Ισπανία πρωτοχρονια στη τενεριφη

TATSE1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους. Αποφάσισαμε με την γυναίκα μου φέτος τη πρωτοχρονιά να πάμε στη Τενερίφη. Δεν γνωρίζω ακόμα λεπτομέρειες που θα μείνουμε ή κάτι τέτοιο σχετικό. Θα ήθελα πληροφορίες για το κόστος ζωής αλλά και για το καιρό εκείνη τη περιόδο. Δεν ξέρουμε τι ρούχα να πάρουμε, αν θα μπορούμε να κάνουμε μπάνιο και γενικά πόσα λεφτά να υπολογίζουμε ότι θα χαλάσουμε. Ελπιζω να μας διαφωτίσεται.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπέρα σε όλους. Αποφάσισαμε με την γυναίκα μου φέτος τη πρωτοχρονιά να πάμε στη Τενερίφη. Δεν γνωρίζω ακόμα λεπτομέρειες που θα μείνουμε ή κάτι τέτοιο σχετικό. Θα ήθελα πληροφορίες για το κόστος ζωής αλλά και για το καιρό εκείνη τη περιόδο. Δεν ξέρουμε τι ρούχα να πάρουμε, αν θα μπορούμε να κάνουμε μπάνιο και γενικά πόσα λεφτά να υπολογίζουμε ότι θα χαλάσουμε. Ελπιζω να μας διαφωτίσεται.

Δεν θα μπορεσω να σας βοηθησω για την Τενεριφη γιατι δεν εχω παει αλλα εχω μια απορια.. Γιατι Τενεριφη? Με τοσες όμορφες πολεις στην Ευρωπη, πως και διαλεξατε την Τενεριφη για Πρωτοχρονια? Όσο για τον καιρο ριξτε μια ματια εδω
Experience Beautiful Weather In Tenerife

Τωρα βεβαια, δεν θα ήθελα να επεμβω, αλλα μηπως να το ξανασκεφτειτε για τον προορισμό? Φιλικα.
 

TATSE1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα. Απλά μας είπαν πως έχει κάτι το εξωτικο και μιας και πέρσυ είχαμε πάει πουκετ θα θέλαμε κάτι για να μας το θυμήσει.Ελπίζω να μην το μετανιώσουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για μπανιο χλωμο... ο καιρος νομιζω πως ειναι φθινοπωρινος τοτε. Κατι σαν δικα μας τελη Σεπτεμβρη αρχες Οκτωμβρη. Ελαφρια ρουχα σχετικα δηλαδη. Η ζωη ειναι σχετικα φθηνη αλλα το ποσα θα χρειαζεστε εξαρταται απο σας. Για αλλαγη χρονου Santa Cruz, La Laguna ή Los Cristianos, οπου γινονται 2 αλλαγες χρονου. Μια με την ισπανικη ωρα και μια με την ωρα του Greenwich (local time). Εχει βεγγαλικα, μουσικη και καμποσο κοσμο (μην φανταστεις πανικο, αλλα αρκετο για χαβαλε).
Γενικα νομιζω πως ειναι απο τις χειροτερες περιοδους για να παει κανεις αλλα τι σημασια εχει; Καλη παρεα να υπαρχει...
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Δεν εχω παει στο Πουκετ, αλλα απο φωτογραφιες που εχω δει και απο περιγραφες που εχω διαβασει, με βεβαιοτητα μπορω να σας πω οτι η Τενεριφη δεν προκειται να σας το θυμισει...
Τενεριφη πηγα το 2002, εχοντας όμως σκοπό το windsurfing, οποτε για εμας ειχε ενα ατού επιπλέον. Ο καιρός είναι σχεδόν πάντα γυρω στους 20-25 βαθμους, γι'αυτο και ειναι γνωστο ως το Νησι της αιωνιας ανοιξης. Οι τιμες ήταν πανω κατω σαν της Ελλαδας, ίσως λίγο οικονομικότερα (τουλαχιστον τοτε που ειχα παει εγω...πωπωωω...πανε σχεδον 10 χρονια!!!)
Γενικα εχει αρκετα πραγματα να δειτε, με κυριαρχα το ηφαιστειο και το Loro park. Το "εξωτικο" της στοιχειο ειναι καθαρα τεχνητο και ερχεται σε αντιθεση με τα ενοικιαζομενα διαμερισματα υπο μορφη εργατικης κατοικιας που βλεπεις παντου, τα γνωστα appartamentos.
Το φαγητο σε γενικες γραμμες πολύ καλο, κυριως Ισπανικη κουζινα, με αφθονία στα θαλασσινά.
Αν σας ενδιαφερει να κανετε clubbing, κι απο αυτο υπαρχει αφθονο,στην Playa de las Americas, εντελως τουριστικά, κατι σαν το Φαληράκι της Ροδου... με τα τεραστια χρωματιστα κοκταίηλς, τα φωτορυθμικα να αλλαζουν χρωματα και τους τουριστες να επιδιδονται σε χορευτικες φιγουρες.
Όσο για τη διαμονη σας, δυστυχως δεν μπορω να σας βοηθησω, γιατι εμεις ειχαμε νοικιασει διαμερισμα για τις 15 μερες που μειναμε, σε περιοχη οχι τοσο τουριστικη,(El Medano - ένα ψαροχώρι) αλλα ιδανικη για θαλασσια σπορ. Καλυτερα να προτιμησετε την Santa Cruz που ειναι η πρωτευουσα του νησιου.
Υπολογιστε βεβαια, πως εχουν περασει και τοσα χρονια απο τοτε που πηγα...:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom