πρωτο roadtrip με σκυλο...

hurricane21

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Καλησπερα σε ολους, σκεφτομαστε με την γυναικα μου να παμε το πρωτο μας ταξιδι με το αυτοκινητο στο εξωτερικο.
Εξωτερικο εχουμε ξαναπαει αλλα ειτε με γκρουπ, ειτε με παρεα, οποτε θα ειναι η πρωτη φορα που θα παμε μονοι μας και με το αυτοκινητο.
Στην ολη "περιπετεια¨ θα εχουμε μαζι μας και 2 σκυλια labrador και δεν ξερουμε πως θα μας αντιμετωπισουνε εξω με τα σκυλια.

Το προγραμμα που λεμε να ακολουθησουμε εχει 2 παραμετρους
α) ξεκιναμε Παρασκευη βραδυ με διανυκτερεσυση στην Κατερινη
Σαββατο πρωι φευγουμε για Βελιγραδι οπου μενουμε και το βραδυ
Κυριακη πρωι παμε Μπρατισλαβα οπου καθομαστε μεχρι Πεμπτη πρωι (με ταξιδια μονοημερα στην Βιεννη)
Πεμπτη πρωι παμε Βουδαπεστη, καθομαστε 2 μερες και μετα περνουμε τον δρομο της επιστροφης.

β) ισχυουν ολα τα παραπανω απλα αντι για Παρασκευη βραδυ θα φυγουμε Σαββατο πρωι και θα κανουμε διανυκτερευση στην Γευγελη.

Η γνωμη μου ειναι πως στην α περιπτωση κερδιζεις μια μερα παραπανω, τον γυρισμο τον εχουμε αφησιε ανοιχτο για να δουμε πως θα παει και το ταξιδι.
Η μερα επιστροφης θα ειναι Κυριακη, αλλα ιδανικα να εχουμε γυρισει απογευματακι ωστε να προλαβουμε να ξεκουραστουμε.

Πως σας ακουγεται σαν αρχικος σχεδιασμος?
Επισης αυτο που μα ςπροβληματιζει περισσοτερο, ειναι ποσο pet friendly ειναι αυτες οι χωρες.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα petfriendly οι χωρες αλλα γενικα δεν μπορω να σου απαντησω σε καμια απο τις αποριες σου δυστυχως.εχω ομως μια παρακληση. Οταν γυρισετε γραψτε μια ιστοριουλα για εμας τους σκυλογονεις να ξερουμε τι παιζει και να παρουμε κουραγιο μπας και το προσπαθησουμε.
Κρινοντας παντως απο το δικο μου λαμπ που βαριεται γρηγορα τις μεγαλες διαδρομες δε νομιζω να εκανα τοσο μεγαλο κυκλο με συνεχομενες μερες με αρκετα χιλιομετρα.
 

hurricane21

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα petfriendly οι χωρες αλλα γενικα δεν μπορω να σου απαντησω σε καμια απο τις αποριες σου δυστυχως.εχω ομως μια παρακληση. Οταν γυρισετε γραψτε μια ιστοριουλα για εμας τους σκυλογονεις να ξερουμε τι παιζει και να παρουμε κουραγιο μπας και το προσπαθησουμε.
Κρινοντας παντως απο το δικο μου λαμπ που βαριεται γρηγορα τις μεγαλες διαδρομες δε νομιζω να εκανα τοσο μεγαλο κυκλο με συνεχομενες μερες με αρκετα χιλιομετρα.
Σιγουρα θελω να πιστευω πως θα ειναι καλυτερα απο Ελλαδα.
Το ενα απο τα δυο σκυλια μου ειναι 7 χρονων και το δευτερο 5 μηνων τωρα, ολα τα χρονια οπου παμε το εχουμε μαζι μας. Τα σκυλια ζουνε μεσα στο σπιτι και δεν ειναι ζημιαρικα και ειναι και πολυυυ ησυχα (παραξενο για labrador).

Εχουμε παει π.χ. στο Ναυπλιο οπου μας αντιμετωπισαν πολυ καλα και στο ξενοδοχειο και στα μαγαζια που πηγαμε, αλλα μας εχουνε τυχει και κατι φασαριες οπως πχ χθες στην καθιερωμενη βολτα οπου μια μαμα με το παιδι της στο καροτσι, βλεπωντας το παιδι το σκυλακι χαρηκε πολυ και μου ζητησε να το χαιδεψει και δεχτηκα. Εκεινη την ωρα ερχοτανε απο πισω μια ηλικιωμενη γυναικα και αρχισε στην κυριολεξια να σκουζει και να φωναζει ' μαζεψε το σκυλι, κοντυνε το λουρι, θα το δαγκωσει' και αλλα τετοια ενω το σκυλι ητανε ξαπλωμενο ανασκελα στο δρομο και το χαιδευαν. Μην τα πολυλογω μαζευτηκανε τριγυρω περιπου στα 10 ατομα γιατι ολοι νομιζαν πως το σκυλι δαγκωσε το παιδι και επρεπε να μιλησει η μητερα του παιδιου για να πιστουν..

Περισσοτερο για το ταξιδι που αναφερω με ενδιαφερει η αντιμετωπιση που θα εχουμε απο ξενοδοχεια και απο μαγαζια που τυχον θα παμε για φαγητο.

#yllos οσο για ιστοριες εχω να σου πω αρκετες και απο διακοπες σε νησια αλλα και απο camping που παμε και τα εχουμε μαζι σε δικη τους σκηνη.
Η αληθεια ειναι πως σε διακοπες και ταξιδια δεν ηθελα το σκυλι μαζι, αλλα απο τοτε που με επεισε η γυναικα να το παρουμε μαζι πρωτη φορα δεν το αλλαζω με τιποτα!!!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αν και δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα ψάξε μήπως σε κάποιους απο τους προορισμούς σας είναι υποχρεωτικό το ενημερωμένο βιβλιάριο εμβολιασμού για τα σκυλάκια σας και ίσως απαίτηση για τσιπάκι. Πιστεύω πως ήδη θα τα διαθέτε και τα δύο σε περίπτωση που σας ζητηθούν.
 

hurricane21

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Αν και δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα ψάξε μήπως σε κάποιους απο τους προορισμούς σας είναι υποχρεωτικό το ενημερωμένο βιβλιάριο εμβολιασμού για τα σκυλάκια σας και ίσως απαίτηση για τσιπάκι. Πιστεύω πως ήδη θα τα διαθέτε και τα δύο σε περίπτωση που σας ζητηθούν.
Σε ευχαριστω για την συμβουλη, ωστοσο υπαρχουνε ηδη και ενημερωμενα βιβλιαρια, οπως και τα pedigree των σκυλιων.
 

hurricane21

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Σαν σχεδιασμος ταξιδιου γενικα πως σας ακουγεται ειναι εφικτο με μονο ενα ατομο για οδηγο ή θα ειναι πολλες οι ωρες οδηγησης? αν και νομιζω δεν θα εχω προβλημα να οδηγησω και 6 ωρες σερι.

Επισης το αλλο που σκεφτομαι επειδη δεν εχω ξαναβγει οδηγώντας εξωτερικο ειναι οι ελεγχοι στα συνορα, ειναι κατι τραγικο ή απλα ενας ελεγχος στην ταυτοτητα και τερμα??
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Σαν σχεδιασμος ταξιδιου γενικα πως σας ακουγεται ειναι εφικτο με μονο ενα ατομο για οδηγο ή θα ειναι πολλες οι ωρες οδηγησης? αν και νομιζω δεν θα εχω προβλημα να οδηγησω και 6 ωρες σερι.

Επισης το αλλο που σκεφτομαι επειδη δεν εχω ξαναβγει οδηγώντας εξωτερικο ειναι οι ελεγχοι στα συνορα, ειναι κατι τραγικο ή απλα ενας ελεγχος στην ταυτοτητα και τερμα??
Ιουλιο - Αυγουστο , ολα τα περασματα εχουν κοσμο (1-2 ωρες) αλλα το τραγικο ειναι στην Ουγγαρια -Szeged - αν εισαι τυχερος μπορει να κατσεις και 5-6 ωρες !!! Καλυτερα δοκιμασε απο Tomba
 

mitnic

Member
Μηνύματα
92
Likes
481
Επόμενο Ταξίδι
Ουκρανία
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Ινδια, Βιετναμ
Σε ευχαριστω για την συμβουλη, ωστοσο υπαρχουνε ηδη και ενημερωμενα βιβλιαρια, οπως και τα pedigree των σκυλιων.
Προσοχή στο αντιλυσσικό το μόνο που τους ενδιέφερε- από τα εμβόλια- ειδικά στην Ουγγαρία.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
#yllos οσο για ιστοριες εχω να σου πω αρκετες και απο διακοπες σε νησια αλλα και απο camping που παμε και τα εχουμε μαζι σε δικη τους σκηνη.
Η αληθεια ειναι πως σε διακοπες και ταξιδια δεν ηθελα το σκυλι μαζι, αλλα απο τοτε που με επεισε η γυναικα να το παρουμε μαζι πρωτη φορα δεν το αλλαζω με τιποτα!!!
@hurricane21 Εγώ δεν ήθελα καν σκύλο, η γυναίκα μου επέμενε να πάρουμε και τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς τον Κάσπερ. Θα ήθελα οταν βρεις χρόνο και μπορείς να μας προτείνεις κάποιο νησί που έχετε επισκεφτεί και ήταν pet friendly γιατι σκεφτομαστε να κάνουμε μια απόβαση στις Κυκλάδες, γιατί καλή και η Χαλκιδική δε λέω αλλά να κάνουμε και κάτι πιο μακρινό. Σκεφτόμαστε για Κουφονήσια - Δονούσα που απ' ότι είδαμε έχουν ανοργάνωτες παραλίες και θα είμαστε μάλλον πιο άνετα. Και λίγες πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι με πλοίο. Έχω διαβάσει νομοθεσίες κλπ αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποια εμπειρία για αντιμετώπιση από κόσμο ή υπαλλήλους εν πλω.
 

hurricane21

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
@hurricane21 Εγώ δεν ήθελα καν σκύλο, η γυναίκα μου επέμενε να πάρουμε και τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς τον Κάσπερ. Θα ήθελα οταν βρεις χρόνο και μπορείς να μας προτείνεις κάποιο νησί που έχετε επισκεφτεί και ήταν pet friendly γιατι σκεφτομαστε να κάνουμε μια απόβαση στις Κυκλάδες, γιατί καλή και η Χαλκιδική δε λέω αλλά να κάνουμε και κάτι πιο μακρινό. Σκεφτόμαστε για Κουφονήσια - Δονούσα που απ' ότι είδαμε έχουν ανοργάνωτες παραλίες και θα είμαστε μάλλον πιο άνετα. Και λίγες πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι με πλοίο. Έχω διαβάσει νομοθεσίες κλπ αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποια εμπειρία για αντιμετώπιση από κόσμο ή υπαλλήλους εν πλω.
Καλημερα και συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση, αλλα ετρεχα λογω δουλειας.

Λοιπον απο νησια η Αστυπαλαια που εχω παει ειναι πολυ καλα για σκυλι γιατι εχει να περπατησεις και ανετες παραλιες και δεχονται ακομα και μεσα στα μαγαζια τα σκυλια.

Η Σαντορινη που εχω παει, δεν δοκιμασα να τα παρω μαζι καθως λογω κοσμου φοβηθηκα το στριμωξίδι "αν και γενικα νομιζω δεν θα ητανε καλα να πας με σκυλι εκει"

Ναυπλιο παρα πολυ καλη αντιμετωπιση απο τους παντες. Οπου πηγαμε για φαι, φερνανε νερο στα σκυλια σε μπολακι χωρις να το ζητησουμε και μας εδιναν απο μονοι τους φαι για τα σκυλια φευγοντας, χωρις παλι να το εχουμε ζητησει ( και δεν ητανε αποφαγια, μιλαμε για κανονικες μεριδες). Λευκαδα παλι τα ιδια με Ναυπλιο.

Στο πλοιο ειναι αναλογα σε τι ανθρωπο θα πεσεις. Απο την εταιρεια και σαν ταξιδι δεν υπαρχει καποια δεσμευση, ο κοσμος μονο κοιταει περιεργα (οχι ολος) αλλα και παλι εμεις δεν διναμε σημασια, οποτεδεν ειχαμε καποιο προβλημα
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Στο πλοιο ειναι αναλογα σε τι ανθρωπο θα πεσεις. Απο την εταιρεια και σαν ταξιδι δεν υπαρχει καποια δεσμευση, ο κοσμος μονο κοιταει περιεργα (οχι ολος) αλλα και παλι εμεις δεν διναμε σημασια, οποτεδεν ειχαμε καποιο προβλημα
Υπάρχει σχετική νομοθεσία για την μεταφορά κατοικίδιου με πλοίο που καλό είναι να έχουμε υπόψιν μας για να γνωρίζουμε τα δικαιώματα αλλά και τις υποχρεώσεις μας.
Το άρ. 13 παρ. 1-4 του Π.Δ. 101/1995 (ΦΕΚ 61, τ.Α΄, 31/03/1995)

«Τα επιβατηγά πλοία άνω των 25 m πρέπει να διαθέτουν ειδικά διαμορφωμένους χώρους και 1 κλωβό ανά 200 επιβάτες και η διατήρηση των ζώων σε αυτά είναι ΔΩΡΕΑΝ. Τα μεγάλα ζώα συντροφιάς παραμένουν καθ όλη τη διάρκεια του ταξιδιού εντός αυτών των χώρων, επιτρέπεται μόνο 1 ζώο ανά κλουβί, ενώ υπάρχουν και πλοία που έχουν καμπίνες που επιτρέπονται τα μικρόσωμα κατοικίδια ζώα, χωρίς να επιτρέπεται να κινούνται σε κοινόχρηστους χώρους. Οι σκύλοι βοηθείας μπορούν να κινούνται κι εντός των χώρων ενδιαίτησης επιβατών, εφόσον έχουν τα κατάλληλα πιστοποιητικά, σήμανση (τσιπ) και ενημερωμένο βιβλιάριο υγείας. Τα επιβατηγά πλοία κάτω των 25 m δεν υποχρεούνται να έχουν κατάλληλους χώρους για τη μεταφορά των ζώων, ωστόσο, τα μικρά ζώα συντροφιάς μπορούν να μεταφέρονται σε ειδικά κλουβιά μεταφοράς, ενώ τα μεγάλα πρέπει να φέρουν φίμωτρο υποχρεωτικά. ΠΑΝΤΑ το ζώο πρέπει να συνοδεύεται από τον ιδιοκτήτη του, κοντά του με λουρί χειρισμού, να έχει σήμανση (τσιπ) και ενημερωμένο βιβλιάριο υγείας, ενώ οι ιδιοκτήτες πρέπει να φροντίζουν για την μη όχληση των λοιπών συνεπιβατών.

Το άρ. 10 παρ. 2 & 3 του Ν. 4039/12 ως τροπ. με άρ. 4235/14:

«2. Με την επιφύλαξη ευνοϊκότερων ρυθµίσεων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας ή Κανονισµών των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς επιτρέπεται η µεταφορά µικρών ζώων συντροφιάς σε όλα τα οδικά, σιδηροδρομικά και σταθερής τροχιάς µέσα µαζικής µεταφοράς, καθώς και στα ταξί και στα επιβατηγά πλοία, εφόσον τα ζώα είναι τοποθετηµένα σε ασφαλές κλουβί µεταφοράς και συνοδεύονται από τον ιδιοκτήτη ή τον κάτοχό τους. Οι σκύλοι βοήθειας, εφόσον φέρουν λουρί χειρισµού, µπορούν να µεταφέρονται στα µέσα µεταφοράς, χωρίς κλουβί µεταφοράς και χωρίς φίµωτρο, ανεξάρτητα από το µέγεθός τους.

3.Τα επιβατηγά πλοία υποχρεωτικά διαθέτουν καθαρά κλουβιά, προστατευόµενα από αντίξοες καιρικές συνθήκες, για τη µεταφορά µεγάλων ζώων συντροφιάς.»

Σε κάθε περίπτωση, απαγορεύεται η διατήρηση και φύλαξη ζώου, αλλά και η παραμονή επιβατών εντός αυτοκινήτου ή άλλου οχήματος στο χώρο στάθμευσης.



Γενικότερα για την μεταφορά του κατοικιδίου μας ίσως σας φανεί ενδιαφέρον το παρακάτω άρθρο Με τον σκύλο μου παρέα
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αστυπάλαια πήγα εγω πριν 3 χρόνια με μαυρο μεσαιου μεγέθους σκύλο. Γενικα δεν αντιμετωπισα κανένα πρόβλημα πουθενά, μάλιστα εφαγε και σε πριβε βεραντακι στο πιο κυριλε εστιατόριο του νησιού και πήγε και μονοημερη βολτα με το καίκι στα απεναντι νησιά. Θα έλεγα οτι ειναι κατάλληλο μέρος για σκύλους, ουτε υπερβολικη πολυκοσμία, έχει ησυχες παραλίες. Εχουμε επίσης κανει διαφορες εξορμήσεις πχ ελαφονησο και τουριστικα μέρη... αν ο σκυλακος είναι μαθημενος να κάθεται ηρεμα σε μαγαζιά δεν θα έχεις θέμα, παντού θα βρεις καποιο μαγαζί δεκτικό.

Στις παραλίες φυσικά επιτρέπεται να κάθεται αμμο δεμένος στην ομπρέλα αλλα αν θες να βουτήξει μεσα πρεπει να είσαι μακριά απο λουόμενους ή να ρωτήσεις ολους, ενας να διαφωνεί δεν εχεις δικαίωμα να βουτήξει. Οποτε προτιμάς ερημες ή μεγαλες και πας στην ακρη. Εμεις παντως δεν είχαμε θέμα ουτε παραλίες, πηγαίναμε ακρη, ρωταγαμε ευγενικα ή περιμέναμε να πάει αργα να φύγουν.

Για το πλοίο δεν είσαι υποχρεωμένος σε όλες τις εταιρείες να τοποθετήσεις το σκύλο σε κλωβό όλο το ταξίδι, αλλωστε είναι μετρημένα τα κλουβια στα πλοια δε φτάνουν ή και σε κάποια είναι αθλια. Πρεπει απαραίτητα ομως να έχεις ενημερωμενο βιβλιαριο με Microchip και ολα και φίμωτρο. Ο σκυλςο επιτρεπεται μονο καταστρωμα ανοιχτο. Θεωρητικά το φίμωτρο πρεπει να φοριεται ολες τις ώρες αλλα πρακτικά να ξερεις οτι ο αν σκύλος σου ειναι κοινωνικός και δε γαυγίζει/ενοχλει το βγαζεις και ενδιαμεσα. Το φοράς απαραίτητα στις σκάλες εισοδος εξοδος λογω υπερβολικου συνωστισμου. Οποτε φρόντισε να το συνηθίσει πριν.

Εαν επαναλαμβανα το ταξίδι θα εκλεινα απλα τα εισιτηρια νωρίτερα για να προλάβω Pet καμπίνα, υπάρχουν καμπίνες που επιτρεπονται τα σκυλια αλλα είναι ελάχιστες και φυσικα πρεπει να κλείσεις ολη την καμπίνα. Τα σκυλια ανω των δεκα κιλων δεν επιτρεπονται πουθενα σε εσωτερικο χωρο περα τις pet καμπινες. Εαν ταξιδευεις καταστρωμα ή αεροπορικη και θες παλι να προλαβεις κλουβι ωστε να τον τοποθετήσεις να είσαι ανετος για να πας εσταιτόριο κτ.λ πρεπει να πας πολυ νωρις να προλάβεις..

Για εξωτερικο που αναφέρθηκε παραπάνω....χρειάζεται διαβατήριο σκύλου, ενημερωμενο αντιλυσσικο κ.τ.λ το διαβατηριο ζωου το βγαζει ο κτηνιατρος είναι απλη διαδικασία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.612
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom