Γερμανία Τσεχική Δημοκρατία προταση για ενδιαμεσο απο στουτγκαρδη-πραγα

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
καλησπερα...παιδια εχω κανονισει για χριστουγεννα πρωτοχρονια στουτγκαρδη,πραγα,βερολινο.θα ξεκινησουμε απο στουτγκαρδη 24 δεκεμ,μετα πραγα 27 και τελος στις 30 βερολινο για πρωτοχρονια.ολες οι διαδρομες θα γινουν με αυτοκινητο.απο στουτγκαρδη προς πραγα εχουμε κανονισει να φυγουμε στις 27.το ερωτημα μου ειναι γιατι να φαμε μια μερα ( 26 δεκεμβριου κυριακη) στην στουτγκαρδη.αυτο που σκεφτομαι ειναι να παμε εστω για μια μερα σε μια αλλη πολη.δεν ξερω πια,αλλα θελω προτασεις.να σημειωσω πως αυτη η πολη πρεπει να ειναι μεταξυ στουτγκαρδης και πραγας ετσι ωστε να μην χαλασουμε την πορεια μας.δωστε μας καμμια καλη ιδεα γυναικες και αντρες συναδερφοι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο μέσο της διαδρομής (περίπου) είναι η Νυρεμβέργη... δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλές επιλογές και πάνω στο δρόμο σου είναι η Νυρεμβέργη και το Ρέγκενσμπουργκ - εκτός αν θές να ξεφύγεις λίγο και να πας (αν δεν έχεις δει ήδη) για Μόναχο. Προσωπικά θα επέλεγα τη Νυρεμβέργη για παραμονή (και λόγω ημερών - θεωρείται η πόλη των παιχνιδιών και το αντίστοιχο μουσείο είναι πολύ καλό) αλλά θα έκανα μια μικρή παράκαμψη για να δω και το Ρέγκενσμπουργκ καθ' οδόν για την Πράγα.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Πολύ σωστά τα λέει ο Babaduma ,πριν απο 7 χρόνια που έκανα το Prague-Stuttgart ενδιάμεσο έβαλα την Νυρεμβέργη και δεν το μετάνιωσα.Αν θα έχεις χρόνο για επιπλέον πόλη θα σου πρότεινα το Bamberg που Χριστουγεννα είναι κουκλίστικο και παραμυθένιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα Χριστούγεννα η Νυρεμβέργη είναι μονόδρομος, ΑΛΛΑ μέχρι τις 24/12. Μετά, η Χρισοτυγεννιάτικη αγορά σταματά και γίνεται μια συνιθισμένη Γερμανική πόλη (και μάλιστα εκείνες τις μέρες προβλέπω ότι θα βρίσκεται σε λήθαργο, αμέσως μετά τη λήξη της αγοράς...).

Αν όμως θες και μια δεύτερη πρόταση, η απάντηση είναι το Rothenburg ob der Tauber - Wikipedia, the free encyclopedia, πάνω στη Ρομαντική οδό.

Τρίτη πρόταση, Bamberg (αλλά φοβάμαι ότι θα διαφωνήσω, τα Χριστούγεννα στο Bamberg δεν είναι τίποτα το ιδιέταιρο, ειδικά όταν υπάρχει μια Νυρεμβέργη...)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και η Bamberg και το Rothenburg ob der Tauber και το Regensburg που αναφέρθηκαν είναι πανέμορφες πόλεις, αλλά νομίζω ότι και εγώ Νυρεμβέργη θα προτείνω.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Αν είχες 2 μέρες στη διάθεσή σου θα σου πρότεινα να "ξεφύγεις λίγο ακόμη" από τη διαδρομή σου και να περάσεις μια βόλτα από Άλπεις...
Αλλά επειδή αυτό που λέω δε μπορεί να γίνει, μάλλον η Νυρεμβέργη είναι καλή επιλογή!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδια μολις ειδα το Rothenburg σε φωτο και επαθα πλακα.
Θελω να παω τωρα!
Μην το χασεις με τιποτα!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Παιδια μολις ειδα το Rothenburg σε φωτο και επαθα πλακα.
Θελω να παω τωρα!
Μην το χασεις με τιποτα!

Παρομοίως....Τι ναι τούτο καλέ; Βγαλμένο από παραμύθι..Ευχαριστούμε taver για την πρόταση..Μου θύμισε λίγο από Βέρνη που τη λάτρεψα. Αχ:shock:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για τα προτεινόμενα μέρη (συμπεριλαμβανομένου και του Rothenburg ob der Tauber), υπάρχουν σίγουρα πληροφορίες και φωτογραφίες στις δύο παρακάτω ταξιδιωτικές ιστορίες. Σκόρπιες πληροφορίες υπάρχουν και σε άλλα θέματα.

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...C%ED%F9-%F3%E5-4-%F1%FC%E4%E5%F2.html?garpg=1

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DF%E4%E9-%F3%F4%EF-%EC%F0%F5%F1%FC%EB%EF.html
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιδες ευχαριστω θερμα για τις πληροφοριες.με εκνευρισατε ομως πολυ,παρα πολυ γιατι με περδεψατε τελειως!!!:roll::clap:
δεν ξερω που να παμε για αυτην την μια και μοναδικη κυριακη στις 26.κλεινω παντως για βαμβεργη,ή νυρεμβεργη ή ρεδενμπουργκ.μαλλον απ οτι κοβω θα μας βγει εκεινη την στιγμη εντελως αυθορμητα.θα μπουμε αυτοκινητο και οπου μας βγαλει δηλαδη.εμεινα πολυ ενθουσιασμενος με τις πολεις αυτες.ευχαριστω ξανα για τις απαντησεις,
οσο για τον φιλο που ανεφερε τις αλπεις,ενας επαγγελματιας τουριστας που σεβεται τον εαυτο του,χαχα, πρεπει να παει αλπεις πριν πεθανει.εγω πηγα οδικως απο ιταλια ανεβαινοντας για γερμανια.απιστευτα τοπια.τι να πω γι αυτον το εργο τεχνης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom