Αλβανία προορισμός :Αλβανία

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Επίσης xelidoni, μια και θα πάτε με αυτοκίνητο, μεγάλη προσοχή στους δρόμους και στους οδηγούς..
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Για να περάσεις Αλβανία δε χρειάζεσαι πλέον διαβατήριο, περνάς και με ταυτότητα.
Για το αυτοκίνητο, όταν μπεις Αλβανία, πρέπει να πάρεις από τον αλβανικό συνοριακό σταθμό ένα χαρτί για το αυτοκίνητο που θα αναφέρει τη μέρα που μπήκες μέσα. Μη το χάσεις, όταν βγεις από τη χώρα θα στο ζητήσουν και με αυτό θα πληρώσεις 1 ευρώ, συνολικά για όλες τις μέρες όχι ανά μέρα (είναι μερικά παιδάκια στα σύνορα που θέλουν έξτρα εισόδημα από το τίποτα :))

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις πάντα τα φώτα αναμένα (τη μέρα εννοώ) και ζώνες, γράφουν για πλάκα...
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
ουφ...δυστυχώς ακυρώθηκε το αμάξι μας , οπότε πέσαμε στο λεωφορείο!!! κλείσαμε εισιτήρια από Πάτρα, επίζω να μη ταλαιπωρηθούμε τρελά!!!(πάντως το εισιτήριο παμφθηνο...30 ευρώ περίποου, ούτε για θεσσαλονίκη δεν πληρώνεις τόσο).
Διαβατήριο μάλλον δε χρειάζεται από ό,τι είδα στην ιστοσελίδα του υπουργείου εξωτερικών της Αλβανίας (http://www.mfa.gov.al/),

αν και γω θα το έχω μαζί για καλό και για κακό.Φυσικά η πρεσβεία εδώ ούτε που απαντά...
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Είχα πάει το καλοκαίρι Τίρανα και δυστυχώς ταλαιπωρήθηκα αρκετά. Για μένα η Αλβανία δεν έχει κάτι αξιόλογο να δεις. Η μόνη απόλαυση το φθηνό φαγητό σε καλά εστιατόριο.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Κι όμως οντως, υπάρχουν αρκετά καλά εστιατόρια στα Τίρανα με πολύ καλο φαγητο, άψογο σερβις (σεφ, κρασια, κερια) και οικονομικότατες τιμές. Τα περισσότερα βρίσκονται στην περιοχή που είναι συγκεντρωμένες οι ξένες πρεσβείες (μου διαφεύγει τώρα το όνομά της). Μαλιστα όσες φορες και αν εφαγα σε τετοιο μαγαζι, παντα τα γκαρσονια ηξεραν απταιστα ελληνικα.
Οπως φαινεται οι δυο περισσοτερο ομιλουμενες ξενες γλωσσες στην Αλβανια ειναι τα Ελληνικα και τα Ιταλικα.. Οι περισσοτεροι εχουν περάσει απο μια απο τις δυο χωρες, εφτιαξαν κομποδεμα και επεστρεψαν για να ανοιξουν επιχειρηση - οργανωσουν τη ζωη τους στην Αλβανια..

Απο φαγητο, ειμαι ανθρωπος που εχω την ταση να δοκμαζω παντα καινουριες γευσεις, την χειροτερη εντυπωση εχω -δεν τρωγώταν αυτο το πραγμα- απο μοσχαρισιο στομαχι ψητο στα καρβουνα (Και αναρωτιομουν οταν το ειδα στο μενου, καλα εμεις γιατί το πετάμε ή το κάνουμε μονο πατσα; ). Το δοκιμασα σε χασαποταβερνα στο Μπεράτι, όχι στα 'καλά' εστιατορια με την ευρωπαϊκή κουζίνα των Τιρανων :)
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Παρντόν??? Πως ακριβώς ορίζεις το "καλό εστιατόριο"? Έχουν αστέρια Michelin στα Τίρανα?

χαχαχαχα:xmas_smile::xmas_smile::xmas_smile:

μόλις το διάβασα πέθανα στα γέλια, τόσο που γύρισαν οι
συνάδελφοι και με κοιτάγανε! να 'σαι καλά!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Υπάρχει επί της Sami Frasheri που προανάφερα ένα τούρκικο εστιατόριο με απίστευτα φαγητά! είχα φάει αρνί μπούτι μέσα σε σφολιάτα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom