που να πάμε, που να πάμε?

navigation

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ντισνεη-λαντ
λοιπόοοοον!!!!!να μαι και γω!!!!:)
Να μπω γρήγορα στο θέμα μην σας κουράζω!!! Τέλος Φεβρουαριου με αρχές Μαρτίου θέλω να πάρω το ...αμόρε...και να "εξαφανιστούμε" για καμιά βδομαδούλα! Μένουμε Αθήνα.Θέλουμε ένα μέρος να πάμε με το αμάξι στο οποίο μέρος αν είναι δυνατόν να έχει ηρεμία με λίγους κατοίκους και λίγα μαγαζάκια (να τρώμε και τιποτα :)).
Εγώ δεν έχω κάνει πολλά ταξίδια και έτσι δεν γνωρίζω μέρη και τοποθεσίες αλλα ξέρω οτι η Ελλάδα μας έχει καταπληκτικά μέρη . Έχετε τίποτα να προτείνετε?
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Ζαγοροχώρια;
Μονεμβασιά (μέσα στο Κάστρο) κ περιήγηση στα πέριξ;
Καρπενήσι;
Καστοριά-Πρέσπες-Νυμφαίο;
Πήλιο;;;

Καλώς ήλθες:clap:
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
βάλε το αυτοκίνητο στο καράβι και πάτε αμοργό!!!!:clap: αλλά επειδή δε θέτε νησί προτείνω: μάνη, γαλαξίδι, εύβοια (οπουδήποτε!!!!), πάργα!!! αν ανεβείτε πρέσπες (ψηφίζω με τις μπάντες:clap::clap:) και βαρεθείτε την ησυχία..κατεβείτε κοζάνη στο καρναβάλι:xalara:
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Πήγαμε πρόσφατα Στεμνίτσα, Δημητσάνα, Βιτύνα και μας άρεσε πολύ! Είναι η δεύτερη φορά που πάμε. Είναι πολύ όμορφα μέρη με ωραία ταβερνάκια,λίγες καφετέριες και σου προσφέρει τη χαλάρωση που ζητάς καθώς δε "βουλιάζουν" κιόλας από κόσμο. Μείναμε στη Βυτίνα αν και η πιο ωραία περιοχή από τις 3 θεωρώ ότι είναι η Στεμνίτσα. όμως,μας αντάμειψε το σπίτι που μείναμε!
Πολύ ωραία είναι όμως και στα Τρίκαλα Κορινθίας ενώ μπορείτε να πάτε και στους Λουσούς Καλαβρύτων. Πρόκειται για μία όμορφη τοποθεσία που προσφέρει πλήρη ηρεμία και χαλάρωση και παράλληλα όμως έχεις οτιδήποτε θελήσεις όσον αφορά τα εστιατόρια,καφετέριες και αξιοθέατα αφού είναι μόνο 10 λεπτά από τα Καλάβρυτα.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Ζαγοροχώρια;
Μονεμβασιά (μέσα στο Κάστρο) κ περιήγηση στα πέριξ;


Ηλέκτρα μου πού είχες μείνει στη Μονεμβασιά??? Σχεδιάζουμε να πάμε για τις απόκριες και ψάχνω κάποιον ξενώνα, κατά προτίμηση μέσα στο Κάστρο, όπως είπες κι εσύ. Έχω βρει τα εξής : Κελάρι, Λαζαρέτο, Filoxenia, Byzantino και Malvasia. Πιο πολύ απ'όλα, μου αρέσει το τελευταίο αλλά ακόμα το ψάχνω..
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
επειδή θα μείνετε μια βδομάδα θα σου πρότεινα να επιλέξεις περιοχές με πολλά χωριά για να κάνετε εκδρομές να μην βαρεθείτε. Προτείνω:

- Πήλιο
ή
-Ζαγοροχώρια - μπορείτε και μια μέρα να πεταχτείτε Γιάννενα για αστικό τουρισμό. Η λίμνη το χειμώνα είναι μαγευτική....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προτεινω διαδρομες στη Θεσσαλια=Λιμνη Πλαστηρα και Ελατη-Περτουλι-Νεραιδα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
πάρε τη γραμμή Πειρ-Ηρακλ, κι έλα να πάς στον Κερατόκαμπο
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ηλέκτρα μου πού είχες μείνει στη Μονεμβασιά??? Σχεδιάζουμε να πάμε για τις απόκριες και ψάχνω κάποιον ξενώνα, κατά προτίμηση μέσα στο Κάστρο, όπως είπες κι εσύ. Έχω βρει τα εξής : Κελάρι, Λαζαρέτο, Filoxenia, Byzantino και Malvasia. Πιο πολύ απ'όλα, μου αρέσει το τελευταίο αλλά ακόμα το ψάχνω..
Το Λαζαρετο ειναι εξω απο το καστρο.. Το Βυζαντινο και η Μαλβαζια εχουν διαφορα δωματια, άλλα με θεα και αλλα οχι..
Στη Θεοφανω αξιζει να μεινεις, αλλα στη διοροφη μεζονετα με τον πινακα του Τσαρουχη και το μπαλκονι..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Επειδή μια βδομάδα είναι αρκετή θα πρότεινα και εγώ Πήλιο ή Ζαγοροχώρια.

Venia το Μalvasia είναι μια χαρά και το Κελάρι νομίζω ότι έχει ωραία δωμάτιο(στο δεύτερο δεν έχω μείνει, αλλά απ'οτι θυμάμαι)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ψήφος σε Καστοριά, Φλώρινα- Νυμφαίο, Πρέσπες...Είναι μοναδικά όμορφα, υπέροχη φύση, ωραίες διαδρομές και διαφορετικά πράγματα να δεις. Έχετε και μια εβδομάδα καιρό, οπότε ταμάμ σας έρχεται.

Πάρε κι αυτό δωράκι, υπέροχος ξενώνας στην Καστοριά.

Αλλαχού - Ξενοδοχείο στην Καστοριά
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Venia, στη Μονεμβασιά είχα μείνει στο Βυζαντινό. Οπως σωστά προαναφέρθηκε, το ξενοδοχείο αυτό διαθέτει διάφορα δωμάτια μέσα στο κάστρο, άλλα με και άλλα χωρίς θέα. Εμείς μείναμε στο δωμάτιο 1, που βρίσκεται ακριβώς πάνω από την πλατεία του Ελκόμενου, την κεντρική πλατεία του κάστρου. Είχε ατμοσφαιρικό διάκοσμο, μία άνετη θα έλεγα βεράντα και όμορφη θέα στη θάλασσα και την πλατεία. Το μόνο που δεν μας άρεσε ήταν ότι το μπάνιο δεν ήταν εντελώς κλειστό. Υπήρχε ένας διαχωριστικός τοίχος προς το δωμάτιο, αλλά δεν έφτανε ως το ταβάνι... Ένας οδηγός που έχω συστήνει και το δωμάτιο 7 για απρόσκοπτη θέα στη θάλασσα (ονομάζεται Παππούς κ είναι τρίκλινο). Ενημερωτικά, εμείς πληρώσαμε 120 ευρώ τη βραδιά για τις ημέρες του Πάσχα.
Μου άρεσε πάρα πολύ το Malvazia, όσο μπόρεσα να δω τα δωμάτιά του ένα πρωί που πήγαμε για πρωινό. Αυτό ήθελα να κλείσω εξαρχής αλλά δεν είχε δωμάτια. Αν το αποφασίσεις ζήτα ένα δωμάτιο στην καινούρια πτέρυγα. Είναι πιο όμορφα διακοσμημένα και έχουν πολύ ωραία θέα (διευκρίνησέ το στο τηλέφωνο).
Κλασσική αξία είναι και ο ξενώνας Αρδάμης, όπου έχουν μείνει φίλοι και μου έχουν πει τα καλύτερα. Δεν έχω προσωπική άποψη.
Ρίξε μια ματιά και στα Κελιά. Μοναστηριακό στυλ, ωραία θέα στη θάλασσα, αλλά δεν έχουν μπαλκόνια και δε βλέπουν τις στέγες της πολιτείας του Κάστρου. Είναι μία λεπτομέρεια που ομορφαίνει πολύ την εικόνα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.562
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom