σε συμφέρει να βγάλεις μία καρτα συνδρομης, με 49ευρώ που σου δίνει έκπτωση 50% στις κανονικές τιμές, μέχρι 9 διαδρομές κάθε μήνα.
Αν το εισιτήριο αναγράφει το σταθμό της Λυών, και λογικά φέρει 2 κωδικούς τρένων, τότε ναι, θα πρέπει να αλλάξει τρένο στο σταθμό της Λυών.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Γιατί αγχώνεσαι με το εισητήριο του Tgv; Τα δρομολόγια είναι συχνά και 99% θα βρεις θέση την τελευταία στιγμή. Στο κάτω κάτω βγάζεις επί τόπου και Α θέση στα ...δύσκολα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
βρισκω εισιτηρια απο αυτο το σαιτ Rail Europe - Rail travel planner Europe - Train travel in Europe ειναι αξιοπιστο ε???και το eticket ειναι ευκολο να εκδοθει???
Μην αγχώνεσαι, εφόσον πας με αεροπλάνο, και επειδή δεν υπάρχει γενικά κάποια αξιόλογη προσφορά σε αυτό το δρομολόγιο καλύτερα βγάλτο επί τόπου(αν είσαι φοιτητρία και σκοπεύεις να γυρίσεις Γαλλία με τρένο, δες για τη συνδρομή που σου έγραψα). Το rail europe γενικά δίνει πιο ακριβές τιμές, εξάλλου τα γαλλικά τρένα έχουν δική τους ιστοσελίδα μέ ολες τις πληροφορίες, τιμές και προσφορές. http://www.voyages-sncf.fr
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
δεν ειμαι φοιτητρια..το αγορι μου θα ειναι για 1,5 χρονο εκει οποτε θα παω αρκετες φορες..αγχωνομαι ειναι η αληθεια γιατι φοβαμαι μηπως ειναι πιο ακριβα οταν τα βγαλω επιτοπου,επισης φοβαμαι μηπως αντιμετωπισω μεγαλες ουρες...δηλαδη καλο ειναι να τα κλεισω επιτοπου???
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
δεν ειμαι φοιτητρια..το αγορι μου θα ειναι για 1,5 χρονο εκει οποτε θα παω αρκετες φορες..αγχωνομαι ειναι η αληθεια γιατι φοβαμαι μηπως ειναι πιο ακριβα οταν τα βγαλω επιτοπου,επισης φοβαμαι μηπως αντιμετωπισω μεγαλες ουρες...δηλαδη καλο ειναι να τα κλεισω επιτοπου???
Εφόσον έχει το θέμα με το αεροπλάνο ναι. Μπες και στην ιστοσελιδα που σου έδωσα για να δεις για τις ημερομήνιες σου τιμές και προσφορές και να συγκρίνεις. ακόμη κι όταν έχει ναύλο προσφοράς, έχει μαζί και την κανονική τιμή ως επιλογή από κάτω, που είναι η ιδια με αυτή που θα πληρώσεις στο σταθμό. αν η προσφορά είναι μεγάλη τότε σκέψου το, αλλά νομίζω ότι αν είναι της τάξεως των 10-15ευρώ καλύτερα να το αφήσεις για επιτόπου. Γενικα έχει κάποιο κόσμο, αλλά ποτέ τρομερές ουρές, to max που έχω περιμένει ήταν 10-15λεπτά. Για συνδρομές και εκπτώσεις, χωρίς να χρειάζεται να κλείνει από πριν το εισιτήριο κοίτα εδώ. Αν δεν ξέρεις γαλλικά πες μου να σε βοηθήσω: Choisissez une carte de r?duction ou un abonnement
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
ευχαριστω πολυ!!θα το κοιταξω κ οτι χρειαστω θα σου πω!!!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
θα ηθελα παλι τη βοηθεια σας!
εχω σκοπο να κλεισω το εισιτηριο των 11 για να μην τρεχω οταν φτασω κ θα το ρισκαρω (ας ελπισουμε να μην καθυστερησει το αεροπλανο!!!)
ΑΛΛΑ αποτι βλεπω στο σαιτ της sncf δεν υπαρχει πλεον διαθεσιμη εκεινη η ωρα , ωστοσο στο αλλο σαιτ της Rail Europe - Rail travel planner Europe - Train travel in Europe εχω κανει κρατηση κ υπαρχει διαθεσιμο. Υπαρχει προβλημα αν τα κλεισω απο εκει-μηπως δεν υπαρχει τρενο εκεινη την ωρα κ θα την πατησω???
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
θα ηθελα παλι τη βοηθεια σας!
εχω σκοπο να κλεισω το εισιτηριο των 11 για να μην τρεχω οταν φτασω κ θα το ρισκαρω (ας ελπισουμε να μην καθυστερησει το αεροπλανο!!!)
ΑΛΛΑ αποτι βλεπω στο σαιτ της sncf δεν υπαρχει πλεον διαθεσιμη εκεινη η ωρα , ωστοσο στο αλλο σαιτ της Rail Europe - Rail travel planner Europe - Train travel in Europe εχω κανει κρατηση κ υπαρχει διαθεσιμο. Υπαρχει προβλημα αν τα κλεισω απο εκει-μηπως δεν υπαρχει τρενο εκεινη την ωρα κ θα την πατησω???
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το Rail Europe, ωστόσο μου προξενεί εντύπωση αυτό που γράφεις περί μη διαθεσιμότητας, δεν υπάρχει τιποτά μα τίποτα διαθέσιμο ούτε καν σε πρώτη θέση.
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το Rail Europe, ωστόσο μου προξενεί εντύπωση αυτό που γράφεις περί μη διαθεσιμότητας, δεν υπάρχει τιποτά μα τίποτα διαθέσιμο ούτε καν σε πρώτη θέση.
δεν υπαρχει καν δρομολογιο,πριν λιγο καιρο το εβλεπα!απλα σκεφτηκα οτι με το rail europe ισως δεν ειναι tgv το τρενο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.203
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom