Ελβετία ριχτε αλύπητα

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Μου μένουν 30 μέρες μέχρι την αναχώρηση για Άλπεις:clap:
και έχω ένα απο αυτά τα διλήμματα τα ευχάριστα.
Την μια ή την άλλη?


Και εξηγώ
Έχω μια μέρα να δω ή την Βέρνη η την Λουκέρνη.
Από εσάς θα θελα να με βοηθήσετε στην απόφασή μου.
Ριχτε μου προτάσεις να με μπερδέψετε:p
Μην με λυπηθείτε σας παρακαλώ:bleh:
βαράτε αλύπητα:p
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μου μένουν 30 μέρες μέχρι την αναχώρηση για Άλπεις:clap:
και έχω ένα απο αυτά τα διλήμματα τα ευχάριστα.
Την μια ή την άλλη?


Και εξηγώ
Έχω μια μέρα να δω ή την Βέρνη η την Λουκέρνη.
Από εσάς θα θελα να με βοηθήσετε στην απόφασή μου.
Ριχτε μου προτάσεις να με μπερδέψετε:p
Μην με λυπηθείτε σας παρακαλώ:bleh:
βαράτε αλύπητα:p
Ειλικρινα μεταξυ των δυο πολεων δεν ξερω ποια να διαλεξω....καταπληκτικες και οι δυο...μπορεις να μοιρασεις το χρονο σου και για τις δυο????
Εκεινο το βαρατε αλυπητα...δεν τα καταλαβα.....για πιο λογο ?
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Ειλικρινα μεταξυ των δυο πολεων δεν ξερω ποια να διαλεξω....καταπληκτικες και οι δυο...μπορεις να μοιρασεις το χρονο σου και για τις δυο????
Εκεινο το βαρατε αλυπητα...δεν τα καταλαβα.....για πιο λογο ?

rethimno δυστυχώς δεν εχω τον χρόνο και για της δυο:(

το "βαράτε αλύπητα" παει στις πληροφορίες
ριχτε μου τόσες που να με καταπλακώσουν:lol:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για τη Βέρνη δεν έχω άποψη αλλά η Λουκέρνη είναι μια κούκλα.
Η απόσταση πάντως μεταξύ των δύο πόλεων δεν είναι μεγάλη (περίπου 100 χιλιόμετρα) αν θυμάμαι καλά οπότε μπορείς να επισκεπτείς και τις δύο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάντως η Λουκέρνη είναι μικρή πόλη και σε μισή μέρα μπορείς να δεις πάρα πολλά πράγματα.
 
  • Like
Reactions: tai

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Βερνη ειναι επισης μια πολυ γραφικη πολη με ενα κλασικο μεσαιωνικο ρολοι Zytglogge - Wikipedia, the free encyclopedia καθως και Zeitglockenturm | Clock Tower | Zytglogge | Bern | Schweiz και ομορφο ποταμι. Αν σε ενδιαφερει και η τεχνη υπαρχει πολυ ενδιαφερουσα συλλογη εργων του Paul Klee αξιου τεκνου της πολης του. Welcome to the Zentrum Paul Klee
Επισης υπαρχει το σπιτι του Αινσταιν einsteinhaus bern > willkommen
Αν εχεις ορεξη και χρημα μπορεις να γευματισεις -εφοσον ειναι ηλιολουστη η ημερα τοτε αξιζει να σκασεις τοσα φραγκα- στο καλυτερο ξενοδοχειο της πολης με θεα το ποταμι. BELLEVUE PALACE - La Terrasse Εννοειται μονο στη βεραντα του ωστε να εχεις ωραια θεα.
Να και αλλο ενα site για τον τουριστα στη Βερνη. http://www.bern.ch/weiche_en
Μεταξυ της Βερνης (οπου εμεινα μια εβδομαδα και της Λουκερνης οπου πεταχτηκα για ενα απογευμα) μου αρεσε η Βερνη ως πολη. Η τοποθεσια της Λουκερνης πανω στη λιμνη με τα πολυτελη ξενοδοχεια ειναι ομορφη φυσικα, αλλα ειχα την αισθηση οτι στη Βερνη εχεις πολυ περισσοτερες εναλλακτικες.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τώρα που το σκέφτομαι η Ελβετία είναι η μοναδική Ευρωπαϊκή χώρα που δεν έχω δει την πρωτεύουσά της!
Και γι' αυτό το λόγο μόνο να επιλέξεις Βέρνη (επειδή είναι η πρωτεύουσα της χώρας)!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Έρση: Βέρνη. Στη Λουκέρνη τέτοια εποχή θα γίνεται το σώσε από Τουρίστες.
Η πόλη είναι αρκετά μαζεμένη και βλέπεται άνετα σε μια μέρα.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Εγω σου προτεινω να πας Λουκέρνη. Πιστευω εχει πιο πολλες εναλλακτικές: βολτα με καραβακι στην λίμνη, ποδηλαταδα στην πόλη, γυρω απο την λιμνη, μεχρι και τους κοντινους λόφους με πολυ ομορφη θέα. Για πολυχωρο, φαγητο ποτο, εκθεσεις εργων τεχνης, ή μουσικα δρόμενα, θα σε καλυψει το KKL...www.kkl-luzern.ch, διπλα στο ποταμι, μπαρακια-καφε-φαγητο με θεα την ξυλινη γέφυρα, βολτα στο περιφημο bucherer http://travel-lucerne.com/bucherer-lucerne.php, για αγορές και αξιοθεατο τον μεγαλυτερο μηχανισμο ρολογιου σε λειτουργια, την συλλογη τεχνης Sammlung Rosengart Luzern με εργα Πικάσο, Κλεε, Καντινσκι κ.α.και βολτα στο ιστορικο κεντρο με τα ζωγραφιστα σπιτια που τωρα θα ειναι και πανεμορφα στολισμενα με λουλουδια... εγω εμεινα 2-3 μερες και θα εμενα αλλες τοσες να την δω καλυτερα... εχεις πολλα ακομα να δεις, δεν ειναι μονο αυτα που σου γραφω...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ψηφιζω Βερνη.Και η Λουκερνη ειναι πολυ ομορφη αλλα ενα κλικ πιο κατω απο τη Βερνη,για μενα
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
τα πάτε πολύ καλα !!:clap:
εχετε καταφέρει μαι καλη ανακατωσούρα στο μυαλό μου:haha:

σας ευχαριστω όλες-ους για τον κόπο σας

ευπρόσδεκτη φυσικά και όποια άλλη προσπάθεια ώστε να αποτελειώσουμε την προσπάθεια καψίματος του εγκεφάλου μου:D


ΥΓ αλύπητα ειπαμε :p
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
τα πάτε πολύ καλα !!:clap:
εχετε καταφέρει μαι καλη ανακατωσούρα στο μυαλό μου:haha:

σας ευχαριστω όλες-ους για τον κόπο σας

ευπρόσδεκτη φυσικά και όποια άλλη προσπάθεια ώστε να αποτελειώσουμε την προσπάθεια καψίματος του εγκεφάλου μου:D


ΥΓ αλύπητα ειπαμε :p
Ετσι κι αλλοιώς όποια πόλη και να διαλέξεις μετά θα αναρωτιέσαι μήπως έπρεπε να πήγαινες στην άλλη . Αντε να σε μπερδέψω και εγώ περισσότερο... Εχω δει και τις δυο αλλά θα σου πρότεινα την Λουκέρνη γιατί είναι πιο μικρή, πολύ όμορφη, έχει μια μοναδική ξύλινη γέφυρα στη λίμνη και για μια μέρα που διαθέτεις θα την χαρείς περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom