Σαντορίνη σαντορινη

maria Κ

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
παιδια θελω τη βοηθεια σας!λεμε να μεινουμε στο ξενοδοχειο μαιστρος στην περιοχη καρτεραδος.μπορει καποιος να μου πει τη γνωμη του για το ξενοδοχειο και αν ειναι μακρια απο τα φηρα?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Επ! Εσένα δεν σου είχα απαντήσει προχθές για το ίδιο θέμα? :)
 

arisscho

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Αρχες Σεπτεμβρίου θα πάμε Σαντορίνη για γαμήλιο ταξίδι και δεν εχω καταλήξει ακόμα που είναι καλυτερα να μείνουμε.. Οία, Φηρά ή Φηροστεφάνι; Θέλουμε να είναι ρομαντικά, αλλά θέλουμε να κάνουμε και βόλτες σε μαγαζάκια.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) στην Οία έχει καλντερίμια για βόλτες και ψώνια;
2) Αν μένεις Οία, μπορείς το βράδυ να βγείς στα Φυρα; Πόση ωρα είναι με το μηχανάκι περίπου;
3) η διαδρομή Φηρά-Φηροστεφάνι γίνεται με μηχανάκι η έχει σκαλια;
4) το Φηροστεφάνι είναι ψηλότερα ή χαμηλότερα απο Φηρα;
5) έχετε κάποια πρόταση για καλό ξενοδοχείο εως 200? το πολυ;
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αρχες Σεπτεμβρίου θα πάμε Σαντορίνη για γαμήλιο ταξίδι και δεν εχω καταλήξει ακόμα που είναι καλυτερα να μείνουμε.. Οία, Φηρά ή Φηροστεφάνι; Θέλουμε να είναι ρομαντικά, αλλά θέλουμε να κάνουμε και βόλτες σε μαγαζάκια.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) στην Οία έχει καλντερίμια για βόλτες και ψώνια;
2) Αν μένεις Οία, μπορείς το βράδυ να βγείς στα Φυρα; Πόση ωρα είναι με το μηχανάκι περίπου;
3) η διαδρομή Φηρά-Φηροστεφάνι γίνεται με μηχανάκι η έχει σκαλια;
4) το Φηροστεφάνι είναι ψηλότερα ή χαμηλότερα απο Φηρα;
5) έχετε κάποια πρόταση για καλό ξενοδοχείο εως 200? το πολυ;
Σας ευχαριστώ πολύ!!
Εφόσον θα έχετε μεταφορικό μέσο, για μένα καλύτερα να ψάξετε πρώτα στο Ημεροβίγλι. Ακολουθούν Οία και Φηροστεφάνι (η σειρά ανάλογα με το τί θέλετε να έχετε στα "πόδια" σας). Θα έλεγα όμως να αποφύγετε τα Φηρά για διαμονή. Προσωπικά τα προτιμώ μόνο για βόλτα.

Για τα ερωτήματά σου:
1) Εχει πολλά καλντερίμια για βόλτες, λιγότερα όμως μαγαζιά από τα Φηρά. Όταν λες ψώνια όμως, τί εννοείς?
2) Μια χαρά μπορείς να πηγαίνεις στα Φηρά με το μηχανάκι. Η απόσταση είναι περίπου 10 χλμ. Αν όμως θες κάθε βράδυ να βρίσκεσαι πιο κεντρικά και βαριέσαι τη διαδρομή, τότε μη μείνεις Οία.
3) Το Φηροστεφάνι είναι δίπλα στα Φηρά. Είναι σχεδόν η συνέχειά τους. Υπάρχει κανονικός δρόμος που μπορείς να πας με το μηχανάκι ή το αυτοκίνητο και υπάρχει και ένα πολύ ωραίο ας το πούμε μονοπάτι που ενώνει τους δύο οικισμούς, με συνεχή θέα στην καλντέρα και πας μόνο με τα πόδια. Αξίζει να το κάνεις.
4) Είναι ψηλότερα. Και το Ημεροβίγλι ακόμα πιο ψηλά. Αν διαλέξεις το Ημεροβίγλι, πρότασή μου να βρεις δωμάτιο πριν το κάστρο του Σκάρου για καλύτερη θέα προς το ηφαίστειο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Για μένα καλύτερα Οία ή Φηροστεφάνι.Από το Φηροστεφάνι θα βγαίνετε Φηρά το βράδυ,από το μονοπάτι που σου λέει η Anny με θέα καλντέρα.Φηρά έχει φασαρία,πολύ καλύτερα Φηροστεφάνι.Η Οία είναι υπέροχη και ναι έχει μαγαζιά,διαφόρων ειδών,από τουριστικά με αναμνηστικά μέχρι κοσμήματα με ημιπολύτιμους λίθους.
 

arisscho

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Μένει τώρα να βρούμε ενα ωραίο ξενοδοχείο γύρω στα 200? / βράδυ σε Ημεροβίγλι, Οία ή Φηροστσφάνι!
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Ψηφίζω Φηροστεφάνι, και τις 2 φορές έμεινα στο Manos Small World, πάρε τηλέφωνο να σου κάνει καλύτερη τιμή είναι τέλεια τα δωμάτια!! Το μονοπάτι Φηροστεφάνι - Φηρά είναι πανέμορφη διαδρομή, και στο Φηροστεφάνι έχει και πολύ καλό φαγητό με τέλεια θέα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.385
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom