Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Σερβία πρωτο roadtrip Σερβία - Βοσνία - Κροατία - Μαυροβούνιο - αποριες

Jonbull

Member
Μηνύματα
13
Likes
50
λοιπόν. διόρθωσα την διαδρομή και τις διανυκτερεύσεις: Nis - Mokra gora - Mostar - Kotor (x2) - Αργυρόκαστρο.
upload_2018-6-7_0-32-33.png

upload_2018-6-7_0-32-33.png
 

Jonbull

Member
Μηνύματα
13
Likes
50
Τη διανυκτέρευση στο Νις τι τη βάζεις; Καλύτερα στο Σιδηρόκαστρο. Το Νις είναι σε 3,5-4 ώρες.
Με βάση την παραπάνω παρατήρηση, μου γεννήθηκε το ερώτημα: πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι οι χρόνοι που δίνει το google maps για τις παραπάνω διαδρομές?
π.χ., το Σέρρες-Νις το δίνει 4.59'.... τελικά ειναι 4 ή 5 ώρες?
αντίστοιχα τα ερωτήματα για τις υπόλοιπες διαδρομές... είναι γενικά μικρότερες από το google maps;
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Με βάση την παραπάνω παρατήρηση, μου γεννήθηκε το ερώτημα: πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι οι χρόνοι που δίνει το google maps για τις παραπάνω διαδρομές?
π.χ., το Σέρρες-Νις το δίνει 4.59'.... τελικά ειναι 4 ή 5 ώρες?
αντίστοιχα τα ερωτήματα για τις υπόλοιπες διαδρομές... είναι γενικά μικρότερες από το google maps;

χμ....χρονοι!! βαση εμπειριας οι χρονοι που δινει το google maps δεν είναι ακριβης(υστερουν)
βρισκω πιο εγκυρους αυτους που δινει τo viamichelin route
μην ξεχασεις να υπολογισεις στασεις ανα 2-3 ωρες.τις χρειαζεστε ολοι. εσυ γιατι πρωτη φορα οδηγεις εκτος Ελλαδος
και τα παιδια γιατι συνηθως κουράζονται και εκνευρίζονται στα πολυωρα ταξίδια.
 

DePuy

Member
Μηνύματα
28
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία
χμ....χρονοι!! βαση εμπειριας οι χρονοι που δινει το google maps δεν είναι ακριβης(υστερουν)
βρισκω πιο εγκυρους αυτους που δινει τo viamichelin route
μην ξεχασεις να υπολογισεις στασεις ανα 2-3 ωρες.τις χρειαζεστε ολοι. εσυ γιατι πρωτη φορα οδηγεις εκτος Ελλαδος
και τα παιδια γιατι συνηθως κουράζονται και εκνευρίζονται στα πολυωρα ταξίδια.
Επίσης πρέπει να υπολογίσετε και την καθυστέρηση στα σύνορα που μπορεί να είναι και σε κάποιες περιπτώσεις μεγάλη.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
ωραιο roadrtip,το εχω κανει 2 φορες αν και μου φαινονται λιγες διανυκτερευσεις σε σχεση με τα χιλιομετρα που θα κανετε,πως και δεν πηγαινεις κατευθειαν μαυροβουνιο και κροατια μεσω αλβανιας?καταπληκτικα μερη και θα κανετε και τις βουτιες σας..οτι βοηθεια θελεις στην οργανωση στειλε μου,μενουμε και εμεις Σερρες επισης
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Σποπεύω να παω από αθήνα ζαγκρεμπ και μετα tour στα γυρω μέρη.
Ειναι εφικτό να κάνω σε μια μερα Αθήνα - Βελιγράδι και μετα το υπολοιπο;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ειναι εφικτό να κάνω σε μια μερα Αθήνα - Βελιγράδι και μετα το υπολοιπο;
Θεωρητικά είναι εφικτό, αλλά αυτό εξαρτάται από εσένα και πόσο αντέχεις να οδηγάς τόσες ώρες (περίπου 12 χωρίς τις καθυστερήσεις στα σύνορα)
Εγώ θα σου πρότεινα να σπάσεις το ταξίδι σε δύο ίσια κομμάτια.
μια καλή λύση θα ήταν η πρώτη διανυκτέρευση στη Νις, που έχει και κάποιο ενδιαφέρον σαν πόλη, και έπειτα Ζάγκρεμπ.
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Θεωρητικά είναι εφικτό, αλλά αυτό εξαρτάται από εσένα και πόσο αντέχεις να οδηγάς τόσες ώρες (περίπου 12 χωρίς τις καθυστερήσεις στα σύνορα)
Εγώ θα σου πρότεινα να σπάσεις το ταξίδι σε δύο ίσια κομμάτια.
μια καλή λύση θα ήταν η πρώτη διανυκτέρευση στη Νις, που έχει και κάποιο ενδιαφέρον σαν πόλη, και έπειτα Ζάγκρεμπ.
Προσωπικα δεν εχω θεμα αντοχης αλλα δε ξερω η γυναικα. Οταν ειχαμε παει Σοφια καναμε πολλες ωρες αλλα φαγαμε και χαλαζι κτλ Γενικα θελω να παω κια βελιγραδι αλλα ειναι καλη ιδεα μαλλον να το σπασω στο Νις
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Προσωπικα δεν εχω θεμα αντοχης αλλα δε ξερω η γυναικα. Οταν ειχαμε παει Σοφια καναμε πολλες ωρες αλλα φαγαμε και χαλαζι κτλ Γενικα θελω να παω κια βελιγραδι αλλα ειναι καλη ιδεα μαλλον να το σπασω στο Νις
Με τις πιθανές καθυστερήσεις θα φτάσεις βράδυ και κατάκοπος στο Βελιγράδι, οπότε φαντάζομαι δεν θα προλάβεις να δεις και τίποτα. Εκτός κι αν του αφιερώσεις την επόμενη ημέρα και φύγεις αργά το απόγευμα για Ζάγκρεμπ, ή ακόμη καλύτερα κάνεις μία ακόμη διανυκτέρευση στο Βελιγράδι.
Δες τι σε βολεύει καλύτερα και αποφάσισε.
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Γεια χαρα σε ολους!!!
Θα κανω σε 3 μερες roadtrip στην κροατια κυριως με ενα Yaris. Το μακρινοτερο μου μεχρι τωρα ηταν η Σοφια. Με τη δουλεια, δε προλαβα να οργανωθω οσο θα ηθελα.
Το ταξιδι μου θα εχει ως εξης: παρακαλω για την προσοχη των πεπειραμενων
Ξεκιναω απο παραλια Πιεριας κατα τις 3:30 τα ξημερωματα ωστε να ειμαι Ευζωνους 6 το πρωι. Διασχιζω ΦΥΡΟΜ σιγα σιγα και μπαινω Σερβια στοχος ειναι να τη διασχισω ολη, να μπω Κροατια και να φτασω Ζαγκρεμπ πριν βραδιασει και να διανυκτερευσω εκει. Εκτοτε θα κατεβαινω, μεχρι στο τελος να βγω απο Μοσταρ, να μεινω Σαραγεβο κ μετα να μπω Σερβια και να βγω απο Κρουσεβατς Νις και κατω.
Οι διανυκτερευσεις μου θα ειναι 8, οι εξης:
1 Ζαγκρεμπ
1 Ζανταρ
2 Σπλιτ
1 Κοτορ
2 Ντουμπροβνικ
1 Σαραγεβο
Οι αποριες που μου ερχονται τωρα στο μυαλο ειναι
στη Σερβια που θα πρεπει να βαλω αεριο 2 φορες, σιγουρα, με τί θα πληρωσω? πρεπει να κανω συναλλαγμα ή μερικοι θα παιρνουν χρεωστικες καρτες? Με την κινητη τηλεφωνια (cosmote) τί ισχυει, ιδιως στην Κροατια? (θα ηθελα τουλαχιστον ιντερνετ για να αισθανομαι καλυτερα). Τα ορια ταχυτητας ειναι ευδιακριτα και αν ναι ποσο ειναι περιπου? το να φτασω Ζαγκρεμπ απευθειας που ειναι το 1ο μεγαλο στοιχημα ειναι εφικτο? Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Γεια χαρα σε ολους!!!
Θα κανω σε 3 μερες roadtrip στην κροατια κυριως με ενα Yaris. Το μακρινοτερο μου μεχρι τωρα ηταν η Σοφια. Με τη δουλεια, δε προλαβα να οργανωθω οσο θα ηθελα.
Το ταξιδι μου θα εχει ως εξης: παρακαλω για την προσοχη των πεπειραμενων
Ξεκιναω απο παραλια Πιεριας κατα τις 3:30 τα ξημερωματα ωστε να ειμαι Ευζωνους 6 το πρωι. Διασχιζω ΦΥΡΟΜ σιγα σιγα και μπαινω Σερβια στοχος ειναι να τη διασχισω ολη, να μπω Κροατια και να φτασω Ζαγκρεμπ πριν βραδιασει και να διανυκτερευσω εκει. Εκτοτε θα κατεβαινω, μεχρι στο τελος να βγω απο Μοσταρ, να μεινω Σαραγεβο κ μετα να μπω Σερβια και να βγω απο Κρουσεβατς Νις και κατω.
Οι διανυκτερευσεις μου θα ειναι 8, οι εξης:
1 Ζαγκρεμπ
1 Ζανταρ
2 Σπλιτ
1 Κοτορ
2 Ντουμπροβνικ
1 Σαραγεβο
Οι αποριες που μου ερχονται τωρα στο μυαλο ειναι
στη Σερβια που θα πρεπει να βαλω αεριο 2 φορες, σιγουρα, με τί θα πληρωσω? πρεπει να κανω συναλλαγμα ή μερικοι θα παιρνουν χρεωστικες καρτες? Με την κινητη τηλεφωνια (cosmote) τί ισχυει, ιδιως στην Κροατια? (θα ηθελα τουλαχιστον ιντερνετ για να αισθανομαι καλυτερα). Τα ορια ταχυτητας ειναι ευδιακριτα και αν ναι ποσο ειναι περιπου? το να φτασω Ζαγκρεμπ απευθειας που ειναι το 1ο μεγαλο στοιχημα ειναι εφικτο? Ευχαριστω εκ των προτερων...
Για τα καύσιμα και την πληρωμή μην ανησυχείς, και αέριο βρισκεις ευκολα και η πληρωμή με κάρτα είναι εφικτή στα περισσότερα βενζιναδικα.
Τα ορια ταχύτητας είναι ευδιάκριτα και αν έχεις αγχος μπορείς να ρυθμίσεις το GPS σου να σε ειδοποιει οταν τα ξεπερνας.
Τώρα για το αν είναι εφικτό να φτασεις Ζάγκρεμπ, θεωρητικά είναι, εσύ όμως ξερεις τις αντοχές σου.
Καλα να περασεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom